Music archiv - Class Rock

John Mayall


Otec britského blues


Mayall JohnBlues, Jazz Rock

* 29.11.33 Macclesfield, Cheshire

Guitar, Keyboard, Ukelele, Harp, Vocal

 

JOHN MAYALL-DISKOGRAFIE zde

John Mayall - a Blues Syndicate


Blues SyndicateZačalo to s učebnicí "Teach Yourself Ukelele" od George Formbyho. Následovalo studium umění v Manchesteru a vojenská služba v Korei.
Poté se vrátil zpět do Manchesteru do umělecké agentury a pokračoval ve studiu.
V roce 1962 založil nejprve skupinu POWER HOUSE FOUR a potom BLUES SYNDICATE.
BLUES SYNDICATE nejvíce vystupovali v Twisted Wheel v Manchesteru. Spoluhráčem mu byl bubeník Hughie Flint, později aktivní u kapel McGUINESS FLINT a BLUES BAND.  
Jako mnoho hudebníků v té době byli silně ovlivňováni Alexisem Kornerem.


John Mayall a Bluesbreakers


Další štací po Manchesteru byl Londýn. John Mayall změnil název souboru z BLUES SYNDICATE na BLUESBREAKERS. První sestava BLUESBREAKERS byla: John Mayall (keyboards, harmonika, vcls), Bernie Watson (gtr), John McVie (bas) a Peter Ward (drums). Peter Ward byl brzy nahrazen Martinem Hartem.
Od srpna 1963 měli každý čtvrtek pevné vystoupení v Great Windmill Street v Londýně.
V roce 1964 podepsali smlouvu na desku u firmy Decca a vydali singl "Crawling Up A Hill".


John Mayall a Klooks Kleek


Poté Mayall BLUESBREAKERS zreorganizoval. Nyní hráli ve složení: John Mayall, John McVie, Hughie Flint (drums) a Roger Dean (gtr).
7.12.1964 v Klooks Kleek, v londýnské čtvrti West Hampstead, se uskutečnil legendární koncert BLUESBREAKERS. Vystoupení bylo sestříháno a dodáno na trh jako "JOHN MAYALL PLAYS JOHN MAYALL". Smlouva na desku tak byla splněna a Decca ji již souburu neprodloužila.
Eric Clapton měl uprostřed roku 1965 plné zuby YARDBIRDS. Chtěl hrát blues a YARDBIRDS to nechtěli připustit.     
John Mayall si poslechl B-stranu singlu "For Your Love" - "Got To Hurry" a byl Claptonovou kytarou nadšen. Když se doslechl o jeho odchodu od YARDBIRDS, pozval jej okamžitě jako spoluhráče do BLUESBREAKERS.


John Mayall a Eric Clapton


MayallRoger Dean musel udělat Claptonovi místo a skupinu opustil. Díky vystoupením v televizi (Ready Steady Go!) a na festivalech (např. Uxbridge Blues And Folk Festival), si brzy udělal jméno.  John Mayall a jeho BLUESBREAKERS vystupovali společně se SPENCER DAVIS GROUP, Long Johnem Baldrym a THE WHO. Clapton měl brzy dost neustálých vystoupeních a zmizel, aniž by se s Mayallem rozloučil , s přáteli na tři měsíce do Řecka.

John McVie měl své problémy s alkoholem a tím se stal nespolehlivým. V říjnu 1965 jej John Mayall vyhodil a přivedl si Jacka Bruce od GRAHAM BOND ORGANIZATION. Náhradou za zmizelého Claptona přijal Petera Greena.


John Mayall a Mike Vernon


Tři dny poté, co se Green usadil u BLUESBREAKERS, se vrátil Clapton ze slunečního jihu a Green musel odejít. S Jackem Brucem byl jiný problém. Mr.Bruce chtěl slušnou gáži! Jack Bruce, který již hrál na basu u význačných skupin, mezi jinými u Manfreda Manna, si udělal dobré jméno v britském showbusenisu.

Johnu Mayallovi chyběly peníze, proto povolal zpět Johna McVieho, tentokrát střízlivého.
V tomto obsazení byly u Immediate Records nahrány skladby "I´m Your Witchdoctor" a "Lonely Years".  Producent Mike Vernon poslouchal "Witchdoctor" a přemluvil Decca Records k nové smlouvě. Vzniklo ne-li nejlepší, tak přinejmenším nejznámější album, "BLUESBREAKERS WITH ERIC CLAPTON". Okamžitě se umístilo na 6.místě anglické hitparády.


John Mayall a Peter Green


Na vrcholu úspěchu se tentokrát Clapton s Mayallem řádně rozloučil. Vyslyšel volání Jacka Bruce, aby s ním a s Gingerem Bakerem založil CREAM. Peter Green se již s Mayallem znali a tentokrát od něj dostal řádnou smlouvu.
Flint BLUESBREAKERS opustil a byl nahrazen bubeníkem od skupiny MOJO Aynsleyem Dunbarem.
V září byly nahrány dva singly - "Parchment Farm" (ještě s Claptonem) a "Looking Back", tentokrát s Greenem.
V roce 1967 bylo natočeno jediné studiové album s Peterem Greenem a BLUESBREAKERS "A HARD ROAD".  Obal stvořil John Mayall osobně.


John Mayall a Mick Taylor


V dubnu Dunbar skupinu opustil a zamířil do JEFF BECK GROUP. Místo něj nastoupil Mickey Waller. Jako mnoho Bluesbreakerů zůstal i Waller jen po krátkou dobu. Byl nahrazen bubeníkem SHOTGUN EXPRESS Mickem Fleetwoodem. Alkohol se opět stal problémem BLUESBREAKERS - tentokrát byl strůjcem Fleetwood. Mayall ho vyhodil a Green jej dobrovolně následoval, vznikli Fleetwood Mac.
McVie se také chtěl k těm dvěma připojit, avšak prozatím u BLUESBREAKERS zůstal.
John Mayall potřeboval opět nové hudebníky.
Přišel Mick Taylor (gtr, ex-GODS), Keef Hartley (drums, ex-ARTWOODS) a dva saxofonisti Chris Mercer a Rip Kant.
 V tomto obsazení následovalo první turné po USA. V září dosáhlo album "CRUSADE" 8.místo v hitparádě.
McVie provedl svůj úmysl a přidal se k Micku Fleetwoodovi a Peteru Greenovi do FLEETWOOD MAC. 
V krátkém čase John Mayall zaměstnal nové basisty a hned je propustil. Byli to Paul Williams, Keith Tillman a Andy Fraser.


John Mayall a Jimi Hendrix


Mayall začal experimentovat s dechovými nástroji a přivedl si dodatečně k Chrisovi Mercerovi Dicka Heckstalla-Smitha a Henryho Lowthera.
Vznikla deska "BARE WIRES", která však ještě nebyla uveřejněna. Místo toho vyšlo album "THE BLUES ALONE" s Keefem Hartleyem v popředí, zbytek dodělal John Mayall sám.
Počátkem roku 1968 byl opět patrný vzestup kapely. Vystoupení v Cafe Au-Go-Go a Filmore West s Jimim Hendrixem byly vrcholy.  
Sestřihy natočené rok předtím byly vydány pod názvy "DIARY OF A BAND VOL.1 AND VOL.2".


John Mayall a Keef Hartley


Andy Fraser měl také jiné cíle a založil s Paul Rodgersem s podporou Alexise Kornera Free.
Do jejich stop vstoupil Jon Hiseman z GRAHAM BOND ORGANISATION a Tony Reeves z NEW JAZZ ORCHESTRA.Po dalším turné po USA zůstal John Mayall v Kalifornii. Propustil, až na Taylora, celé obsazení a poslal je zpět do Velké Británie.
S Mickem Taylorem, Steve Thompsonem (bas) a Collinem Allenem (drums) nahrál album "BLUES FROM LAUREL CANYON".  
V březnu 1968 došlo v sále Ballroom ve Wolverhamptonu ve West Midlands ke skandálu. Třiceti fanouškům byl zakázán vstup - neměli kravatu!
V dubnu se s Johnem Mayallem rozloučil Keef Hartley. Založil s Miller Andersonem  Keef Hartley Band (v intru k "HALFBREED" je ke slyšení jeho telefonická výpověď). 


John Mayall und Mick Taylor


John Mayall si v USA udělal jméno. Úspěch se dostavil díky skvělé kytaře Micka Taylora. Jednoho dne zavolal Micka Taylora Mick Jagger (nebo to byl Keith Richard?). Hledal náhradu za Briana Jonese. Volání "Glimmer Twins" Taylor neodolal a okamžitě se stal členem ROLLING STONES.
Collin Allen následoval jiné volání, od Maggie Bell. Opustil Mayalla a přidal se ke Stone The Crows.
Mayall měl bubeníků plné zuby a začal experimentovat:
Žádné bubny, místo nich kytara Jona Marka, basa Steve Thompsona a Johnny Almond se saxofonem a flétnou. Po krátkou dobu hrál Duster Bennet na doprovodnou kytaru.
V tomto obsazení se odebrali na Newport Jazz Festival 1969. Poté následovalo vystoupení se SPOOKY TOOTH ve Fillmore East v New Yorku.  
 Tento koncert byl zaznamenán pod názvem "THE TURNING POINT". V Německu vyšla LP deska jako mimořádné vydání pod názvem "JOHN MAYALL WHITE BLUES KING".
 


John Mayall - The Turning Point


Druhé album v tomto obsazení bylo "EMPTY ROOMS". Zde byl Steve Thompson nahrazen Alexem Dmochowskim (bas, ex-AYNSLEY DUNBAR RETALATION).
Rok poté - 1970, se s Mayallem rozloučili Johnny Allmond a Jon Mark. Založili jazzovou formaci MARK-ALLMOND. Nezaměňovat s Marcem Allmondem ze SOFT CELL!  Jon Mark při jednom vystoupení s Joe Cockerem přišel o prostředníček, když hrál kytarové sólo bootleneckem.
Alba Johna Mayalla se stávala v Evropě velice známými a to tak, že se výběr "LOOKING BACK" stal úspěšným prodejním trhákem.
John Mayall se rozhodl: další obsazení bude sestávat jen z Američanů!


John Mayall a Jazz


 Pilný byl John Mayall vždy a tak nahrál s Larrym Taylorem a Jerrym McGeem (ex-VENTURES)ještě jedno album "MEMORIES".
V roce 1972 spojil John Mayall jazz a blues a vznikla deska "JAZZ BLUES FUSION".
Od této doby končí dějiny Johna Mayalla v Rockovém cirkusu. "JAZZ BLUES FUSION" bylo po dlouhou dobu poslední album, které jsem si poslechl. V dalších letech vznikala velice dobrá alba, bohužel jsem Johna Mayalla slyšel jen sporadicky a proto se držím zpět.
Mayall je jedním z největších zjevů v rockových dějinách.

/ Ilona 2006 /
 
Na basu hrál Larry "The Mole" Taylor (ex-CANNED HEAT), na housle Don "Sugarcane" Harris a Harvey Mandel na kytaru. V tomto obsazení vzniklo album "U.S.A.UNION".
V červnu 1971 došlo k reunionu obsazení aktuální americké skupiny plus Mick Taylor, Eric Clapton a Keef Hartley. Vyšlo album "BACK TO THE ROOTS" a bylo triumfálním úspěchem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 JOHN MAYALL-DISKOGRAFIE zde...

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek