Music archiv - Class Rock

Tommy Bolin


Mezi jazzem a rockem


Tommy BolinRock, Jazz, Blues
Instrument: guitar, vocal

*  01.08.1951
+  04.12.1976  Miami
Narozen jako Thomas Richard Bolin v Sioux City, Iowa,

 

Kapely:
Denny & The Triumphs; American Standard; Lonnie Mack, Zephyr; Energy; James Gang; Deep Purple; Solo


Tommy Bolin a Zephyr


BolinSvoji kariéru začal Bolin v roce 1964 ve školní skupině DANNY & THE TRIUMPHS, která se později přejmenovala na A PATCH OF BLUE. Byla to typická cover skupina, která přehrávala vše, co existovalo.
Bolinova rodina se mezitím přestěhovala do Denveru. Když ho v roce 1968 slyšeli členové místní skupiny CROSSTOWN BUS hrát, porovnali ho se svým kytaristou a okamžitě ho angažovali. Původního kytaristu vyrazili a přejmenovali se na AMERICAN STANDARD.
V té době cestoval po Státech bluesman Lonnie Mack a hledal kytaristu do své doprovodné skupiny. Bolin zaskočil a získal tak první zkušenosti jako profesionální hráč.
Po návratu do Denveru, ještě v roce 1968, Bolin založil vlastní skupinu ETHEREAL ZEPHYR. Slovo ETHEREAL bylo po krátké době z názvu vyškrtnuto.

 ZEPHYR tvořili:
Tommy Bolin(gtr), Robbie Chamberlain(drums), Candy Givens(vcls, keyboards), David Givens(bas, vcls), John Faris(keyboards, sax, vcls) a Bobby Berge(drums) jako nástupce Chamberlaina.

Alba "ZEPHYR" a "GOING BACK TO COLORADO" vznikla v letech 1971-1972.


Tommy Bolin, jazz a Energy


V roce 1972 začal být Bolin jazzovější.
S flétnistou Jeremym Steigem, Bobbym Bergem(drums), Stanleyem Sheldonem(bas) a Tomem Stephensonem(keyboards) založil skupinu ENERGY.  Byla po nich poptávka jako po doprovodné skupině. Brzy doprovázeli hudebníky jako byli Albert King, Chuck Berry, Eddie Gomez nebo Sugar Cane Harris.
Studiové nahrávky ENERGY byly firmou zakonzervovány a byly zveřejněny až o 30 let později.
V roce 1973 přišel comeback se ZEPHYR a následoval živý sestřih "LIVE AT ART´S BAR & GRILL". I toto album čekalo přes 20 let na své zveřejnění.
Když  Jeremy Steig pracoval v New Yorku na svém sólovém projektu, přizval si k nahrávání i Tommyho Bolina. Billy Cobham pracoval ve stejném studiu na svém albu "SPECTRUM". Poslechl si Bolina a zavázal ho k dalším nahrávkám.
Vznikly progresivní skladby, které měly sice uznání u hudebníků, ne však u gramofonových firem.


Bolin,  James Gang a Deep Purple


Rok 1973 byl pro Bolina opět rockovější. JAMES GANG hledali po odchodu Troiana nového kytaristu. Přijali Tommyho Bolina a nahráli s ním alba "BANG" a "MIAMI". Byli však na konci kariéry a v roce 1974 se rozpadli.
Bolin během členství v James Gang brnkal ještě s přáteli jako byli Dr.John, Alphonse Mouzon nebo se skupinou MOXY.
S přáteli uskutečnil několik vystoupení v denverském Ebbets Field. Sestřih byl koncem 90-tých let uvolněn z archívu a vydán.
Rok 1975 byl rokem jeho první sólové desky. 
 
 Album nazvané "TEASER", vzniklo za pomoci prominentních hudebníků jako jsou např. Phil Collins, Glen Hughes nebo Jan Hammer. Také BEACH BOYS pomáhali vylepšit jeho ne zrovna přesvědčivý zpěv.

Rok 1975 byl také rokem DEEP PURPLE. Bolin zaskakoval jako náhradník za Ritchieho Blackmora na albu "COME TASTE THE BAND". Bolin ale měl stále více problémů s drogami. Po jednom totálně nezdařeném koncertu, v březnu 1976 ve Wembley, to díky zfetovanému Bolinovi DEEP PURPLE vzdali.

 

 

 


Bolin solo a konec


Po nezdařeném vystoupení ve Wembley se Bolin odebral na turné s vlastní skupinou. Navštívil opět Ebbets Field a podílel se na Package Tour se Steve Marriott a Robinem Trowerem.
Poté vzniklo jeho druhé album "PRIVATE EYES". V této době byly některé koncerty nahrány a později vyšel sestřih "LIVE AT KING BISQUIT".
Koncem roku byl Tommy Bolin na turné s Jeffem Beckem v Miami. 4.12.1976 jej našel jeho přítel mrtvého. Dle policejního záznamu - následkem předávkování heroinem.
Většina nahrávek, které jsou ještě dnes k dostání vznikla z nekonečného archivu. Bolin byl jako kytarista klasa, ale jako vždy: buďme s archivními vykopávkami opatrní!

/Ilona/


Tommy Bolin - Discografie


 

 

Tommy Bolin - Teaser
The Grind; Homeward Strut; Dreamer; Savannah Woman;. Teaser; People, People; Marching Powder; Wild Dogs; Lotus

 

 

 


 

 

 

Tommy Bolin - Private Eyes
Bustin' Out For Rosey; Sweet Burgundy; Post Toastee; Shake The Devil; Gypsy Soul; Someday Will Bring Our Love Home; Hello,Again; You Told Me That You Loved Me

 

 


  

 

Tommy Bolin - Snapshot
Savannah Woman; Standing in the Rain; Cat's Cradle; Oh Carol; Gotta Dance; Spanish Lover; Cucumber Jam; Devil Is Singing Our Song; Homeward Strut; Summer Breezes

 

 


 

 

 

Zephyr Live
Just Warming Up Listen; Cross the River ; Boom-Ba-Boom; Somebody; Huna Buna; Creator Has a Master Plan; Sail On; Crazy Bout You; Goin Home; Hard Chargin' Woman

 

 

 


 

 

 

Tommy Bolin - Live at Ebbets Field 1974
You Know, You Know; San Francisco River; Shakin' All Night; Walkin My Shadow; Born Under A Bad Sign/Ain't No Sunshine; Crazed Fandango; Ain't Nobody's Fool; Homeward Strut; Honey Man; Stratus

 

 

 

 

 

 

Tommy Bolin - Live at Ebbets Field 1976
Teaser; People, People; Grind; Wild Dogs; Delightful; I Fell in Love; Marching Powder; Lotus; Homeward Strut

 

 

 


 

 

 

 

Tommy Bolin mit Energy
Red Skies; Heartlight; Hok-O-Hey; Got No Time for Trouble; Limits; Eyes of Blue; Dreamer; Miss Christmas; Naked Edge; Sky Sail

 

 


 

 

 

Tommy Bolin 1997 Tribute Concert
Teaser; Shake the Devil; You Told Me That You Loved Me;Gypsy Sou; Alexis; Coast to Coast; Getting Tighter; You Keep on Movin'; Dreamer; Your Love Is Alright

 

 

 

 

 


 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek