Music archiv - Class Rock

East Of Eden

Jazz, Rock, Folk
 
Dave Arbus: violin, flute
Ron Gaines, Dave Weller: sax
Andy Sneedon, David Jacks, Steve York, Martin Fisher: bass
Geoff Nicolson, Jim Roche, Garth Watt Roy, Les Davidson: guitar
Geoff Britton, Dave Dufont aka Dufort, Jeff Allen: drums
Joe O'Donnell - violin
Peter Filleul - keyboards
Dean Ford - vocals
George Howden - trumpet 
 

East Of EdenV roce 1968 uzrál čas na spojení rocku, jazzu a klasiky.
Keith Emmerson s NICE, Jon Lord s DEEP PURPLE, BURNING RED IVANHOE a Frank Zappa se svými MOTHERS OF INVENTION zaznamenali první úspěchy.

EAST OF EDEN k nim od počátku patřili. Ovlivněni moderním jazzem více do směru cool jazzu, ne však takového, jaký hrál Akker Bilk, ale Charlie Mingus, hráli svůj rock.

Byli založeni v Bristolu Arbusem, Sneedonem, Brittonem, Gainesem a Nicolsonem. Tón od počátku udával Arbus se svojí violou. V té době byly improvizace na klasická témata "In". Spousta hudebníků napodobovala Ravelovo "Bolero", jako třeba Jeff Beck nebo COLOSSEUM. NICE zrockovali Brandenburský a EAST OF EDEN Nymphenburský koncert.
Gramofirmy musely mít takové skupiny ve svých stájích, takže EAST OF EDEN měli šanci. Než se však odebrali do studia, opustil je Sneedon a Britton a místo nich nastoupili York a Dufont. U firmy Atlantic jim vyšel singl "King Of Siam". Potom přestoupili k Deram Records a nahráli první album "MERCATOR PROJECTED". Hudebníci kolem Dave Arbuseho nemíchali jen jazz, rock a klasiku, experimentovali i s indickými ragami a anglickou lidovou hudbou.  Využili tvůrčí svobodu a nahráli druhé album "SNAFU".

Dva zakládající členové Sneedon a Britton se vrátili a York a Dufont odešli. York si udělal jméno u Joan Armatrading, Dr.Johna, Roberta Palmera a mnoha jiných. Dufont se objevoval často u Kevina Ayerse a pod jménem Dave Dufort psal rockovou historii: s Miller  Andersonem u THE SCENERY, u THE VOICE, PAPER BLITZ ISSUE, DOG SOLDIER, SAVOY BROWN, CHICKEN SHACK a dalších.

V dubnu 1971 se dostalo album "JIG-A-JIG" na 7.místo v britské hitparádě a EAST OF EDEN se stali známými široké veřejnosti.
"JIG-A-JIG" se však velice odlišuje od toho, co skupina doposud zhudebňovala - lidovou hudbu s nádechem jazzu a rocku. Vstupní melodie připomíná keltskou taneční muziku. Touha po úspěchu je vedla k tomu, že na třetím albu již tolik neexperimentovali a podřizovali hudbu více chuti publika.
V roce 1972 následovalo další album "NEW LEAF". Dave Arbus, který krátce hrál s Rogerem Daltreym, k jeho nahrávání sestavil kompletně novou skupinu:
Garth Watt-Roy z GREATEST SHOW ON EARTH a Jim Roche - kytary, Jeff Allen z BABE RUTH - bicí, David Jacks a Martin Fisher - bass.
Turné, na rozdíl od desek, byla celkem úspěšná, avšak peníze skupině nepřinesla.

V roce 1975 proběhl pokus o znovuzrození EAST OF EDEN. Arbus, Allen, Watt-Roy, Joe O´Donell a Fisher nahráli LP desku "ANOTHER EDEN", bohužel bez komerčního úspěchu.
O rok později se Arbus pokusil znovu o comeback. Tentokrát s Peterem Filleulem, Davidem Jacksem, Lesem Davidsonem a Dave Wellerem. Vznikly dvě desky, které však nedosahovaly náročnosti prvních dvou alb.
 
V roce 1978 se EAST OF EDEN zcela rozpadli ... než se v roce 1997 Dave Arbus, Geoff Nicolson a Ron Gaines spojili, aby natočili album "KALIPSE".

/ Ilona/


East Of Eden - Discografie 

East Of Eden - Mercator Projected - 1968
Northern hemisphere ;.Isadora; Waterways; Centaur woman; Bathers; Communion; Moth;.In the stable of the sphinx

 

 


 

 

East Of Eden - Snafu - 1969
Have to Whack it up; Leaping Beauties for Rudy, Marcus Junior; Xhorkom, Ramadhan, In the Snow for a Blow, Uno Transito Clapori, Gum Arabic, Confucious, Nymphenburger, Habibi Baby, Beast of Sweden, Boehm Constrictor, Traditional

 

 


 

 

East Of Eden - East Of Eden - 1971
Wonderful feeling; Goodbye; Crazy Daisy; Here comes the day; Take what you need; No time; To Mrs. V

 

 

 


 

 

East Of Eden - New Leaf - 1972
Bradshow The Bison Hunter; Ain´t Gonna Do You No Harm; Get Happy; Don´t Be Afraid; Man Said; Song For No One; Joe; Nothin To Do; Road Song; Home Blues Bonus Tracks: Jig A Jig; Boogie Woogie Flu; Last Dance Of The Colwn; Sin City Girls; All Our Yesterdays

 


 
East Of Eden - Another Eden (1975)
East Of Eden - Silver Park (1978)

East Of Eden - It's The Climate (1978)
East Of Eden - Things (1976)  
East Of Eden - Here We Go Again (1976)

 

 

East Of Eden - Kalipse
Kalipse; 5th amendment; Uccello; Con Fuoco; Eddie Mars; Ballad X; Light source; Goodbye Pork Pie Hat; Nexus; Slow food

 

 

 


  

 

East Of Eden - Armadillo
Armadillo; Spiral dance; Chaquina; Bamboo city; 1934; Slunk7.Casezudos; Petite afrique; Saffire; Linear bop; Choisy le roi

 

 

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek