Music archiv - Class Rock

Iron Butterfly

Iron Butterfly Rock
(předchůdce hardrocku)
 
Ron Bushy: drums
Doug Ingle, Howard Reitzes, Bill Demartines: keyboards, vocal
Darryl DeLoach, Lee Dorman, Phil Kramer: bass
Jerry Penrod, Danny Weis, Eric Brann, Mike Pinera: guitar
Larry "Rhino" Reinhart (Reinhardt?): guitar


Iron Butterfly a Whiskey A-Go-Go


IRON BUTTERFLY byli založeni v roce 1966 v San Diegu Dougem Inglem, Ronem Bushym, Dannym Weisem, Jerrym Penrodem a Darrylem DeLoachem. Brzy se odebrali do Los Angeles, kde vystupovali ve známém hudebním klubu Whiskey A-Go-Go. IRON BUTTERFLY zde objevil agent Atlantic Records a podepsal s nimi smlouvu pro značku Atco.

První album "HEAVY" vzniklo počátkem roku 1968 a dostalo se na poslední místo v US žebříčku. V létě skupinu opustili Danny Weis a Jerry Penrod. Byli nahrazeni Leem Dormanem a Ericem Braunem. Odpadlíci Penrod a Weis založili skupinu RHINOCEROS.   

 


Iron Butterfly a In-A-Gadda-Da-Vida


Jak je napsáno v jednom doprovodném textu mimořádného vydání alba "IN-A-GADDA-DA-VIDA": Doug Ingle jednoho večera vypil o sklenku vína víc a napsal při tom riff, který měl IRON BUTTERFLY navěky proslavit.  Rok 1968 byl vhodný pro dlouhá session a "In-A-Gadda-Da-Vida" nebo "The Garden Of Life" se výborně hodily pro 17-ti minutovou skladbu. 
Během premiéry ve Whiskey A-Go-Go se song setkal s nadšeným ohlasem publika. Stal se titulní skladbou druhého alba, které bylo živě nahráno ve studiu Ultrasonic v New Yorku. Nebyl nutný žádný overdubbing nástrojů, zpěv byl později přimíchán v Hollywoodu ve studiu Gold Star.
Album zvládlo skok na 4.místo v US hitparádě a drželo se 140 týdnů v TOP 200 časopisu Billboard.
Song se vlastně měl jmenovat "In The Garden Of Eden", ale nějak Ron Bushy Inglemu špatně rozuměl a mezi noty napsal "In - A - Gadda - Da - Vida".


Iron Butterfly a Platina


Do roku 1993 bylo jmenovaného alba prodáno 4 miliony (nebo 25 milionů?) kusů. To znamenalo, že "IN-A-GADDA-DA-VIDA" bylo první platinové album v historii gramofonových desek. Do dneška (2005) je prodáno přes 30 milionů exemplářů!

17 minut bylo pro singl zkráceno na 2:52 minuty a ten v roce 1969 dosáhl 3.místo v US žebříčku.
V roce 1970 nastala změna. Nové album "BALL" se nemohlo s "IN -A- GADDA - DA - VIDA" vůbec srovnávat.

 


Iron Butterfly a Mike Pinera


Kytarista Mike Pinera přišel od BLUES IMAGE.  K němu se přidal další kytarista Lawrence (Larry nebo Rhino) Reinhardt a Eric Braun mohl odejít. Vzniklo album "METAMORPHOSIS" a dosáhlo 20.místo v hitparádě. Poté se IRON BUTTERFLY poprvé rozpadli (v roce 1971). Lee Dorman a Rhino Reinhardt založili s Rodem Evansem a Bobbym Caldwellem kapelu CAPTAIN BEYOND.
Mike Pinera s Mitchem Mitchellem a April Lawton založili RAMATAM a nahráli stejnojmenné album.
Na Pineru jsme později mohli narazit u THEE IMAGE, Alice Coopera a jiných.
Roku 1974 Ron Bushy, Eric Braun, Howard Reitzes a Phil Kramer zkusili ještě jednou oživit IRON BUTTERFLY.


Iron Butterfly a Reunion


 V roce 1975 bylo nahráno album "SCORTCHING BEAUTY". Howard Reitzes byl krátce poté nahrazen Billem DeMartinesem. V novém obsazení vzniklo další album "SUN AND STEEL".
Roku 1976 nastal pro IRON BUTTERFLY na dlouho konec. Ron Bushy založil JUICY GROOVE. Kde skončili ostatní jsme nezjistili.
V roce 1989 následoval další reunion IRON BUTTERFLY. Nyní se skládali z Lee Dormana, Brauna, Rhino Reinhardta, Steve Feldmanna, Dereka Hillarda a Kennyho Suareze. Opravdový úspěch se však nechtěl dostavit. Nedostavil se ani v roce 1992, když Mike Pinera s Bushym a Dormanem nahráli novou verzi "In-A-Gadda-Da-Vida" a odjeli s ní na americké turné.
 I dnes jsou IRON BUTTERFLY pospolu a jezdí na turné.
 
Obsazení 2005:
Ron Bushy, Lee Dorman, Charlie Marinkovich a Larry Rust.

/ Ilona /


Iron Butterfly - Discografie


 

Iron Butterfly - Heavy - 1968
Possession; Unconscious Power; Get Out Of My Life,Woman; Gentle As It May Seem; You Can't Win; So-Lo; Look For The Sun; Fields Of Sun; Stamped Ideas; Iron Butterfly Theme

 

 

 

 

 

 

ron Butterfly - In-A-Gadda-Da-Vida - 1968
Most Anything You Want; Flowers And Beads; My Mirage; Termination; Are You Happy; In-A-Gadda-Da-Vida

 

 


 

 

 Iron Butterfly - Ball - 1969
In the Times of Our Lives; Soul Experience; Lonely Boy; Real Fright; In the Crowds; It Must Be Love; Her Favorite Style; Filled With Fear; Belda-Beast; I Can't Help But Deceive You, Little Girl; To Be Alone

 

 


 

 

 

Iron Butterfly - Live 1969
In the Time of Our Lives; Filled With Fear; Soul Experience; You Can't Win; Are You Happy; In-A-Gadda-Da-Vida

 

 

 


 

 

Iron Butterfly - Metamorphosis - 1970
Free Flight; New Day; Shady Lady; Best Years of Our Life; Slower Than Guns; Stone Believer; Soldier in Our Town; Easy Rider (Let the Wind Pay the Way); Butterfly Bleu

 

 

 

 

 

 

Iron Butterfly - Scorching Beauty - 1974
1975 Overture; Hard Miseree; High on a Mountain Top; Am I Down; People of the World; Searchin' Circles; Pearly Gates; Lonely Hearts; Before You Go

 

 

 

 

 

 

Iron Butterfly - Sun & Steel - 1975
Sun and Steel; Lightnin'; Beyond the Milky Way; Free; Scion; Get It Out; I'm Right, I'm Wrong; Watch the World Going By; Scorching Beauty

 

 

 

 


 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek