Music archiv - Class Rock

Rare Bird

Progressive Rock

Fred Kelly; Paul Korda; Paul Holland: percussion, drums
Graham Field; Dave Kaffinetti : keyboards
Nic Potter; Paul Karas; Andy Rae: bass
Steve Gould: vocal, bass
Mark Ashton: drums, vocal
Seth Curtis: guitar
Kevin Lamb: vocal

 

 


Rare Bird - Sympathy


Rare BirdRoku 1969 založili Graham Field, Steve Gould, Mark Ashton a David Kaffinetti v Birminghamu skupinu RARE BIRD. Obsazení RARE BIRD bylo neobvyklé. Podobně jako několik let později u GREENSLADE, nepoužili RARE BIRD žádnou kytaru a vsadili na dvoje klávesy.
 Originální sound se vyznačoval souhrou varhan a piána. Steve Gould a Mark Ashton vytvořili solidní rytmický podklad. Další poznávací značkou RARE BIRD byl hlas Steve Goulda. Zpěv hrál v jejich jediném hitu "Sympathy" největší roli. Píseň okamžitě vstoupila do žebříčku.

 


Rare Bird - Graham Field


Graham FieldPrvní album Rare Bird se dalo označit jako milník rockové historie. O nic horší nebylo album As Your Mind Flies By.  Díky vstupní melodii a perfektní souhře hudebníků se tato deska stala nejprodávanějším dílem RARE BIRD. Bohužel však obrat z prodeje desek nebyl tak vysoký, jak bylo očekáváno. "Sympathy" zůstalo výjimkou a lišilo se od zbytku songů stylisticky. RARE BIRD zůstali tajným tipem možná z těchto důvodů. Ten, kdo má rád singl "Sympathy", nemusí mít rád ostatní skladby, a ti, kteří "Sympathy" neměli rádi, nepřišli na nápad, aby si poslechli LP desky skupiny.


Rare Bird - Mark Ashton


Mark AshtonGraham Field založil kvůli tomuto neúspěchu a ambicím vlastní skupinu nazvanou po něm FIELDS. Pro RARE BIRD přišel konec po vystoupení Marka Ashtona ze souboru.
V roce 1972 si oba zbylí členové RARE BIRD přivedli posilu ve formě Freda Kellyho na bicí a Nicka Pottera na basu. Nick Potter přišel z kultovní skupiny Petera Hammilla VAN DER GRAAF GENERATOR. Co také RARE BIRD posílilo, byla kytara obsluhovaná Sethem Curtisem. V tomto obsazení vzniklo dílo Epic Forrest. Některými kritiky byla tato LP deska označována jako nejslabší album RARE BIRD, protože je to prý příliš přehnaný umělecký rock. 

Rare Bird - Dave Kaffinetti


dave KaffinettiDalší album bylo rockovější a tvrdší. Somebody´s Watching You, je pro mě nejsilnější deska od RARE BIRD. K dostání je dnes i jako CD často společně s 1.albem skupiny. Vedle Steve Goulda, Davida Kaffinettiho a Freda Kellyho, Setha (Ceta) Curtise a Nicka Portera hráli Al Matthews, Sammy Abu a Paul Holland na perkuse. Zpěvák Kevin Lamb byl přizván jako podpora. Podobně jako BABE RUTH se RARE BIRD pokusili zařadit na desku svoji interpretaci Morriconeho filmového hitu "Pro hrst plnou dolarů". Verze obou skupin patří k nejhezčím variacím na toto téma. Jistá podobnost není k přeslechnutí. Avšak ani toto špičkové album nemohlo skupině pomoci k finančnímu úspěchu.
V roce 1974 následovala prozatím poslední deska Born Again, avšak bájný Fénix z popela nepovstal. Steve Gould, Fred Kelly, David Kaffinetti a nový basista Andy Rae tvořili poslední obsazení RARE BIRD.


Rare Bird - Steve Gould


Kritici byli neúprosní a označili RARE BIRD jako "bezperspektivní mainstreamové rockery". Tento přetrvávající neúspěch přivodil konec skupiny. Ze Steve Goulda se stal úspěšný studiový hudebník a založil koncem 70.let soubor RUNNER. Steve GouldStejnojmenné album je dnes mnou a některými účastníky fóra velice uznávané a vyhledávané na CD verzi. Po éře s RUNNER následovala pro Goulda několikaletá spolupráce se zakladatelem TEN YEARS AFTER Alvinem Leem. Později začal s jazzem a spolupracoval se Steve Roachem.  
Mark Ashton zůstal sólo a založil v roce 1974 skupinu HEADSTONE a v roce 1988 ASHTON. S Ashtonem spolupracovali zajímaví hudebníci: Mandy Meyer z KROKUS, Jonathan Valen z LEGS DIAMOND. V produkci Paula Rothchilda vzniklo album Modern Pilgrims.

/ Ilona 2004 /


Discografie


 

 

Rare Bird - Rare Bird 1969
Iceberg; Times; You Went Away; Melanie; Beautiful Scarlet ; Sympathy; Natures Fruit; Bird On A Wing; God Of War

 

 


 

 

 

Rare Bird - As Your Mind Flies By 1970
What You Want To Know; Down On The Floor; Hammerhead; I'm Thinking; Flight; As Your Mind Flies By; Vacuum; New Yorker/Central Park

 

 


  

 

Rare Bird - Epic Forest 1972
Baby Listen; Hey Man; House In The City; Epic Forest; Turning The Lights Out; Her Darkest Hour; Fears Of The Night; Turn It All Around; Title No.1 Again (Birdman); Roadside Welcome ; Four Grey Walls; You're Lost

 

 

 

 

Rare Bird - Somebody's Watching - 1973
Somebody's Watching; Third Time Around; Turn Your Head; More And More; Hard Time; Who Is The Hero; High In The Morning; Dollars

 

 


 

 

 

Rare Bird - Born Again - 1974
Body And Soul; Live For Each Other; Diamonds; Reaching You ; All That I Need; Redman; Peace Of Mind; Harlem; Lonely Street; Last Tango In Beulah

 

 


 


Rare Bird - Sampler


 

 

Rare Bird - Third Time Arround
Body and Soul; Epic Forrest; Roadside Welcome; Passing Through; Diamonds; Turn Your Head; Virginia; Don't Be Afraid; Hey Man; Reaching You; Hard Time; Red Man; Somebody's Watching; Dollars; All That I Need; Third Time Around; High in the Morning

 


  

 

Rare Bird - Sympathy
Sympathy; You Went Away; Nature' S Fruit; Bird On A Wing; What You Want To Know; Beautiful Scarlet; Hammerhead; I'm Thinking; As Your Mind Flies By

 

 

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek