Music archiv - Class Rock

Dave Clempson


Jeden z nejlepších kytaristů rockových dějin


Dave ClempsonBlues, rock

* 05.09.1949,  Tamworth, Staffordshire
guitar

Kde hrál Dave Clem Clempson:
Bakerloo, Colosseum, Humble Pie, Strange Brew, Snafu, Greenslade, Shortlist, Cozy Powell a mnoho dalších


Clem Clempson, Bakerloo a Colosseum


Clempson DaveDave Clempson započal svou kariéru s BAKERLOO BLUES LINE (později už jen Bakerloo). Bylo to tvrdé trio ve stylu CREAM. Hudebně prvotřídní, alespoň co se týče instrumentálních výkonů. BAKERLOO absolvovali turné s EARTH, pozdějšími BLACK SABBATH, po Anglii. Vzniklo jedno album a to bylo vše. V roce 1969 se Clem spojil s Cozy Powelem a Dave Peggem.
Nabídce od Jona Hisemana nemohl odolat a na podzim zamířil do COLOSSEA.  Svojí hrou na kytaru velice dobře do COLOSSEA zapadl. Jeho vrcholem bylo jedno z nejlepších alb rockové historie "COLOSSEUM LIVE!" Po tomto albu již nic lepšího nebylo možno natočit. 


Dave Clempson a Humble Pie


Peter Frampton opustil v roce 1971 HUMBLE PIE po nesrovnalostech se Steve Marriottem. HUMBLE PIE se také nacházeli na vrcholu svých úspěchů a za Framptona musel přijít dobrý nástupce. Marriott odvedl Clempsona od COLOSSEA. COLOSSEUM nemělo nikdy takový komerční úspěch jako HUMBLE PIE a nemohlo platit odpovídající gáže.  Jon Hiseman se rozloučil se svým nejlepším kytaristou a COLOSSEUM rozpustil. Příchodem Clempsona se HUMBLE PIE rozjeli ještě kreativněji. Vznikla super alba, mezi jinými i později na CD vydané "LIVE AT FLOWER BISQUIT". Je ještě silnější než známé dvojalbum "HUMBLE PIE IN CONCERT" z roku 1973.
O rok později Clempson HUMBLE PIE opustil. Mezi tím Clem brnkal u starých i nových přátel jako je Dick Heckstall-Smith, Chris Farlowe, Dave Greenslade a jiní. Byly pokusy o založení vlastního souboru anebo vstoupit do jiné skupiny: s Cozy Powellem a Gregem Ridleyem pod jménem STRANGE BREW a u DEEP PURPLE jako náhradník za Ritchie Blackmora.  


Clem Clempson a Jack Bruce


Steve Marriott si na krátkou dobu vypůjčil Dave Clempsona pro svůj ALL STAR BAND. Další pokus se osamostatnit byl s Davidem Byronem z URIAH HEEP. Tito dva založili krátce žijící ROUGH DIAMOND. Po odchodu Byrona a hádce ohledně názvu kapely, se pojmenovali CHAMPION, nahráli stejnojmenné album a v roce 1979 se opět rozešli. Dave Clempson také hostoval u SNAFU, kde nahradil Micky Moodyho. Následovala další pohostinská vystoupení u SHORTLISTS Rogera Chapmanna u COZY POWELL & FRIENDS a u Kena Hensleye.
Na přelomu let 1980/81 byl Jack Bruce na turné po Evropě společně s Davidem Sanciousem, Billy Cobhamem a samozřejmě Clemem Clempsonem.   Vystoupení v Rockpalastu se zapsalo do dějin. Vzniklo několik nahrávek v tomto obsazení, přičemž však bohužel zvuková kvalita není zcela optimální. Po turné s Brucem následovala vystoupení s ex-YES zpěvákem Jonem Andersonem.
V následujících letech jej Jack Bruce často zval k různým koncertům a sessions.


Dave Clempson a obnovení Colossea


 Reunion COLOSSEA měl takový úspěch, že v roce 1994 vyrazili opět na turné. V létě 2003 si sedli Jon Hiseman, Dick Heckstall-Smith, Chris Farlowe, Mark Clarke, Dave Greenslade a Dave Clempson do studia, chystali nové album a připravovali se na další turné na podzim 2003. Clem Clempson si svůj chléb vydělává převážně filmovou hudbou. Kdo poslouchá soundtracky: Born, Vannesa-Mae The Violin Player, Message In A Bottle, Sweet Home Alabama, soundtracky k filmům Sylvestera Stalloneho, James Bond - Tomorrow Never Dies, Evita a Lawn Dogs, ten narazí na Dave "Clem" Clempsona.

/ Ilona 2004 /
 
I ostatní uznávali jeho kytaru, například Bob Dylan a Chris De Burgh. V roce 1994 konečně došlo k reunionu COLOSSEA.
Vzniklo studiové album a live album. Live album vyšlo v roce 2003 na CD a DVD a každému fanouškovi COLOSSEA ho můžeme doporučit. 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek