Music archiv - Class Rock

Terry Reid

Rock

 * 13.11.1949  Huntington,  Cambridgeshire GB -  vocal, guitar


Terry Reid byl snad nejúspěšnější superstar rockových dějin. Neměl v žebříčku žádný hit lépe umístěný než na 147.místě v USA a přesto byl uznávaný publikem i kolegy. Který rockový zpěvák by odmítnul nabídky od LED ZEPPELIN nebo DEEP PURPLE? Terry Reid to jednoduše udělal. Co se mu nelíbilo, to nedělal. Jen několik koncertů a 6 desek za 23 let vypovídá o jeho tvrdohlavosti nebo lenosti. Terry Reid byl srovnáván s Vanem Morrisonem a Timem Buckleyem a jedním z jeho velkých fanoušků byl i Graham Nash.
Zpívání bylo pro Terryho Reida již od dětství zábavou a ve svých 12-ti letech vstoupil do školní skupiny THE REDBEATS. Jeho spoluhráči byli přibližně o 5 let starší, avšak Terry Reid udával tón. Jeho kolegové to akceptovali. 


Všiml si ho Peter Jay - bubeník a leader JAYWALKERS. Peter Jay byl profesionální hudebník, který měl hit "Can Can 62" ve stejném stylu jako byly hity THE SHADOWS.
Rok 1965 byl obdobím merseybeatu a kytarový rock dostával nádech soulu a blues. Soulový hlas Terryho Reida byl to, co JAYWALKERS potřebovali. Velkým vzorem Reida byl Otis Redding. Ve věku 16-ti let odjel Reid s JAYWALKERS na čtrnáctidenní turné po Velké Británii. Na turné s nimi byli i Ike & Tina Turner a ROLLING STONES. Pro Reida to muselo být peklo. Chtěl mít svůj klid, ale všude ho pronásledovaly křičící dívky. Každý na něj žárlil a Reid měl paniku z celého toho kolotoče. Na turné si jich povšimnul producent EMI Records John Burgess. Byli odvezeni do studia, aby nahráli 2 songy. V tomto prostředí si JAYWALKERS hodiny poslouchali nejnovější rhythm'n'bluesové hity dle vlastní volby. Pro prodejce hudby to však bylo příliš a chtěli je vyhodit, pokud si nějakou desku nekoupí.
Náhodou se jednalo o desku, kterou zrovna poslouchali - "Funny Haow Time Slips Away", verzi od Joe Hintona.
Byl to první song, který Terry Reid nahrál. 

Burgess nebyl spokojený a později byly skladby natočeny ještě jednou. Gramofirma si od těchto nahrávek dost slibovala, avšak singly neměly žádný úspěch. JAYWALKERS již novou šanci nedostali.
Terry Reid chtěl být rockovější a Petera Jaye a JAYWALKERS koncem roku 1967 opustil. Chtěl mít vlastní skupinu ve stylu CREAM nebo JIMI HENDRIX EXPERIENCE.
Byla založena kapela TERRY REID GROUP neb TERRY REID FANTASIA. V obsazení Eric Leese(klávesy), Keith Webb(bicí) a Terry Reid(kytara, zpěv), se odebrali do klubů. Graham Nash byl Reidův kamarád a seznámil ho s Mickiem Mostem. Most poznal jeho potenciál a okamžitě s Reidem uzavřel exkluzivní smlouvu, která jej zavazovala k 5 letům a 5 sólo albům.
V létě 1968 bylo nahráno první album. Most, proti Reidově vůli, chtěl natočit baladu. Vyšel singl. A-strana byla "Better By Far" a B-strana vlastní kompozice "Fire Alive". Baladu nikdo nekupoval. Eric Leese byl mezitím nahrazen Billem Bonhamem.
V prosinci 1968 se v USA objevila v prodeji LP deska "BANG, BANG YOU'RE TERRY REID". Ve Velké Británii to z neznámých důvodů nebylo zveřejněno.  Deska se Reidovi nelíbila - jednalo se o velký propletenec stylů.  
Donovan měl také smlouvu u Mickieho Mosta. Al Kooper vydal na svém albu "SUPER SESSION" Donovanův song "Season Of The Witch". Stejně jako Brian Auger a Julie Driscoll, se o něj pokusil i Terry Reid.
Na jednom turné s CREAM Terry Reid přemýšlel a došel k přesvědčení, že jeho blues není takové jako to od Erica Claptona. Viděl muziku střízlivějším pohledem a ne tak křečovitě.
TERRY REID BAND se na americkém turné setkal s velikány jako Jimi Hendrix a COUNTRY JOE & THE FISH. Dokonce došlo k vystoupení na Miami Pop Festivalu. Krátce před koncem turné musel být klávesista Bill Bonham nahrazen. Nabídku dostali Brian Auger a Rod Argent. Oba však měli pevnou smlouvu a odřekli.
Nakonec přislíbil keyboardista od Chrise Farlowa, Pete Solley, a dovedl turné do konce.
John Paul Jones a Jimmy Page plánovali založení vlastní skupiny. Oba byli studiovými hudebníci u Mickieho Mosta. Jimmy Page naplánoval jako sólového zpěváka Terryho Reida. Avšak Terry Reid měl ještě v USA dvě turné a nemohl okamžitě začít. Když měl vystoupení v Buxtonu, potkal své dva známé. Byli to John Bonham a Robert Plant. Druhý den ráno zavolal Jimmyho Page a doporučil mu je pro plánovanou skupinu. Jimmy Page a Peter Grant akceptovali toto doporučení a zbytek už je historie LED ZEPPELIN.
Na jaře 1969 nahrál Reid v době mezi různými vystoupeními v USA a ve Velké Británii své druhé album. "TERRY REID" se jmenovalo ve Británii a "MOVE OVER FOR TERRY REID" v USA. Peníze Reid vydělával pouze četným koncertováním své skupiny.

Společně se Scotem Walkerem a JETHRO TULL vyrazil Terry Reid na turné po Velké Británii. Ne americkém turné ho doprovázeli TEN YEARS AFTER. Při turné, na kterém se nahrávala hudba pro skandální film "Groupies" režisérky Jenny Fabian, byl ráno při otevření hotelového pokoje načapán s jedním z groupies. Čekal ho stejný osud jako Rogera Chapmana a FAMILY.
Když se Reid vrátil z jednoho vystoupení v St.Tropez, držel mu Mickie Most před nosem smíchané nové album. Neodpovídalo tomu, co Reid očekával. Reid chtěl podobný sound jako měli TRAFFIC, avšak deska absolutně jako TRAFFIC nezněla. Reid se naštval a zrušil smlouvu na 5 alb. Most však na dodržení smlouvy trval a po další tři roky nesměl Reid nahrávat v žádném studiu. Reid získal americké občanství a mohl opět nahrávat desky. Pod vlivem Mosta však gramofirmy spolupráci s Reidem odmítaly. Nakonec se v roce 1973 obrátil producent Ahmet Ertegun na Mosta a požádal ho, aby už Reida nechal konečně na pokoji.
S Davidem Lindleyem a Alanem Whitem vystoupil Reid poprvé na festivalu Isle Of Wight.
Ostatní koncerty následovaly v příštích létech. Toto vše je k přečtení v doprovodném textu k CD "SUPER LUNGS, THE COMPLETE STUDIO RECORDINGS 1966-1969". V roce 1973 vzniklo třetí album "RIVER".
Terry Reid mohl konečně dělat, co mu Mickie Most celé roky zakazoval. Na desce jsou ke slyšení David Lindley, Leo Miles a Conrad Isidore.
I když bylo album kritiky velice chváleno, téměř nenašlo kupce. Jméno Terry Reid upadlo v zapomnění.
Reid v následujících létech pomáhal ve studiích lidem jako Bonnie Raitt, Jackson Browne a Hoyt Axton.
V roce 1976 následovalo country album s Grahamem Nashem jako producentem. Graham Nash to dělal jako Mickie Most a sám určoval směr alba. I toto dílo bylo neúspěšné..

LP "ROGUE WAVES" vzniklo v roce 1978 a bylo opět rockovým albem. Produkoval ho Chris Kimsey.
V roce 1979 Terry Reid po delší přestávce opět vystoupil ve Velké Británii. Publikum i kritika byly nadšeni. Přesto se Terry Reid na dalších 10 let rozloučil s hudbou a zůstal doma v kalifornském Laurel Canyonu.
V průběhu 90-tých letech pomáhal ve studiu svým starým přátelům jako jsou: Joe Walsh, Hower Jones, Brett Tuggle, Enya, Timothy B.Schmit a Stewart Copeland.
Sám natočil solidní rockové album "THE DRIVER".
Roku 2004 vyšlo album "LIVE!", nahrané v roce 1994. Zde Terry Reid ještě jednou předvedl celé své umění.   

Nám zůstává než mu popřát, aby toto album konečně našlo své kupce. Terry Reid měl nezaslouženou smůlu se svými deskami a válkou s Mickie Mostem. Jeho hlas patří k těm nejlepším v rockové historii.

/ Ilona 2005 /


Terry Reid - Discograpfie


 

 

Terry Reid - Bang Bang - 1968
Bang Bang (My Baby Shot Me Down); Tinker Taylor; Erica; Without Expression; Sweater; Something's Gotten Hold of My Heart; Season of the Witch; Writing on the Wall/Summertime Blues; When I Get Home

 


 

 

 

Terry Reid - Terry Reid - 1969
Superlungs my supergirl; Silver white light; July; Marking time; Stay with me baby; Highway 61 revisited- Friends; May fly; Speak now or forever hold your peace; Rich kid blues; Better by far; Fire's alive

 

 


  

 

Terry Reid - River - 1973
Dean; Avenue; Things to Try; Live Life; River; Dream; Milestones

 

 

 


  

 

Terry Reid - Seed Of A Memory - 1976
Faith to arise; Seed of memory; Brave awakening; To be treated rite; Ooh baby (Make me feel so young); The way you walk; The frame; Fooling you

 

 


 

 

 

Terry Reid - Rogue Waves - 1979
Ain't No Shadow; Baby I Love You; Stop and Think It Over; Rogue Wave; Walk Away Renee; Believe in the Magic; Then I Kissed Her; Bowangi; All I Have to Do Is Dream

 

 

 

 

Terry Reid - The Driver
Fifth of July; There's nothing wrong; Right to the end; Whole of the moon; Hand of dimes; Driver (1); If you let her; Turn around; Gimme some lovin'; Laugh at life; Driver (2)

 

 


 

Terry Reid - Live! - 2004
Secrets; Take the Time; I Can't Stand the Rain; Road We Chose; One Night With You; Hong Kong; I Need Your Lovin'

 

 

 

 

 

 

Terry Reid - Silver White Light: Live at IOW Festival - 2004 - 1971

Speak Now or Forever Hold Your Peace; Things to Try; C'mon Mary; Silver White Light; July; Without Expression; Dean; No Good Situation; Rich Kid Blues/To Be Alone With You

 

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek