Music archiv - Story kapel

Graham Bond (Organisation)

GRAHAM BOND (1937, London, U.K.) - keyboards, sax, vcls A B
JACK BRUCE (vl.jménem John Symon Asher) - bas, vcl A (1943, Glasgow, Skotsko)
GINGER BAKER (vl.jménem Peter Edward Baker)- drms A (1939, London, U.K.)
JOHN McLAUGHLIN - gtr A
G.BondDICK HECKSTALL-SMITH - sax A
JON HISEMAN - drums A
DIANE STEWART - vcls B

Alba + důležité kompilace:
1. (A) THE SOUND OF '65 - Columbia 1965
2. (A) THERE'S A BOND BETWEEN US - Columbia 1966
3. (A) LOVE IS THE LAW - Pulsar 1968
4. (A) MIGHTY GRAHAM BOND - Pulsar 1968
5. (A) SOLID BOND 1963-65 (2LP) - WB 1970
6. (B) HOLY MAGICK - Vertigo 1971
7. (B) WE PUT OUR MAGICK ON YOU - Vertigo 1971
8. BOND IN AMERICA (2LP) (Kompilace) - Philips 1971
9. THIS IS GRAHAM BOND (Kompilace) - Philips 1972
10. (A) BEGINNINGS OF JAZZ-ROCK (LIVE 1964) - Charly 1972
11. (A) BOND&BAKER&BRUCE&HECKSTALL-SMITH - Philips 1972
12. (A) LIVE AT KLOOKS KLEEK '65 - Decal 1988
 
BOND AND BROWN:
TWO HEADS ARE BETTER THAN ONE - Chapter One 1972
 
Singly:
1. Long Tall Shorty/Long Legged Baby - Decca 1964
2. Tammy/Wade In The Water - Columbia 1965
3. Tell Me (I'am Gonna Love Again)/Love Come Shining Through - Columbia 1965
4. Lease On Love/My Heart's In Little Pieces - Columbia 1965
5. Saint James'Infirmary/Soul Tango - Columbia 1966
6. You've Gotta Have Love Babe/I Love You - Page One 1967
7. Walking In The Park/Springtime In The City - WB 1970

 

Původně jazzový saxofonista Graham Bond se stal postupně jednou z nejdůležitějších postav rhythm & bluesové scény šedesátých let. Od roku 1959 hrál poloprofesionálně v jazzové formaci Dona Randella. V roce 1962 se připojuje k legendární skupině ALEXIS KORNER'S BLUES INCORPORATED. V únoru 1963 vyměňuje saxofon za Hammondovy varhany a zakládá svoji novou kapelu THE GRAHAM BOND TRIO s Jackem Brucem a Gingerem Bakerem, ke kterým se později připojuje kytarista John McLaughlin a mění název na definitivní THE GRAHAM BOND ORGANISATION. Zpočátku se jednalo o jazzové combo, ovšem zakrátko získává skupina pověst jako syrová bluesová úderka. Bond byl mimo jiné také významný inovátor - jako vůbec první britský rhythm & bluesový hudebník používal Hammondy, Leslie boxy a mellotron.
McLaughlin odchází koncem roku a na jeho místo nastupuje saxofonista Dick Heckstall-Smith. Prvním singlem na značce Decca je "Long Tall Shorty". V lednu 1965 podepisuje Graham Bond smlouvu se značkou EMI Columbia a vydává "Wade In The Water", první ze čtyř neúspěšných singlů do začátku roku 1966.
Vychází první album THE SOUND OF '65, ale do žebříčků neproniká. V říjnu odchází Jack Bruce k Johnovi Mayallovi. V červenci příštího roku ho následuje Baker, který zakládá THE CREAM. Nahrazuje ho výtečný bubeník Jon Hiseman.
V roce 1967 v Anglii vychází na značce Page One skladba "You're Gotta Have Love Babe", ale neboduje. K Mayallovi přecházejí Heckstall-Smith i Hiseman. Krátce nato Bond skupinu rozpouští.
Po rozpadu GRAHAM BOND ORGANISATION v roce 1969, sestavuje skupinu INITIATION, z níž později vzniká skupina MAGICK. Podepisuje smlouvu s Warner Brothers, příležitostně hostuje a následně se připojuje k GINGER BAKER'S AIRFORCE.
V roce 1970 vychází dvojalbum SOLID BOND, na kterém jsou ke slyšení staří spoluhráči Bruce, Baker, Hiseman a Heckstall-Smith. LP je jediným úspěchem v žebříčku (UK TOP 40.místo).
S britskou zpěvačkou Diane Stewart, se kterou se poznal díky společnému zájmu o okultismus a kterou si později bere za ženu, sestavuje v roce 1971 soubor MAGICK. Na značce Vertigo nahrávají 2 alba - HOLY MAGICK a WE PUT OUR MAGICK ON YOU, ale posluchačského ohlasu se nedočkají.
V roce 1972 po rozpadu skupiny (a manželství) zformoval projekt BOND AND BROWN s básníkem a textařem Pete Brownem, leadrem skupin BATTERED ORNAMENTS a PIBLOKTO, se kterým nahrál progresivní album TWO HEADS ARE BETTER THAN ONE, pro značku Chapter One Records.
Na svých sólových deskách mísil v písňovém formátu prvky jazzu, soulu a afro-rytmiky. Stále je žádaným instrumentalistou, takže se stává načas členem JACK BRUCE GROUP, ale jeho časté problémy s drogami ho činí nevypočitatelným.
V roce 1973 se dostává Bond do těžké finanční i osobní krize (rozpad manželství). Ještě zakládá skupinu MAGUS (s folkařkou Carolanne Pegg), ovšem nedostatek peněz jej donutil ji rozpustit ještě před zahájením nahrávání. Stále víc je závislý na heroinu, navíc zcela propadl okultismu. Konec se zdál neodvratným a bohužel se naplnil, dříve než by si talentovaný muzikant zasloužil.
8.května 1974 Grahama Bonda nacházejí mrtvého pod soupravou londýnského metra na stanici Finsbury Park. Není jasné, či pod vlak spadl sám, nebo ho tam někdo strčil, nebo chtěl spáchat sebevraždu v depresi, když mu došel heroin a po nervovém zhroucení byl proti své vůli hospitalizovaný. Tak skončil ve věku 37 let hudebník, který byl u zrodu muziky, které se později vžilo říkat jazz-rock.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek