Music archiv - Class Rock

Fleetwood Mac


Období blues


Fleetwood MacRock 'n' Roll, Blues

Mick Fleetwood: drums
John McVie: bass
Danny Kirwan: guitar, vocal
Jeremy Spencer: guitar, vocal
Peter Green: guitar, vocal

 


Fleetwood Mac - prehistorie


Peter GreenKdo očekává něco o Stevie Nicks nebo o MAC's po odchodu Petera Greena, ten bude rozčarován. Budeme sledovat historii FLEETWOOD MAC pouze k albu "KILN HOUSE".
"KILN HOUSE" bylo pro bluesové fanoušky FLEETWOOD MAC zklamáním.

Následující desky byly mou osobou  důsledně ignorovány...  ...alba jako "RUMOURS", "MIRAGE" a "TANGO IN THE NIGHT").
Otcem FLEETWOOD MAC byl vlastně John Mayall. U něho hráli Peter Green, Mick Fleetwood i John McVie. Mick Fleetwood měl za chvíli Mayalla dost (bylo mu asi jako Keefu Hartleyovi) a chtěl s Peterem Greenem a Johnem McViem založit vlastní skupinu.
John McVie měl u Mayalla pevnou smlouvu a tak angažovali jako basistu Boba Brunninga.
Mike Vernon, šéf firmy Blue Horizon, s těmi třemi podepsal smlouvu jako s doprovodnou skupinou pro Eddyho Boyda. Jako druhého kytaristu angažoval Jeremyho Spencera ze skupiny LEVI SET. Dali si jméno FLEETWOOD MAC. 


Fleetwood Mac - bluesová léta


FMPeter Green byl kvalitním nástupcem za Erica Claptona u Johna Mayalla. Před Mayallem hrál mezi jinými s Peterem Bardensem a Mickem Fleetwoodem u PETER B's LOONERS. (Peter Bardens byl spolučlenem THEM a zakladatelem CAMEL). První deska se jmenovala "FLEETWOOD MAC" nebo také "PETER GREEN'S FLEETWOOD MAC". Ještě při jejím natáčení vystřídal John McVie Boba Brunninga na basu.

Brunning poté založil BRUNNING HALL BLUES BAND a později BRUNNING SUNFLOWER BLUES BAND.

FLEETWOOD MAC v té době směřovali k tradičnímu blues. Díky kreativitě Petera Greena zkusili brzy i jiné cesty. Vznikly klasiky jako "Black Magic Woman" (Carlos Santana z toho později udělal obrovský hit) nebo "Albatross".


Fleetwood Mac a tři kytary


V jednom pubu v Brixtonu poznali Mick Fleetwood a Peter Green kytaristu skupiny BOILERHOOD.
Jméno kytaristy bylo Danny Kirwan. Danny Kirwan, Jeremy Spencer a Peter Green se stali kreativním centrem FLEETWOOD MAC.
 V historii rockové hudby, předtím ani později, nikdy nebyla taková perfektní souhra tří kytaristů.

Album "THEN PLAY ON" bylo vrcholné dílo FLEETWOOD MAC.


Fleetwood Mac a konec blues


FM- bandV roce 1970 z kapely vystoupil Peter Green. Byl v té době závislý na drogách a mentálně na dně. Začal být nábožensky věřící a nechápal, proč vydělává svou hudbou tisíce liber. Své výdělky věnoval sociálním zařízením.
Přemluvili ho, aby s FLEETWOOD MAC ještě nahrál singl "The Green Manalishi", ale potom s hudbou na delší dobu skončil.

Shora uvedené album "KILN HOUSE" vzniklo bez Petera Greena. Na této a také na předchozích nahrávkách se podílela manželka Johna McVieho - Christine McVie.  Pod dívčím jménem Christine Perfect patřila ke Stan Webbovým CHICKEN SHACK a měla velký úspěch se songem "I'd Rather Go Blind".
V roce 1971 opustil Jeremy Spencer FLEETWOOD MAC a připojil se k sektě "Children Of God". Krátce ho zaskočil Peter Green, ale potom byl vyměněn za Boba Welcha.
V roce 1972 vyhodili ze skupiny původce sporů Dannyho Kirwana. Ten ještě nahrál několik neúspěšných sólových alb a poté musel kvůli alkoholismu s hudbou skončit. FLEETWOOD MAC se stále více vzdalovali blues.


Fleetwood Mac - dodatek


  Kromě oficiálních tří alb: "FLEETWOOD MAC", "MR.WONDERFUL" a "THEN PLAY ON", byly ještě velice dobré "BEST OF" nebo sestavy singlů. "ENGLISH ROSE" a "THE PIOUS BIRD OF GOOD OMEN" jsou klasickými příklady. Z archivů se občas vynoří alba jako "LIVE AT THE BBC" nebo "JUMPING AT SHADOWS". Tyto nahrávky se mi líbí z velké části, ale vždycky to není úplně ono.
Dají se doporučit tři CD "LIVE IN BOSTON". Existuje i několik výběrů z této kolekce.   Kdo nemá strach z půlhodinových improvizací, ten si tyto nahrávky musí poslechnout. Ušetři si peníze na Vol.1 až Vol.3, ale dej ruce pryč od "BEST OF BOSTON".
Pro fanoušky blues je určena LP deska "BLUES JAM IN CHICAGO". Je dobré vědět, že známá jména nám nemusí přinést vždy to, co si od nich slibujeme. 

/ Ilona 2004 /


Fleetwood Mac - Discografie


 

 

Peter Green's Fleetwood Mac
My heart beat like a hammer; Merry go round; Long grey mare; Hellhound on my trail; Shake your moneymaker; Looking for somebody; No place to go; My baby's good to me; I loved another woman; Cold black night; The world keep on turning; Got to move

 

 

  

 

Fleetwood Mac - Mr. Wonderful
Stop messin' round; I've lost my baby; Rollin' man; Dust my broom; Love that burnes; Doctor Brown; Need your love tonight; If you be my baby; Evenin' Boogie; Lazy poker blues; Coming home; Trying so hard to forget

 

 

 

 

Fleetwood Mac - English Rose
Stop Messin' Round; Jigsaw Puzzle Blues; Doctor Brown; Something Inside Of Me; Evenin' Boogie; Love That Burns; Black Magic Woman; I've Lost My Baby; One Sunny Day; Without You; Coming Home; Albatross

 

 


  

Fleetwood Mac - Then Play On
Coming Your Way;.Closing My Eyes; Show-Biz Blues; My Dream; Underway; Oh Well; Although The Sun Is Shining; Rattlesnake Shake; Searching For Madge; Fighting For Madge; When You Say; Like Crying; Before The Beginning

 

 


 

 

 

Fleetwood Mac - Blues Jam in Chicago
Watch Out; Ooh Baby; South Indiana - Take 1; South Indiana - Take 2; Last Night; Red Hot Jam; I'm Worried; I Held My Baby Last Night; Madison Blues; I Can't Hold Out; I Need Your Love; I Got The Blues; World's In A Tangle; Talk With You; Like It This Way;Someday Soon Baby; Hungry Country Girl; Black Jack Blues; Everyday I Have The Blues; Rockin' Boogie; Sugar Mama; Homework

 

 

 

The Pious Bird of Good Omen - The Very Best Of Fleetwood Mac
Need Your Love So Bad; Coming Home; Rambling Pony;.The Big Boat; I Believe My Time Ain't Long; The Sun Is Shining; Albatross; Black Magic Woman; Just The Blues; Jigsaw Puzzle Blues; Looking For Somebody; Stop Messin' Round

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek