Music archiv - Class Rock

Cream


Baker, Bruce a Clapton


Rock, Blues Jazz, Pop?  

Ginger Baker: drums
Jack Bruce: bass, vocal; cello, guitar
Eric Clapton: guitar; vocal


Cream a Graham Bond


CreamGinger Baker si jako bubeník a žák Phila Seamana začal budovat postavení na londýnské jazzové scéně.

Jack Bruce měl za sebou klasické studium jako cellista na Royal Scottish Academy Of Music v Glasgowě, když potkal Dick Heckstall-Smithe a Gingera Bakera v kapele JOHNNY BURCH OCTET.
U Alexise Kornera a jeho BLUES INCORPORATED hráli s další veličinou britského jazzu Graham Bondem.
Když uvedl k životu svůj GRAHAM BOND ORGANISATION, přivedl si Gingera Bakera, Jacka Bruce a Dicka Heckstalla-Smithe jako spoluhráče.
 Po dvou albech "THE SOUND OF 65" a "THERE´S A BOND BETEWWN US" opustil Jack Bruce GRAHAM BOND ORGANISATION a připojil se k Johnovi Mayallovi a jeho BLUESBREAKERS.
Zde se poznal s Ericem Claptonem, který právě opustil YARDBIRDS. S Ericem Claptonem hrál i u ERIC CLAPTON & THE POWERHOUSE.
Eric Clapton u Mayalla dlouho nepobyl a raději odcestoval s přáteli do Řecka.


Cream a John Mayall


The BluesbreakerJack Bruce chtěl konečně vydělávat peníze, Mayall nebyl příliš lukrativní zaměstnavatel, a proto se přidal k Manfredu Mannovi.
Eric Clapton se vrátil z Řecka a vypudil svého nástupce u Johna Mayalla  Peter Greena.
 Eric Clapton a Ginger Baker se spřátelili a když Baker o svém plánu vyprávěl Claptonovi, ten na něj okamžitě přistoupil. Avšak pod jednou podmínkou: Jack Bruce bude baskytaristou.
Ginger Baker touto podmínkou nebyl příliš nadšený, Jack Bruce nepatřil k jeho oblíbencům, chtěl však za každou cenu spolupracovat s Ericem Claptonem.
Slíbil, že se s Brucem zkontaktuje a Jack Bruce okamžitě svolil, zřejmě toho měl už u Manfreda Manna dost.

Graham Bond Org.Muzikálně tito tři pasovali dohromady jako málo která skupina v rockové historii. Naproti tomu v mezilidských vztazích docházelo mezi Bakerem a Brucem k častým hádkám. 
Ve stejné době již Ginger Baker neměl v úmyslu zůstat u GRAHAM BOND ORGANISATION. Jeho ambicí bylo mít vlastní skupinu.
Slyšel o Ericu Claptonovi, tenkrát zdi londýnského metra zdobily nápisy "Clapton Is God!", a navštívil několik jeho koncertů s Mayallovými BLUESBREAKERS


Cream, skupina Gingera Bakera


CREAM měla být skupinou Gingera Bakera, avšak ti druzí dva stáli vždy v popředí. Eric Clapton se svou kytarou a Jack Bruce jako zpěvák a skladatel.
Všichni tři byli bluesovými fanoušky, ale Jack Bruce ani Ginger Baker nechtěli jít cestou v té době úspěšných Fleetwood Mac nebo Johna Mayalla. Zrovna vrcholila britská bluesová éra. TEN YEARS AFTER a Savoy Brown jsou dalšími příklady dobrých bluesových skupin té doby.

Tradiční blues bylo dle mínění muzikantů z CREAM v dobrých rukou. Nedodržovali konvence a interpretovali songy jako "Spoonful", "For Until Late", "Rollin And Tumblin" nebo "I´m So Glad" ve vlastním stylu.
 V červenci 1966 CREAM vystoupili na Windsor Jazz & Blues Festivalu. Předvedli vlastní hudbu a poté několik bluesových standardů a byli publikem oslavováni. 
CREAM pomalu začali potřebovat manažera. Baker měl dobré kontakty na manažera GRAHAM BOND ORGANISATION Roberta Stigwooda.


Cream a Robert Stigwood


Robert Stigwood přislíbil CREAM spolupráci a staral se o jejich vystoupení. Jack Bruce byl dobrý skladatel a jeho riffy jsou dodnes úspěšné, avšak nebyl zrovna mimořádný básník.
Ginger Baker měl s Pete Brownem několik vystoupení, která pojmenovali "Jazz And Poetry".  Tento Pete Brown měl v budoucnu dodávat texty pro CREAM. I po skončení CREAM zůstalo partnerství mezi Jackem Brucem a Pete Brownem neporušené.

CREAM již mohli začít psát rockové dějiny:
Významný kytarista, geniální bubeník, nápaditý basista, který měl i dobrý hlas, textař a manažer - měli vše.
První singl "Wrapping Paper" se dostal až na 43.místo v britské hitparádě. Další song "I Feel Free" vznikl ze spolupráce Jacka Bruce a Pete Browna. S ním se jim povedl skok až na 11.místo a píseň se udržela tři měsíce v žebříčku.

V prosinci 1966 se na trhu objevilo první album "FRESH CREAM".


Cream a Ahmet Ertegun


Nastaly dobré časy. Před vánocemi bylo album na 6.příčce žebříčku LP desek. CREAM byli stále nejlepší live skupinou.
Robert Stigwood organizoval vystoupení ve stejných klubech, kde předtím vystupovali Ginger Baker a Jack Bruce s GRAHAM BOND ORGANISATION.
Existovaly však obrovské rozdíly: GRAHAM BOND ORGANISATION hrály v dobře navštěvovaných lokálech, u CREAM byly stejné kluby přeplněné. Spousta fanoušků musela zůstat přede dveřmi.

V roce 1967 přišlo první turné po USA.
"FRESH CREAM" v USA vydala firma Atco a i zde mělo obrovský úspěch.  Stigwood zprostředkoval CREAM kontakt na Atlantic Records a tímto na Ahmeta Erteguna.
Ve studiích Atlanticu na Manhattanu bylo se zvukovým inženýrem Tomem Dowdem nahráno druhé album "DISRAELI GEARS". 
Hostem ve studiu byl Felix Pappalardi. Ertegun a Pappalardi byli toho mínění, že by měl být Eric Clapton mužem v popředí a zároveň zpěvákem CREAM. 


Cream a Felix Pappalardi


Pappalardi nahrál několik demo snímků s Claptonem, vzal si je domů a složil a otextoval "Strange Brew" pro Erica Claptona jakožto zpěváka.
Ertegun rozhodl: "Strange Brew" musí být dalším singlem CREAM pro americký trh. Ginger Baker a Eric Clapton ale byli spoluprací s Pappalardim tak nadšeni, že s ním uzavřeli smlouvu na produkování alba "DISRAELI GEARS". Při práci na "DISRAELI GEARS" se CREAM setkávali s hudebníky a techniky Atlantic Records. BOOKER T. & THE MG'S a Otis Redding poslouchali při nahrávání "Sunshine Of Your Love" a Martin Sharp, který společně s Ericem Claptonem komponoval "Tales Of Brave Ulysses", vytvořil obal. Po dokončení alba odjeli CREAM na turné po USA.

Ve Fillmore se publikum dožadovalo delších improvizací. Skupině se to líbilo a pořádně to rozjela.  Jack Bruce byl ovšem zklamaný. Basa se mu nelíbila a "Sunshine Of Your Love" považoval za lepší song. 


Cream a Pete Brown


Brzy si svými prodlouženými improvizacemi udělali jméno. Úspěch "Sunshine Of Your Love" byl obrovský. Deska patřila k nejprodávanějším singlům v dějinách Atlantic Records.
V květnu 1968 měl následovat další singl na americkém trhu: "Anyone For Tennis -The Savage Seven Theme".
Kousek z dílny Clapton/Sharp se nemohl vyrovnat předchůdci. V UK skončil až na 40. místě hitparády a v USA na 46. místě.

V červnu 1968 se odebrali do studií Atlanticu, aby natočili dvojalbum "WHEELS OF FIRE". Atmosféra mezi hudebníky byla tentokrát jiná. Došlo k oficiálním hádkám. Deska měla ukázat obě tváře skupiny - live i studio. Pro live desku bylo vybráno sólo Gingera Bakera "Toad" z Fillmore a tři tituly z Winterlandu. Text na obalu nebyl v tomto směru zcela korektní.
První song "White Room" měl být vzpomínkou na Jimi Hendrixe. Felix Pappalardi k němu aranžoval houslový part. 
Ginger Baker a Eric Clapton se chtěli jakožto skladatelé na "WHEELS OF FIRE" vytáhnout, ale vyrovnanou úroveň songů nějak nezvládli. Nepovedlo se to ani s pomocí Pete Browna. 


Cream a Mike Taylor


G.BakerPete Brown později vyprávěl, že nějak nefungovala chemie ve vztazích. Ginger Baker krom toho spolupracoval s Mike Taylorem a s ním napsal "Passing The Time", "Those Were The Days" a "Pressed Rat And Warthog".
Mike Taylor byl jazzový hudebník a zaměstnával další muzikanty jako Jona Hisemana a Tonyho Reevese ze souboru COLOSSEUM.

"WHEELS OF FIRE" bylo okamžitě úspěšné a dopomohlo i předcházejícím albům k rekordním ziskům.
LP desky "FRESH CREAM" a "DISRAELI GEARS" se vrátily zpět do žebříčků.
Problémy vznikly během koncertů. Bylo nutné, dostat se co nejdříve k co nejsilnější aparatuře. Proti decibelům produkovaným Jackem Brucem a Ericem Claptonem neměl Ginger Baker šanci. V té době ještě nebyly bicí napojované na zesilovače, proto musely být před soupravu postaveny mikrofony.  
Při tomto pekelném hluku již nebylo možné utvořit rozumnou souhru a Ginger Baker byl velice frustrován. 


Cream a Blind Faith


Ginger Baker a Jack Bruce si nikdy pořádně nerozuměli a teď vyjížděli na několikaměsíční turné a od "vlastní" hudby se začali vzdalovat.
Konec CREAM se začal blížit.Blind Faith
Po koncertech v Texasu se CREAM rozhodli, že skupinu rozpustí. Jack Bruce naverboval své staré přátele z doby GRAHAM BOND ORGANISATION, Jon Hisemana a Dicka Heckstalla-Smithe, najal různé kytaristy jako Johna McLaughlina nebo Chrise Speddinga a pokračoval v partnerství s Pete Brownem. V této době vznikla jeho významná alba "SONGS FOR A TAYLOR" a "THINGS WE LIKE".
Ginger Baker a Eric Clapton se spojili se Steve Winwoodem z TRAFFIC a přivedli si basistu Ricka Greche, aby založili BLIND FAITH.
Z archívů Atlantic Records vyhrabal Felix Pappalardi koncertní materiály z let 1970-1972, zpracoval je a vydal jako LIVE CREAM 1 & 2.
Ještě dnes se řadí CREAM mezi nejkreativnější a nejlepší rockové skupiny všech dob. Kdo si chce udělat představu o díle CREAM, dobře mu poslouží výběr "THOSE WERE THE DAYS". Poskytne mu také nejvíc informací. 
Pokračovali do Londýna, kde s Pappalardim jako producentem vzniklo album "GOODBYE".  Jde o směs živých a studiových nahrávek.

BBC nahrála jejich poslední rozlučkový koncert v londýnské Royal Albert Hall a tři live tracky pocházejí z tohoto vystoupení. 

/ Ilona/


Cream - Discography


 

Cream - Fresh Cream
I Feel Free; N.S.U.; Sleepy Time Time; Dreaming; Sweet Wine; Spoonful; Cat's Squirrel; Four Until Late; Rollin' And Tumblin'; I'm So Glad; Toad

 

 


 

 

 

Cream - Disraeli Gears
Strange Brew; Sunshine Of Your Love; World Of Pain; Dance The Night Away; Blue Condition; Tales Of Brave Ulysses; Swlabr; We're Going Wrong; Outside Woman Blues; Take It Back; Mother's Lament

 


 

 

 

Cream - Wheels Of Fire
Studio:
White Room; Sitting On Top Of The World; Passing The Time; As You Said; Pressed Rat And Warthog; Politician; Those Where The Days; Born Under A Bad Sign; Deserted Cities Of The Heart
Live:
Crossroads; Spoonful; Traintime; Toad


 

 

Cream - Goodbye
'm So Glad; Politcian; Sitting On Top Of The World; Badge; Doing That Scrapyard Thing; What A Bringdown

 

 


 

 

 

Cream - Live Cream
N.S.U.; Sleepy Time Time; Sweet Wine; Rollin' And Tumblin'; Lawdy Mama

 

 

 


 

 

Cream - Live Volume II
Deserted Cities Of The Heart; White Room; Politician; Tales Of Brave Ulysses; Sunshine Of Your Love; Steppin' Out

 

 

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek