Music archiv - Class Rock

Groundhogs


GROUNDHOGS  -   Biografie


Diskografie zde...

GroundhogsTen kdo mluví o GROUNDHOGS, musí mít na mysli vlastně Tonyho McPhee, neboť tento kytarista byl a je "Mr.Groundhogs". Avšak předtím, než zabloudíme do historie této skupiny, měli bychom nejdříve vyvrátit jeden dlouhodobý omyl. V tisíci a jedné biografii této skupiny se dočteme: "Tony McPhee a GROUNDHOGS započali kariéru jako doprovodná skupina John Lee Hookera …".

 Není to tak. Skupina sice hrála jednou pár koncertů s tímto americkým bluesovým veteránem, avšak ty musely být tak špatné, že Tony na to dnes nerad vzpomíná. Avšak něco pravdy na této historce je, protože člověk, se kterým Tony McPhee začínal, se náhodou také jmenoval John Lee. Ale pouze John Lee. Obraz se nám úplně vyjasní, když si uvědomíme, že se Tonyho skupina pojmenovala podle skladby John Lee Hookera "Groundhogs Blues". Počátkem 60-tých let měl Tony už svou první kapelu THE SENESCHALS pojmenovanou podle svých představ, která však za dva roky vystoupila pouze dvakrát. Takto nebylo možné vydělat peníze, a z toho důvodu se Tony pokoušel zkusit přímější cestu. Nechal se zaměstnat u pošty. Jednoho dne zde potkal zpěváka jménem John Lee, který se svou skupinou THE DOLLAR BILLS byl připraven k turné po Německu. Po několika hodinách zkoušek se skupinou Tony vymyslel nový název - JOHN LEE AND THE GROUNDHOGS.

Tato 7 členná skupina hrála nejprve jen blues, avšak z důvodů, že v této době bylo v Anglii několik set bluesových skupin, které hrály jen cover verze - samé známé kusy, bylo to Tonymu po čase nudné. GroundhogsCo to také mělo za cenu, že hrál "Dust My Broom" o něco lépe než kytarista konkurenční kapely. V té době se náhodou potkal s Cyrilem Daviesem, jedním z pionýrů anglické hudební scény. Cyril ho přetáhl k R&B stylu. Krátce poté se zrodilo první trio GROUNDHOGS. Pete Cruickshank hrál na basu a Dave Boorman seděl za bicími. V tomto obsazení cestovali po malých klubech v Londýně a okolí. Toto cestování se sice finančně příliš nevyplatilo, ale Tony čím dál, tím více vylepšoval svou kytarovou techniku. Byl jedním z prvních kytaristů, kteří se naučili pracovat s vibrátem. Tuto techniku ovládal tenkrát pouze ještě Jeff Beck, který v té době hrál u skupiny TRIDENTS. Avšak toto první obsazení GROUNDHOGS se z důvodů finančních i osobních po krátké době rozpadlo. Tony dostal nabídku od jedné skupiny jménem TRUTH. S touto kapelou natočil svou první desku: singl s písní "Girl" od BEATLES na A-straně a kompozicí Raye Daviese "I Go To Sleep" na B-straně. Bohužel tento singl byl jen "skoro" hitem.

GroundhogsTonyho další stanicí byli HERBAL MIXTURE, skupina, kterou založil s basistou Petem Cruickshankem a s hráčem na bicí jménem Mick Meekham. Jak možná prozrazuje název skupiny, hrála se převážně psychedelická hudba. Možná kapela přišla s tímto stylem o několik let dříve, než se ujal ve světě. V této fázi vznikl singl "Machine", za kterým si stojí Tony ještě dnes. Protože s psychedelií začali přeci jen moc brzy, přestoupil Tony McPhee do skupiny JOHN DUMMER BAND, kde hrál opět blues. Ale po krátké době Dummera opouští, protože nemíní u jeho souboru zestárnout. Potřeboval vlastní skupinu. Tak zaměstnal opět Peteho Cruickshanka a společně nalezli bubeníka Kena Pustelnika. Po několik týdnů se u nich zdržoval i hráč na foukací harmoniku jménem Steve Ray, avšak tomu se po krátké době styl skupiny znelíbil. To, že obsazení GROUNDHOGS ještě nebylo zcela úplné, ukázalo i první album "Scratching The Surface". (V Německu vyšlo pod názvem "Groundhogs").  
   V té době Tony společně s Andrewem Lauderem a Royem Fisherem ze společnosti Liberty Records měli nápad udělat sérii LP desek v edici "Blue Horizon", kde by vyprodukovali alba, na kterých by skupina zveřejňovala zatím neobjevené talenty.             
Se zpěvačkou Jo Ann Kelly tak vznikly desky "Me & The Devil" a "Gasoline". Na "Gasoline" je poprvé ke slyšení jedna skupina mladých studentů, kteří byli později známí jako BRETT MARVIN AND THE THUNDERBOLTS.
Teď však zpět k pokračování historie GROUNDHOGS.  Tony ještě nebyl s "Blues Obituary" úplně spokojený, takže si opět pronajal studio a porozhlédl se po producentovi. Našel známého Martina Birche a takto vzniklo album "Thank Christ For The Bomb" - první deska, kterou Tony opravdu a plně akceptoval a která anglickému blues ukázala nový směr. Když v roce 1970 byla deska vydána, pociťovali i angličtí kritici, že vzniká nová etapa GROUNDHOGS. John Peel z "Radio One" se postaral o to, že byli GROUNDHOGS konečně uznávaní i v Anglii, což si plně zasloužili. 

Roku 1971 vyšla další LP deska "Split", s níž Tony McPhee dokázal, že předchozí "Thank Christ For The Bomb" nebyla jen náhoda. "Split", album s dostatečně schizofrenními texty, zvládlo najednou skok na špičku anglické hitparády. Také na koncertní scéně si kapela utvořila jméno, když vyjela na turné s ROLLING STONES jako jejich předskupina.  

Další album, které se v následujících létech objevilo, bylo apokalyptické dílo s názvem "Who Will Save The World?". Zabývalo se kritickou situací matičky Země. Ve stylu Marvell-comicsu přišli "Marvellous" McPhee, "Powerful" Pustelnik a "Quick" Cruickshank na Zemi, kde zjistili, že přelidnění, znečištění a mamonářství přivodilo zeměkouli velké škody a se slovy:

                         "To Save The Race
                          We Need To Trace
                          The Source Of Power
                          And Fuse It …
                          Enlightened Minds
                          All Seem To Find
                          The Vehicle Is Music"

se tito tři supermani nabídli jako její zachránci. Tony McPheeNa této z nejlepších desek GROUNDHOGS, Tony McPhee ukázal, že může více, než jen ohřívat stará bluesová čísla. Rozesmál nás, že už jsme nemohli, ale když jsme zjistili, kvůli kterým věcem jsme se smáli, zamrazilo nám. Po nahrání této LP desky vznikly ve skupině neshody s tím důsledkem, že Ken Pustelnik vystoupil. Nahradil ho Clive Brooks ze souboru EGG. Na jaře 1973 vyšlo v tomto obsazení album "Hogwash". Materiál k této desce napsal Tony McPhee během turné skupiny po Americe. "Hogwash" se však již nemohl napojit na úspěch "Who Will Save The World?". Zda dnes GROUNDHOGS ještě existují, to ví jen Tony McPhee a milý Bůh. Ať je to tak, či onak, GROUNDHOGS v čele s Tonym McPheem obohatili anglickou rockovou scénu o několik barvitých záseků.      

Po prvním zveřejnění tohoto LP následovalo turné s Johnem Lee Hookerem, ale nakonec začaly odpadávat další nabídky na koncerty, protože si organizátoři mysleli, že GROUNDHOGS nabízejí pouze suché blues. Tři tvrdohlaví hudebníci však šli znovu do studia, aby dokázali pravý opak. Jejich další album se příznačně nazývalo "Blues Obituary". Obal této desky podtrhával také další směřování skupiny: Pustelnik a Cruickshank převlečení jako hrobaři a Tony McPhee jakožto farář právě nakládají rakev - nebožtíkem bylo blues - do pohřebního vozu.      

*Překlad z obalu 2LP GROUNDHOGS - The Classic British Rock Scene,  fy United Artist 1973 *

/Ilona/        


Diskografie zde...

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek