Music archiv - Story kapel

Long John Baldry

LONG JOHN BALDRY  (1940, London, U.K.) - gtr, harmonica, vcls

Alba a důležité kompilace:
1. LONG JOHN'S BLUES - UA 1964
2. LOOKING AT LONG JOHN - UA 1966
3. LET THE HEARTACHES BEGIN - Pye 1968
4. LET THERE BE LONG JOHN - Pye 1968
5. WAIT FOR ME - Pye 1969
6. IT AIN'T EASY - WB 1971
7. EVERYTHING STOPS FOR TEA - WB 1972
8. HEARTACHES (GOLDEN HOUR) - Pye 1974
9. BALDRY'S OUT! - EMI 1979
10. A GOLDEN HOUR OF LONG JOHN BALDRY - Knight 1990
11. MEXICO 1967-70 - Spectrum 1995
12. THE VERY BEST OF L. JOHN BALDRY- Music Club 1997

 

Narozen v Londýně roku 1940. Jeho výška šesti stop a sedmi palců jej předurčovala k vedoucí úloze. Hrál významnou roli v rozvoji britského rhythm&blues.
Koncem 50.let začínal zpívat ve folkových klubech a kavárnách, ale jeho orientace na R&B ho přivádí na společná pódia se skupinami Alexise Kornera a Cyrila Daviese. S bluesovým zpěvákem Ramblin'Jackem Elliotem podniká turné po Evropě. V roce 1961 ho již vidíme v řadách ALEXIS KORNER'S INCORPORATED jako stálého člena. Následující rok se objevuje na Kornerově sólovém albu R&B FROM THE MARQUEE. Potom žil nějaký čas v Evropě. V Německu spolupracuje se souborem HORACE SILVER QUINTET, se kterým podniká turné po amerických leteckých základnách. Po návratu do Anglie se v roce 1963 stal členem skupiny CYRIL DAVIES' ALL STARS s kterými nahrál pro značku Pye Records "Country Line Special" a "Preachin'The Blues". Po smrti Daviese, který zemřel v roce 1964 na leukémii, se Baldry stává šéfem kapely a překřtí ji na THE HOOCHIE COOCHIE MEN. Druhým zpěvákem se stává mladičký Rod Stewart. Skladby z této éry jsou shromážděny na sampleru LONG JOHN'S BLUES. Úspěch zaznamenal pouze singl "Up Above My Head".
Baldryho další štací se stali v roce 1965 STEAMPACKET (Rod Stewart, Brian Auger, Julie Driscoll). Ačkoli v této době nahrává především R&B, jeho singl pro firmu United Artist "Cuckoo", zní jako další Tom Jones. Zakrátko poté, co opouští STEAMPACKET, formuje další skupinu - BLUESOLOGY, kde mj. hrál jistý Reg Dwight (Elton John).
V roce 1967 přešel k firmě Pye a zároveň mění styl. R&B zaměnil za folkem ovlivněné balady. Tento tah mu sice nejdříve přinesl úspěch - singl "Let The Heartaches Begin" vyšplhal na špičku britského žebříčku, ovšem následoval sešup z výsluní popularity a Baldry končí jako kabaretní umělec.
Latinsko-americky laděná melodie "Mexico", kterou složil v roce 1968, se stává znělkou pro přenosy BBC z mexické olympiády.
Posledním Baldryho hitem byl song "It's To Late Now" z roku 1969, jež dosáhl na 21.příčku britského žebříčku.
Sólové album IT AIN'T EASY nemá úspěch v Anglii, ale v USA se překvapivě prosazuje. Umělec proto podniká propagační turné po Americe a když zjistí vstřícné reakce publika nahrává zde další desku. Jmenuje se EVERYTHING STOPS FOR TEA a dostává se na 180.místo americké hitparády. V roce 1976 podepisuje smlouvu s firmou Casablanca Records na dvě alba, ta však v žebříčcích nebodují a Baldry je vyhozen.
Na nové značce EMI America vychází v roce 1979 LP - BALDRY'S OUT! Titul připomíná smutné období několika měsíců, které strávil v ústavu pro duševně choré. Po pravidelných koncertech po USA a Kanadě se zde Baldry rozhoduje usadit natrvalo a stává se kanadským občanem. Tady žije v ústraní a občas vydává hudbu, která vychází v malých nákladech pro milovníky jeho originálního stylu.

Vladimír Svoboda 2004

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek