Music archiv - Story kapel

Brinsley Schwarz

NICK LOWE (1949, Woodchurch, U.K.) - vcls, bas A B
Brinsley SchwarzBRINSLEY SCHWARZ - gtr, vcls A B
BOB ANDREWS - keyboards, vcls A B
BILLY RANKIN - drums A B
IAN GOMM - gtr, vcls B

Alba + důležité kompilace:
1. (A)BRINSLEY SCHWARZ - UA 1970
2. (A)DESPITE IT ALL - UA 1971
3. (B)SILVER PISTOL - UA 1972
4. (B)NERVOUS ON THE ROAD - UA 1972
5. (B)PLEASE DON'T EVER CHANGE - UA 1973
6. ORIGINAL GOLDEN GREATS (Kompilace) - UA 1974
7. (B)THE NEW FAVOURITES OF BRINSLEY SCHWARZ - UA 1974
8. 15 THOUGHTS OF BRINSLEY SCHWARZ (Kompilace) - UA 1978
9. OF PLEASURE - Columbia 1980
10. HEN'S TEETH - Columbia 1998
 

Vznik této skupiny má na svědomí talentovaný britský hudebník a skladatel NICK LOWE. V roce 1965 nastupuje do kentské kapely KIPPINGTON LODGE, kde již hrají Schwarz a Andrews. Předtím hrál se Schwarzem v amatérských školních skupinách SOUND 4 PLUS 1 a THREE'S A CROWD. Kapela vydává v průběhu čtyř let několik singlů pro značku Parlophone, ale zůstávají bez odezvy u publika.
V roce 1969 hudebníci provádějí reorganizaci souboru, přijímají Rankina za bicí a mění jméno na BRINSLEY SCHWARZ. Jejich snahou je hrát nepřikrášlený, syrový rhythm&blues bez komerčních ambicí. Po spoustě koncertů, které probíhají po anglických pubech, shromažďují materiál a podepisují smlouvu s firmou United Artists. Debutní stejnojmenné album obsahuje šest Loweových skladeb plus jednu týmovou improvizaci. Deska propadá.
Původní kvarteto v roce 1971 nahrává druhé LP - DESPITE IT ALL a přijímá dalšího kytaristu Iana Gomma.
Třetí album SILVER PISTOL, se skladbami Gomma a Lowea opět nenachází přízeň posluchačů. Skupina se stává první "pubrockovou" formací v Británii. Koncerty BRINSLEY SCHWARZ jsou vždy nabity, atmosféra uchvacuje svojí opravdovostí, ale desky se stále neprodávají.
Páté desce PLEASE DON'T EVER CHANGE se nedaří o moc lépe než předchozím, přesto je pověst kapely v hudebním světě tak vysoká, že ji vydávají na dvou nejreprezentativnějších výběrech roku, a to na albech GREASY TRUCKER'S PARTY a GLASTONBURY FAYRE.
Laciná kompilační deska ORIGINAL GOLDEN GREATS z roku 1974, přináší skladby vydané předtím inkognito pod názvem THE HITLERS a záznam koncertu s THE WINGS.
V červenci vychází album NEW FAVOURITES OF BRINSLEY SCHWARZ v produkci Davea Edmundse, ale opět se neprosazuje. Skupina vystupuje s Davem Edmundsem jako THE ELECTRICIANS ve filmu "Stardust".
V roce 1975 se skupina po nerovném boji s médii vzdává a rozchází, když nedokázala překonat neochotu posluchačů kupovat jejich desky.
Schwarz s Rankinem krátce působí s pubrockovým souborem DUCKS DE LUXE. Schwarz s Andrewsem se potom přidávají ke skupině THE RUMOUR Grahama Parkera.
Nick Lowe se stává úspěšným producentem Elvise Costela, Grahama Parkera a skupin DR.FEELGOOD, THE PRETENDERS, THE DAMNED atd. Po roce 1978 bude jako sólista úspěšný se svými vlastními hity, až se nakonec připojí ke kapele ROCKPILE (Dave Edmunds, Terry Williams - ex MAN a Billy Bremner).
Po rozpadu ROCKPILE, kteří vydali pouze 1 LP - SECONDS OF PLEASURE (1980), zakládá doprovodný soubor pod jménem NICK LOWE AND THE CHAPS, který po koncertním turné v roce 1982, přejmenovává na NOISE TO GO. Další známou formací Nicka Lowea je COWBOY OUTFIT, jež zaniká v roce 1985. V roce 1992 se objevuje ve čtveřici jménem LITTLE VILLAGE.
Na jaře 1978 vychází retrospektivní album FIFTEEN THOUGHTS OF BRINSLEY SCHWARZ, jejich labutí píseň, které paradoxně proniklo poprvé do britského žebříčku.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek