Music archiv - Class Rock

Stan Webb

Chicken Shack


Stan The Man


Stan WebbBlues, Rock
* 03.02.1946 Fulham, London

Nástroje:  kytara, zpěv

 

 

 


STAN WEBB & Chicken Shack


Stan WebbStan Webb (03.02.1946 Fulham, London) patří k technicky nejvybavenějším kytaristům v celé rockové historii. Kritici a konkurenti mu vytýkají, že není schopen do své hry implantovat vlastní nápady, že opisuje notu po notě sóla svých vzorů. Kdo ho dnes poslouchá, nemůže tomu uvěřit. Je jisté, že hraje svoji originální bluesovou hudbu.
Roku 1962 založil svoji první skupinu BLUE FOUR a krátce poté SHADES FIVE. Dva roky poté vznikla kapela SOUNDS OF BLUE. Líbila se mu skladba Willie Dixona "Chicken Shack", podle níž přejmenoval v roce 1965 svoji poslední skupinu. V CHICKEN SHACK byli vedle něho Al Sykes, Alan Morley a Andy Silvester. Později se změnilo obsazení a přišli Christine Perfect a Dave Bidwell.
V tomto obsazení sbírali CHICKEN SHACK několik let zkušenosti po německých pódiích. (Účinkovali v Hamburku ve známém Star Clubu). Legendární producent Mike Vernon je vzal ke své značce Blue Horizon a skupina se zařadila po bok velikánů britského blues jako byli JOHN MAYALL´S BLUESBREAKERS, TEN YEARS AFTER, SAVOY BROWN a FLEETWOOD MAC. 


STAN WEBB a jeho projekty


  Vedle Stana Webba byla pohonnou silou skupiny zpěvačka a klávesistka Christine Perfect. Po dvou albech opustila CHICKEN SHACK a přestoupila ke spřáteleným FLEETWOOD MAC. Stan WebbNahradil ji Paul Raymond.  Stan Webb se dal dohromady s Millerem Andersonem a Kimem Simmondsem, aby zreformovali skupinu SAVOY BROWN. Tito tři kytaristé nahráli album "Boogie Brothers", k jehož propagaci vyrazili na vyčerpávající turné. Jejich spolupráce skončila v létě 1974.
Webb poté založil STAN WEBB BAND, skupinu s krátkou životností, ve které hráli Eric Dillon, Jess Roden (ex BRONCO) a Robbie Blunt.
Roku 1976 se dali dohromady Stan Webb, Robbie Blunt, Miller Anderson, Tony Ashton, Bob Rawlinson a Mac Poole (ex WARHORSE) a založili kapelu BROKEN GLASS. Opět po turné a jednom albu zůstala i tato skupina jen jednou z kapitol v rockové historii.
Stan Webb po rozpadu BROKEN GLASS působil jako hostující zpěvák u amerických bluesmanů CANNED HEAT. Stan Webb a Eric Clapton
V roce 1977 bylo nutno CHICKEN SHACK oživit. Postarali se o to Stan Webb, Robbie Blunt, Dave Winthrop (ex SUPERTRAMP), Ed Spevock (ex GRAHAM BOND ORGANIZATION, Pete Brown) a Paul Martinez (ex PAL a HACKENSACK). Toto sdružení nahrálo album "The Creeper".
 
CHICKEN SHACK byli relativně úspěšní, ale přesto Andy Silvester, Dave Bidwell a Paul Raymond Stana Webba opustili a přidali se ke Kimovi Simmondsovi ve skupině SAVOY BROWN.
Stan Webb poté pod pseudonymem "Doc" zkomponoval několik soundtracků.
V roce 1971 se CHICKEN SHACK opět oživili a nahráli při častém střídání obsazení několik alb. Poslední deska - živé album "Good Bye Chicken Shack", vyšla v roce 1973.


STAN WEBB a jeho Chicken Shack


Osazenstvo CHICKEN SHACK se stále měnilo. Patřili k nim rockové veličiny jako Tony Ashton, Steve York (ex VINEGAR JOE, Manfred Mann), Ric Lee (ex TEN YEARS AFTER), Andy Pyle (ex BLODWYN PIG), Roger Saunders (ex FREEDOM) a Miller Anderson. Stan Webb a jeho CHICKEN SHACK dlouhou dobu nedostali žádnou nahrávací smlouvu na novou desku. Bluesrock nebyl u mladšího publika a ze strany hudebního průmyslu žádaný. Až v roce 1986 bylo vydáno album "39 Bars" v produkci Pete Haycocka (CLIMAX BLUES BAND).
Hranice mezi CHICKEN SHACK a samotným Stanem Webbem se pomalu stíraly, další alba byla nahrávána částečně pod jmény STAN WEBB a částečně pod CHICKEN SHACK.
Stan Webb experimentoval stále více s bluesem a rockem. Jeho interpretace starého materiálu jsou čím dál, tím víc rockovější, ale postupně se dostává až ke komerci. Častým střídáním stylů znejistil své bluesově zaměřené příznivce a z toho důvodu nedosáhl příliš velkého úspěchu. Dnes putuje evropskými zeměmi a hraje své pojetí blues. Ocitne-li se v tvé blízkosti, běž na něj, vyplatí se to!

/ Ilona 2005 /         

 
About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek