Music archiv - Class Rock

Apple Pie


1970 - Ballad ot the crying man / Maurice 


APPLE PIE byli koncem roku 1969 založeni čtyřmi mladíky z Wuppertalu,  kteří hráli uprostřed 60-tých let v různých beatových skupinách. Hráč na bicí Peter Bender pocházel z REGENTS, kytarista Knut Engels z EARLY BIRDS. Velký úspěch měl další kytarista Harald Grunewald, původně z CONSULS a baskytarista Volker Lieb, který hrál několik let u ROCKETS, (již na přelomu let 1968/69 hrál v kapele TRIO PETTING převzaté kusy od Jimiho Hendrixe).

Apple PieHarald Grunewald byl známý pod přezdívkou Klapper a u posluchačů byl oblíbený díky svým převlekům po způsobu Tiny Tima a jeho legráckám na pódiu.
K repertoáru skupiny patřily nejprve tituly od TEN YEARS AFTER, FREE, Hendrixe nebo Johna Mayalla, které byly postupně míchány s vlastními kousky. Jedno z prvních vystoupení, ještě pod předchozím jménem EARLY BIRDS, svedlo tyto čtyři 6.9.1969 na jedno pódium s IVEYS, kteří se krátce poté přejmenovali na BADFINGER a s YARDBIRDS.
V zimě 1969/70 se APPLE PIE rychle stali veličinou v Bergischen Land a v únoru 1970 vystoupili společně s RATTLES. O několik týdnů později nahrála skupina v Dusseldorfu v Tonstudio Schmitz singl "Ballad Of The Crying Man"/"Maurice" (TS 2649). Volker Lieb a Knut Engels napsali hudbu i texty.
Měli podporu v butiku "The Double W" v Elberfeldu a v taneční škole Haug, kde probíhali každou neděli velké přehlídky nejznámějších skupin z okolí. Studio, butik a taneční škola dnes již dávno neexistují. Na přední stranu obalu prosadili APPLE PIE asiatskou bambusovou ratolest, kterou získali během společného londýnského pobytu od jednoho mladého Hare-Krishna přívržence. 500 kusů desek vydaných vlastním nákladem bylo rychle rozprodáno a jsou dnes vyhledávaným kouskem pro sběratele.
To nejlepší zažila skupina dne 31.10.1970, když ve vyprodané Wuppertalské městské hale vystoupila před více než 2000 diváky s GOLDEN EARRING. Nadšení posluchačů pro APPLE PIE bylo více než obrovským úspěchem.
Koncem roku došlo k rozpadu: Po více než 5 namáhavých letech na pódiích došel těmto čtyřem dech.
Harald Grunewald, jehož hlas byl ke slyšení v písni "Maurice", odešel do Holandska, kde v roce 1973 zemřel na drogy. Dva členové APPLE PIE jsou ještě stále činní: Peter Bender zpívá u WUPPERTALER MUNDARTGRUPPE LIENEWEWER a Volker Lieb cestuje se skupinou POMS, kteří hrají kousky 50-tých a 60-tých let.

/ Ilona 2005 /


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek