Music archiv - Ladies Story

Birtha

BirthaROSEMARY BUTLER - bas, vcls
SHELE PINIZZOTTO - gtr
OLIVIA "LIVER" FAVELA - drums, lead vcls 
SHERRY HAGLER – keyboards

Alba: 
1. BIRTHA - ABC/Dunhill - DSX 50127 (Released October, 1972)
Tracks: Free Spirit/Fine Talking Man/Tuesday/Feeling Lonely/She Was Good/Work On A Dream/Too Much Woman (For A Hen-Pecked Man)/Judgement Day/Forgotten Soul 
Produced By Gabriel Meckler

2. CAN'T STOP THE MADNESS - ABC/Dunhill - DCX 50136 (Released June, 1973)
Tracks: Can't Stop The Madness/My Pants Are Too Short/Freedom/Let Us Sing/Don't Let It Get You Down/(When Will Ya) Understand/Rock Me/All This Love/Sun/My man Told Me
Produced By Christopher HustonThis is alternative content.

Vznik losangelské dívčí skupiny BIRTHA "mají na svědomí" dlouholeté přítelkyně Rosemary Butler a Shele Pinizzotto. Obě již od dětství milovaly hudbu a hrály dobře na kytary, a když se v roce 1964 objevily první hity THE BEATLES, bylo rozhodnuto. Pod jejich vlivem založily ještě na vysoké škole svoji první skupinu jménem RAPUNZELS. Po ukončení školní docházky, Rosemary nastoupila jako basistka do čistě dívčího bandu THE LADYBIRDS, který byl jedním ze dvou lokálních kapel, jež otevíraly show THE ROLLING STONES ve Fresnu v roce 1965. U nich získala zkušenosti s aranžováním a nahráváním ve studiu. 
V roce 1967 se obě kamarádky opět setkaly a získaly klávesistku Sherry Hagler, pocházející z Nového Mexika. Čtveřici později doplnila bubenice a fenomenální zpěvačka Olivia "Liver" Favela. Nově vzniklá skupina si dala Orientem vonící jméno BIRTHA a odvážně se vrhla do koncertování po klubech a diskotékách po celé Kalifornii. V následujících čtyřech a půl létech děvčata získávala profesionální zkušenosti obehráváním motownských hitů a rockových a bluesových standardů, přičemž nezapomínala na vlastní tvorbu.
V roce 1972 se BIRTHA stala druhou čistě dívčí skupinou, která získala smlouvu s velkou gramofonovou společností. Tou byla firma ABC/Dunhill, která měla ve své stáji takové hvězdy jako byli například THREE DOG NIGHT, THE MAMAS AND THE PAPAS nebo STEPPENWOLF. V produkci ostříleného Gabriela Mecklera natočila debutní stejnojmenné album. Devíti excelentním kouskům z vlastní dílny vévodí úvodní "Free Spirit" (byl vybrán na singl), "Judgement Day" a "Feeling Lonely". 
Jestliže Reprise Records razila pro svoji kapelu FANNY heslo "Get Behind Fanny!", marketing firmy ABC/Dunhill vymyslel pro své dívky slogan "Birtha Has Balls" ("Birtha má koule"). S touto trošku šokující nálepkou měla skupina absolvovat své první anglo-americké turné na propagaci své LP desky. To byla pro konzervativní Ameriku trošku silná káva. Dokonce i časopis Playboy měl estetické problémy, co se týče vkusu rozjeté kampaně. Odmítl vytisknout reklamní slogan na krabičky od zápalek, když Birtha získala smlouvu pro vystupování v samém centru nakladatelského impéria - v prestižním Playboy Clubu v Chicagu. Zatímco v USA její popularitě z velké části napomohla trička s logem "Birtha Has Balls", ve Velké Británii si získala respekt svojí hudbou. 
Doposud kralující ženské spolky GOLDIE AND THE GINGERBREADS a FANNY získaly na hudební scéně zdatnou konkurenci. Zpočátku jim BIRTHA dělala předskokana, později se soubory poctivě střídaly v rolích hlavních hvězd. Pomyslnou korunu rockových královen děvčata získala v roce 1972 na festivalu v Rockinghamu v Severní Karolíně. Hrála na jednom pódiu společně s giganty FLEETWOOD MAC, ALICE COOPER a THE JAMES GANG, a v tisícihlavém publiku převládala trička "Birtha Has Ball"! 
Druhé album CAN'T STOP THE MADNESS, vydané v roce 1973, obsahuje solidní materiál, který v lecčems překonává debut. Skupina přitvrdila a hlas zpívající drumerky Liver je ještě o stupeň expresivnější. Nejlepšími kousky jsou "Freedom" a titulní skladba "Can't Stop The Madness". Deska se však bohužel špatně prodávala a společnost ABC/Dunhill se rozhodla neprodloužit děvčatům smlouvu. Labutí písní výborného souboru se tak stal singl "Dirty Work", autorů Waltera Beckera a Donalda Fagena, členů slavných STEELY DAN. Skupina se za nedlouho rozpadla a jedinou aktivní hudebnicí zůstala Rosemary Butler. Ta svým vokálem doprovodila takové umělce jako jsou THE EAGLES, Bruce Springsteen, Jackson Browne, Neil Young, James Taylor, Bonnie Raitt, Linda Ronstadt, Joe Cocker, Neil Diamond, Michael McDonald, Roseanne Cash, Trisha Yearwood a mnozí další.
V květnu 1997 obě alba zaniklé skupiny vyšla na CD ve společném boxu s oběma singly jako bonusy. Tento záslužný čin vykonala britská firma See-For-Miles Records (SEECD-474). 

Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek