Music archiv - Story kapel

Billy J. Kramer

BILLY  J.KRAMER  (vl.jm. William Howard Ashton, 1943, Bootle, Merseyside, UK) - vcls, gtr A B
MIKE MAXFIELD (1944, Manchester) - lead gtr, piano A B
ROBIN MacDONALD (1943, Nairn, Skotsko) - gtr, bas  A B
RAY JONES (1939, Oldham, Great Manchester) - bas A
TONY MANSFIELD   (vl.jm. Anthony Bookbinder, 1943, Salford, Great Manchester) - drums A
BJKMICK GREEN - gtr B
FRANK FARLEY - drums B C

Alba + důležité kompilace:
 1. (A)LISTEN TO BILLY J.KRAMER - Parlophone 1963                                                           
 2. (A)I'LL KEEP YOU SATISFIED (Kompilace) - Imperial 1964
 3. (B)LITTLE CHILDREN - Imperial 1964
 4. (B)TRAINS AND BOATS AND PLANES - Imperial 1965
 5. (-)THE BEST OF BILLY J.KRAMER (Kompilace) - EMI 1984
 6. (-)KRAMER VERSUS KRAMER - EMI 1986
 7. (-)BEST OF THE EMI YEARS:BILLY J.KRAMER (Kompilace) - EMI 1991
 8. (-)THE EP COLLECTION (Kompilace) - See For Miles 1996
 9. (-)AT ABBEY ROAD (Kompilace) - EMI 1998                                                    

*Poznámka: řádka dalších kompilací vyšla u firem Capitol, Toshiba, Carnaby,    
           Trace, See For Miles, Disky apod.

EP:
 1. THE BILLY J.KRAMER HITS - Parlophone 1963
 2. I'LL KEEP YOU SATISFIED - Parlophone 1964
 3. LITTLE CHILDREN - Parlophone 1964
 4. FROM A WINDOW - Parlophone 1964
 5. BILLY J. PLAYS THE STATES (Live) - Parlophone 1965

 

Singly:
 1. Do You Want To Know A Secret?/I'll Be On My Way - Parlophone 1963
 2. Bad To Me/I Call Your Name - Parlophone 1963
 3. I'll Keep You Satisfied/I Know - Parlophone 1963
 4. Little Children/They Remind Me Of You - Parlophone 1964
 5. From A Window/Second To None - Parlophone 1964
 6. It's Gotta Last Forever/Don't Do It No More - Parlophone 1965
 7. Trains And Boats And Planes/That's The Way I Feel - Parlophone 1965
 8. Neon City / I'll Be Doggone - Parlophone 1965
 9. We're Doing Fine/Forgive Me - Parlophone 1966
10. You Make Me Feel Like Someone/Take My Hand - Parlophone 1966
11. Sorry/Going Going Gone - Parlophone 1967
12. The Town Of Tuxley Toymakers/Chinese Girl - Reaction 1967
13. 1941/His Love Is Just A Lie - NEMS 1968
14. A World Without Love/Going Through It - NEMS 1968
15. The Colour Of My Love / I'm Running Away - MGM 1969
16. A Fool Like You / I'll Keep You Satisfied - Decca 1973
17. Darlin' Come To Me/Walking - Decca 1973
18. Stayin' Power/Blue Jean Queen - BASF 1974
 

Anglický zpěvák a kytarista, který se svou skupinou patřil k předním představitelům tzv. mersey soundu.
1962. Kramera, který se přes den učí za mechanika u Britských železnic, objeví v liverpoolském klubu Cavern, kde zpívá se skupinou THE COASTERS (ve čtenářské anketě místního časopisu Mersey Beat o nejoblíbenější skupinu obsadila 3.místo) Brian Epstein. Ten za 50 liber odkoupí od jeho manažera - promotéra Teda Knibbse, jeho smlouvu. 
1963. 6.ledna Kramer podepisuje šestiletou manažerskou smlouvu s Epsteinovou společností NEMS. THE COASTERS, kteří chtějí zůstat u svých zaměstnáních, od něho odcházejí a spojují se s místním zpěvákem Chickem Grahamem. Epstein, kterému se pro Kramera nepodařilo jako doprovodnou skupinu získat liverpoolskou kapelu REMO FOUR, ho spojuje se skupinou THE DAKOTAS z Manchesteru. Maxfield, McDonald, Jones a Mansfield hrají profesionálně od února 1962.
Po rychlých zkouškách a jednom vystoupení v klubu Cavern, Kramer a THE DAKOTAS odjíždějí na tři týdny do Star Clubu v Hamburku v NSR. Před návratem do Velké Británie si zde vybrousí pódiové vystupování.
Skupina prostřednictvím George Martina z EMI podepisuje smlouvu se značkou Parlophone. Liverpoolský skladatel Ralph Bowdler jí poskytne k nahrání skladbu "She's My Girl", ale díky Epsteinovým konexím má skupina přístup ke skladbám Johna Lennona a Paula McCartneyho. Z nich si vybírá "I'll Be On My Way" (THE BEATLES ji vynechali) a "Do You Want To Know A Secret?", kterou THE BEATLES právě nahráli na své první album.
Debutní singl "Do You Want To Know A Secret?" se v UK dostává na 2.místo za vlastní nahrávku THE BEATLES "From Me To You". Na singlu je mezi Kramerovo jméno a příjmení poprvé vsunuto "J", aby se odlišil od jiných zpěváků jménem Billy. (Tato myšlenka se připisuje Johnovi Lennonovi).
Skupina koncertuje po UK v úloze předskokana THE BEATLES. Píseň "Bad To Me", kterou Lennon složil specielně pro Kramera, dva týdny vede britský žebříček, z trůnu ji však sesadí nahrávka THE BEATLES "She Loves You".
BILLY J.KRAMER AND THE DAKOTAS se dostávají v UK na no.18 s instrumentálkou "The Cruel Sea". Složil ji před 18 měsíci Maxfield, který si její název vybral náhodou, když na polici objevil román Nicholase Monserrata. 
Kramer dostává cenu časopisu Melody Maker, když v anketě vyhrává kategorii "Objev roku".
Skupina vystupuje v britském televizním programu "Sunday Night At The London Palladium" dva týdny po tom, co v něm debutovali THE BEATLES.
Třetí singl skupiny z autorské dílny dvojice Lennon/McCartney "I'll Keep You Satisfied" se dostává v UK na 4.příčku hitparády.
Skupina ho propaguje na britském koncertním turné s 20 vystoupeními, nazvaném "The Billy J.Kramer Pop Parade".
LP - LISTEN TO BILLY J.KRAMER vystupuje v UK na no.11. Skupina vystupuje společně s THE BEATLES na vánočním koncertu ve Finsbury Park Astoria v Londýně.
1964. Skladba amerických autorů Morta Shumana a Johna McFarlana "Little Children", vydaná na singlu proti Epsteinově vůli, avšak na naléhání Kramera, se stává doposud nejprodávanější nahrávkou skupiny - 78.000 kusů prodaných za 1 den! Dostává se na samý vrchol britského žebříčku, odkud sesazuje další zpěvačku působící u Epsteina - Cillu Black, brzy se však na čelo dostanou THE BEATLES s "Can't Buy Me Love".
26.dubna skupina hraje na koncertu vítězů čtenářské ankety časopisu New Musical Express ve Wembley společně s THE BEATLES, Cliffem Richardem & THE SHADOWS, THE ROLLING STONES a dalšími interprety britské scény.
Píseň "Little Children" se dostává v USA na 7.místo a její celosvětový prodej dosáhne milion exemplářů. "Bad To Me", která původně v USA propadla, vychází na B-straně singlu se skladbou "Little Children". Sama si získá prostor v rozhlasovém vysílání a nahradí A-stranu v první desítce US žebříčku, když se dostane na 9.místo.
Ray Jones opouští THE DAKOTAS, McDonald přechází na basovou kytaru a do skupiny jako hráč na doprovodnou kytaru nastupuje Mick Green (předtím JOHNNY KIDD & THE PIRATES).
Nová skladba Lennona a McCartneye "From A Window" se probojuje v UK na no.10. Písně "I'll Keep You Satisfied" a "From A Window" vystupují v USA na 30.pozici a 23.pozici, zatímco LP - LITTLE CHILDREN obsazuje tamtéž 48.místo.
16.prosince vysílá londýnská televize 50-ti minutový příspěvek "The Music Of Lennon-McCartney", ve kterém účinkují BILLY J.KRAMER AND THE DAKOTAS, Peter Sellers, Marianne Faithfull, Cilla Black, Peter And Gordon a další.
1965. Název skladby "It's Gotta Last Forever" ("Musí to trvat navždy") se ukáže jako ironie, když se nahrávka neočekávaně nedostane do britského žebříčku.
V UK vychází BILLY J. PLAYS THE STATES, živé EP se čtyřmi skladbami, nahrané na koncertu v Long Beach v Kalifornii, prodává se průměrně. "It's Gotta Last Forever" dosahuje v USA jen na 67.příčku hitparády.
Posledním hitem souboru je skladba Burta Bacharacha "Trains And Boats And Planes", která končí v UK na no.12 a prohrává tak souboj s Bacharachovou vlastní verzí - ta se dostává v UK na no.4, avšak na singlu nevychází v USA, kde Kramerova verze dosahuje no.47.
Píseň "Neon City" se do žebříčku neprobojuje. Skupině spoléhající se na externí autory a těsně spjaté s rozmachem mersey soundu, který je na ústupu, se nedaří přizpůsobit rychlým změnám na scéně popu a měnícímu se publiku.
1966. Skupina se se svými vystoupeními uplatňuje v klubech a kabaretech na severu Velké Británie, kde se nostalgie za nedávnými časy ukáže být silným faktorem jejich popularity.
Mansfield odchází a do skupiny nastupuje Frank Farley (bývalý spoluhráč Johnnyho Kidda). Skladba "You Make Me Feel Like Someone" je poslední, která vychází pod jménem skupiny.
1967. "Sorry", Kramerova sólová nahrávka (i když na živo ještě stále vystupuje se skupinou THE DAKOTAS), propadne a firma EMI s ním smlouvu neobnovuje.
Kramer nahrává cover verzi písně THE BEE GEES "The Town Of Tuxley Toymakers" na příležitostní singl firmy Reaction Records.
1968. Skupina THE DAKOTAS se rozpadá a Kramer pokračuje v sólové kariéře kabaretiéra. Krátce nato se žení a na značce NEMS Records vydá cover verzi Nilssonovy písně "1941", která se v UK sice často vysílá v rozhlase, ale v žebříčku se neumístí. (V tom samém roce vydá ještě revival skladby Lennona a McCartneye "A World Without Love" na značce NEMS. Potom přejde k firmě MGM Records, u které natočí další neúspěšný příležitostní singl "The Colour Of My Love").    
1971. Kramer vydává na značce Polydor pod svým skutečným jménem William Howard Ashton cover verzi skladby Neila Younga "And The Grass Won't Pay No Mind".
1973. Kramerovo americké turné s novou sestavou THE DAKOTAS je součástí projektu Richarda Nadera "British Re-Invasion Show".

Kramer pokračuje v aktivní činnosti - nadále vystupuje v klubech po Velké Británii a příležitostně se zúčastňuje nostalgických koncertů. I když se nedostává do žebříčků, pokračuje v nahrávání: v rozpětí roků 1973-1983 vyjde 11 singlů na 7 různých britských značkách (včetně dvou krátkých návratů k firmě EMI).

Vladimír Svoboda 2004

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek