Music archiv - Class Rock

John Hiseman

John HisemanRock, jazz

* 21.06.1944 v Blackheath
drums

Kapely:
Graham Bond, John Mayall, Colosseum, Colosseum II, Tempest, United Jazz & Rock Ensemble, Barbara Thompsons Paraphernalia, Georgie Fame, Andrew Lloyd Webber, Keef Hartley, Wolfgang Dauner, Jack Bruce, Pete York a a a...


John Hiseman a balet


Jon Hiseman počal svou kariéru v dětském baletu. Jako 6-ti letý již hrál perfektně na klavír a vystupoval u kolotočů.
Po členství v různých skupinách (mezi jinými "WES MINSTER FIVE", Mike Taylor a Don Rendell) se Jon Hiseman rozhodl být hudebníkem z povolání. Nastoupil k "GRAHAM BOND ORGANISATION" jako nástupce Gingera Bakera. Zde již hráli Jack Bruce a Dick Heckstall-Smith. Všichni tři Bonda opustili a přešli k "BLUESBREAKERS" Johna Mayalla.  Tyto změny neproběhly zároveň. Před příchodem k Johnu Mayallovi Hiseman doprovázel půl roku na bicích zpěváka Georgie Famea (1967).


Jon Hiseman a John Mayall


Po éře s Georgie Famem následoval Jacka Bruce k otci britského blues, k Johnu Mayallovi. S "BLUESBREAKERS" vznikla některá velice dobrá alba, mezi jinými Bare Wires.
V roce 1968 se staří kamarádi Jon Hiseman a Dick Heckstall-Smith rozhodli založit vlastní soubor. Chtěli spojit jazz, rock a blues. Název skupiny byl "COLOSSEUM". Vzniklo spojení nepřekonatelné muzikálnosti sólistů, kteří se však soundu skupiny podřídili.


Jon Hiseman - Colosseum a Tempest


Po nahrání některých z nejlepších alb celé rockové historie se "COLOSSEUM" rozpadlo. Jako důvod Jon Hiseman později udával odchod Dave "Clem" Clempsona k "HUMBLE PIE". Je trošku nesrozumitelné, že Jon Hiseman sdělil tisku odchod svého kytaristy dříve než se Clempson setkal se Steve Marriottem a dohodl se o změně. Zřejmě Jon Hiseman věděl, že jednoduše nejsou jiné možnosti, jak překonat poslední desku Colosseum Live!
Toto album je považováno za nejlepší rockové album všech dob.
Jon Hiseman založil jako následovníka "COLOSSEA" skupinu "TEMPEST". V ní hráli basista Mark Clarke z "COLOSSEA", Alan Holdsworth z "TONY WILLIAMS LIFETIME", Paul Williams z "JUICY LUCY" a Ollie Halsall.
"TEMPEST" nahráli dvě dobrá alba, avšak nemohli se úspěchům "COLOSSEA" rovnat.


Jon Hiseman a Gary Moore


"COLOSSEUM" bylo hvězdnou hodinou v rockové historii. Jak finančně, tak i hudebně bylo vyvrcholením kariéry Jona Hisemana. Po slabých úspěších s "TEMPEST" byla už jen jedna možnost - muselo přijít "COLOSSEUM II"!
Gary Moore jako kytarista to měl zařídit. Avšak jak se mohl srovnávat s Dave "Clem" Clempsonem? Moore na to určitě neměl. Tři použitelná alba a historie kapely byla u konce. Moc povrchní, nic pro rozmazlené fanoušky prvního "COLOSSEA". Jon Hiseman vystupoval jako hostující hudebník u jazzmanů, kteří se snažili o fusion s rockem. Často u toho byla i jeho manželka Barbara Thompson, se kterou již měl společná vystoupení u souboru "KEEF HARTLEY BAND".
Barbara Thompson ještě dnes patří k nejlepším světovým saxofonistkám v jazzu a rocku.
Starý známý těch dvou byl Wolfgang Dauner. Společně s ním, s bohužel 15.06.2003 zemřelým Volkerem Krieglem, Albertem Mangelsdorfem, Eberhardem Weberem, Ianem Carrem, Charlie Marianem a Ack van Rooyenem, založili manželé "UNITED JAZZ & ROCK ENSEMBLE".
Téměř každý rok se setkávali tito evropští špičkoví muzikanti a pokaždé nahráli album. V roce 2002 mělo být původně poslední turné. 
 
Barbara Thompson

 


Jon Hiseman a znovuzrození Colossea


Barbara Thompson se v polovině 90-tých let stáhla z hudebního života, když dostala Parkinsonovu nemoc. Naštěstí a díky čím dál tím lepším lékům je dnes opět schopná hrát prvotřídní saxofon u živých vystoupení "COLOSSEA" a ve studiu produkuje opět s Jonem Hisemanem vlastní alba.
V roce 1994 měli Jon Hiseman a Dick Heckstall-Smith nápad znovu postavit "COLOSSEUM" v poslední sestavě s Chrisem Farlowem, "Clemem" Clempsonem a Markem Clarkem. Nahráli album a začalo turné.
Byl to jako před 20-ti lety plný úspěch. Vystoupení v kolínském E-Werk bylo nahráno pro Rockpalast a je jako DVD k dostání.
Díky obrovské rezonanci publika následovala téměř každý rok menší nebo větší turné Evropou a hlavně Německem. Ze zdravotních důvodů nemohl Dick Heckstall-Smith na turné 2003 a 2004 vystupovat. Byl zde důstojně zastoupen Barbarou Thompson.

/ Ilona 2004 /


Jon Hiseman -  Discografie


 

 

Jon Hiseman Solo - About Time Too! - Drum Soli

Solo Berlin-The Metropol, Ganz schön heiß, Man, Solo Hannover-The Pavilion, Solo Hamburg-The road to Berlin, Ganz schön heiß, Man-Mannheim

 

 

 


Tempest - discografie


 

Tempest - Tempest 1972
Gorgon, Foyers of Fun, Dark House, Brothers, Up and On, Grey and Black, Strangeher, Upon Tomorrow

Jon Hiseman, drums
Mark Clarke, bass
Alan Holdsworth, guit, voc.
Paul Williams, guit., voc.

 

 

 

Tempest - Livin' In Fear 1973
Funeral Empire, Paperback Writer, Stargazer, Dance to My Tune, Living in Tear, Yeah, Yeah, Yeah, Waiting for a Miracle, Turn Around


Jon Hiseman, drums
Mark Clarke, bass
Ollie Halsall, guit.

 


  

Tempest - Tempest Live In London 1974
Foyers Of Fun; Gorgon; Up And On; Grey And Black; Brothers; Strangeher: Roundabout Golders Green drum solo

Jon Hiseman, drums
Mark Clarke, bass
Alan Holdsworth, guit, voc.
Ollie Halsall, guit.
Paul Williams, guit., voc.


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek