Music archiv - Class Rock

Agitation Free


Německá progresivní skupina, pocházející z Berlína, která se obešla bez zpěvu. Přinejmenším na albech AFMALESCH (Vertigo, 1972), SECOND (Vertigo, 1973) a LAST (Barclay, 1976). Na jednom z jejich posledních koncertů (2.2.1974 v Kölnu) vzniklo jejich album AT THE CLIFFS OF RIVER RHINE, které nahráli v obsazeni: Gustl Lütjens(gtr), Lutz "Lüül" Ulbrich(gtr), Michael "Farne" Günther(bas), Michael "Höni" Hoenig(keyboards) a Burghard Rausch(drums).
Ve stejném roce vzniklo ve skupině napětí, které vedlo k odstoupení Michaela "Höni" Hoeniga a Burgharda Rausche.

Poslechněme si vyprávění Michaela Günthera o posledních měsících skupiny:
"Poté, co AGITATION FREE v hádce o směru, kterým se vydat, stáli před rozpadem, nechtěli jsme to my dva tvrdohlavci, Gustl a já, vzdát. Dokázali jsme přesvědčit alespoň "Lüüla", aby s námi pracoval dál. Za "Höniho" a Burgharda jsme našli náhradu v Manfredovi Opitzovi(keyboards) a Haraldovi Groskopfovi(drums). Dále přistoupil saxofonista Klaus Henrichs z berlínské skupiny OS MUNDI. Tak jsme měli opět kompletní, ale ne příliš pevné obsazení.
V Udovi Arndtovi z OS MUNDI, pozdějším spoluproducentovi Niny Hagen a Neny, se kterým jsem společně bydlel v berlínské Bayernallee, jsme našli spojence. Dělal si totiž praxi ve zvukovém studiu Evangelischen Rundfunk Dienstes (ERD) a stále nás zval k nahrávkám, neboť se musel učit zacházet se svými novými přístroji. V té době byl Lüül ve Francii a ve výše zmíněném obsazení s ním bohužel neexistují žádné nahrávky, jen fotografie. Hudební výlety do jiných světů jsou u AGITATION FREE naprosto běžné.
Hraní se spoustou jiných hudebníků pro nás nebylo nic neobvyklého. Dostávali jsme například spoustu návrhů z oblasti ethno hudby. Nahrávky z oblasti jazz-rocku nebo polit-rocku nebyly nikdy zveřejněny, protože je naše gramofirma odmítala. Přesto jsme je provedli a to se spřátelenými muzikanty, které jsme zvali jako hosty. Některé kousky z té doby zůstaly zachovány, ale budou teprve nyní (v roce 1999) vydány na CD, jako svědectví spolupráce s našimi přáteli: Manfredem Opitzem (ex METROPOLIS), Klausem Henrichsem (ex OS MUNDI), Haraldem Groskopfem (ex WALLENSTEIN), Constantinem "Bommi" Bommariem (drums, KARTHAGO), Lou Blackburnem (již po smrti, byl pozounistou u Duke Ellingtona a vedoucím souboru MOMBASA), Christianem "Bino" Brerem (kontrabas u RADIO-SYMPHONIE-ORCHESTER BERLIN), Berndem Gruberem (jazz-piano) a jazzrockovým bubeníkem Jochenem Bauerem.
Naplnění hrdostí a přesvědčením jsme tehdy zanesli výsledky našeho snažení z ERD studia naší gramofirmě a očekávali jsme uveřejnění. Následovalo těžké zklamání. Bylo nám sděleno, že je to neprodejné. Zkusili jsme to oklikou:
Někdy v roce 1972 jsme poznali v Káhiře Hartmuta Geerkena, kde byl vedoucím místního Goetheho institutu. Nyní pracoval v Kábulu a my jsme mu zaslali naši pásku s nadějí , že nám umožní turné a poté by se snad přidala i naše gramofirma (Music Factory/Phonogram) a vydala by nám novou desku. Ani toto nevyšlo! Nikdo nepochopil, že jsme nechtěli hrát jako Klaus Doldinger, ale po našem způsobu. Rozhodli jsme se, že zkusíme štěstí pod novým jménem (LAGOONA) a v pozměněném obsazení. Lüül byl mezitím víc ve Francii než v Berlíně a tím byla historie AGITATION FREE vlastně uzavřena. LAGOONA podnikla pouze jednu koncertní cestu po Dánsku, avšak o smlouvě na desku či uveřejnění nahrávek nemohla být řeč. Nikdo z nás netušil, co se ještě stane. Neúspěchy nás tížily a tak jsme v roce 1975 AGITATION FREE a LAGOONU uložili do hrobu. Všichni členové se vydali vlastními cestami a já jsem z finanční nouze začal pronajímat zbylé technické zařízení. To mne přivedlo ke kapelám NINA HAGEN BAND a JIM RAKETE, aniž bych tušil, že se o 23 let později AGITATION FREE opět probudí k životu. Kromě toho se v letech 1975-1999 stalo pár věcí, které udržely alespoň jméno skupiny v paměti posluchačů. Co bude dál, není žádnému z nás známo ... "

Pramen: podklady firmy Garden Of Delights
(Přispěli: Michael Günther, Jürgen Hornschuch, Michael Gronostay, Klaus Unland)


Diskografie:


1972 - Malesch
1973 - Second
1974 - At the Cliffs of River Rhine
1976 - Last (1973, 1974)

Fragments:
1999 - The Other Sides of AF. Recordings with or for Friends
1999 - River of Return

/ překlad 2007 - Ilona, jazyková úprava V.Svoboda /

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek