Music archiv - Class Rock

Blue Cheer

Blue CheerRock, v počátcích Blues

Dickie Peterson: bass, vocals
Paul Whaley: drums
Leigh Stephens: guitar
Randy Holden: guitar
Bruce Stephens: guitar
Ralph Burns Kellogg: keyboards
Norman Mayell: drums, guitar
Gary Yoder guitar, vocals
Gene Estes

Založeni: 1967/68


Blue Cheer - špatný vtip?


Ro Ro Ro píše ve svém rockovém lexikonu:
BLUE CHEER v roce 1968 - to byl snad špatný vtip. Banálně imitovaný sound CREAM s bláznivými psychedelickými rádoby - hendrixovskými efekty ...

Takové nesmyslné hodnocení jsem od renomovaného nakladatelství neočekával. Pánové Graves, Schmidt-Joos a Halbscheffel mě naštvali a měli by změnit zaměstnavatele - nejraději Bravo.
Kdo si dnes poslechne BLUE CHEER, uslyší předchůdce heavy metalu v nejčistší formě.
BLUE CHEER vznikli koncem roku 1967 v Berkley v San Francisku z jedné skupiny s Dickie Petersonem, Leighem Stephensem, Jerrym Russelem a Ericem Albrondou. Eric Albronda na chvíli odešel do Evropy a mezitím se nově zformovalo trio BLUE CHEER s Dickie Petersonem, Leighem Stephensem a bubeníkem od OXFORD CIRCLE Paulem Whaleyem. 


Blue Cheer - Sumertime Blues


 OXFORD CIRCLE často vystupovali jako předskupina GRATEFUL DEAD a měli s několika singly lokální úspěch.
BLUE CHEER se pojmenovali podle tehdy módní drogy "STP" zvané někdy také "Blue Cheer". Vystupovali s Jimim Hendrixem, GRATEFUL DEAD a Captainem Beefheartem.

Jejich poznávacím znamením byly zesilovače Fender Showman, které byly vždy vybuzeny na nejvyšší hlasitost.
Když se odebrali do studia k nahrávání demo snímků, využili veškerou škálu tehdy dostupné techniky. Vznikly tak 3 songy. Jedním z nich byla předělávka skladby Eddieho Cochrana "Summertime Blues".

Páska byla předána dee-jockeyům nově vzniklé UKW radiostanice a stanice KMPX ji bez omrzení přehrávala, aby předvedla svoje kvality.


Blue Cheer -  Studio


BLUE CHEER si všimla firma Mercury Records a sepsala s nimi smlouvu.
Singlu "Summertime Blues" bylo okamžitě prodáno 50.000 kusů. Trio se odebralo do studia a nahrálo album "VINCEBUS ERUPTUM".
Dickie Peterson se k tomu později vyjádřil:
"VINCEBUS ERUPTUM" bylo to, co se stane, když tři mladé muže se třemi akordy, jedním osmistopým magnetofonem a nejnovějšími elektrotechnickými efekty necháte samotné a řeknete - hrajte si svůj rock´n´roll.
Během tří dnů bylo album hotové a BLUE CHEER byli slavní. Někteří je označovali za tvůrce obyčejného kraválu, jiní je uctívali jako vizionáře nové hudby.
"Summertime Blues" bylo v Evropě a v Japonsku okamžitě hitem.
Další album vzniklo v různých studiích a byla opět využívána nejmodernější technika.  


Blue Cheer - nejhlasitější rockband


 Ještě během nahrávek k "OUTSIDE-INSIDE" opustil Leigh Stephens BLUE CHEER a místo něj přišel Randy Holden ze skupiny OTHER HALF. 
Výškrabky "The Hunter" a "Just A Little Bit" se nemohli měřit s úspěchem "Summertime Blues".

BLUE CHEER si udělali jméno na různých festivalech a byli považováni za nejhlučnější skupinu své doby. Kdo si chce udělat představu, měl by si poslechnout album "LIVE IN JAPAN" a vytočit svůj zesilovač na maximum.
Po nahrávkách třetího alba "NEW! IMPROVED!" opustil BLUE CHEER i Holden a nahradil ho Bruce Stephens.
Díky malému prodeji desek se BLUE CHEER nejprve rozpustili, aby se v novém obsazení vrátili do studia.

Bubeník Norman Mayell nasbíral své zkušenosti u SOPWITH CAMEL a Normana Greenbauma. Klávesy obsluhoval Ralph Burns-Kellog a kytaru převzal Bruce Stephens.


Blue Cheer - předzvěst rozpadu


Vznikla alba "BLUE CHEER" a "ORIGINAL HUMAN BEING" a poté byl kolem skupiny chvíli klid. Členové byli později viděni u SOPWITH CAMEL nebo PILOT.

V roce 1985 si Dickie Peterson přivedl do studia Tonyho Rainiera a Paula Whaleye a nahráli společně desku "THE BEAST ... IS BACK". Polovina alba sestávala ze starého archivního materiálu.
Po prodloužených koncertních turné byl v roce 1989 uveřejněn sestřih "BLITZKRIEG OVER NUREMBERG".
Díky úspěchům na koncertech se BLUE CHEER odebrali opět do studia a nahráli album "HIGHLIGHTS AND LOWLIVES".
BLUE CHEER jsou konečně uznávaní jako zakladatelé nového druhu rocku. První 3 desky již vyšly na CD a dost dobře se prodávají. K tomu je ještě k dostání sestřih jednoho jejich koncertu z Japonska.
 Pro mě byli BLUE CHEER špatní, avšak kreativní hudebníci. Byli vynálezci heavy metalu.

/ Ilona /


Blue Cheer - Discografie


 

 

Blue Cheer - Vincebus Eruptum -1968
Summertime blues; Rock me baby; Doctor please;.Out of focus; Parchment farm; Second time around

 

 

 


 

 

 

Blue Cheer - Outsideinside - 1968
Feathers from your tree; Sun cycle; .Just a little bit; Gypsy ball; Come and get it; (I can't get no) Satisfaction; The hunter; Magnolia caboose babyfinger; Babylon

 

 


 

 

 

Blue Cheer - New! Improved! - 1969
When it all gets old; West coast child of sunshine; I want my baby back;.Aces 'n' eights; .As long as I live;.It takes a lot to laugh, it takes a train to cry; Peace of mind; .Fruit & iceburgs; Honey butter lover; All night long;.Fortues

 

 


 ¨

Blue Cheer - Blue Cheer - 1970
Fool; You're Gonna Need Someone; Hello L.A., Bye-Bye Birmingham; Saturday Freedom; Ain't That The Way; Rock And Roll Queens; Better When We Try; Natural Man; Lovin' You's Easy; The Same Old Story

 

 


 

 

 

Blue Cheer - Original Human Beings - 1970
Good Times Are So Hard To Find ; Love Of A Woman; Make Me Laugh; Pilot; Babaji; Preacher; Black Sun; Tears By My Bed; Man On The Run; Sandwich; Rest At Ease

 


 

 

 

Blue Cheer - Oh Pleasent Hope - 1971
Hiway Man; Believer; Money Troubles; Traveling Man; Oh ! Pleasant Hope; I'm The Light; Ecological Blues; Lester The Arrester; Heart Full Of Soul

 

 


 

 

 

Blue Cheer - Highlights And Low Lives - 1990
Urban Soliders; Hunter of Love; Girl from London; Blue Steel Dues; Big Trouble in Paradise; Flight of the Enola Gay; Hoochie Coochie Man; Down and Dirty; Blues Cadillac

 


 

 

 

Blue Cheer - Dining With The Sharks - 1991
Big noise; Outrider; Sweet child of the Reeperbahn; Gunflight; Audio whore; Cut the costs; Sex soldier; When tow spirits touch; Pull the trigger; Foxy lady

 


 

 

Blue Cheer - Live In Japan
Babylon; Big trouble in paradise; The hunter; Blue steel dues; Urban soldiers; Girl next door; .Ride with me; Summertime blues; .Down and dirty; Out of focus; Doctor please

 

 

 

 

 

 

 

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek