Music archiv - Class Rock

Patto


Mike Patto a Ollie Halsall


Rock, Jazz a Blues Mix

Mike Patto alias Michael Pattrick McGrath (22.09.42 - 03.03.79): vocal, keyboards
Peter "Ollie" Halsall (+29.05.92):  guitar, keyboards, vocal
John Halsey: drums
Clive Griffiths: bass


Patto a Timebox


Mike Patto vyrůstal v Glasgowě. Zde počátkem 60.let založil svoji první skupinu THE BREAKAWAYS, která byla silně orientovaná na rhythm & blues. Po několika nových obsazeních se přejmenovali na BLUEBOTTLES.
Mike Patto krátce poté odešel do Londýna, kde se stal členem souboru NATIONAL YOUTH JAZZ ORCHESTRA. Následovalo hostování u BO STREET RUNNERS a CHICAGO LINE BLUES BAND.
V roce 1966 založil s Peterem "Olliem" Halsallem, Clivem Griffithsem, Johnem Halseyem a "Profesorem" Chrisem Holmesem formaci TIMEBOX.   
S TIMEBOXEM nahráli album "MOOSE ON THE LOOSE".
Poté, co Chris Holmes opustil skupinu, se z TIMEBOXU stala kapela PATTO.
Muff Winwood ze skupiny SPENCER DAVIS GROUP, se ujal produkce jejich prvního alba, prostě nazvaného "PATTO". Pracovní název zněl "ANARCHY".


Patto a Muff Winwood


PATTO produkovali směsici hardrocku, blues a jazzu. V popředí byla kytara Ollieho Halsalla a zpěv Mike Patta. Na znovu vydaném CD u Vertiga, je jako bonus uveden song "Hanging Rope".   Na něm je slyšet, jak velký improvizační talent hudebníci měli. Všechny skladby nahrané ve studiu jsou velice dobré, avšak bonus je všechny předčí. O rok později vzniklo, opět v produkci Muffa Winwooda, druhé album "HOLD YOUR FIRE".
Tentokrát bylo o něco klidnější a ještě více jazzovější. Na desce lze nalézt krásné balady a opět můžeme slyšet perfektní souhru mezi Mikem Pattem a Olliem Halsallem. Na "HOLD YOUR FIRE" je v popředí rovněž vibrafon Ollieho Halsalla.

PATTO byla typická live skupina. Jejich show vždy nadchla publikum, bohužel jejich desky nebyly kupovány se stejným nadšením. 


Patto a Jon Hiseman


Ještě vzniklo živé album "ROLL 'EM SMOKE 'EM PUT ANOTHER LINE OUT" a potom se PATTO rozpadli.
Mike Patto dostal mnoho nabídek. Hostoval jako zpěvák u Alexise Kornera, u Alvina Leeho (TEN YEARS AFTER), u skupiny ELLIS, až se konečně stal členem SPOOKY TOOTH.
Jon Hiseman hledal kytaristu pro svoji novou skupinu Tempest - nástupce Colossea. COLOSSEUM bylo, jak známo, po odchodu Clem Clempsona ke Steve Marriott's Humble Pie rozpuštěno.
Ollie Halsall měl na rockové scéně již dlouhou dobu dobré jméno a protože s kapelou PATTO byl konec, přijal nabídku Jona Hisemana.
Po roce Halsall TEMPEST opustil. V mezidobí stáli v popředí skupiny dva velcí kytaristé: Alan Holdsworth a Ollie Halsall.
V roce 1975 to Mike Patto a Ollie Halsall zkusili ještě jednou. Po krátkém období vzkříšených PATTO, se třemi vystoupeními, byla založena skupina BOXER.

 

 

 

 


Patto a Kevin Ayers


U BOXER účinkovali:
Mike Patto, Ollie Halsall, Keith Ellis (ex Van der Graaf Generator a Juicy Lucy) a Tony Newman (ex Jeff Beck a David Bowie). Po jediném albu byl i s BOXER konec. Patto měl ještě několik angažmá u skupin HINKLEY'S HEROES a DICK AND THE FIREMAN..
V roce 1979 zemřel na rakovinu krku.
Po Halsallovi byla poptávka jako po studiovém hudebníkovi a je slyšet na nesčetných nahrávkách. Byl až do svého konce stálým členem doprovodné skupiny Kevina Ayerse. V roce 1992 zemřel v Madridu na předávkování heroinem. 

/ Ilona 2005 /


Patto - Discografie


 

 

 

Patto - Patto oder Anarchy - 1970
The Man; Hold Me Back; Time To Die; Red Glow; San Antone; Government Man; Money Bag; Sittin' Back Easy

Bonus - Vertigo: Hanging Rope

 

 

 

 

 

Patto - Hold Your Fire - 1971
Hold Your Fire; You, You Point Your Finger; How's Your Father; See You At The Dance Tonight; Give It All Away; Air Raid Shelter; Tell Me Where You've Been; Magic Door

Bonus - Vertigo: Beat The Drum; Bad News, Air Raid Shelter

 


  

 

Patto - Roll 'Em Smoke 'Em Put Another Line Out - 1972
Singing the Blues on Reds; Flat Footed Woman; Mummy; Loud Green Song; Turn Turtle; I Got Rhythm; Peter Abraham; Cap'n 'P' and the Atto's (Sea Biscuits, Pt. S 1 and 2)

 

 


 

 

 

Patto - Monkey's Bum - 1995
My Days Are Numbered; Dream I Had Last Night; Sugar Cube 1967; I Need You; Good Friend; Get Up and Do It; Sausages; Hedyob; Pick Up the Phone; General Custer

 

 


 

 

 

Patto - Sense of the Absurd - 1999
Hold Your Fire und Pattoinklusive - Bonus Tracks - Vertigo Papersleeve

 

 

 

 


 

 

 

Patto - Warts And All - Live at The Black Swan Sheffield 1972
You You Point Your Finger; Money Bag; Let It Rock; Magic Door; Government Man; ir Raid Shelter; Route 66; Tell Me Where Youve Been; San Antone; Sitting Back Easy; Big Hunk O Love

 

 


 

 

 

Timebox - Mike Patto & Ollie Halsall
Gone Is The Sad Man; Barnabus Swain; Tree House; Leave Me To Cry; Don't Make Promises; Yellow Van; You've Got The Chance;eal Good Thing; Beggin'; lack Dog; aked Jam Roll In Your Eye; tay There; A Woman That's Waiting; Eddie McHenry; Poor Little Heartbreaker; Country Dan And City Lil; Promises; Come On Up; Love The Girl; Girl Don't Make Me Wait; Walking Through The Streets Of My Mind; Timebox; Waiting For The End; Misty

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek