Music archiv - Story kapel

Bread

DAVID GATES (1940,  Tulsa,  Oklahoma)- vcls,  keyboards,  gtr,  bas,  violin
JAMES GRIFFIN - vcls,  gtr,  keyboards
BreadROBB ROYER - vcls,  gtr,  keyboards,  bas
JIM GORDON - drums
MIKE BOTTS - drums
LARRY KNECHTEL - vcls,  gtr,  bas,  drums 

Alba + důležité kompilace:
1. BREAD - Elektra 1969
2. ON THE WATERS - Elektra 1970
3. MANNA - Elektra 1971
4. BABY I'M - A WANT YOU - Elektra 1972
5. GUITAR MAN - Elektra 1972
6. BEST OF BREAD - Elektra 1973
7. BEST OF BREAD VOL.2 - Elektra 1974
8. LOST WITHOUT YOUR LOVE - Elektra 1977
9. THE SOUND OF BREAD (Kompilace) - Elektra 1977
10. THE GOODBYE GIRL (Kompilace) - Elektra 1978
11. THE VERY BEST OF BREAD - Elektra 1987
12. LET YOUR LOVE GO - MGP 1990
13. ANTHOLOGY 1971-77 (Kompilace) - Elektra 1991

David Gates sólově:
1. TAKE ME NOW - Arista 1981

Larry Knechtel sólově:
1. MOUNTAIN MOODS - RCA 1991

Americká soft rocková skupina založená v roce 1969 v Los Angeles.
Gates,  skladatel,  producent a studiový hudebník,  se potkává s Royerem a Griffinem,  kteří spolupracují se skupinou PLEASURE FAIRE,  přičemž Griffin je skladatelem a Gates producentem PLEASURE FAIRE. Přestože výsledné album není právě nejúspěšnější,  triu se daří a rozhodnou se spojit síly do vlastního projektu. Svoje demo snímky nabídnou firmě Elektra Records. Jde o značku,  na které vycházely převážně folkové snímky,  ale později se zaměřila na rock s interprety jako THE DOORS. Výlučně popovou skupinu však ještě nevydala.
Skupina pod novým názvem BREAD vydává debutní album BREAD,  které se dostane v USA na 127.místo žebříčku,  v UK ale neboduje,  a to navzdory potlesku kritiky. Na albu bubnuje studiový bubeník Jim Gordon.
1970. "Make It With You",  skladba z druhého alba ON THE WATERS,  vede americký žebříček a stane se jediným hitem skupiny v britské TOP 5. Album skončí v USA na no.12 a v UK na no.34.
"It Don't Matter To Me",  z prvního alba vychází v reedici a umísťuje se na 10.příčce amerického žebříčku.
1971. "Let Your Love Go",  ze třetí LP desky MANNA,  se umístí v USA na no.28. LP - MANNA se propracuje v USA na 21.místo,  ale v UK propadá.
Text Griffina a Royera ve skladbě "For All We Know" z filmu "Lovers And Other Strangers",  získává Oscara za Nejlepší filmovou skladbu roku 1971,  přičemž Griffin použil pseudonym Arthur James a Royer byl označený jménem Robb Wilson.
Skladba "If" z alba MANNA skončí v USA na 4.stupínku hitparády. Royer odchází a na jeho místo nastupuje Larry Knechtel,  multiinstrumentalista,  ale především výtečný kytarista (bývalý člen skupiny Duanea Eddyho REBELS a klávesista ze skladby "Bridge Over Troubled Waters" Simona a Garfunkela).
První nahrávka s Knechtelem "Mother Freedom",  se v USA umístí na no.37. Na singlu vychází titulní píseň z ještě nevydaného LP,  "Baby I'm - A Want You" a umísťuje se na 4.příčce US žebříčku,  v UK je na 14.pozici.
1972. Konečně vychází album BABY I'M - A WANT YOU a umísťuje se v USA na no.3,  v UK na no.9,  přičemž singl z tohoto alba pod názvem "Everything I Own",  se v USA probojuje na 5.místo a v UK na 32.místo.
Další song z alba - "Diary",  končí v USA na 15.pozici.
Titulní píseň z pátého alba "Guitar Man",  obsazuje 11.místo v USA a 16.místo v UK. Kytarové sólo je dílem Knechtela.
Ve Velké Británii je v prodeji kompilační LP - BEST OF BREAD a umísťuje se na 7.místě. Album GUITAR MAN končí v USA na no.18.
Skladba "Sweet Surender",  z LP - GUITAR MAN,  končí na 15.pozici US hitparády.
1973. "Aubrey",  třetí singl z "Kytaristy",  se v USA umísťuje na no.11. Skupina se rozchází a šíří se klepy o rozporech mezi Gatesem a Griffinem ohledně výběru skladeb,  které mají vyjít na singlech. (Autorem většiny hitů BREAD je Gates).
BEST OF BREAD se vyšplhá v USA na 2.místo a v žebříčku zůstává 2 roky!
Gates a Griffin se dávají na sólovou dráhu. Botts spolupracuje s Lindou Ronstadt a Knechtel se vrací ke studiové práci.
1974. Další kompilace BEST OF BREAD VOL.2,  končí v USA na no.32 a v UK na no.48.
1977. Po dost neúspěšných sólových kariérách zakopávají Gates a Griffin válečnou sekeru a obnovují BREAD v původním složení.
Album LOST WITHOUT YOUR LOVE se dostává v USA na 26.příčku hitparády,  v UK na 17.příčku. Titulní píseň se vyhoupne na 9.místo US TOP 10,  v UK se propracuje na no.27. Další singl "Hooked On You" z tohoto alba končí v USA na 60.místě.
Televizí propagované kompilační album s 20 skladbami THE SOUND OF BREAD,  zažehne v UK obrovský úspěch,  získává dvě platinové desky a na čele žebříčku se udrží tři týdny. Podobná kompilace se v USA do žebříčku nedostane. Členové skupiny se opět dávají na sólovou dráhu. Griffin později nahrává album s Terrym Sylvesterem z THE HOLLIES,  ale nejúspěšnějším skladatelem se stane Gates,  když se v letech 1974-75 na čele britského žebříčku umístí cover verze jeho skladeb "If" (v podání herce Tellyho Savalase) a "Everything I Own" (v podání Kena Boothe),,  přičemž tu druhou nahraje v roce 1987 i Boy George,  který ji dostane na samou špičku britské hitparády a udělá z ní milionový celosvětový hit! Griffin zažaluje Gatese,  když sólově koncertuje pod názvem skupiny,  který je jejich společným majetkem. Soudce nařídí skupině do vyřešení sporu nenahrávat,  nevystoupat a nepobírat tantiémy. (Proces se skončí až v roce 1984).
1978. Gatesova ústřední melodie k filmovému trháku Neila Simona "Goodbye Girl",  vystoupí v USA na no.15. Příležitostné album THE GOODBYE GIRL,  přinášející dříve vydané Gatesovy skladby,  se v USA dostane na 165.příčku hitparády. LP obsahuje hit "Took The Last Train" (USA no.30,  UK no.50).
1980. Gatesovou labutí písní na značce Elektra je skladba "Where Does The Lovin'Go?". V USA skončí na 46.místě.
1981. Po podpisu smlouvy se společností Arista vydává Gates,  stále nahrávající v dobře známém stylu BREAD,  neúspěšné album TAKE ME NOW,  jehož titulní skladba v USA skončila na no.62.
1987. LP - THE VERY BEST OF BREAD se v UK dostane na 84.místo.

1991. Griffin žije v Nashville v Tenessee,  kde nejdříve založí soubor DREAMER,  ale později se spojí s bývalým členem skupiny EAGLES a POCO Randym Meisnerem a Billym Swanem (autorem hitu "I Can Help"),  do formace BLACK TIE,  která v USA zaboduje country hitem. Je jím revival písně Buddyho Hollyho "Learning The Game" na nezávislé značce Bench Records. Ostatní členy bývalé skupiny BREAD už není příliš vidět: Gates se stará o 800 akrový ranč na severu Kalifornie,  Knechtel se po čtrnáctiletém pobytu na sousedním ranči,  kde choval dobytek,  přestěhuje do Nashville. Tam nahraje album v duchu New age music - MOUNTAIN MOODS,  účinkuje v doprovodné skupině Elvise Costella,  zatímco Botts skládá hudbu k reklamním šotům,  pracuje jako studiový hudebník a připravuje alba pro děti.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek