Music archiv - Story kapel

B 52' S

CINDY WILSON (vl.jm.Cynthia Leigh Wilson, 28.2.1957,
Athens, Georgia, USA) - vcls, gtr
KATE PIERSON (27.4.1948, Weehawken, New Jersey, USA) - vcls, piano, bas
RICKY WILSON (19.3.1953, Athens, Georgia, USA) - gtr
FRED SCHNEIDER (1.7.1951, Newark, Georgia, USA) - keyboards, drums, vcls
KEITH "JULIAN" STRICKLAND (26.10.1953, Athens, Georgia, USA) - drums, keyboards, gtr

Alba + důležité kompilace:

1. THE B-52'S - Island 1979
2. WILD PLANET - Island 1980
3. THE PARTY MIX ALBUM (Mini LP) - Island 1981
4. MESOPOTAMIA (Mini LP) - Island 1982
5. WHAMMY! - Island 1983
6. BOUNCING UP THE SATELLITES - Island 1986
7. COSMIC THING - Reprise 1989
8. THE BEST OF THE B-52'S DANCE THIS MESS AROUND - Island 1990
9. PARTY MIX-MESOPOTAMIA - WEA 1991
10. GOOD STUFF - WB 1992
11. PLANET CLAIRE - Polygram 1995
12. TIME CAPSULE - WEA 1998


This is alternative content.

Populární americká vokálně instrumentální skupina. Hudebně jde o kombinaci new wave a některých postupů 50. a 60.let (VENTURES, SHANGRI-LAS), přičemž rozpoznávacím znakem kapely jsou dívčí dvojhlasy v lehce uječené, afektované poloze.

1973. Absolventka Bostonské university, pětadvacetiletá Kate Pierson, vyráží z rodného New Jersey do světa. Chvíli se živí jako barmanka, pak se vydává do Irska, aby se zde seznámila se svým - jak říká "budoucím bývalým manželem", s nímž se nakonec usadí na americkém Jihu. Zvolili si universitní díru Athens, malé městečko ve státě Georgia. Pár bloků od místa, kde bydlí, pracuje ve vegetariánské restauraci student zemědělství Fred Schneider, také z New Jersey, a v mléčném baru se živí mícháním koktejlů Cindy Wilson. Její brácha Ricky kamarádí s Keithem Stricklandem, se kterým si přivydělávají jako nosiči zavazadel. 
Setkávají se na místních diskotékách a protože mají málo peněz, oblékají se do staromódních strakatých šatů z výprodeje a když jim to někdo předhazuje, tvrdí, že je k tomu inspirovaly Felliniho filmy a ještě přidávají na svém excentrickém vzhledu. Kate a Cindy začínají nosit mohutné drdoly, které daly název jejich budoucí skupině. (B-52's je přezdívka, kterou na Jihu označují natupírovaný vysoký účes). 
1976. Skupina vzniká jedné bouřlivé říjnové noci. Rozveselená banda budoucích "bombarďáků", přezdívaná přáteli Deadbeat Club, vyhozená z čínské restaurace, se chápe v bytě jednoho přítele pohozených hudebních nástrojů a až do rána provádí divoké jam session. Tu noc napsala pětice svou první píseň. 
1977. 14.února se koná jejich první živé vystoupení na den svatého Valentina v Athens. To už mají šest vlastních skladeb. Okamžitě se ustálí originální jevištní image s kozačkami, minisukněmi a účesy na dívčích hlavách. Skupina se stěhuje do New Yorku, kde nahrává pásek se svými písněmi, které posílá do obou tehdy hlavních newyorských novovlných klubů - CBGB a Max's Kansas City.B 52s
V pondělí 12.prosince vystupují poprvé u Maxe, kde tak často hrávali VELVET UNDERGROUND. Přišlo na ně 17 lidí, ale vedení klubu se z nich tak odváže, že jim okamžitě nabídne předskakování kapelám jako SUICIDE, DNA nebo THE CRAMPS. 
Díky sérii vydařených koncertů se THE B-52'S brzy stávají kultovním objektem a spřátelí se s TALKING HEADS a BLONDIE.
1978. Dvě písně "Rock Lobster" a "52 Girls" si THE B-52'S nahrávají na soukromě lisovanou desku, jejíž náklad 2000 exemplářů se rychle vyprodá a skupiny si všimne šéf Island Records Chris Blackwell. 
1979. V červnu cestují do Nassau, kde se nahrává debutní album pro Island a podepisují smlouvu s Warner Brothers pro USA.
Navštěvují Velkou Británii, kde se uskuteční turné, propagující první nahrávky souboru. Navzdory skeptickým představám britské kritiky, podmíněným frivolním vzhledem skupiny, si je publikum velice oblíbí.
LP - THE B52'S v UK vystoupí na 22.místo (získává zlatou desku), zatímco "Rock Lobster" (původně financovaný samotnou skupinou a vydaný nyní Islandem), dosahuje na 37.pozici. 
1980. "Rock Lobster" se opožděně stává úspěšným v USA na 56.příčce hitparády. "Give Me Back My Man" se v UK umístí na 51.místě.
Vychází druhé album WILD PLANET a v UK se vyšplhá na 18.místo (opět zlatá deska). Singl "Private Idaho" v USA obsadí no.74.
Nad B-52'S se po skvělém rozjezdu začínají stahovat mračna. Začalo to tím, že na koncertě na Floridě, kde vystupovali jako hosté THE WHO, byli málem ukamenováni metalovými fanoušky. Pak mělo přijít třetí album, ale kapela zjistila, že má málo materiálu.
1981. Vydává pouze mini LP - THE PARTY MIX ALBUM, obsahující taneční remixy známých skladeb (dosahuje v UK 36.místo, v USA je na 62.místě).
1982. Další mini album MESOPOTAMIA v produkci Davida Byrnea z TALKING HEADS, se v UK dostane na no.18, v USA na no.62. Skupina s ním není spokojena a ani fanoušci nedokáží strávit uhnutí ze zavedeného stylu.
1983. Skladba "Future Generation" se v UK umísťuje na 63.místě, zatímco LP - WHAMMY!, ze kterého pochází, vystoupí na no.33. Album je sice lepší než byrnovský pokus, ale B-52'S jako by ztratili ducha a energii. Špatná reputace MESOPOTAMIE se projevila i v recenzích tisku, který začal psát o "odepsané kapele jednoho elpíčka". 
V USA album propaguje singl "Legal Tender" (no.81) a WHAMMY! se tam umístí na 29.pozici. 
1984. Fred Schneider mezitím hostuje na albu spřízněné skupiny SHAKE SOCIETY. 
1985. Finanční situaci THE B-52'S zachraňuje SP se dvěma A-stranami - reedicí "Rock Lobster" a další starší populární skladbou "Planet Claire". Stává se jejich největším hitem v historii a ve Velké Británii vystřelí na 12.místo.
Moc velké naděje se nedává ani následujícímu albu BOUNCING UP THE SATELLITES. Jenže to není všechno: těsně předtím, než se deska objevuje na trhu, umírá z ničeho nic 12.října 1985 Ricky Wilson. Nejdříve bylo oznámeno, že to byla rakovina krve, a teprve za tři roky jeho sestra přiznala, že byl obětí AIDS. Prý americká společnost tehdy ještě nebyla připravena akceptovat takové zprávy a mohlo by to vrhnout špatné světlo na celou skupinu. 
Ale kritik si vždycky najde hůl - tentokrát se objevilo pár výhrad na téma "firma využívá tragédie a vydává okamžitě jejich desku, aby na tom vydělala". V malém světě donedávna veselých B-52'S však v těch chvílích dochází k otřesům. Nikomu se nechce dělat - odmítnou angažovat kytaristu a vyrazit na turné, které by propagovalo album. Gramofirma zase na oplátku nedá do propagace desky ani cent, protože se domnívá, že už tak pošramocená pověst z předchozích alb a tragédie uvnitř souboru kapelu definitivně rozloží. 
LP deska produkovaná Tonym Mansfieldem, se nakonec v USA zastaví na no.85. 
1987. V UK se BOUNCING UP THE SATELLITES protlačí na 74.místo. Následuje neplodné období, ovlivněné mezi jinými finančními tahanicemi, během něhož Schneider napíše sbírku básní.
1989. THE B-52'S se zúčastňují benefiční akce "Rock Against Fur" v newyorském Paladiu.
V květnu následuje benefiční koncert "Don't Bungle The Jungle" po boku Madonny v brooklynské Hudební akademii v New Yorku. Skupina se objevuje ve filmu Juliena Templea "Earth Girls Come Easy".
V červnu začíná první turné po pěti letech nazvané "Cosmic Thing Tour", které končí až v srpnu. V rozšířeném obsazení hrají Sara Lee (bas ex-GANG OF FOUR, nyní v RAGING HORMONES), Pat Irwin (keyboards ex-RAYBEATS) a Zak Alford (drums).
Album COSMIC THING, debut skupiny na značce Reprise/WB, a jejich první deska od smrti Rickyho Wilsona, s Kirklandem na kytaru, se zařadí do UK žebříčku na 75.místo a v americkém žebříčku začíná nadějně stoupat. Řada písní na desce má autobiografické náměty - "Love Shack", "Deadbeat Club", "Dry County". I když se album točilo v New Yorku, blízko něhož muzikanti bydlí, největší inspiraci hledali znovu v Athens. Úzce se tu spřátelili s R.E.M. (Kate Pierson o rok později vystupuje v jejich videoklipu "Shiny Happy People") a další místní skupinou LOVE TRACTOR. 
31.října začíná v Atlantě v Georgii další velké turné skupiny po USA, které se končí 7.února v newyorské Radio City Music Hall.
"Love Shack", skladba o "liberálním" nočním klubu v Atlantě, se v USA dostane na no.3 a album COSMIC THING tam končí na no.4, za což může děkovat i právě probíhajícímu propagačnímu turné.
1990. V hodnocení časopisu Rolling Stone dostává skladba "Love Shack" ocenění "Nejlepší singl roku 1989" a celá skupina získá od kritiků titul "Nejlepší comeback roku".
Píseň "Roam" se v USA dostává na 3.místo.
LP - COSMIC THING vystoupí v UK TOP10 na 9.pozici a v následujícím týdnu se propracuje až na no.8 (po dlouhé době opět zlatá deska). "Love Shack" se zde umístí na 2.místě a zařadí se mezi prvních 20 bestsellerů roku.
22.dubna se THE B-52'S zúčastňují slavnosti "Earth Day" v newyorském Central Parku s dvojicí Daryl Hall & John Oates a dalšími umělci.
"Roam" se v UK zastaví na 7.příčce hitparády, zatímco "Deadbeat Club" skončí v USA na no.30.
Album THE BEST OF B-52'S DANCE THIS MESS AROUND, přinášející remixy největších hitů skupiny na značce Island, vstupuje do UK žebříčku a umísťuje se na 36.místě.
Turné "Summer Of 1990", po 40 městech USA, se začíná 15.června v Middletownu ve státu New York a končí se 18.srpna v Aztec Bowl v San Diegu v Kalifornii.
Skladba "Channel Z" uvízne v UK na 61.pozici.
13.srpna se na koncertu v losangelském Foru vybere 300.000 dolarů pro potřeby rozličných organizací, bojujících proti AIDS.
27.srpna začíná další turné v Entertainment Centre v Melbourne. Šňůra se skládá z 19 koncertů v Austrálii a Japonsku.
Kate Pierson zpívá dueto s Iggy Popem na jeho singlu "Candy", který produkoval Don Was. SP končí v UK na 67.místě.
1991. 23.února se americké remix album PARTY MIX-MESOPOTAMIA zastaví v USA na no.184 a skupina přispěje jednou skladbou i na album ANIMAL RIGHTS - TAME YOURSELF, zatímco Fred Schneider vydává své první sólové album. 
1992. THE B-52'S přicházejí s novým albem GOOD STUFF a stejnojmenný singl se okamžitě stává v Evropě slušným hitem. Skupina se zredukovala na trio, Cindy Wilson se totiž usadila v Georgii a věnuje se rodině. GOOD STUFF má dobré hodnocení a prodejní výsledky jsou také uspokojivé. Je potěšující, že se tato sympatická, ale smůlou pronásledovaná kapela vrátila na hudební scénu. Málokterý soubor totiž působí tak velkoryse nevážným a rozverným způsobem jako oni. 

Vladimír Svoboda 2005

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek