Music archiv - Story kapel

Blues Project

Blues ProjectDANNY KALB - lead gtr A B C D E
ROY BLUMENFELD - drums A B C D E
STEVE KATZ (1945,  New York) - gtr,  vcls A B C
ANDY KULBERG - bas,  flute A B C
AL KOOPER (1944,  New York) - organ,  vcls A B
TOMMY FLANDERS - vcls A D E
RICHARD GREENE - violin C
JOHN McDUFFY - keyboards C
DON KRETCHMAR - bas,  sax C D E
JOHN GREGORY - gtr,  vcls C
DAVID COHEN - gtr,  keyboards D E
BILL LUSSENDEN - gtr E 

Alba + důležité kompilace:
1. (A)LIVE AT THE CAFE AU GO GO - Verve 1966
2. (B)PROJECTIONS - Verve 1967
3. (B)BLUES PROJECT LIVE AT THE TOWN HALL - Verve 1967
4. (C)PLANNED OBSOLESCENCE - Verve 1968
5.(-)KOOPER, BLUMENFELD,  KALB,  FLANDERS,  KATZ,  KULBERG OF THE BLUES PROJECT              (Kompilace) - Verve 1969
6. (-)BEST OF THE BLUES PROJECT - Verve 1969
7. (D)LAZARUS - Capitol 1971
8. (E)BLUES PROJECT - Capitol 1972
9. (-)GREATEST HITS - Verve 1972
10. (-)REUNION IN CENTRAL PARK (2LP Live) - Capitol 1973
11. (-)ARCHETYPES (Kompilace) - MGM 1974
12. (-)POP HISTORY (Kompilace) - Verve 1976
13. (-)THE ANTHOLOGY (2LP Live) - Polygram 1977

Singly:
1. Back Door Man/Violets Of Dawn - Verve 1966
2. Catch The Wind/I Want To Be Your Driver - Verve 1966
3. Goin´Down Louisiana/Where There´s Smoke,  There´s Fire - Verve 1966
4. I Can´t Keep From Crying So Sometimes/The Way My Baby Walks - Verve 1966
5. No Time Like The Right Time/Steve´s Song - Verve 1967
6. Gentle Dreams/Lost In The Shuffle - Verve 1967

Tommy Flanders sólově:
1. THE MOONSTONE - Columbia 1969

SEA TRAIN:
1. SEA TRAIN - A&M 1969
2. SEA TRAIN II. - Capitol 1970
3. MARBLEHEAD MESSENGER - Capitol 1971
4. WATCH - WB 1973
5. THE BEST OF - S.F.M. 1987 

 

V červnu 1965 skupinu zakládají v New Yorku Kalb s Blumenfeldem,  jako experimentální soubor,  který hraje s elektrickými nástroji městské a venkovské blues a využívá vybrané studiové hráče folku,  jazzu a rocku,  žijící v proslulé Greenwich Village,  kde kvasí hudební život. Steve Katz hrál před tím v R&B souboru THE EVEN DOZEN JUG BAND,  zpěvák Flanders si získal ostruhy v bostonské kapele THE TROLLS.
Nejdůležitější posilou pro THE BLUES PROJECT však byl Al Kooper - kytarista,  varhaník,  zpěvák a uznávaný skladatel. Jako dítě byl členem rockových skupin CASUALS a ROYAL TEENS (ti měli v roce 1958 hit "Short Shorts"). Od počátku 60.let působí jako sólista a mimo jiné vystupuje ve folkových klubech pod jménem Al Casey a spolupracuje s Bobem Dylanem,  který ho přivedl k blues. První kontakt s touto živočišnou hudbou mu přinesli právě THE BLUES PROJECT. Ti zrovna hledali gramofonovou společnost a Kooper,  který pracoval jako agent,  byl vyslán,  aby si je poslechl. Při obědě v restauraci v Greenwich Village se nakonec dohodli,  že Kooper by se hodil i jako člen kapely. Postupem času se stal její čelní postavou,  skladatelem,  aranžérem,  vokalistou a varhaníkem. Nejpikantnější na tom ovšem bylo,  že Kooper sám sebe považoval za naprosto mizerného zpěváka. Měl však vynikající cítění a frázování - a to je v bělošském blues k nezaplacení. Byl také jedním z průkopníků nového rockového zvuku a "kooperovské varhany" jsou dodnes platným pojmem.
THE BLUES PROJECT byly kompletní a pouštějí se do hraní. Jejich oblíbenou scénou byl noční klub "Cafe Au Go Go",  kde si také odbyli debutní vystoupení.
1966. Zkoušejí vystupovat i mimo New York v San Francisku a po celých USA ve studentských areálech. V květnu podepisují smlouvu s firmou Verve Folkways Records a vydávají album LIVE AT THE CAFE AU GO GO,  nahrané v jejich domovské Bleecker Street. Umísťuje se v americké hitparádě na 77.místě. Flanders odchází a Katz s Kooperem přebírají úlohu zpěváků na druhém albu PROJECTIONS,  které končí na 52.příčce US žebříčku.
1967. Skladba "No Time Like The Right Time",  je jediným hitovým singlem skupiny (v US TOP 100 vyšplhá na no.96).
16.června vystupují na kalifornském Monterey Pop Festivalu. LP - LIVE AT THE TOWN HALL,  se umísťuje na 71.místě. AL Kooper po neshodách odchází,  Kalb onemocní a skupinu také opouští. Kooper sestavuje novou skupinu,  pro kterou vymyslel elegantní název - BLOOD,  SWEAT & TEARS ("Krev,  pot a slzy"). Napadlo ho to prý po jedné newyorkské jam-session,  na níž hrál společně s Jimim Hendrixem a B.B.Kingem,  a při níž poraněným prstem zakrvácel celou klávesnici. Katz se posléze přidává a skupina rychle stoupá vzhůru. Trosky THE BLUES PROJECT s Blumenfeldem a Kulbergem získávají další hudebníky,  aby s nimi pokračovali pod názvem SEA TRAIN v hraní progresivního blues.
1968. Album PLANNED OBSOLESCENCE je sestavené z posledních nahrávek kvinteta. Chybí mu nápady a nosné melodie,  ale po muzikantské stránce je,  jako všechny desky skupiny,  bezchybné.
1969. Tommy Flanders vydává sólové album THE MOONSTONE,  ale bez odezvy.
1971. Danny Kalb sestavuje novou verzi skupiny s Royem Blumenfeldem a baskytaristou/saxofonistou Donem Kretchmarem(ex SEA TRAIN). Po podpisu smlouvy s firmou Capitol,  nahrává soubor LP - LAZARUS.
1972. Vrací se Flanders a přidávají se David Cohen(ex COUNTRY JOE AND THE FISH) a Bill Lussenden,  díky čemuž se skupina stává sextetem. Staronová kapela nahrává LP - BLUES PROJECT a potom se rozchází.
1973. V červnu se původní složení (bez Flanderse),  střetává při koncertu v newyorkském Central Parku,  který společnost MCA nahrává pod názvem REUNION IN CENTRAL PARK.
1981. Původní složení THE BLUES PROJECT,  opět bez Flanderse,  se ještě jednou setkává na jediném koncertu v Bonds,  v New Yorku.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek