Music archiv - Class Rock

Gäa

Zakládající členové

Helmut Heisel (*26.2.1953, Wadern) - kytara 
Peter "Bello" Bell (*20.5.1954, Puttlingen) - basa 
Stefan Dorr (*4.11.1952, Puttlingen) - bicí, 
se znali od školních lavic a ze skupiny PHANTOMS, kteří však mnoho nedokázali.


GäaGÄA, podle starořecké bohyně Země, se jmenovala jedna skupina ze Sárska, která zastupovala německy zpívaný progresivní rock.  Převážně přehrávali cizí repertoár. Zpěvákem PHANTOMS byl Uwe Peter, který později přestoupil k MR. GRABSTEIN, jejímž jediným kouskem byl song "Smog", obsažený na výběrovém albu "PSYCHEDELIC GEMS 3". 

Zpět ke GÄA: jako další členy si přivedli Guntera Lackese (*6.7.1949, Puttingen) - klávesy, který měl již jako dítě řádnou hudební výuku a přišel od beatové skupiny NON PLUS ULTRA, Wernera Freye (*28.2.1951, Magdeburg) - kytara a zpěv, jehož oblíbeným stylem byl folk, jakožto i Wernera Jungmanna (*22.11.1952, Volkingen) na conga.
Helmut Heisel vystoupil (a dnes ho to zlobí) po krátké době, takže hráli v pěti, přičemž se omezovali na vlastní písně zpívané v němčině. 
Při jednom z prvních, z celkem asi 80 vystoupeních, si jich všiml Alfred Kersten, který byl se svoji značkou Kerston Records již zaběhlý producent, a pozval je na nahrání desky do Forstu na Weinstrasse poblíž Stuttgartu.Peter Bell
V létě 1973 tam odjeli s málo penězi, jen se stany. Když tam dorazili, byli právě ve studiu FLIPPERS a oni stáli v obrovském horku se zapnutými obleky a čekali. Nakonec byli posunuti na další den, ale museli dát přednost jiné kapele, neboť prvotní nadšení Freda Kerstena pro GÄA zřejmě opadlo. Zpět je také poslat nemohl a tak se bez zájmu a narychlo nahrávalo jedno sobotní odpoledne. S výsledkem nebyla skupina vůbec spokojena. Přesto byly nahrávky v roce 1974 vydány jako LP "AUF DER BAHN ZUM URANUS" (Kerston 65014) a v malém nákladu uvedeny na trh. 

Obal vytvořil Bellův bratr Eduard a představuje bohyni Země jménem Gaa či Gaia, ze které roste život. 
To, že část LP desek skončila na smetišti, není pravda. V roce 1992, stále hojně vyhledávaná deska, vyšla jako CD na značce Ohr.
Protože tato zvláštní skupina ze Sárska byla publikem přijímána jen opatrně, hrála převážně na domácí scéně v Eifel v Hunsruck a v Rheinland-Pfalz. Neztratili však odvahu a v roce 1975 vyhráli festival Saar-Rocky.
 Werner Jungmann kapelu opustil, ale přišel opět Helmut Heisel a převzal druhou kytaru a po Bellově odchodu k MR.GRABSTEIN jeho basu.

Mezitím GÄA napsali tři nové kousky, jmenovitě "Heilende Sonne", "Morgendammerung" a vynikající "Autobahn". Stefan DorrJako základ pro druhé album je nahráli začátkem roku 1975 v Michael Leistenschneiders Leico studiu ve Schmelzu, tentokrát za lepších podmínek než u Kerstonu. 

Avšak dříve než byla LP deska dokončena, GÄA se v roce 1978 rozpadli. 
Werner Frey následoval Bella k MR.GRABSTEIN, kteří se koncem roku 1978 přejmenovali na ELAINE. Gunter Lackes se přihlásil k BLACKBIRDS, s kterými dodnes přehrává známé kousky.
 Helmut Heisel vystřídal mnoho skupin a nyní je od roku 1991 společně se Stefanem Dorrem v kapele SAARTANA, kteří v roce 1998 připravili vlastní CD.
Werner Jungmann a Bell mezitím již hudbu neprovozují. Werner Frey dnes pracuje jako učitel, Gunter Lackes jako bankovní úředník, Helmut Heisel jako hostinský, Stefan Dorr ve dřevozpracujícím závodě, Werner Jungmann ve zdravotnictví a Bell jako úředník. Přátelské kontakty přetrvávají.
Bývalí členové GÄA se v průběhu 80-tých let několikrát setkali a zahráli na večírcích přátelům a ve zkušebně napsali několik skladeb. 

Helmut Heisel"Die Giganten" - již není použitelná páska, pouze se zachovaly songy "Tabbert", "Du", "Inspektion" a "Warum". Jako hosté zde účinkovali Uwe Stumpf, Bernd Keffer, Sascha Hoffner, Uli Klabunde, Hans-Jurgen Sturmer a Jupp Dorr.
Aby nezveřejněné nahrávky GÄA neupadly v zapomnění, členové kapely se je rozhodli vydat na CD. Jádro cédéčka tvoří nedokončená LP deska natočená ve studiu Leico, tzn. první tři skladby.
Jsou zřejmě tím nejlepším, co kdy GÄA stvořili a ukazují, jak nápaditá a vyzrálá to tenkrát skupina byla.
Čtyři doplněné kousky z 80-tých let nejsou progresivním rockem ve vlastním smyslu, protože však byl na CD ještě prostor, byly sem přidány. Kdo je nechce poslouchat, může album po třetím songu vypnout.

Jako obal bylo opět zvoleno dílo Eduarda Bella, které tentokrát představuje Alraune, nadpřirozenou zemskou bytost. Vystupuje v germánské mýtologii a dodnes je uctívána vedle křesťanství například na Islandu. Je jakýmsi protějškem starořecké bohyně Země Gaie. To, co se dnes se Zemí děje, je pro Alraunu zlým snem. Stejně tak se jmenuje zmiňované CD - "ALRAUNES ALPTRAUM" ("ALRAUNIN ZLÝ SEN"). 

/ Ilona 2006 /

 

 


Gäa - diskografie


 

1974 - Auf der Bahn zum Uranus

 

 

 


 

1975 - Alraunes Alptraum

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek