Music archiv - Story kapel

Blind Faith

ERIC "SLOWHAND" CLAPTON  (vl.jménem Eric Patric Clapp) - gtr, vcl (1945, Ripley, Derbyshire, U.K.)
STEVE WINWOOD (1948, Birmingham, U.K.) - keyboards, vcls
RIC GRECH (1946, Bordeaux, Francie) - bas, violin, vcl
BFGINGER BAKER (vl.jménem Peter Edward Baker) - drums (1939, London, U.K.) 

Alba + důležité kompilace:
1. BLIND FAITH - Polydor 1969
2. U.S.TOUR (Live 1969) - Polydor 1969

 V únoru 1969 Clapton a Baker, kteří zůstali po rozpadu CREAM v listopadu 1968 spolu, se přidávají k Winwoodovi (právě opustil TRAFFIC). Do své skupiny přizvou Greche a ten kvůli tomu uprostřed amerického turné opouští soubor FAMILY. Hudební tisk vidí ve složení "zaručenou superskupinu" a zjevnou reakcí na tuto naději má být název skupiny - BLIND FAITH ("Slepá víra").
7.června po nahrání alba uspořádá soubor koncertní debut v londýnském Hyde Parku. Vstupné se neplatí a na koncert přijde na 150.000 diváků. Tato událost byla nafilmována Mikeem Mansfieldem a slouží jako cenný dokument dobové euforie.
12.července se koná americký koncertní debut v newyorkské Madison Square Garden. Je začátkem turné po vyprodaných amerických stadionech s obrovským ziskem, členové skupiny se však utvrzují v tom, že práce v BLIND FAITH je profesionálně neuspokojuje a že se po skončení turné rozejdou.
V srpnu vychází napjatě očekávané album BLIND FAITH a 2 týdny vede žebříčky v USA i v UK, navzdory rozpačitým reakcím kritiky. Původní britský obal s obrázkem nahého jedenáctiletého děvčete (dcery Gingera Bakera), s "falickým" modelem proudového letadla, se pro USA pokládá za příliš kontroverzní a vychází navlečený do krycího přebalu. Známá je i alternativní verze s vyfocenou skupinou na líci obalu a uvnitř schovaným původním originálem. Mezi skladbami zaujme výtečná cover verze skladby Buddyho Hollyho "Well All Right", "Sea Of Joy" Steve Winwooda a Claptonova "Presence Of The Lord". Předlouhé bubenické sólo Gingera Bakera pak trochu kazí nápaditou "Do What You Like". Z alba nevyjde ani jeden singl.
V září skupina končí americké turné. Clapton o ni mezi tím ztratil zájem a koncertuje s formací DELANEY AND BONNIE, která byla jedním z předskokanů. BLIND FAITH si už další společné projekty neplánují. Grech bude do konce roku 1969 působit s Bakerem ve formaci AIRFORCE, zatímco Winwood zůstane sólistou, než začátkem roku 1970 nedojde k rekonstrukci TRAFFIC.

Tak končí první rocková "superskupina", do níž bylo vkládáno tolik nadějí. Ty se nepotvrdily a všeobecně je její produkce považovaná za zklamání. Svou roli zřejmě tehdy sehrálo nereálné očekávání hudebního zázraku desetiletí. S odstupem času je však jasné, že jejich jediné studiové album je přinejmenším solidní dílo a koncerty BLIND FAITH patřily vždy k tomu nejlepšímu, co se dalo vidět na pódiích přelomu 60. a 70.let minulého století.

Vladimír Svoboda 2004

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek