Music archiv - Class Rock

Mick Abrahams


Spoluzakladatel Jethro Tull a Blodwyn Pig


Abrahams Mick* 07.04.1943

Guitar
Blues, Rock, Jazz


Hrál v:
Jethro Tull
Blodwyn Pig
Solo


Mick Abrahams a Jethro Tull


Vstup Micka Abrahamse na hudební scénu započal s THE HUSTLERS a SCREAMING LORD SUTCH. V roce 1964 nastoupil ke CRUSADERS Neila Christianse, kde nahradil Jimmyho Page.
Po CRUSADERS následovali THE TOGGERY FIVE a v roce 1967 jeho McGREGORS ENGINE, ke kterým patřili Andy Pyle a Clive Bunker. Hudebníci, kteří posléze prošli kapelami Juicy Lucy, Savoy Brown, Jude, The Kinks, Chicken Shack, Wishbone Ash, Blodwyn Pig.
Flétnista a kytarista Ian Anderson se několikrát snažil prosadit v hudebním světě, nejprve s BLADES, později s JOHN EVANS BLUES BAND (nebo JOHN EVAN SMASH). Nakonec založil formaci NAVY BLUE.

K NAVY BLUE patřili:
Ian Anderson
Glenn Cormick
Mick Abrahams
Clive Bunker

Jméno se moc nelíbilo a bylo změněno na BAG OF BLUES. Znovu změnit jméno skupiny byl nápad Iana Andersona, který byl ovlivněn knihou s pitoreskním názvem "Wie beschlage ich ein Pferd" ("Jak pobavím koně"). Spisovatel této knihy žil v 19.století a nesl jméno Jethro Tull.
První singl "Sunshine Day" byl uveřejněn s tiskovou chybou na obalu jako JETHRO TOE. Bylo nahráno první album THIS WAS, ale Anderson a Abrahams měli různé hudební cíle. Abrahams miloval blues a Anderson tíhnul ke stylu folk-rock. Flétna proti kytaře - flétna zvítězila a Abrahams TULL opustil.


Mick Abrahams a Blodwyn Pig


Mick Abrahams chtěl svoji vlastní skupinu - bluesovou. Vzpomněl si na Andyho Pylea ze své první skupiny McGREGORS ENGINE. Společně s ním přišli i Ron Berg a Jack Lancaster a vznikla první sestava BLODWIN PIG ("Vykrmené prase"). Hráli směsici jazzu, blues a to vše obohacovali progresivním rockem. Výsledkem bylo AHEAD RINGS OUT, jedno z nejvelkolepějších alb rockové historie.

Druhé album GETTING TO THIS bylo z mého pohledu zrovna tak dobré, avšak z pohledu kritiků a ostatních fanoušků nedosáhlo třídy AHEAD RINGS OUT. Každý, kdo si poslechl skladbu "See My Way", toto nikdy nepochopí!
Abrahams BLODWYN PIG rozpustil a založil krátkodechý WOMMET.


Mick Abrahams Band


Prvními Abrahamsovými spoluhráči byli Ritchie Dharma, Pete Fensome a John Darmborough. Darmborough a Fensome byli brzy nahrazeni Waltem Monaghanem a Bobem Sargantem. Tímto aktem vznikl MICK ABRAHAMS BAND. Byla nahrána alba A MUSICAL EVENING WITH MICK ABRAHAMS(1971) a AT LAST(1972). Na základě ne zrovna obrovského úspěchu, kytarista natočil desku ALL SAID AND DONE. Poté se rozloučil se svými posluchači "učebnicí" HAVE FUN LEARNING THE GUITAR WITH MICK ABRAHAMS a vzápětí odešel z hudebního průmyslu. Občas se na chvíli obnovili BLODWYN PIG nebo MICK ABRAHAMS BAND, ale byly to pouhé záblesky.

Nakonec se k BLODWYN PIG připojili Clive Bunker, starý přítel z JETHRO TULL, a Dick Heckstall-Smith z COLOSSEA a GRAHAM BOND ORGANIZATION. Z období s Clivem Bunkerem BBC sestřihala pásky a vzniklo CD. Bohužel mi nejsou známy nahrávky z dob Dicka Heckstalla-Smithe.

Mick Abrahams a jeho comeback


Mnoho hudebníků i fanoušků na Micka a jeho "Prase" nikdy nezapomnělo. V roce 1988 jej přemluvili k vystoupení v Luton Clubu. Byli u toho Andy Pyle a Clive Smith. Všichni byli nadšení a vznikli noví BLODWYN PIG.
V roce 1993 byla nahrána první deska po 20-ti letech - LIES. Od té doby byl Mick Abrahams víceméně zpět.
Vzniklo několik nahrávek pod názvy BLODWYN PIG nebo MICK ABRAHAMS. Abrahamsovi pomohl i jeho přítel-nepřítel Ian Anderson.
Mezi nahrávkami se najdou od devadesátých let vynikající studiové i live desky. ALL TORE DOWN můžeme vřele doporučit.
Mick Abrahams patří ještě dnes k nejlepším kytaristům rockové historie. Bohužel nebyl nikdy tak známý jako Eric Clapton nebo Jimmy Page, i když měl větší hudební potenciál než tito dva dohromady. Avšak stejně se dařilo i Clem Clempsonovi, Albertu Lee, Kimu Simmondsovi, Alvinu Lee a mnohým dalším. Škoda!

/Ilona/


Mick Abrahams Discografie


Jethro Tull This Was (1968)
S Blodwyn Pig
A Muscal Evening With Mick Abrahams (1971)
Extraction - 1971 A&M (mit Gary Wright)
Mick Abrahams Band At Last(1972)
ll Said And Done (1970)
Have Fun Learning The Guitar - 1975
Rattlesnake Guitar:
The Music Of Peter Green - 1995
Mick's Back - 1996
ONE (1996)
The Rolling Stones Rock And Roll Circus - 1996
To Cry You A Song: A Collection Of Tull Tales - 1996
Live In Madrid - 1997
Pinboard Wizards - 1998
(s Jackie Lynton)
This Is! - (The This Was Band Live 1998
See My Way (2000)
Novox


 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek