Music archiv - Ladies Story

Cilla Black

CILLA BLACK
 (vl.jm.Priscilla Maria Veronica White, 27.5.1943, Liverpool, UK)  


Cilla BlackAlba + důležité kompilace:
 1. CILLA - EMI 1965
 2. CILLA SINGS A RAINBOW - EMI 1966
 3. SHER-OO - EMI 1968
 4. THE BEST OF CILLA BLACK - EMI 1968
 5. SURROUND YOURSELF WITH CILLA - EMI 1969
 6. SWEET INSPIRATION - EMI 1970
 7. IN MY LIFE - EMI 1974
 8. IT MAKES ME FEEL GOOD - EMI 1976
 9. MODERN PRISCILLA - EMI 1978
10. THE VERY BEST OF CILLA BLACK - EMI 1983
11. SUPRISINGLY CILLA - Towerbell 1986

 


Liverpoolská rodačka Priscilla White, oslněná nově vznikající vlnou skifflových a rock'n'rollových souborů, opouští nudnou práci sekretářky a uplatňuje svůj pěvecký talent v nočních podnicích.  
1963. Po práci šatnářky a příležitostném hostování se skupinami (například THE BIG THREE, KINGSIZE TAYLOR AND THE DOMINOES a THE BEATLES), většinou pod jménem "Swinging Cilla" Black , debutuje 25.ledna jako sólová zpěvačka v liverpoolském Cavern Club.
V březnu podepisuje smlouvu s manažerem THE BEATLES Brianem Epsteinem a nahrávací smlouvu se společností EMI (jejíž zástupce George Martin si jí všimne, když si přijel do Liverpoolu prohlédnout skupinu GERRY & THE PEACEMAKERS).

This is alternative content.

Její debut "Love Of The Loved", předtím nahraná skladba, kterou jí věnoval Lennon a McCartney, vychází zároveň se zpěvaččiným vystoupením v britské televizi v programu "Ready Steady Go!".
SP "Love Of The Loved" na značce EMI/Parlophone se v UK umísťuje na 35.místě hitparády.
V prosinci spoluúčinkuje ve vánočním show THE BEATLES na jevišti ve Finsbury Park Astoria v Londýně.
1964. Cover verze amerického hitu Dionne Warwick "Anyone Who Had A Heart" vede čtyři týdny britský žebříček. Desky se v UK prodá přes 900.000 exemplářů a stane se jedním z nejprodávanějších singlů ženské interpretky v dějinách.
"You're My World", upravená italská balada "Il Mondo", je jejím druhým hitem na čele UK žebříčku a drží se tam tři týdny.
"It's For You", další skladba Lennona a McCartneye, kterou THE BEATLES nenahráli, končí v UK na no.6, zatímco "You're My World" je debutem a zároveň největším hitem Cilly Black v USA a umísťuje se tam na 26.místě. (Píseň "It's For You" tam končí na no.79).
V prosinci Cilla dostává epizodní roli ve filmu se skupinou GERRY & THE PEACEMAKERS "Ferry Cross The Mersey" a zpívá "Is It Love?".
1965. Cover verze skladby THE RIGHTEOUS BROTHERS "You're Lost That Lovin'Feelin'", se umísťuje v UK na 5.pozici a první dva týdny je úspěšnější než originál, než BROTHERS nenavštíví Velkou Británii, kde vystoupí v televizi, díky čemuž vyskočí na špičku UK žebříčku.
První album CILLA končí v UK na 5.místě prodeje.  Píseň "I've Been Wrong Before" se v UK umísťuje na no.17.
1966. Song "Love's Just A Broken Heart" se dostává na 5.místo britského žebříčku. "Alfie", téma se stejnojmenného filmu s Michaelem Cainem, se v UK umísťuje na no.9.
Skladba "Don't Answer Me" se dostane v UK na 6.místo a LP - CILLA SINGS A RAINBOW na 4.místo.
"Alfie" se v USA umísťuje na no.95, ale s touto skladbou soupeří cover verze v podání Cilliny americké konkurentky Cher na no.32. 
Jde o poslední vstup zpěvačky do US žebříčku. Píseň "A Fool Am I" se v UK probojuje na 13.pozici. Cilla Black poprvé účinkuje v pantomimě "Little Red Riding Hood".
1967. Píseň "What Good Am I", se v UK dostane na no.24. Krátce poté Cilla Black prohlásí, že Epsteinova manažerská agentura nevěnuje její kariéře náležitou pozornost a rozvazuje s ní smlouvu. Po uhlazení neshod se k Epsteinovi vrací a podle reportérů ji dva měsíce nato duševně položí jeho smrt.
"I Only Live To Love You" dosahuje v britské hitparádě 26.pozici.
1968. 30.ledna startuje její nový televizní seriál s úvodní novinkou od McCartneye "Step Inside Love". V televizním show vystupuje Ringo Starr a zpívá s Cillou dueto "Act Naturally".
"Step Inside Love" vychází na singlu a umísťuje se na 8.místě, což je nejvyšší umístění v TOP 10 po takřka dvou letech.
Album SHER-OO se umísťuje v UK na no.7.
"Where Is Tomorrow" je komerčním zklamáním a končí v UK na 39.příčce žebříčku.
Kompilační album THE BEST OF CILLA BLACK, obsahující všechny hity z A-stran jejich singlů, se umísťuje v UK na 21.místě.
1969. "Surround Yourself With Sorrow" se dostane v UK na 3.místo a stane se jejím největším hitem od "You're My World".
Cilla Black si bere svého osobního manažera Bobbyho Willise (jejich manželství je šťastné a spořádané i koncem osmdesátých let).
Skladba "Conversations" se dostává v britském žebříčku na 7.pozici.
1970. "If I Thought You'd Ever Change Your Mind" se dostane v UK na no.20.
Album SWEET INSPIRATION je komerčním zklamáním a umísťuje se v UK pouze na 42.místě.
1971. "Something Tells Me(Something's Gonna Happen Tonight)", pilotní melodie z jejího nového televizního seriálu, se v UK umístí na 3.příčce hitparády.
1974. "Baby We Can't Go Wrong", ústřední melodie z jejího třetího TV seriálu, se dostává v UK pouze na 36.místo, a jak se později ukáže, neočekávaně se stane jejím posledním hitovým singlem ve Velké Británii.
Po přechodu do polohy "rodinného baviče" (skvělá šance pro půvabnou a společenskou osobnost Liverpoolu), se bude v budoucnosti věnovat kabaretu a účinkování v televizi, dokonale vzdálenému od rockové scény, kde začínala.
1983. Díky televizí propagovanému retrospektivnímu albu THE VERY BEST OF CILLA BLACK, se zpěvačka takřka po 10 letech vrací do britského žebříčku na 20.místo!

Koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let Cilla Black zanedbala svoji kariéru, protože se starala o svoji rodinu, zato nyní se dravě vrací na veřejnost prostřednictvím televize, kde občas i zpívá, ale především vystupuje jako hostitelka v nejpopulárnějších britských show "Surprise Surprise" a "Blind Date".


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek