Music archiv - Class Rock

Grand Funk Railroad


Hlasitý bílý rámus


GFRRock, Blues, Funk

Mark Farmer; guitar voc. - *29.09.48
Mel Schacher; bass - *08.04.51
Don Brower; drums - *03.09.48
Craig Frost; keyboards - *20.04.48
Terry Knight; manažer, producent a DJ -* 09.04.43

 

 

 


Grand Funk Railroad a Rod Stewart


Rod Stewart vždy popisoval GRAND FUNK RAILROAD jako hlasitý bílý rámus. Také vždy hlasití byli. Jejich hudba často připomínala hromobití a jejich rock zněl jako nejčernější soul.
Těžko se najde album, které je celistvé ve svém stylu a které má stejně kvalitní hudební provedení. Kdo si s plným nadšením poslechne "CAUGHT IN THE ACT" ten zahodí "LIVE ALBUM" po prvních taktech do popelnice.
Své okolí zklamali vždy po další nové desce, ale jako náhradu nacházeli stále nové a nové fanoušky.

Vše začalo v městečku Flint v Michiganu. Mark Farner a Don Brewer se rozhodli společně s Melem Schacherem založit skupinu. Ti tři již dříve hráli u různých dorosteneckých skupin a setkávali se na společných akcích.
Don Brewer bubnoval u PACKS, když poznal Terryho Knighta.

Knight pocházel také z Flintu a ve svých 20-ti letech již měl jméno jako DJ v Detroitu.
Knight převzal u PACKS zpěv (později se přejmenovali na TERRY KNIGHT & THE PACK) a dopomohl jim k několika malým lokálním hitům. 


Grand Funk Railroad a Terry Knight


Knight se nepohodl se svými spoluhráči z THE PACK a odešel do New Yorku.
Do roku 1968 zůstal Don Brewer u FABULOUS PACK, aby se poté se svým přítelem ze školy Markem Farnerem osamostatnili.
 Jako basistu si vzali Mela Schachera. Mel Schacher brnkal na basu u známých ? & THE MYSTERIANS ("96 Tears"). Bylo založeno tvrdé rockové trio GRAND FUNK RAILROAD.Brewer zavolal starého spoluhráče Knighta do New Yorku a poprosil ho o pomoc pro vzniklou skupinu.
Knight si tyto tři poslechl a byl nadšený.
S podmínkou, že bude jediným šéfem, převzal celý management. Organizoval první vystoupení v Buffalu ve státu New York na jaře 1969.


Grand Funk Railroad a Time Square


Díky Knightovi obdrželi GRAND FUNK RAILROAD smlouvu na desky u Capitol Records.
Knight ukazoval od prvního okamžiku, kdo je zde šéfem: Capitol musel 30.000 obalů z první desky hodit do šrotu, protože se Knightovi nelíbil jejich design.
První velké vystoupení měli na Atlanta Pop Festival 1969 a bylo velmi úspěšné.
Album "ON TIME" se v US žebříčku vyšplhalo na 27.místo a bylo pozlaceno.
V roce 1970 zaplatili GRAND FUNK RAILROAD 100.000 dolarů za běžící světelnou reklamu k jejich novému albu "CLOSER TO HOME" na Time Square v New Yorku.  
Zřejmě tato i jiné reklamy pomohly.
Album "CLOSER TO HOME" dosáhlo 6.místo v žebříčku a pomohlo skupině ke stoupající popularitě. 


Grand Funk Railroad a cover verze


Popularita souboru rostla i díky mnoha úspěšným cover verzím. Mezi jinými například "Inside Looking Out" (Eric Burdon), "Feelin'Allright" (Dave Mason - Traffic ) nebo "Gimme Shelter" (ROLLING STONES).  V červnu 1971 překonali rekord BEATLES v předprodeji vstupenek na koncerty. Shea Stadium v New Yorku byl během 72 hodin absolutně vyprodán.

Rychle následující alba "SURVIVAL" a "E PLURIBUS FUNK" se dostala na páté a šesté místo v americkém žebříčku.
V roce 1972 nastal zlom s Knightem. V následujícím soudním procesu vyhráli GRAND FUNK RAILROAD a jako nového manažera si vzali švagra Paula McCartneye Johna Eastmana. Ke skupině se připojil starý přítel z Flintu Craig Frost.


Grand Funk Railroad a Craig Frost


Prvním albem s Craigem Frostem byl "PHOENIX". Na něm vypomáhal při nahrávacích sessions a pevným členem kapely se stal u následujícího alba "WE'RE AN AMERICAN BAND".

Kvalita hudby díky Frostovi výrazně stoupla. Producentem "WE'RE AN AMERICAN BAND" nebyl nikdo menší než Todd Rundgren.
Následující alba byla čím dál, tím víc soulovější.
"BORN TO DIE" mělo být vrcholem práce a mistrovským dílem GRAND FUNK. V plánu bylo - po nahrání této desky - rozpustit skupinu a započít se sólovými projekty. Z toho však prozatím sešlo. 


Grand Funk Railroad a Frank Zappa


Z důvodu nedostatku financí nebo díky lákavé nabídce od Franka Zappy se nechali přemluvit v roce 1976 k natočení desky "GOOD SINGIN'GOOD PLAYIN'".
Výsledek nebyl pro Zappu zrovna chvályhodný. GRAND FUNK sice získali úctu kritiky, avšak ztratili řadu fanoušků heavy metalu.

Brzy byl s GRAND FUNK RAILROAD konec.
V roce 1977 založili Brewer a Schacher skupinu FLINT s Billym Elworthym na kytaru. Vzniklo album pro firmu Capitol Records.
Mark Farner šel sólo s alby "MARK FARNER" a "NO FRILLS".
Ze staré skupiny zůstal už jen Brewer, který ji měl v úmyslu obnovit.
 
 Schacher díky strachu z létání odřekl a chtěl raději zůstat u své nové práce jako sběratel a restaurátor starých Jaguárů.
Frost měl pevnou smlouvu jako keyboardista u BOB SEGER'S SILVER BULLET BAND a rovněž odřekl.


Grand Funk Railroad a náboženství


S náhradním spoluhráčem Dennisem Bellingerem bylo natočeno album "GRAND FUNK LIVES". Deska dosáhla pouze 147.místo v US žebříčku. Farner si poté vydělával peníze při reklamních vystoupeních pro potravinářské řetězce.
Díky filmu "Heavy Metal" došlo v roce 1983 k reunionu.
Bylo nahráno doposud poslední album "WHAT'S FUNK?".
Brewer se připojil ke svému starému příteli Frostovi u THE SILVER BULLET BAND.
Mark Farner byl stále více nábožensky aktivní.
V roce 1985 založil křesťanskou skupinu VISIONS a s Billym Powellem z LYNYRD SKYNYRD soubor MARK FARNER'S COMMON GROUND MINISTRY.
V následujících letech Farner nahrál ještě několik alb - všechna pod záštitou "Církve znovuzrozených". 


Grand Funk Railroad a Bosna


V roce 1997 došlo znovu ke spojení GRAND FUNK RAILROAD. Tentokrát na tři koncerty pro oběti války v Bosně.
GRAND FUNK RAILROAD a Symfonický orchestr pod vedením Paula Schaffera, hráli ještě jednou staré "railroadské" songy před obrovským publikem.
Ke skupině patřili Mark Farner, Don Brewer, Mel Schacher a Howard Eddy.
Hostujícími hudebníky nebyl nikdo menší než Peter Frampton, Alto Reed a UPTOWN HORNS.
Ne víc, než power z počátků, avšak velmi cenné dvojalbum.
 
 Pokud někdo chce být informován o novinkách u GRAND FUNK RAILROAD, může surfovat na ww.grandfunkrailroad.com 

 
/Ilona/


Grand Funk Railroad - Discography


 

 

Grand Funk Railroad: On Time - 1969
Are you ready, Anybody's answer; Time machine; High on a horse; T.N.U.C.; Into the sun; Heartbreaker; Call yourself a man; Can't be too long; Ups and downs

 

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: The Red Album - 1970
Got this thing on the move; Please don't worry; High falootin' woman; Mr. Limousine driver; In need; Winter & my soul; Paranoid; Inside looking out; Bonustracks: Nothing is the same; Mr.limousine driver

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: Closer To Home - 1970
Sin's a good man's brother; Aimless lady; Nothing is the same; Mean mistreater; Get it together; I don't have to sing the blues; Hooked on love; I'm your captain

 

 

 

 

 

 

Grand Funk Railroad: Live Album - 1971
Introduction; Are you ready; Paranoid; In need; Heartbreaker; Words of wisdom; Mean mistreater; Mark says alright; T.N.U.C.; Inside looking out; Into the sun

 

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: Survival - 1971
Country Road; All You've Got Is Money; Comfort Me; Feelin' Alright; .I Want Freedom; I Can Feel Him In The Morning; Gimme Shelter;.I Can't Get Along With Society; Jam; Country Road; All You've Got Is Money; Feelin' Alright

 

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: E Pluribus Funk - 1971
Footstompin' music; People, let's stop the war; Upsetter; I come tumblin'; Save the land; No lies; Loneliness + Bonustracks: Live Medley-I'm your captain/Closer to home; Hooked on love; Get it together; Mark say's alright (live)

 

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: Phoenix - 1972
Flight of the Phoenix; Trying to get away; Someone; She got to move me; Rain keeps fallin'; I just gotta know; So you won't have to die; Freedom is for children; Gotta find me a better day; Rock & roll soul; Flight of the Phoenix

 

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: We're an american band - 1973
We're an american band; Stop lookin' back; Creepin'; Black licorice; The railroad; Ain't got nobody; Walk like a man; Loneliest rider; Hooray;The end; Stop lookin' back; We're an american band

 

 

 

 

Grand Funk Railroad: Shinin' On - 1974
Shinin' on; To get back in; The loco-motion; Carry me through; Please me; Mr. Pretty Boy; Gettin' over you; Little Johnny Hooker; Bonus-Tracks: Destitute and losin'; Shinin' on (remix 2003)

 

 


 

 

 

Grand Funk Railroad - All the Girls in the World Beware!!! - 1975
Responsibility; Runnin'; Life; Look at granny run run; Memories; All the girls in the world beware; Wild; Good & evil; Bad time; Some kind of wonderful

 

 

 

 

 

 

 

Grand Funk Railroad: Caught In The Act - 1975
Footstompin' music; Rock 'n' roll soul; I'm your captain/Closer to home; Heartbreaker; Some kind of wonderful; Shinin' on; The loco-motion; Black licorice;. The railroad; We're an american band; T.N.U.C.; Inside looking out; Gimme shelter

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: Born To Die - 1975
Born to die; Dues; Sally; I fell for your love; Talk to the people; Take me; Genevieve; Love is dyin'; Politician; Good things; Bare naked woman (Live rehearsal); Genevieve (Live rehearsal)

 

 

 

 

 

 

Grand Funk Railroad - Good Singin' Good Playin' - 1976
Just couldn't wait; Can you do it; Pass it around; Don't let 'em take your gun, Miss my baby; Big buns; Out to get you; Crossfire; 1976; Release your love; Goin' for the pastor; Rubberneck

 

 


 

 

 

Grand Funk Railroad: Grand Funk Lives - 1981
Good times; Queen bee; Testify; Can't be with you tonight; No reason why; We gotta get out of this place; Y.O.U.; Stuck in the middle; Greed of man; Wait for me

 

 

 

 

 

Grand Funk Railroad: Live Album - The 1971 Tour
Intro; Are you ready; Footstompin' music; Paranoid; I'm your captain/Closer to home; Hooked on love; Get it together; T.N.U.C.; Inside looking out; Gimme shelter; Into the sun

 

 


  

Grand Funk Railroad - Bosnia
2001: A Space Odyssey; Are you ready; Rock 'n roll soul; Footstompin' music; Time machine; Medley: Paranoid/Sin's a good man's brother/Mr. Limousine driver; Heartbreaker; Aimless lady; T.N.U.C.; Inside looking out; Shinin' on; The loco-motion; We're an American Band; Overture; Mean mistreater; Some kind of wonderful; To get back in; Bad time; I'm your captain/Slover to home; Loneliness

 

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek