Music archiv - Story kapel

Syd Barrett


Alba a důležité kompilace:
1. OCTOPUS - Harvest 1969
2. THE MADCAP LAUGHS - Harvest 1970
3. BARRETT - Harvest 1970
4. SYD BARRETT (2LP Kompilace) - EMI 1974
5. ABOUT FACE (Kompilace) - EMI 1984
6. OPEL 1968-70 - Harvest 1988
7. CRAZY DIAMOND (3CD Kompilace) - EMI 1993
8. THE PEEL SESSIONS 1970 (EP) - Strange Fruit 1995
9. WOULDN´T YOU MISS ME? (Kompilace) - EMI 2001

Singly:
1. Octopus/Golden Hair - Harvest 1969

 

Narodil se 6.ledna 1946 v Cambridge jako Roger Keith Barrett. Začínal v souborech GEOFF MOTT AND THE MOTTOES a HOLLERING BLUES. Stal se zakládajícím členem a hlavní tvůrčí osobností legendárních PINK FLOYD. Byl autorem všech skladeb na jejich klasickém albu PIPER AT THE GATES OF DAWN. Rovněž napsal obě strany jejich prvních dvou singlů "Arnold Lane" a "See Emily Play" a "Apples And Oranges" ze třetího. Všechny tyto nahrávky jsou základními artefakty britské psychedelie.
V dubnu 1968 Barretta členové skupiny žádají,  aby v souvislosti se svými osobními problémy,  vyplívajícími z užívání LSD a nezodpovědným vystupováním na pódiu,  opustil PINK FLOYD. Psychicky zhroucený kytarista se okamžitě stahuje do ústraní v Cambridgi a skupina je nucena nahradit jej Davem Gilmourem.
1969. Plodem pokračující spolupráce Syda Barretta,  jako sólisty,  se značkou Harvest,  je LP - OCTOPUS,  obsahující první ukázky jeho nového materiálu,  deska však nemá úspěch. Ani vyňatý singl "Octopus" se neprodává.
V lednu 1970 vychází pod sarkastickým názvem album THE MADCAP LAUGHS,  které je obecně považováno za jeho nejjemnější sólové dílo. Při jeho realizaci ho podporovali jednotliví členové PINK FLOYD a perličkou je,  že polovina desky byla dokončena za dva dny. Nacházejí se na něm zlaté nugety jako "Terrapin",  "Octopus" a "Golden Hair". V "No Good Trying" účinkují členové THE SOFT MACHINE. Deska končí na 40.místě britského žebříčku.
Koncem roku je v prodeji LP - BARRETT,  kde hostuje,  spolu s Watersem a Gilmourem i bubeník Jerry Shirley (ex LITTLE WOMEN a HUMBLE PIE). Problémem této desky byla Barrettova náhlá ztráta zápalu pro věc a aby vůbec mohlo album vyjít,  musela být jeho stopáž vycpána demoverzemi. Mezi lepší momenty jinak nevýrazného LP patří skladby "Dominoes" a "Baby Lemonade". Barrett nedělá svému novému dílu žádnou reklamu a mimo práce ve studiu,  zůstává v ústraní všeho dění. Deska zapadá bez povšimnutí.
V roce 1972 se Barrett na čas vzchopí z letargie a sestavuje soubor STARS s přáteli z Cambridge - Jackem Monkem(baskytara) a Twinkem(ex PRETTY THINGS,  bicí),  ale po třech koncertech místního významu se trio rozpadá bez jediné nahrávky a frustrovaný umělec se opět stahuje do svého vnitřního světa. Stává se kultovní osobností a pro příznivce prvních psychedelických desek PINK FLOYD se zdá nenahraditelným,  neboť Gilmour,  přes svoji virtuozitu,  směřuje kapelu do jiných sfér.
Obnovený zájem kritiky o jeho osobu povzbudí firmu EMI k vydání jeho dvou starších LP v podobě dvojalba SYD BARRETT. To vychází v roce 1974 a stává se sběratelskou lahůdkou.
Album OPEL je kompilace "odpadů" z let 1968-70. Je směřována na ortodoxní Barrettovi fanoušky,  kteří kompletují vše,  čeho se Syd dotkl. Nejlepšími skladbami se jeví "Birdy Hop",  "Milky Way" a "Word Song".
V roce 1995 vydává firma Strange Fruit EP - THE PEEL SESSION,  které je záznamem z února 1970. Obsahuje živé verze "Terrapin",  "Gigolo Aunt",  "Baby Lemonade",  "Effervescent Elephant" a dosud nevydanou Wrightovu skladbu "Two Of A Kind".
Syd Barrett žije(přežívá) stále v rodném Cambridge. Jeho rodina ho důsledně chrání před médii. Svůj "azyl" opouští naprosto výjimečně,  objevil se například ve studiu při míchání skladby "Shine On You Crazy Diamond",  z alba WISH YOU WERE HERE,  v září 1975. Tento song PINK FLOYD je věnován právě jemu,  skutečné žijící legendě,  která inspirovala mnoho dalších rockových kytaristů.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek