Music archiv - Class Rock

Miller Anderson

Miller AndersonBlues, Rock

*12.04.45, Houston (Glasgow)
guitar, vocal


Miller Anderson - Scenery a Freddy Fingers


Miller AndersonMiller Anderson opustil v roce 1965 Skotsko se skupinou jménem CARL STUART & THE PROFILES
V Anglii spolupracoval s Ianem Hunterem a na různých projektech jako například u skupin:
- THE SCENERY a
- FREDDY FINGERS LEE BAND

Mezi jinými brnkal také u PAPER BLITZ TISSUE s Billem Brufordem, kterého po letech opět potkal u superbubeníka Pete Yorka.
Bubeník Keef Hartley opustil v roce 1969 Johna Mayalla, aby odstartoval nový experiment s dechy a vzal Andersona jako kytaristu do svého KEEF HARTLEY BANDU.


Miller Anderson a Keef Hartley Band


Na první desce KEEF HARTLEY BANDU můžeme naslouchat příjemnému rozhovoru mezi Hartleyem a Mayallem. Miller Anderson se brzy stal hnacím motorem v KEEF HARTLEY BANDU. Symbióza mezi prvotřídními hudebníky - Mercerem, Thainem, Dinesem a hosty jako Barbara Thompson, Jon Hiseman, Pete York - a jejich experimentování s rock-blues-jazzem a dechy v big bandovém stylu - učinila skupinu KEEF HARTLEY BAND s jejími pěti prvními alby nesmrtelnou v rockové historii.


Miller Anderson - Hemlock a Dog Soldier


Po rozloučení s Keefem Hartleyem nahrál Miller Anderson se svými přáteli Garym Thainem, Mickem Weaverem, Neilem Hubbardem, Peterem Dinesem, Ericem Dillonem a Lynnem Dobsonem mimořádné sólové album BRIGHT CITY.
Po jeho vydání založil skupinu HEMLOCK s Jamesem Levertonem a Ericem Dillonem.
Jediné vyprodukované album nebylo gramofirmou Deram zřejmě nikdy zveřejněno, i když se občas objevovaly obrázky jeho obalu.
Po HEMLOCKU se oba pionýři Anderson a Hartley dali opět dohromady. Vznikl soubor DOG SOLDIER. Nemohl se však srovnávat s úspěchy prvních Hartleyových alb.

Mezitím se Miller Anderson připojuje k projektu SAVOY BROWN - BOOGIE BROTHERS - ke Stan Webbovi a Kimu Simmondsovi.


Miller Anderson, Stan Webb, Marc Bolan a The Dukes


Stačilo to na jednu desku a jedno turné po USA se SAVOY BROWN, jakožto i mezihru u Stan Webbových Broken Glass.  Dechový sound jako u KEEF HARTLEY BANDU se u publika neujal.
Nastala doba Marca Bolana a jeho T.REX. Miller Anderson změnil styl a odjel s Bolanem na turné. Můžeme ho slyšet na albu T.REX - DANDY IN THE UNDERWORLD.
V září 1977 Marc Bolan zemřel při autonehodě a T.REX se rozpadli.
Miller Anderson hrál poté u řady hudebníků jako byli Donovan, THE DUKES (s Jimmym McCullochem a Ronniem Leahyem od STONE THE CROWS), STAN WEBBS SPEEDWAY a nakonec u MOUNTAIN.
Miller Anderson - Mountain a Pete York. Při nahrávání alba GO FOR YOUR LIFE narazil na Leslieho Westa, Marka Clarka, Corkyho Lainga a Iana Huntera. Je však slyšet jen na tracku "Makin´ It In Your Car". Hardrock od MOUNTAIN a blues Millera Andersona byly dva rozdílné světy.
V roce 1988 koncertoval se Spencerem Davisem v Birminghamu a vzniklo album EXTREMELY LIVE. Bylo to setkání, které ještě dnes zapůsobí. Po albu SUPERBLUES Pete Yorka následovalo vysílání nazvané Super Drumming. Společnost jim dělal také Colin Hodgkinson.
Anderson, Hodgkinson a jejich přítel z BACK DOOR - Tony Hicks, měli v roce 1994 společné vystoupení.


Miller Anderson - Deep Purple a Spencer Davis


Následující rok reformoval Jon Lord svůj GEMINI BAND. Spoluhráči mu byli Miller Anderson, Colin Hodgkinson a Pete York.
Hodgkinson, York a Anderson brzy vytvořili základ pro koncerty Spencera Davise v Evropě. Následovalo jedno turné za druhým. Mezitím docházelo k nahrávkám nebo živým vystoupením s DEEP PURPLE nebo Jonem Lordem.
Příkladem z té doby jsou díla PICTURED WITHIN a IN CONCERT WITH THE LONDON SYMPHONY ORCHESTRA.

 

 


Zpět ke kořenům


Se svým starým kamarádem Ianem Hunterem brnkal poté pod jménem THE SCENERY, jako na počátku své kariéry. Dle mých vědomostí neexistují žádné zvukové nahrávky - bohužel!
V roce 2003 doprovázel Miller Anderson Chrise Farlowa na jeho albu FARLOWE THAT. K nahrávání svého posledního sólového alba si Miller přizval do studia hosty jako Jona Lorda a Normana Beakera a znovu objevil, že jeho srdce bije pro blues.

/ Ilona /


Miller Anderson - Discografie


 

Miller Anderson - Bright City
Alice Mercy; The Age of Progress; Nothing in this World; Bright City; Grey broken Morning; High Tide, High Water Shadows 'cross my Wall

 

 

 

 

 

Miller Anderson - Celtic Moon
Fog on the highway; Celtic moon; Two ships; Fools gold; Tamp em up solid; A misplaced soul; Across the borderline; One gold coin; Shadow cross my wall; Boatman; Madonna of the street; High Tec blues

 

 

 

 

Miller Anderson - Bluesheart
High Tide and High Water; Falling Back Into The Blue; Little Man Dancing; Help Me; House Of The Rising Sun; Running Blues; Smokestack Lightnin'/Wang Dang Doodle; Sending Me Angles; Houston; Vigilante Man/Crossroads

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek