Music archiv - Class Rock

Tyburn Tall

TYBURN TALL byli založeni v roce 1969 v německém městě Speyer.

Skupinu tvořili:
Werner Gallo (gtr, *1951)
Hanns Dechant (drums, *1948)
Stefanem Kowa (bas, *1950)
Gunther Gottsche (keyboards, *1954)

Tyburn TallVšichni, kromě Gottscheho, získali zkušenosti v beatové skupině THE SCREAMERS, kterou založili v roce 1965. S příchodem nového člena chtěli razit nové hudební cesty pryč od okoukaného beatu 60-tých let (ROLLING STONES, BEATLES) směrem k novému soundu - směsici rocku, jazzu a klasiky. Od přejatých skladeb k progresivní vlastní tvorbě.
Jméno TYBURN TALL vzniklo podobně jako u GRATEFUL DEAD. Hudebníci listovali v historické kronice a narazili na anglické místo s názvem Tyburn. Tam v dobách Olivera Cromwella stál velký strom, na který věšeli vzbouřence. Z důvodu lepšího znění udělali z "Tyburn Tree" údernější "Tyburn Tall". Hlubší smysl toto jméno nemá.
Na jaře 1970 vyrukovali s nový programem, který obsahoval převážně vlastní kompozice, a slavili ve Speyeru a okolí první velké úspěchy.
V červnu se posílili o flétnistu Hermanna Damiantschitsche (*1951). Léto skupina využila k přípravě instrumentálního koncertu. Skládal se se třech částí a nesl název "Autogonia", což pochází z řečtiny a znamená "Boj sám se sebou".
Tón udávali výborný varhaník Gunther Gottsche, syn tehdejšího krajského hudebního ředitele kostelů, a Stefan Kowa, který měl předpoklady z domova (babička vyučovala hře na klavír, děda byl znamenitý houslista) a měl za sebou studium klasického klavíru.
V září 1970 byli s "Autogonií" tak daleko, že ji mohli předvést veřejnosti. Měli s ní obrovský úspěch! Přispěly k tomu tituly jako například "3.Brandenburský koncert J.S.Bacha", na rockové scéně známý díky Keithovi Emersonovi a THE NICE, nebo zpracovaná témata Dvořákova díla "Z Nového světa". Existuje ještě nahrávka na pásce, která by mohla být později vydána jako CD, až bude ve studiu možno zlepšit kvalitu zvuku. S tímto CD je však možno počítat nejdříve v roce 1994.
Do května 1971 následovala další úspěšná vystoupení:
Jako předskupina GOLDEN EARRING ve Speyeru, Zweibruckenu a Landau, společný koncert se SPACE ODETTY (pozdějšími FRUMPY), nebo jako předskupina RENAISSANCE v Landau a Ludwigshafenu.
Koncem května 1971 z osobních důvodů odstoupili Gunther Gottsche a Hermann Damiantschitsch. V červnu byla nalezena náhrada. Byl to klávesista Reinhard Magin (*1948) a zpěvák a hráč na perkuse Klaus Fressenius (*1952).
S novými muži na palubě se TYBURN TALL stáhli zpět do zkušebny a přepracovali program. Vznikly nové, více rock-jazzové než klasické, verze skladeb. Jedním z největších hudebních vzorů skupiny bylo COLOSSEUM s Johnem Hisemanem.
Začátkem roku 1972 začali TYBURN TALL koncertovat a hned první vystoupení potvrdila, že na popularitě ani na aktuálnosti v novém obsazení nic neztratili.
Ovlivněni přáteli, se na jaře 1972 odebrali do studia, aby nahráli nové album. V malém soukromém studiu v Bellheimu natočili 4 vlastní skladby a vydali je jako LP desku s názvem "TYBURN TALL".
Na obalu je mědirytina Speyeru, do které schválně vpašovali pár věcí, o kterých autor obrazu Merian, neměl ve své době ani tušení.
Album vzniklo vlastním nákladem a tiskem v počtu pouhých 200 kusů, z čehož asi polovina byla zničena požárem v speyerském hudebním obchodě. Obrovská mimořádnost a umělecká hodnota jsou důvodem, proč je toto LP nejdražší v celém německy mluvícím regionu. Nabízí se za něj až 2500 Euro!
Bohužel master tape již není k dispozici. Výroba CD se musela provést z klasické LP desky přehráním na DAT ve studiu Pfanz v Hamburku. Zvuk se zpracoval Cedarem, přičemž se veškeré šumění drážek vymazalo, tak, že výsledek je podobný mateřské pásce. Dodatečně si na CD můžeme poslechnout dosud neuveřejněné kusy "Lost Angeles" a "Bring Out Your Dead", obě původně od skupiny COLOSSEUM.
V roce 1972 musel Werner Gallo skupinu opustit a nahradil ho kytarista Pino Cirillo. Když se Stefan Kowa z pracovních důvodů koncem roku 1975 přestěhoval do sousední Belgie, nechtěli ostatní bez něho hrát a TYBURN TALL přestali existovat.
Za šest let existence měli 40 až 50 vystoupení s kapelami GOLDEN EARRING, SPACE ODETTY, RENAISSANCE, AMON DUUL II., FRUMPY, TASTE, EAST OF EDEN, EKSEPTION, KIN PING MEH, NINE DAYS WONDER, BITCH, HARDIN & YORK, RAINBOWS, PETARDS a jinými.
Přitom se vždy ukázalo, že TYBURN TALL byli pokaždé tak dobří, že se mohli směle srovnávat i s těmi nejznámějšími jmény. Noviny byly plné chvály.
Dnes už hrají jen Klaus Fressenius a Hanns Dechart, a to ve skupinách MUNDARTGRUPPE BLUES a BLOEDEL.
Stefan Kowa produkuje vlastní tituly ve svém domácím studiu - má připraveno k vydání první sólové CD.
K 25.výročí založení TYBURN TALL, naplánovala skupina ještě jedno vystoupení na podzim 1995. V hale "101" ve Speyeru stanuli opět na pódiu před 700-800 nadšenci, kteří uvítali hromovým potleskem vzácného hosta, jímž byl Gunther Gottsche. Téměř polovina grandiózního koncertu byla určena pro živé CD. Byly hrány následující tituly: "War Game" a "Strange Days Hiding" (obě z jejich LP desky), "Lost Angeles", "Bring Out Your Dead", "Samba Pa Ti", "Oye Como Va", "Se A Cabo", "With A Little Help From My Friends" a "Birthday". U skladeb "I'm A Man" a "Gimme Some Lovin'", které byly určeny usedlejším posluchačům, sekundoval ženský chór, jinak se hrálo syrově a progresivně. Úspěch byl stoprocentní -teprve po několika přídavcích je publikum pustilo z pódia.

Špatné nastavení aparatury zapříčinilo, že skladba "Friday" byla neupotřebitelná a TYBURN TALL ji museli znovu nahrát ve studiu.
Toto vystoupení bylo naprosto mimořádné a nebude již zřejmě nikdy opakováno. Kdo o něj přišel, jistě ho potěší výše zmíněné CD.

/Ilona 2007/

 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek