Music archiv - Story kapel

Blue Öyster Cult

ERIC BLOOM - vcls, gtr, keyboards
DONALD "BUCK DHARMA" ROESER - gtr, vcls, keyboards
JOE BOUCHARD - bas, vcls
ALLAN LANIER - gtr, vcls, keyboards
ALBERT BOUCHARD - drums, vcls
BOCRICK DOWNEY - drums
PHIL KING - gtr, vcls
JON ROGERS - bas
TOMMY PRICE - drums
JIMMY WILCOX - drums
TOMMY ZVONCHECK - keyboards
RON RIDDLE - drums
CHUCK BURGI - drums
DANNY MIRANDA - bas
BOBBY RONDINELLI - drums

Alba + důležité kompilace:
 1. BLUE OYSTER CULT - Columbia 1972
 2. TYRANNY AND MUTATIONS - Columbia 1973
 3. SECRET TREATIES - Columbia 1974
 4. ON YOUR FEET OR ON YOUR KNEES (2LP Live) - Columbia 1975
 5. AGENTS OF FORTUNE - Columbia 1976
 6. SPECTRES - Columbia 1977
 7. SOME ENCHANTED EVENING (Live) - Columbia 1978
 8. MIRRORS - Columbia 1979
 9. CULTOSAURUS ERECTUS - Columbia 1980
10. FIRE UNKNOWN ORIGIN - Columbia 1981
11. ETL - EXTRA TERRESTRIAL LIVE (2LP Live) - Columbia 1982
12. NAIL YOU DOWN (Kompilace) - Columbia 1983
13. THE REVOLUTION BY NIGHT - Columbie 1983
14. ON FLAME WITH A PALE RAT (Kompilace) - Columbia 1985
15. CLUB NINJA - Columbia 1986
16. IMAGINOS - Columbia 1988
17. FEEL THE THUNDER (Kompilace) - Columbia 1989
18. CAREER OF EVIL:THE METAL YEARS (Kompilace) - CBS 1990
19. LIVE 1976 - Castle 1992
20. BAD CHANNELS (Soundtrack) - Moonstone 1992
21. ON FLAME WITH ROCK'N'ROLL (Kompilace) - CBS 1992
22. CULT CLASSICS (Kompilace) - SPV 1994
23. WORKSHOP OF THE TELESCOPES:THE BEST OF B.O.C. (2CD Kompilace) - CBS 1995
24. DON'T FEAR THE REAPER (Kompilace) - SPV 1997
25. HEAVEN FORBID - SPV 1998
26. MANIC AGRESSIVE (Kompilace) - SPV 2001
27. CURSE OF THE HIDDEN MIRROR - SPV 2001
28. A LONG DAYS NIGHT (Live) - Sanctuary 2002

BUCK DHARMA
 1. FLAT OUT - Portrait 1982

 

1970. Skupina vzniká na Long Islandu v New Yorku ze souboru THE STALK-FORREST GROUP, který se předtím zrodil ze skupin SOFT WHITE UNDERBELLY a OAXACA (v roce 1967),  založených na Stonybrookské universitě Roeserem,  Lanierem a Alem Bouchardem společně s přispěvovatelem magazínu "Crawdaddy"  Sandym Pearlmanem a Richardem Meltzerem.  Od samého začátku má na kapelu velký vliv Pearlman jako její producent a manažer, bývá často označován tajemným pseudonymem Svengali.
1971. Když Elektra odmítla vydat 2 alba skupiny (první ještě jako SOFT WHITE UNDERBELLY a druhé jako THE STALK-FORREST GROUP),  podepisuje soubor smlouvu s Columbia Records pod názvem BLUE OYSTER CULT  ("Kult modré mušle").  Místo původního zpěváka se mikrofonu ujímá bedňák Eric Bloom a brzy se na východním pobřeží stávají legendou. Díky mystické symbolice a zvukové tvrdosti jsou přijímáni jak hippies,  tak i motorkáři a příznivci artrocku. Jejich pohanské logo znamenající chaos lze stále vidět po celém světě, jak se skví na korábech pirátů silnic.
1972. Počátek roku je poznamenán tragedií,  když je kytarista Phil King zastřelen. Debutní album BLUE OYSTER CULT je ztělesněním charakteristického zvuku skupiny:  rychlého, hlučného a těžkého.  Prodej v USA není nejhorší,  album končí na 172.místě žebříčku a kapela začíná velké turné po USA v úloze stálé předskupiny Alice Coopera.
1973. Album TYRANNY AND MUTATION s podobně tvrdým a těžkým soundem vystoupí v USA na no.122. Jako na prvním albu,  i zde je autorem několika skladeb rockový textař Richard Meltzer,  který není členem skupiny.
1974. LP - SECRET TREATIES s obalem, na kterém je obrázek německého bombardéru ME262,  jež se umísťuje v USA na 53.pozici,  obsahuje několik skladeb Patti Smith, která se stane Lanierovou přítelkyní. Odborná kritika si toto album skupiny cení nejvýše.
1975. Kapela natočila první ze tří živých alb - dvojalbum ON YOUR FEET OR ON YOUR KNEES, které je všeobecně považováno za nejlepší. Dosahuje nejvyšší umístění v americkém žebříčku LP desek na no.22. Obsahuje ve vrcholné formě zahrané skladby jako "The Last Days Of May",  "Seven Screaming Dizbusters", "Hot Rails To Hell" a "The Red & The Black". I výtvarná stránka obalu - blýskavá limuzína zaparkovaná před gotickou kaplí, byla typickým metalovým artefaktem.   
1976. LP - AGENTS OF FORTUNE obsahuje jediný úspěšný hitový singl, netypicky měkkou skladbu "(Don't Fear) The Reaper",  ovlivněnou zvukem THE BYRDS.  Může se chlubit také další živou lahůdkou v podobě skladby "E.T.I." a také účastí Patti Smith, která opět zpívá doprovodné vokály. Singl se umísťuje v USA na 12.příčce,  zatímco album končí v USA na no.29, v UK na no.26 a později dostává platinovou desku za více než milion prodaných exemplářů.
1977. Nové album SPECTRES končí v USA na 43.místě.  Úvodní "Godzilla", nejtvrdší skladba desky,  je dodnes žádaným koncertním číslem.  Zbytek alba je překvapivě "měkký" i když písně "Nosferatu" a balada "Death Valley Nights" patří k typickým "cultovním" číslům.
1978. Ve Velké Británii SPECTRES vystoupí na no.60 a skupina se vydává na obří turné po USA s 250 vystoupeními. Turné je propagací předcházející LP desky a koncerty se nahrávají pro připravované živé album.
Dva roky po úspěchu v USA se SP  "(Don't Fear) The Reaper" stává jediným hitovým singlem v UK,  kde se dostane na 12.místo.
Živé album SOME ENCHANTED EVENING získá v USA 44.pozici prodejnosti, v UK vystoupí dokonce na no.18. I když bylo kritiky podceněno,  jednalo se o oslavu BLUE OYSTER CULT nabitou energií. Od úvodního výbuchu skladeb "R.U.Ready To Rock" a "Godzilla" až ke klimatickému tobogánu "Astronomy" a "(Don't Fear) The Reaper"  jde o základní věc, kterou by si měl každý fanoušek skutečně živých alb poslechnout.
1979. LP - MIRROR vystoupí v USA opět na 44.příčku a ve Velké Británii je na 46.místě. Je prvním albem, za kterým nestojí osvědčená dvojice Murray Krugman/Sandy Pearlman, ale producent Tom Werman. Vyňatý singl "In Thee" se umístí v USA na no.74. Kapela začala být uhlazenější. Byl to krok, který zamotal hlavu dlouholetým příznivcům tvrdých rifů a bombastického vystupování,  přesto skladby "The Vigil" a  "I Am The Storm" stojí určitě za poslech.
1980. V produkci osvědčeného Martina Birche vychází LP - CULTOSAURUS ERECTUS, které končí v USA na 34.příčce, v UK na 12.příčce, takže se tam stává nejvýše umístěným albem skupiny. Autor fantastických próz Michael Moorcock, člen kultovních HAWKWIND, se výrazně podílí na písni jménem "Black Blade". Skupina podniká společné turné s BLACK SABBATH nazvané příhodně "The Black and Blue Tour". 
1981. LP - FIRE UNKNOWN ORIGIN, opět v produkci Martina Birche, se umísťuje v USA na no.24, v UK na no.29. Spoluautorem skladby "Veteran Of The Psychic Wars"  je fantasta Moorcock. Nejpozoruhodnějším momentem desky je bizarně nazvaná píseň  "Joan Crawford Has Risen From The Grave".  Po vystoupení na festivalu "Monsters Of Rock" v Castle Donnington před 100.000 diváky, které bylo vyvrcholením britského turné, skupinu opouští její předtím nejplodnější autor Al Bouchard. Za bicími ho nahrazuje dosavadní bedňák Rick Downey. Skvělý song "Burnin' For You" z tohoto alba se v USA umístí na 40.místě.
1982. Třetí koncertní dvojalbum ETL - EXTRA TERRESTRIAL LIVE se umísťuje v USA na no.29, v UK na no.39. Na desce je 13 věcí pořízených v létech 1980-1982 včetně cover verze "Roadhouse Blues" od THE DOORS s hostujícím Robbie Kriegerem. Pro kapelu to nebyla moc příjemná doba, dvojalbum bylo těžko stravitelnou záležitostí pro svoji nesourodost a publikum se začíná od hudebně stagnujícího tělesa pomalu odvracet.  Roeser vydává sólové LP - FLAT OUT pro Portrait Records, které však neboduje. Blooma bylo možno slyšet jako diskžokeje jedné newyorské rozhlasové stanice.
1983. LP - THE REVOLUTION BY NIGHT skončí v USA na 93.příčce, v UK na 95.příčce.
Producentem je tentokrát Bruce Fairbairn, který kapelu kormidluje do vod melodického metalu.
1984. Singl "Shooting Star", skladba Roesera a Patti Smith z této desky, se dostane v USA na no.83.
1986. Skupina, ve které nyní hrají Bloom, Joe Bouchard, Roeser a nové posily bubeník Jimmy Wilcox a klávesista Tommy Zvoncheck(ex PUBLIC IMAGE LTD.),  se vrací s albem CLUB NINJA,  které se v USA zařadí na 63.místo. Produkce se ujal po 9 letech opět Sandy Pearlman. LP deska je stylově podobná svému předchůdci. Největší úspěch měl singl "Dancin' In The Ruins",  který se dostal až do TOP 10 v žebříčku Billboardu. Z ostatních skladeb jmenujme další SP "White Flag" a zvláštní song "When The War Comes", v jehož úvodním recitativu hostuje skandální diskžokej Howard Stern.
1988. Soubor se schází opět v původní sestavě, Joe Bouchard však záhy odchází. Vychází LP - IMAGINOS v produkci Sandy Pearlmana a Alberta Boucharda, které vystoupí v USA na no.122.  Album bylo mezi kritiky přijato s velikým zmatkem. Nakonec vyšlo najevo, že bylo původně natočeno jako sólová deska Alberta Boucharda, kapela ho pak znovu přetočila a vyšlo pod jejím jménem. Na jeho nahrávání bylo přítomno mnoho hostů jako například Kenny Aaronson, Robbie Krieger, Tommy Morongiello, Aldo Nova, Jack Rigg, Tommy Mandel aj. Přesto se celkem dobře prodávalo a reakce posluchačů byly relativně příznivé.
1989. 7.března skupina začíná v manchesterském Apollu 13-ti koncertní turné po UK. Šňůra se má skončit 20.března v nottinghamském Royal Café. Hrají v obsazení:  Bloom, Lanier a Roeser s bubeníkem Ronem Riddleim a basistou Jonem Rogersem. Nová skupina DEADRINGER, jejíž členy jsou Joe Bouchard, Neal Smith(ex ALICE COOPER), Dennis Dunaway(ex ALICE COOPER),  Charlie Huhn a Jay Johnson vydává LP - ELECTROCUTION OF THE HEART.
BLUE OYSTER CULT už nemá zázemí pro koncertování ve velkých halách a na stadionech a začíná se druhá etapa její kariéry, která znamená účinkování v klubech.
1990. Společnost CBS vydává retrospektivní kompilaci CAREER OF EVIL: THE METAL YEARS.
1992. LP - LIVE 1976 pochází z vystoupení v Largu v Marylandu.  Nezdolní BLUE OYSTER CULT skládají 90 procent hudby k filmu "Bad Channels" a poté se vracejí s velkou slávou na živá pódia. Soundtrack vydává firma Moonstone pod názvem BAD CHANNELS s dvěma novými skladbami "Demon's Kiss" a "The Horsemen Arrive".
1995. Na pultech se objevuje kompilační 2CD - WORKSHOP OF THE TELESCOPES: THE BEST OF B.O.C. Obsahuje mimo jiné cover verzi STEPPENWOLF "Born To Be Wild" a tři koncertní rarity z roku 1972:  "Buck's Boogie",  "Workshops Of The Telescopes" a vynikající verzi "The Red And The Black". 
V původním složení (bez bratří Bouchardových) se scházejí znovu v roce 1997, když k bicím usedá Chuck Burgi(ex RAINBOW) a baskytaru obsluhuje Danny Miranda(ex BUCK DHARMA) a pouštějí se do skládání čerstvého materiálu.
1998. Vychází album HEAVEN FORBID,  které obsahuje 10 novinek,  např. "See You In Black", "Damaged", "X-Ray Eyes" plus akustickou verzi "In Thee" nahranou na koncertu v Millbrooku. Deska je nadšeně přijata kritiky i posluchači a skupina vyráží opět na úspěšné turné, kterým si nestárnoucí američtí rockeři získávají další generaci oddaných přívrženců.

 

Vladimír Svoboda 2004

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek