Music archiv - Class Rock

Traffic


Traffic a Steve Winwood


TrafficRock

Chris Wood - sax, horn *24.06.44   +12.07.83
Steve Winwood - guitar, vocal, keyboards
Dave Mason - guitar, vocal
Jim Capaldi - percussion
Rick Grech - bass
Jim Gordon - drums
Reebop Kwakubaah - percussion


Traffic a Spencer Davis


V roce 1967 dosáhli THE SPENCER DAVIS GROUP  svého vrcholu. Pravidelně bodovali svými hity, z nichž byly nejznámější "I´m A Man", "Gimme Some Lovin" a "Keep On Running".
 Co bylo na hitech nápadné, byl hlas Steve Winwooda. Steve Winwood vzal do ruky jakýkoliv hudební nástroj a hned ho ovládal. Z mého pohledu měl lví podíl na úspěchu THE SPENCER DAVIS GROUP. Zbytek skupiny tvořili dobří muzikanti, ale Steve Winwood všechny převyšoval. Jediný, kdo s ním mohl držet krok, byl výjimečný bubeník Pete York.  


Traffic a Chris Blackwell


TrafficManažerem THE SPENCER DAVIS GROUP byl v té době Chris Blackwell. Ten byl zároveň majitelem gramofonové značky Island Records. Chris Blackwell měl velký talent najít pro Winwooda hudebníky na jeho stejné úrovni. Nalezl je v okolí THE  SPENCER DAVIS GROUP - kytarista Dave Mason byl jejich roadie. Přidal se Chris Wood od SOUNDS OF BLUE a Jim Capaldi z kapely HELLIOS.

Chris Blackwell investoval své peníze do pronájmu statku s vestavěným zvukovým studiem. Zde tito čtyři hudebníci během jednoho roku srostli ve skupinu TRAFFIC.
TRAFFIC nahráli během půl roku album "MR.FANTASY" a dva hity "Hole In My Shoe" a "Paper Sun". Kdo se podívá na skladatele songů na "MR.FANTASY", tomu musí být jasné, že byly ve skupině dva tábory.


Traffic a Dave Mason


Na jedné straně stál Dave Mason jako jediný skladatel, na druhé straně trio Winwood-Capaldi-Wood. Tyto dva tábory se neustále střetávaly. Na obálce amerického vydání "MR.FANTASY" jsou jen Winwood, Wood a Capaldi, bez Masona. Všichni čtyři, především Mason, experimentovali v rockové hudbě v té době ještě s dosti neobvyklými nástroji.
Mason hrál na sitár, melotron a shakkai. K tomu přišla ještě flétna a saxofon Chrise Wooda. Spojení exotických nástrojů a stylů rocku, blues a folkových balad, udělalo z TRAFFIC známou a úspěšnou skupinu.
Po vydání "MR.FANTASY" opustil Mason TRAFFIC. To byl také důvod, proč byli TRAFFIC v USA prezentováni jako trio.


Traffic a změny


První vystoupení absolvovali TRAFFIC ještě jako kvarteto v londýnském Roundabout. V období bez Masona byly nahrány dva singly. "Here We Go Round The Mulberry Bush" pro stejnojmenný film a "No Face, No Name, No Number".  Filmový song a singl jsou požehnáním pro fanoušky, kteří byli vyděšeni progresivním albem "MR.FANTASY" s podílem zvuku THE SPENCER DAVIS GROUP. Dave Mason byl po 2 měsících opět přijat a zúčastnil se turné po USA a festivalu v Zurichu.

Vzniklo druhé album s názvem "TRAFFIC".
Hádky mezi Davem Masonem a zbylými členy se stupňovaly. Mason byl popisován jako excentrik bez disciplíny.


Traffic a Dave Mason


V půlce nahrávání třetího alba Mason TRAFFIC opět opustil. Druhou stranu alba zaplnila live nahrávka. Vypadalo to na konec skupiny a proto dostalo název "LAST EXIT". Winwood hostoval u BLIND FAITH, GINGER BAKER´S AIRFORCE a u Stomu Yamashity. 
Capaldi a Mason odešli do USA a nahráli sólo desku Dave Masona. Chris Wood se k nim na krátkou dobu připojil.
Posíleni o klávesistu Windera F.Froga alias Micka Weavera, založili skupinu WOODEN FROG. Skupina dlouho nepřežila a hudebníci si opět hledali práci.
 Chris Wood doprovázel nejprve Dr.Johna na jeho turné, poté zamířil ke GINGER BAKER´S AIRFORCE, kde se opět setkal se Steve Winwoodem.


Traffic a Live At The Canteen


WoodNejdříve plánoval Winwood sólové album, ale po setkání s Chrisem Woodem přizvali Jima Capaldiho a jako trio nahráli album "JOHN BARLEYCORN MUST DIE". Ve studiu pořízená nahrávka byla velice komplikovaně a pracně smíchána. Na pódiu se živě nedala prezentovat. Proto angažovali staré známé: Ricka Greche z BLIND FAITH, Jima Gordona, a Reebopa Kwaku Baaha od Free.

Vzniklo živé album "WELCOME TO THE CANTEEN" a Mr.Dave Mason se zde opět představil v nejlepším světle. Pro mne nejlepší album od TRAFFIC! Úrovně skladby "Gimme Some Lovin" z tohoto alba, nebylo dodnes dosaženo. Album z neznámých důvodů nevyšlo ani pod jménem TRAFFIC a také nebylo uvedeno v oficiální diskografii. Pánové Winwood a Mason byli stále rivaly.


Traffic a Muscle Shoals


Bylo nahráno album "THE LOW SPARK OF HIGH HEELED BOYS" samozřejmě opět bez Dave Masona.
 Po nahrávkách opustil Rick Grech TRAFFIC a připojil se k Mike Bloomfieldovi a KGB. Gordon se vrátil ke své staré práci studiového hudebníka. Capaldi a Reebop odstartovali své vlastní sólové projekty.
Steve Winwood vážně onemocněl a nebyl schopný po několik měsíců nic pořádného dělat. Studio Muscle Shoals přivezlo TRAFFIC na Jamajku, kde v produkci Davida Hoodse a Rogera Hawkinse nahráli s Winwoodem, Capaldim, Reebopem a Chrisem Woodem album "SHOOT OUT AT THE FANTASY FACTORY". Při následujícím světovém turné si hudebníci od Muscle Shoals David Hoods a Roger Hawkins dodatečně přibrali Berryho Becketta.  Kdo hledá informace o tomto významném hudebním studiu, najde je na adresách:
MS Sound a Muscle Shoals Hall Of Fame

Nakonec vyšlo ještě live album "ON THE ROAD", další perla souboru.


Traffic a Chris Wood


TRAFFIC byli jen volným spojením hudebníků kolem Steve Winwooda. On byl hnací silou k předběžně poslednímu albu "WHEN THE EAGLE FLIES", společně nahraném s Winwoodem, Chrisem Woodem, Jimem Capaldim a Reebopem Kwaku Baahem.
 Po následujícím turné po USA se skupina TRAFFIC rozpadla.
Všichni hudebníci pracovali na svých více či méně úspěšných sólových projektech nebo byli zaměstnáni jako studioví hráči.
Chris Wood zemřel v roce 1983 na jaterní potíže.
V roce 1994 to Steve Winwood a Jim Capaldi chtěli zkusit ještě jednou. Jako na počátku TRAFFIC se přestěhovali na statek s připojeným studiem a nahráli album "FAR FROM HOME". Steve Winwood hrál na téměř všechny nástroje, ovšem podporován Capaldiho bicími. Album bylo věnováno Chrisu Woodovi.

 

/ Ilona 2005 /


Traffic - Discografie


 

 

Traffic - Mr. Fantasy 1967
Heaven is in your mind; Berkshire poppies; House for everyone; No face, no name and no number; Dear Mr. Fantasy; Dealer; Utterly simple; Coloured rain; Hope I never find me there; Giving to you

 

 


  

 

Traffic 1968
You can all join in; Pearly queen; Don't be sad; Who knows what tomorrow may bring; Feelin alright; Vagabond virgin; With 40.000 headmen; Cryin' to be heard; No time to live; Means to an end

 

 


  

 

Traffic - Last Exit 1969
Just for you; Shanghai noodle factory; Something's got a hold of my toe; Withering tree; Medicated God; Feeling good; Blind man

 

 

 

Traffic - John Barleycorn Must Die 1970
Glad; Freedom rider; Empty pages; Stranger to himself; John Barleycorn; Every mother's son; I just want to know; Sittin' here thinkin' of my love

 

 


  

 

Traffic - Welcome To The Canteen 1971
Medicated Goo; Sad And Deep As You; 40.000 Headmen; Shouldn't Have Took More Than You Gave; Dear Mr. Fantasy; Gimme Some Lovin'

 

 

 

 

 

Traffic - The Low Spark Of High Heeled Boys 1971
Hidden Treasure; The Low Spark Of High Heeled Boys; Light Up Or Leave Me Alone; Rock 'n' Roll Stew; Many A Mile To Freedom; Rainmaker

 


 

 

 

Traffic - Shoot out at the fantasy factory 1973
Shoot out at the fantasy factory; Roll right stones; Evening blue; Tragic magic; Uninspired

 

 

 


  

 

Traffic - On The Road 1973
Glad/Freedom rider; Tragic magic; Uninspired; Shoot out at the fantasy factory; Light up or leave me alone

 

 


 

 

 

Traffic - When The Eagle Flies 1974
Something new; Dream Gerrard; Graveyard people; Walking in the wind; Memories of a Rock 'n' Rolla; Love; When the eagle flies

 

 

 

 

 

Traffic - Far From Home 1994
Riding high; Here comes a man; Far from home; Nowhere is their freedom; Holy ground; Some kinda woman; Every night, every day; This train won't stop; State of grace; Mozambique

 

 


 

 Dave MasonAnd Jim Capaldi - 40000 Headmen Tour
Pearly queen; World in changes; 40, 000 headmen; Love will keep us alive; Sad & deep; Shouldn't have took more than you gave; The low speak of high heeled boys; We just degree; Only you know and I know; Feelin' alright; All along the watchtower; Dear Mr. Fantasy

 

 


About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek