Music archiv - Class Rock

Colosseum

ColosseumJazz, Rock, Blues
1969

Jon Hiseman, drums
Dick Heckstall-Smith, sax
Dave Greenslade, keyboards
Tony Reeves, bass
Jim Roche, guitar
James Litherland, guitar, vocal
Mark Clarke, bass
Dave "Clem" Clempson, guitar
Chris Farlowe, vocal


Colosseum - Experiment v jazzu, rocku a blues


Dave Greenslade, Jon Hiseman a Tony Reeves se znali ze školy. Hráli už v roce 1960 společně v klubu mladých v Etham-District v Londýně. Po ukončení školy se pokoušeli společně o hudební dráhu ve skupině "WES MINSTER FIVE". ColosseumTento Wes Minster, vlastním jménem Brian Smith, kolem sebe shromáždil budoucí hvězdy. Paul Williams a Zoot Money zde odstartovali své kariéry. Po rozpadu "WES MINSTER FIVE" zůstali tito tři kamarádi ze školy pospolu. 
Následovaly skupiny "MIKE TAYLOR QUARTET" a "PETER LEMER QUINTET" (zde foukal do saxofonu John Surman).
Od teď se momentálně cesty těch tří rozešly. Reeves pracoval jako producent a zveřejnil hit "Cast Your Fate To The Wind" (od "SOUNDS ORCHESTRAL"). V prosinci 1964 byl číslo 5 v UK a číslo 7 v USA.


Colosseum - kamarádi ze školy se zformovali


Dave Greenslade jezdil s jednou R&B skupinou na turné po Francii, poté doprovázel Chrise Farlowa a Gena Washingtona s jejich skupinou "RAM JAM BAND". Hiseman J.
Jon Hiseman se připojil ke "GRAHAM BOND ORGANISATION". Zde nahradil pozdějšího bubeníka "CREAM", "BLIND FAITH", "AIRFORCE" a "BAKER-GURWITZ-ARMY" bubeníka Gingera Bakera.
U "GRAHAM BOND ORGANISATION" byl také zaměstnán Dick Heckstall-Smith, se kterým Jon Hiseman později přešel k Johnu Mayallovi.
 Při nahrávání Mayallova alba Bare Wires, opět natrefili na Tonyho Reevese.  
Jon Hiseman a Dick Heckstall-Smith se rozhodli osamostatnit. Pod vedením Jona Hisemana bylo v roce 1969 založeno "COLOSSEUM". Vedle Reevese byli přizváni další dva Hisemanovi staří známí - Dave Greenslade a James Litherland.
"COLOSSEUM" mělo být pokusem, jak spojit různé elementy z rocku, jazzu a blues.
První deska Colosseum měla u kritiků úspěch. Takovéto propojení rocku, jazzu a blues do té doby ještě nebylo ke slyšení.


Colosseum a Neil Armstrong


Následující album Valentyne Suite bylo mistrovským dílem, dodnes nepřekonaným.

GreensladeJon Hiseman napsal na obal:
These sleeve notes were comleted just as Neil Armstrong took "one small step for man, but a giant leap for mankind".
Jon Hiseman 21.07.1969

Skupinu posílili:
Dave Gelly (sax), Jim Phillip (sax) a Barbara Thompson (horn).

Po vydání Valentyne Suite opustili Reeves a Litherland "COLOSSEUM" a odešli ke skupině "MILLION".
Přišli Dave "Clem" Clempson (gtr) z "BAKERLOO", Mark Clarke (bas) z "POPS", jakožto i Chris Falowe (vcls).
 Na některých skladbách alba Daughter Of Time hrál na basu Louis Cennamo, dokud ho nakonec nenahradil Mark Clarke. 
"COLOSSEUM" posílila Barbara Thompson (sax, flute, vcls), manželka Jona Hisemana, a Harry Backett (trumpet) s Derekem Wedworthem (trombone). Na desce Daughter Of Time vyniká i bluesový zpěv Chrise Farlowa.


Colosseum a Chris Farlowe


Chris FarloweChris Farlowe byl angažován jen z toho důvodu, že Dave "Clem" Clempson striktně odmítl zpívat. Bylo to chytré rozhodnutí. Kdo zná "BAKERLOO", ten má představu o "Clemově" pěveckém umění.
 "Theme From An Imaginary Western", titul od Jacka Bruce, patří pro mě k jednomu z nejkrásnějších rockových songů. Hiseman převzal tuto skladbu z Bruceho sólového alba Songs For A Tailor. Na kytaru zde hrál John McLaughlin. Zúčastnili se všichni známí z časů Alexise Kornera a Grahama Bonda. To co potom následovalo, bylo jedno z dodnes nejlepších živých alb, Colosseum Live!


COLOSSEUM a nejgeniálnější album rockové historie


Mix z tradičního blues "Stormy Monday Blues", z Graham Bondova hitu "Walkin In The Park", z "Rope Ladder To The Moon" od dvojice Jack Bruce/Pete Brown a mimořádných kompozic "Skelington", "Lost Angeles" a "Tanglewood ‘63".
Zde se vyšvihli Farlowe a Clempson k obrovským výkonům. Farlowe zperfektizoval skatovaný zpěv a Clempson vytáhl z kytary vše, co bylo možné.
Koncert odehraný v březnu 1971 na universitě v Manchesteru byl vyvrcholením a zároveň koncem pro "COLOSSEUM", co také ještě dál zdokonalit? 
 Steve Marriott z "HUMBLE PIE" hledal za vystoupivšího Petera Framptona náhradu. Dave "Clem" Clempson byl první volba. 


Colosseum a Humble Pie


Heckstall-SmithJon Hiseman chytil příležitost za vlasy a "COLOSSEUM" krátkodobě rozpustil. Na interview (zaznamenaném na Reunion DVD) vysvětlil:
Dave Clempson byl pro "COLOSSEUM" tak důležitý, že jsem již neviděl hudební budoucnost a možnost vyšplhat se výš.  Zde souhlasím s Jonem Hisemanem bez výjimek!
Zvláštní však byla výpověď Dave Clempsona v jiném rozhovoru, který poskytl o roky později pro Good Time Magazin. Zde řekl, že Jon Hiseman sdělil tisku, že přistupuje na odchod svého kytaristy k "HUMBLE PIE".
Zvláštní bylo, že Clempson a Marriott v době tiskového prohlášení spolu ještě nehovořili. Tato jednání proběhla až později.
Jon Hiseman byl buď jasnovidec, nebo byl vlastně iniciátorem této změny.


Colosseum a znovuvzkříšení


Ostatní členové si hledali jiné skupiny a měli u nich různé úspěchy. Jon Hiseman a Mark Clarke založili výbornou, avšak bohužel neúspěšnou kapelu "TEMPEST".
Clarke M.Greenslade nechtěl již žádného poskakujícího kytaristu a založil na klávesách postavenou skupinu se starým kamarádem Tonym Reevesem. Fris Farlowe přešel k "ATOMIC ROOSTER" a nebyl tam vůbec šťastný.
Dick Heckstall-Smith nakonec odstartoval sólovou kariéru.  O více než 20 let později měl Jon Hiseman myšlenku, jak by asi znělo staré "COLOSSEUM". Jeho hraní s "UNITED JAZZ & ROCK ENSEMBLE" a "COLOSSEUM II" s Gary Moorem probíhalo víceméně úspěšně, avšak nic nemělo takový úspěch jako experimenty "COLOSSEA".
Roku 1994 sezval své staré spoluhráče. Jako kdyby nebylo 20-ti letého přerušení, ihned se sehráli. Ve studiu bylo nahráno album Bread And Circuses a kapela vyrazila na turné. Největší úspěchy mělo "COLOSSEUM" vždy v Německu. Koncert v E-Werk v Kolíně byl nahrán v rámci Rockpalastu a vysílán v televizi. Dnes je koncert na DVD v prodeji. The Reunion Tour 1994 mělo plný úspěch.


Colosseum a blues zítřka


barbara ThompsonV nepravidelných odstupech následovala různá vystoupení na festivalech, mezi jinými v roce 2001 ve Wormsu. Toto však bez Marka Clarka, který v tom čase působil u "MONKEES" …
V roce 2003 bylo nahráno nové album Tomorrow’s Blues. Následovaly turné 2003 a 2004. Bohužel zdravotní stav Dicka Heckstalla-Smitha nebyl zcela dobrý a obou turné se nemohl zúčastnit. Zastupovala ho manželka Jona Hisemana, Barbara Thompson. Ta odvedla svou práci výborně! Poslední album Tomorrow’s Blues vzniklo roku 2003 a patří k nejlepším deskám tohoto roku.

 

 


"COLOSSEUM" je ještě stále jedna z nejlepších živých skupin všech dob. Nevynechej žádné vystoupení, máš-li příležitost!

 

 


Colosseum II -  pokračování Tempest


Gary MooreRock
založil 1976  Jon Hiseman

Jon Hiseman, drums
Gary Moore, guitar
Mike Starrs, vocal
Don Airy, keyboards
Neil Murray, bass
John Mole, bass

 


Colosseum II - pokus s Gary Moorem


Jako následovník "COLOSSEA", ani ne tak špatná formace "TEMPEST", očekávaný komerční úspěch nesplnila a Jon Hiseman ji rozpustil. Jon Hiseman zatím bubnoval u různých skupin a hudebníků, avšak takový úspěch jako měl u "COLOSSEA" nikdy nedosáhl.
Jeden kytarista si tenkrát začal dělat jméno: byl to Gary Moore. Hiseman si ho přivedl společně se špičkovými hudebníky jako byl Neil Murray a Don Airy do své nové skupiny "COLOSSEUM II".

 / Ilona 2004 /

Doufal v dobré jméno prvního "COLOSSEA" a sliboval si větší úspěch než měl s "TEMPEST". Dle mého mínění byl tento pokus neúspěšný, soubor se nemohl rovnat starému "COLOSSEU". Gary Moore nemohl nahradit Clempsona nebo Dicka Heckstalla-Smitha. Jeden rok a tři alba, poté byl Hisemanův experiment s Gary Moorem ukončen. Nebyli to špatní hudebníci. Nemohu však dát nijak mimořádně dobré doporučení. Eventuelně otestujte album Strange New Flash. Avšak před koupí si ho nejdříve raději poslechněte!


Colosseum - discografie


 

 

Colosseum - Those Who Are About To Die Salute You - 1969
Walking In The Park, Plenty Hard Luck, Mandarin, Debut, Beware The Ides Of March, The Road She Walked Before, Backwater Blues (Leadbetter), Those About To Die

 

 

 

 

Colosseum - Valentyne Suite- 1969
The Kettle , Elegy, Butty's Blues, The Machine Demands A Sacrifice, The Valentyne Suite, January's Search, February's Valentyne, The Grass Is Always Greener

 


 
 

 

 

Colosseum - Daughter Of Time - 1970
Three Score & Ten, Amen, Time Lament, Take Me Back To Doomsday, Daughter Of Time, Theme From An Imaginary Western, Bring Out The Dead, Downhill & Shadows, The Time Machine

 

 

 

 

Colosseum - Colosseum Live - 1971
Rope Ladder To The Moon, Skelington, Encore..Stormy Monday, Walkin In The Park, Tenglewood '63, Lost Angeles, I Can't Live Without You

 


 

 

 

Colosseum - Reunion Concert - 1994
Those About To Die .., The Valentyne Suite, The Machine Demands Another Sacrifice, Lost Angeles, Elegy, Theme From An Imaginary Western, Solo Colonia, Stormy Monday Blues

 

 

 
  

 

Colosseum - Bread And Circuses - 1994
Watching Your Every Move, Whereever I Go, Big Deal, No Pleasin, Storms Behind The Breeze, Bread & Circuses, High Time, The Playground, I Could Tell You Tales, The One That Got Away, The Other Side Of Th e Sky

 


 

 

 

Colosseum - Tomorrow's Blues - 2003
Tomorrow´s Blues;Take the Dark Times with the Sun; Come Right Back; Thief in the Night ; In the Heat of the Night; The Net Man; Hard Times Rising 9. Leisure Complex Blues; Arena in the Sun 10. No Demons

 


 

 

Colosseum - The Complete Reunion Concert
Those About To Die; Skelington; Elegy; Tanglewood '63; January's Search; February's Valentyne; The Grass Is Always Grener; Rope Ladder To The Moon; Theme From An Imaginary Western; The Machine Demands Another Sacrifice; Solo Colonia; Lost Angeles; Stormy Monday Blues; Walking In The Park

Those About To Die; Skelington; Elegy; Medley: The Valentine Suite: January's Search; February's Valentyne; The Grass Is Always Greener; Rope Ladder To The Moon; Theme From An Imaginary Western; Stormy Monday Blues; Walking In The Park


 


Colosseum II - Discografie


 

 

Colosseum II - Strange New Flesh - 1976
Dark Side Of The Moog, Down To You, Gemini And Leo, Secret Places, On Second Thoughts, Winds

 

 

 

 

Colosseum II - Savage - 1977
Put It This Way, All Skin & Bone, Rivers, , The Scorch, Lament, Desperado (Hiseman/Moore), Am I, Intergalactic Strut

 

 


 

 

 

Colosseum II - War Dance - 1977
War Dance, Major Keys, Put It That Way, Castles, Fighting Talk, The Inquisition, Star, Last Exit

 

 

 

 


 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek