Music archiv - Ladies Story

Bananarama

SIOBHAN MARIE DEIDRA FAHEY-STEWART (1958, Dublin, Irsko) - vcl
BananaramaSARAH DALLIN - vcls
KAREN WOODWARD - vcls
JACQUIE SULLIVAN - vcls

Alba + důležité kompilace: 
1. DEEP SEA SKIVING - London-Polygram 1983
2. BANANARAMA - London-Polygram 1984
3. TRUE CONFESSIONS - London-Polygram 1986
4. WOW! - London-Polygram 1987
5. THE GREATEST HITS COLLECTION (Kompilace) - London-Polygram 1988
6. POP LIFE - London 1991
7. PLEASE YOURSELF - London 1992
8. MASTERS SERIES (Kompilace) - Polygram 1993
9. BUNCH OF HITS (Kompilace) - Spectrum 19931981. Talentované (a pohledné) slečny Sarah Dallin, Karen Woodward a Siobhan Fahey, spolubydlící z londýnské čtvrti Covent Garden, opouštějí svá zaměstnání v BBC a tiskovém oddělení Decca Records a začínají vystupovat jako vokální trio, bez hudebního doprovodu, po kavárnách a klubech.

This is alternative content.

V červnu diskžokej (a bývalý kolega Fahey z firmy Decca) Gary Crowley pomáhá trojici nahrát demo snímky, které přinášejí jednorázovou spolupráci s Demon Records.
První skladba "Ai A Mwana", v produkci bývalého člena SEX PISTOLS Paula Cooka, vychází v UK na značce Demon a proniká do nezávislého žebříčku, kde upoutá pozornost firmy London Records. Společnost podepíše s triem smlouvu a "Ai A Mwana" vyjde ještě jednou.
V říjnu skupina FUN BOY THREE požádá trio, aby jí nazpívalo doprovodné vokály pro nový singl.
1982. Píseň "It Ain't What You Do, It's The Way That You Do It" v podání FUN BOY THREE a BANANARAMA se v UK dostává na no.4.
Trio společně s FUN BOY THREE nahrává novou verzi oldie skupiny THE VELVETTES "Hey Was Really Sayin' Something" a skladba vystoupí ve Velké Británii na 4.místo hitparády.
"Cheers Then", balada, která se odklání od už známého bezstarostného zvuku tria, je v porovnání s předcházející tvorbou zklamáním. V UK končí na no.45.
1983. Revival skladby "Na Na Hey Kiss Him Goodbye" se v UK protlačí na 5.místo. První album DEEP SEA SKIVING vystoupí v Británii na 7.příčku hitparády.
"Shy Boy" zabezpečuje skupině debut v US žebříčku (no.83). DEEP SEA SKIVING tam vystoupí na 63.místo. Skladba "Cruel Summer" končí v UK na 8.pozici. 
1984. "Robert DeNiro's Waiting" je největším hitem skupiny ve Velké Británii, kde končí na 3.místě.
Vychází LP - BANANARAMA a vyšplhá v UK na no.16. "Robert DeNiro's Waiting" v USA dosáhne jen na 95.místo, ale samotnému herci se skladba zalíbí a zavolá skupině, aby jí to oznámil.
Nahrávka "Rough Justice" v UK vystoupí na no.23.
Píseň "Cruel Summer" vychází v USA po té, jak odezněla ve filmu "The Karate Kid". Stane se prvním větším hitem skupiny v USA a vyšplhá zde na 9.příčku hitparády. Také album BANANARAMA se dostává do amerického žebříčku a končí v něm na 30.místě. 
I když skladba v UK nevyšla, "The Wild Life" z toho samého filmu vychází v USA na SP, ale dosahuje jen no.70.
V UK vychází nahrávka "Hotline To Heaven", ale je také komerčním zklamáním a umísťuje se na 58.místě.
BANANARAMA vystupuje jako součást hudebního seskupení hvězd BAND AID.
1985. Jediný singl tohoto roku "Do Not Disturb" končí v UK na 31.příčce hitparády.
1986. První kontakt s produkčním týmem Stock/Aitken/Waterman přináší revival hitu skupiny SHOCKING BLUE "Venus" z roku 1970.
"Venus" ve Velké Británii vystoupí na no.8, ale v USA stoupá dále, až nakonec vede hitparádu, což se skupině doma nikdy nepodařilo. Vzápětí vychází album TRUE CONFESSIONS, ale v UK se umísťuje jen na 48.místě a jeho prodej je fiaskem.
Singl "More Than Physical" se v UK dostane na no.41.
LP deska TRUE CONFESSIONS se v USA prodává lépe a propracuje se tam na 15.pozici. 
30.prosince se narodí Karen Woodwardové a jejímu manželovi Davidovi syn Thomas.
1987. Televizní dokument BBC "In At The Deep End" zachycuje natáčení amatérského propagačního klipu pro nový singl skupiny "A Trick Of The Night". Klip je odvysílaný v programu "Top Of The Pops" a SP se v UK umísťuje na no.32.
BANANARAMA je součástí seskupení FERRY AID, připravujícího nahrávku týmu Stock/Aitken/Waterman s verzí písně "Let It Be" pro benefiční singl na fond po neštěstí v kanálu La Manche "Zeebrugge Disaster Fund". Skladba vystoupí v UK žebříčku na první místo, zatímco "Love In The First Degree" se v USA dostane na no.48. Další song "I Heard A Rumour", se ve Velké Británii umístí na 14.místě hitparády.
V srpnu si Siobhan Fahey bere za muže Davea Stewarta ze skupiny EURYTHMICS.
Prodej alba WOW! Je v UK zklamáním, když se tam umístí pouze na 59.příčce, ale v USA dosahuje no.44.
"I Heard A Rumour" se v USA propracuje na 4.místo. "Love In The First Degree" končí v UK na no.3 a B-strana singlu "Mr.Sleeze", také přispěla ke komerčnímu úspěchu. 
V prosinci Siobhan Fahey-Stewart opouští skupinu, aby si v Kalifornii užila radosti manželského života. Náhradnicí je přítelkyně Jacquie Sullivan.
1988. Nový singl "I Can't Help It" se v USA dostane jen na 47.místo, ale další věc "I Want You Back" končí v UK na skvělé 5.příčce hitparády.
V červenci vychází LP - THE GREATEST HITS COLLECTION a končí v USA na 151.pozici.
"Love, Truth & Honesty" v USA uvízne na no.89. Skladba "Nathan Jones", která je aktualizací hitu THE SUPREMES z roku 1971 (no.16), se v UK dostane na 15.příčku žebříčku.
1989. Duo Siobhan Fahey a Marcella Detroit vystupuje pod názvem SHAKESPEAR'S SISTER v lednu v Leningradu.
Beatlesácká "Help" s formací LA NA NEE NEE NOO NOO, hudební i vizuální parodií na BANANARAMU, které se zúčastňuje i sám soubor, rozšířený o komediální herečky Dawn French, Jennifer Saunders a Kathy Burke, končí v UK na 3.místě a zisk z prodeje desky jde na konto Comic Relief. 
Remix "Cruel Summer" vystoupí v UK na no.19.
SHAKESPEAR'S SISTER se se skladbou "You're History" umísťují v UK na 7.místě, zatímco jejich debutní album SACRED HEART vystoupí tamtéž na no.9. 
Z alba pocházející singl "Run Silent" zakotví ve Velké Británii na 54.místě.
1990. "Only Your Love" od BANANARAMA, skončí v UK na no.27 (spoluautorem a producentem nahrávky je Youth). 
1991. V dubnu se po dlouhém období ticha BANANARAMA opět vrací na scénu s albem POP LIFE a se singlem "Long Train Running", který je revivalem staré skladby THE DOOBIE BROTHERS. Úspěch se nekoná a koncem roku odchází Jacquie Sullivan a skupina se zužuje na duo. Labutí písní souboru je album PLEASE YOUSELF z roku 1992, poté se ztrácí v propadlišti času. 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek