Music archiv - Story kapel

Big Three

Big ThreeADRIAN BARBER - lead gtr A B
JOHNNY GUSTAFSON - bas,  vcls A B E
JOHNNY HUTCHINSON - drums A B C D
BRIAN GRIFFITHS - gtr,  vcls B E
PADDY CHAMBERS - bas,  vcls C
BILL FARON - gtr,  vcls C D
PAUL PILNICK - bas,  vcls D
NIGEL OLSSON - drums E 

 

Alba:
1. (E)RESURRECTION - Polydor 1973
2. (-)AT THE CAVERN (Kompilace) - See For Miles 1985
3. (-)CAVERN STOMP (Kompilace) - Deram 1995

EP:
1. THE BIG THREE AT THE CAVERN - Decca 1963
2. LIVE AT THE CAVERN 1963 - Decca 1973  

 

Singly:
1. Some Other Guy/Let True Love Begin - Decca 1963
2. By The Way/Cavern Stomp - Decca 1963
3. I'm With You/Peanut Butter - Decca 1963
4. If You Ever Change Your Mind/You've Got To Keep Her Under Hand - Decca 1964
5. Some Other Guy/Let It Rock/If You Gotta Make Fool Of Somebody - Polydor 1973

 

 

Tento R&B soubor založili liverpoolští muzikanti Gustafson,  Hutchinson a Barber. I když byli nespravedlivě ve stínu svých spolurodáků THE BEATLES,  své místo v historii britské hudby určitě mají.
Původně byla skupina známá jako CASS AND THE CASANOVAS,  to když byl jejich zpěvákem a rytmickým kytaristou Brian Casser. V roce 1959 byl vyhozen,  založil si kapelu CASEY JONES AND THE ENGINEERS (kde se v jedné ze sestav mihl i Eric Clapton),,  později se stává televizním hercem a vedoucím další skupiny CASEY JONES AND THE GOVERNORS,  se kterou poměrně úspěšně působil v Německu.
V lednu 1961 si trio dává jméno THE BIG THREE ("Velká trojka") a začíná pilně koncertovat. Kytarista Adrian Barber,  který je nadaný elektrotechnik,  konstruuje pro skupinu mohutnou zvukovou aparaturu a THE BIG THREE si brzy získávají pověst kvalitní živé atrakce,  jejíž hlasitý R&B materiál zdobí nekonvenční Hutchinsonovy bicí. V té době také doprovázejí místní sólové umělce,  například zpěvačku Cillu Black.
Koncem roku 1961 se setkávají s Brianem Epsteinem,  jenž jim zařídí obligátní několikaměsíční angažmá ve Star Clubu v Hamburku. V červenci 1962 kapela odjíždí a k sestavě přibírá ještě jednoho kytaristu - Briana Griffithse(ex HOWIE CASEY AND THE SENIORS),,  aby získala zvuk,  jaký si žádá německé publikum. V srpnu 1962 odchází Adrian Barber a v téže době Johnny Hutchinson krátce bubnuje s THE BEATLES poté,  co byl vyhozen Pete Best a ještě nedorazil Ringo.
Domů do Anglie se opět vracejí jako trio a podepisují manažerskou smlouvu s Brianem Epsteinem,  který spolupracuje s THE BEATLES a GERRY & THE PEACEMAKERS,  takže se stávají třetí liverpoolskou kapelou,  kterou se hodlá šikovný manažer prosadit na britském trhu.
Počátkem roku 1963 podepisují nahrávací smlouvu se společností Decca a získávají přístup do firemních studií. THE BIG THREE byli v mnoha směrech klasickým příkladem skupiny,  která nedokázala přenést svůj vzrušující pódiový výkon do vinylových drážek. Debutní singl "Some Other Guy" od Richieho Barretta,  byl nahrán v Hamburku,  časně ráno,  po nočním flámu a stal se malým místním hitem. V britském žebříčku obsazuje 29.místo. Druhá strana,  balada "Let True Love Begin",  byla raným hitem Nata "King" Colea. Dalším pokusem byla adaptace libozvučné písně Mitche Murraye "By The Way",  ta se dokonce propracovala na 23.příčku hitparády. Třetí singl "I'am With You",  byl čistý pop,  na hony vzdálený jejich oblíbenému divokému R&B a dosáhl pouze na 53.pozici.
Jejich úderný pódiový styl a sound je nejlépe zachycen na EP - LIVE AT THE CAVERN. Obsah tvoří "What'd I'd Say" od Raye Charlese,  "Reelin'And Rockin'" a "Zip-A-Dee-Doo-Dah" Chucka Berryho a původní "Don't Start Running Away". Říká se,  že bylo zaznamenáno i jedno vystoupení THE BIG THREE v The Oasis klubu v Manchesteru,  ale tato nahrávka nebyla nikdy zveřejněna.
V roce 1963 Brian Epstein upustí od manažerského vedení skupiny,  údajně kvůli jejich divokému chování! Kapela se tedy stěhuje k jiné agentuře,  současně ale v listopadu téhož roku odcházejí rozčarovaní Gustafson a Griffiths a zakládají skupinu THE SENIORS. Ke THE BIG THREE přichází Bill Faron a Paddy Chambers (oba ex FARAON'S FLAMINGOES). Nová sestava nahrává živou verzi "You Better Move On" pro album různých skupin ,  hrajících v legendárním klubu Cavern,  nazvaném LIVE AT THE CAVERN.
V roce 1964,  po několika měsících koncertování,  odchází pro neshody s Hutchinsonem Chambers,  (později se připojil k THE DOMINOES,  doprovodnému bandu Kingsize Taylora,  poté zakládá formaci PADDY,  KLAUS AND GIBSON). Byl nahrazen Paulem Pilnickem z LEE CURTIS AND THE ALL STARS (později se objevil např. v STEALERS WHEEL). Tato sestava nahrává skladbu "Bring It On Home To Me" od Sama Cooka,  přejmenovanou na "If You Ever Change Your Mind". Je zajímavé,  že ani Cookova původní,  ani verze THE BIG THREE,  neuspěly v žebříčcích,  přestože o pár let později s toutéž písní bodovali THE ANIMALS. Decca vypovídá uzavřenou smlouvu a THE BIG THREE se rozpadají. Zklamaný Hutchinson,  jeden z nejlepších britských R&B bubeníků,  se vytrácí ze světa hudby.
Johnny Gustafson se připojuje na několik měsíců k THE MERSEYBEATS,  sólově vydává v letech 1964 a 1965 pro Polydor dva singly. Potom krátce pracuje s Brianem Griffithsem jako THE JOHNNY GUS SET.
Později,  v roce 1973,  společně s Nigelem Olssonem(ex SPENCER DAVIS GROUP a Elton John,  známá je rovněž Olssonova role námezdního bubeníka na části skladeb prvního alba URIAH HEEP),,  oživuje Gustafson THE BIG THREE,  vzniká LP - RESURRECTION. To se bohužel příliš neprodávalo a poté co Brian Griffiths emigruje do Kanady,  se Gustafson vrací ke kariéře session hudebníka. Mezi jeho "zářezy na pažbě" patří alba mnoha umělců,  namátkově: ROXY MUSIC,  Ian Hunter,  Gene Pitney a Shirley Bassey. Mimoto se stává členem classical-rockového tria QUATERMASS a hardrockových HARD STUFF. Účastnil se rovněž nahrávání originální studiové verze Jesus Christ Superstar.
Skladby THE BIG THREE se objevují na vícero kompilacích tzv. mersey soundu šedesátých let,  po boku dnes již zapomenutých souputníků slavných THE BEATLES.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek