Music archiv - Ladies Story

Bonnie Raitt

BONNIE RAITT
 (Bonnie Lynn Raitt, 1949, Burbank, Kalifornie) - vcls, gtr, piano 


Bonnie RaittAlba + důležité kompilace:
 1. BONNIE RAITT - WB 1971
 2. GIVE IT UP - WB 1972
 3. TAKIN' MY TIME - WB 1973
 4. STREETLIGHTS - WB 1974
 5. HOME PLATE - WB 1975
 6. SWEET FORGIVENESS - WB 1977
 7. THE GLOW - WEA 1979
 8. GREEN LIGHT - WB 1982
 9. NINE LIVES - WB 1986
10. NICK OF TIME - Capitol 1989
11. THE COLLECTION (2LP Kompilace) - WB 1990
12. LUCK OF THE DRAW - Capitol 1991
13. LONGING IN THEIR HEARTS - Capitol 1994
14. ROAD TESTED - EMI 1995
15. FUNDAMENTAL – Kapitol 1998


 

This is alternative content.

Velice respektovaná americká skladatelka, zpěvačka, pianistka a hlavně virtuózní kytaristka vycházející ve své tvorbě z blues, country a folku.
1967. Dcera brodwayské hvězdy muzikálů ("Oklahoma", "Carousel" a "Kiss Me Kate") Johna Raitta, vyrůstala od roku 1957 v kvakerské rodině v Los Angeles v Kalifornii. V rodině jejich rodičů vládnul duch liberalismu a pacifismu, což zpěvačku později při její benefiční a charitativní činnosti silně ovlivnilo. Kytaru vzala do ruky poprvé v osmi letech, když dostala pod stromeček hudební nástroj značky Stella za 25 dolarů. Otec v ní zájem o hraní podporoval. Když odchází na školu Radcliffe College v Massachusetts, je z ní už velmi zkušená bluesová a folková kytaristka.
1969. Bonnie končí studium afrikanistiky a v malé kavárně v Bostonu, připomínající Club 47, začíná hrát na kytaru blues. Zde ji přítel, hudebník Dick Waterman, seznámí s Otisem Rushem, Fredem McDowellem a Sonym Housem a pomáhá jí s prvními vystoupeními.
1970. Bonnie Raitt dosahuje na sílící folkové a bluesové scéně východního pobřeží stále větší, takřka kultovní úspěch. Pravidelně hraje ve philadelphských sálech The Gastile, New York a Main Point. Umělkyně, kterou ovlivňují i desky Joan Baez, Boba Dylana, Muddyho Waterse, Mississippi Johna Hurta a Johna Hammonda, vystupuje se stálým spoluhráčem, baskytaristou Freebem. Na čas se připojuje ke skupině BLUESBUSTERS s Paulem Barrerem (v budoucnu se přidá k LITTLE FEAT), poté se dává na sólovou dráhu.
1971. Její debutní album, BONNIE RAITT, vydané společností Warner Brothers, na bluesovém materiálu Roberta Johnsona a Sippieho Wallacea, hraničícím s raným R&B a country, demonstruje její hudební rozpětí.
1972. Hned další LP deska GIVE IT UP, kterou produkoval Michael Cuscuna a obsahuje 3 vlastní písně, jakož i skladby Jacksona Browna a Erica Kaze, je v USA na 138.místě její premiérou v hitparádě.
1973. Zpěvačka se stěhuje nazpátek do Los Angeles. Její nové album TAKIN' MY TIME, které propaguje na dlouhodobém turné po Spojených státech, se v USA umístí na no.87. Desku produkoval John Hall z New Orleansu a přináší hru takových studiových hvězd jako je Lowell George, Bill Payne, Jim Keltner a Taj Mahal. Obsahuje i jednu z prvních nahrávek skladby "Cry Like A Rainstorm" od Erica Kaze (později se stane úvodní skladbou stejnojmenného platinového alba Lindy Ronstadt z roku 1989) a skladbu "Guilty" napsanou Randym Newmanem.
1974. Nejnovější album Bonnie Raitt, pevně zakotvené v programu, kde se střídá koncertování s prací ve studiu, se nahrávalo v newyorkské Hit Factory za účasti nejlepších místních studiových hráčů. Výsledné dílo s názvem STREETLIGHTS se v USA vyšplhá na 80.pozici.
1975. Pátá dlouhohrající deska HOME PLATE, kterou v Los Angeles produkoval Paul Rotchild a která představuje její rozšiřující se rodinu hostujících hudebníků a přátel (mezi jinými Freebo), kam patří John Hall, J.D.Souther, Bill Payne, Tom Waits a Jackson Browne, v USA dosáhne no.43, takže se interpretka poprvé objeví na titulní stránce časopisu Rolling Stone.
1976. Bonnie Raitt, která ročně absolvuje takřka stovku koncertů, vyráží jako předzpěvačka na americké turné se skupinou LITTLE FEAT.
1977. Její nejúspěšnější album na značce Warner Brothers - SWEET FORGIVENESS v USA vystoupí na 25.místo. Deska, kterou produkoval opět Paul Rotchild, a kterou nahrála její stabilní doprovodná skupina v sestavě: Will McFarlane(gtr), Jef Labes(keyboards), Dennis Whitted(drums) a Freebo(bas), jakož i doprovodní zpěváci Michael McDonald a J.D.Souther, obsahuje revival skladby Del Shannona "Runaway", se kterým se zpěvačka na 57.místě poprvé prosadí i v americké singlové hitparádě.
1979. 4.srpna Bonnie Raitt společně s Jacksonem Brownem, Emmylou Harris, Nicolette Larson, Michaelem McDonaldem, Lindou Ronstadt a členy kapely LITTLE FEAT vystupuje na benefičním koncertě v Great Western Forum v Inglewoodu v Kalifornii, zorganizovaném na podporu vdovy po Lowellovi Georgeovi. Díky počtu diváků (25.000) se na líscích vydělá 230.000 dolarů.
19.-23.září zpěvačka společně s Brucem Springsteenem, Jacksonem Brownem, Carly Simon, THE DOOBIE BROTHERS a dalšími, hraje na sérii koncertů proti využívání jaderné energie nazvané Musicians For Safe Energy (MUSE), které se konají v newyorkském sále Madison Square Garden.
Po roční nahrávací přestávce vychází LP - THE GLOW, které se později v USA vyšplhé na no.30. Album, na jehož produkci se podílel Val Garay s Peterem Asherem, opět dokumentuje hloubku a rozmanitost zpěvaččiných hudebních stylů a přináší ukázku její schopnosti ve hře na slide a steel kytaru.
1980. Skladba z tohoto alba "You're Gonna Get What's Coming", jejímž autorem je Robert Palmer, se v USA vyšplhá na 73.příčku hitparády.
1982. Vychází album GREEN LIGHT, představující novou doprovodnou kapelu THE BUMP BAND, tvořenou klávesistou Ianem McLaganem(ex SMALL FACES), bubeníkem Rickym Fataarem(ex THE BEACH BOYS), baskytaristou Rayem Oharem a kytaristou Johnym Lee Schellem. Deska, která dokumentuje posun směrem k rocku a popu, se v USA umístí na 38.místě.
1985. Poté, co se umělkyně částečně stáhla z hudební scény (Bonnie Raitt v té době zápasila s alkoholovou a drogovou závislostí), obsadí formace ARTISTS AGAINST APARTHEID (mezi jejími 49 členy figuruje i Bonnie) se singlem "Sun City" 38.pozici amerického a 21.pozici britského žebříčku.
1986. Deváté album Bonnie Raitt (a její poslední na značce WB) s názvem NINE LIVES, se v USA dostane na no.115. LP deska produkovaná Billym Paynem a Georgem Massenburgem obsahuje skladby Karly Bonnoff, Toma Snowa, Bryana Adamse, Willa Jenningse, Richarda Kerra a tak jako na všech doposud vydaných albech i píseň Erica Kaze. V revivalu skladby "True Love Is Hard To Find" od formace TOOTS & THE MAYTALS, zazní i vokál jejího dávného přítele a bluesového učitele Sippieho Wallacea.
1987. Bonnie Raitt stráví po absolvování protialkoholického léčení dva dny ve studiu v Minneapolisu s Princem, který ji viděl vystupovat v prosinci roku 1986 a získala si jeho respekt.
4.července se umělkyně společně s Jamesem Taylorem, skupinami SANTANA a THE DOOBIE BROTHERS a několika ruskými kapelami, zúčastní na protiválečném festivalu nazvaném "The July Fourth Disarmament Festival", který se koná v SSSR.  
Se svými přítelkyněmi Bonnií Bramlett a Ritou Coolidge natáčí videoklip "Wake Up America", upozorňující na problém bezdomovců.
1988. V tomto roce podepisuje nahrávací kontrakt se společností Capitol Records a začíná nahrávat novou desku. Přispívá vlastní verzí Dumbovy klasické písně "Baby Mine" na koncepční album Disneyových standardů, které pod názvem STAY AWAY pro gramofirmu A&M připravil Hal Wilner. Jednou skladbou se podílela i na hudebním projektu dětského alba FREE TO BE A FAMILY, které organizoval Marlo Thomas. Obě nahrávky produkuje Don Was z kapely WAS(NOT WAS), kterého angažují, aby dohlížel na produkci připravované LP desky.
12.prosince je Bonnie společně s Tomem Pettym, Grahamem Nashem a Donem Henleyem mezi interprety, kteří přišli vzdát poslední hold Royovi Orbisonovi.
1989. Zpěvaččino desáté album NICK OF TIME, produkované Donem Wasem, vstupuje do amerického žebříčku. Hudební kritici ho hodnotí jako její doposud nejkonzistentnější dílo. Celkově se ho v USA prodá přes 2 miliony kusů a LP se v žebříčku udrží přesně 2 roky. Na jeho nahrávání se podíleli i hosté: zpěváci ze skupiny WAS(NOT WAS) Sweet Pea Atkinson a Sir Harry Bowens, duo CROSBY & NASH, Kim Wilson, Herbie Hancock, David Lasley a její stálí spoluhráči Fataar a Schell. Skladby "Thing Called Love" a "Love Letter" převzaté z alba, se velmi často vysílají na amerických rozhlasových stanicích. Raitt se podílela na nahrávání alba Johna Lee Hookera THE HEALER. Jako ostřílená a populární hostující hudebnice Bonnie mimo jiné přispívá na projekty Davida Crosbyho, Collina Jamese, Emmylou Harris, B.B.Kinga, Ivana Nevilla, LITTLE FEAT a Jacksona Browna.   
1990. 21.února Bonnie Raitt, která je na vrcholu kariéry, získává několik ocenění na 32.ročníku odevzdávání cen Grammy, které se koná v losangelském Shrine Auditorium. Získává tyto tituly: "Album roku" (za NICK OF TIME), "Nejlepší ženský pěvecký výkon v oblasti popu" (za píseň "Nick Of Time"), "Nejlepší ženský pěvecký výkon v oblasti rocku" (opět za "Nick Of Time") a "Nejlepší tradiční bluesovou nahrávku" (za skladbu "I'm In The Mood" z alba Johna Lee Hookera THE HEALER).
8.března Bonnie získá v anketě "Cena kritiky", kterou vypsala redakce časopisu Rolling Stone, titul "Nejlepší zpěvačka".
Album NICK OF TIME se v 52.týdnu svého účinkování v americkém žebříčku nakonec dostane na jeho vrchol! V UK se dostává na 51.místo a je zpěvaččiným debutem v britské hitparádě.
16.dubna umělkyně vystoupí na koncertu "Nelson Mandela - An International Tribute To A Free South Africa", který se koná na Wembley Stadium v Londýně.
25.července v Poughkeepsie v státu New York, kde byla Bonnie jako dítě na letním táboře, zpěvačka odstartuje vyprodané americké turné, na kterém ji doprovází bluesový kytarista Jeff Healey a legendární R&B klavírista Charles Brown.
Retrospektivní dvojalbum THE COLLECTION, které vydala firma Warner Brothers a které si B.Raitt sama zkompilovala, se v USA vyšplhá na 61.místo. Album obsahuje i její předtím nevydané živé dueto se Sippiem Wallaceem vlastní skladby "Women To Be Wise".
31.srpna Bonnie společně s Jacksonem Brownem a Steviem Wonderem na smutečním obřadu za Stevie Raye Vaughana v Laurel Land Memorial Park v Oak Cliff v Dallasu v Texasu, zazpívají skladbu "Amazing Grace".
4.října umělkyně v losangelském sále Wadsworth vystupuje společně s Rickie Lee Jones, Melissou Etheridge a Dianne Reeves na koncertu "Vote Choice", zorganizovaném na podporu kampaně za právo žen rozhodovat o interrupci.
16.prosince Bonnie Raitt a Jackson Browne vystupují na koncertu v Sioux Falls v Severní Dakotě, aby uctili sté výročí masakru Indiánů u Wounded Knee.
25.prosince Bonnie oznamuje zasnoubení s hercem Michaelem O'Keefem a o 4 měsíce později mají svatbu v New Yorku. 
1991. V červnu vychází druhé album zpěvačky pro gramofonovou značku Capitol s názvem LUCK OF THE DRAW, na kterém se jako hosté mimo jiných podílejí i Bruce Hornsby a John Hiatt. Producentem je Don Was.
1992. Bonnie Raitt získává 3.cenu Grammy za album LUCK OF THE DRAW a její renomé mezi ostatními hudebníky dosáhne vrcholu.
1995. Na albu ROAD TESTED, vydaném firmou EMI Records, vystupují jako hosté Bruce Hornsby, Jackson Browne, Bryan Adams a další. Existuje ve dvou různých verzích.

Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek