Music archiv - Story kapel

Boz Scaggs

BOZ SCAGGS (1944,  vl.jménem William Royce Scaggs,  Ohio,  USA) - gtr,  vcls

ScaggsAlba + důležité kompilace:
1. BOZ - Polydor 1965
2. BOZ SCAGGS - Atlantic 1969
3. MOMENTS - Columbia 1971
4. BOZ SCAGGS AND BAND - Columbia 1971
5. MY TIME - Columbia 1972
6. SLOW DANCER - Columbia 1974
7. SILK DEGREES - Columbia 1976
8. TWO DOWN THEN LEFT - Columbia 1977
9. MIDDLE MAN - Columbia 1980
10. HITS! (Kompilace) - Columbia 1980
11. OTHER ROADS - Columbia 1988
12. SOME CHANGE - Sony 1994
13. DIG - Virgin 2001
 

William Royce "Boz" Scaggs se narodil 8.června 1944 v Ohiu,  ale vyrůstal v Texasu. V roce 1954 se na škole v Dallasu poznává se Stevem Millerem a jako zpěvák a hráč na tamburínu vstupuje do jeho kapely THE MARKSMEN. Miller ho učí hrát na kytaru.
1961. Scaggs a Miller spolu studují na Wisconsinské státní universitě v Madisonu,  kde působí v motownské R&B skupině THE ARDELLS,  hrající převzaté skladby,  která se později přejmenuje na THE FABULOUS NIGHT TRAIN.
1963. Scaggs se vrací do Texasu a zakládá R&B skupinu THE WIGS,  ve které hraje na kytaru John "Toad" Andrew,  na baskytaru Bob Arthur a na bicí George Rains.
1964. Skupina odchází ze školy a cestuje za prací do Velké Británie,  ale neprosadí se. Po rozpadu kapely THE WIGS se Scaggs stěhuje do Evropy.
1965. Přichází do Stockholmu,  kde pro firmu Polydor nahrává debutní album BOZ,  vydané pouze ve Švédsku. Scaggs před svým návratem do USA absolvuje světové turné,  v rámci kterého zavítá i do Indie.
1967. Po příjezdu do San Franciska se setkává se skupinou THE STEVE MILLER BAND,  ve které nahrazuje zpěváka a kytaristu Jamese "Curley" Cookea.
1968. Scaggs hraje na dvou albech (CHILDREN OF THE FUTURE a SAILOR),,  kterým vtiskuje svým projevem bluesovější charakter. Obě byla nahrána ve Velké Británii a produkoval je Glyn Johns. Kvůli hudebním neshodám s Millerem při práci ve studiu z kapely odchází.
1969. Díky redaktorovi časopisu Rolling Stone Jannovi Wennerovi,  Scaggs uzavírá sólovou smlouvu s firmou Atlantic Records a nahrává se špičkovými studiovými hráči,  mezi kterými je i Duane Allman,  ve studiu Muscle Shoals v Alabamě. Ve Wennerově produkci vychází album BOZ SCAGGS,  které se střetne s kladnou reakcí hudební kritiky,  ale prodává se špatně. Společnost Atlantic s ním rozvazuje smlouvu.
1970. Po několika měsících strávených v jižanských státech se Scaggs vrací na západní pobřeží a zakládá skupinu THE BOZ SCAGGS BAND,  která koncem roku podepisuje smlouvu se společností CBS/Columbia.
1971. Debutní album pro Columbii MOMENTS v USA obsazuje 124.místo hitparády,  zatímco skladba "We Were Always Sweethearts",  z této desky vyšplhá na 61.příčku. Další singl "Near You" je v US hitparádě na no.96.
LP deska BOZ SCAGGS AND BAND,  nahraná v Londýně v produkci Glyna Johnse,  zůstane stát pouze na 198.místě.
1972. Skladba "Dinah Flo" se dostane v USA na 86.místo,  přičemž album MY TIME,  z kterého je převzatá,  dosáhne na 138.pozici US hitparády. Scaggs rozjíždí s hosty,  členy skupiny THE STEVE MILLER BAND Millerem a Georgem Rainsem,  americké turné. V prosinci zakládá novou kapelu v sestavě: Les Dudek(gtr),  Tom Rutley(bas),,  Jimmy Young(keyboards),,  Rick Schlosser(drums) a Jack Schroer(sax).
1974. Skupina vystupuje společně s THE STEVE MILLER BANDEM na Cherry Blossom Music Festival v Richmondu,  ve Virginii. LP - SLOW DANCER vystupuje v USA na 81.místo prodejnosti.
1976. Scaggs se pokouší po vystoupení Bobbyho Blanda v klubu Antone v Austinu,  v Texasu,  setkat v zákulisí se svým idolem,  zabrání mu v tom však vyhazovači.
LP - SILK DEGREES,  které produkoval Joe Wissert a aranžoval David Paich,  je Scaggsovým nejúspěšnějším dílem. V USA obsazuje 2.místo,  stráví 115 týdnů v hitparádě a prodá se ho přes milion exemplářů,  takže získává platinu. Mezi doprovodnými studiovými hudebníky jsou i budoucí členové skupiny TOTO.
SP "Lowdown",  z tohoto alba,  je v USA na 3.místě a výše jeho prodaného nákladu také přesáhne milionovou hranici!
1977. Tato skladba na 19.ročníku odevzdávání cen Grammy získá titul "Nejlepší R&B píseň roku 1976". Album SILK DEGREES se takřka rok po vydání probojuje na 20.místo britského žebříčku.
Scaggsův koncert v newyorkské Avery Fisher Hall se v polovici skončí kvůli přerušení dodávky elektrické energie ve městě. Coververze Scaggsovy balady z alba SILK DEGREES s názvem "We´re All Alone",  v podání Rity Coolidge,  v USA obsadí no.7,  v UK no.6,  a stává se jejím nejúspěšnějším singlem.
LP - TWO DOWN THEN LEFT obsazuje v USA 11.místo (je to Scaggsovo druhé platinové album),  v UK se vyšplhá na 55.pozici. (Původně se mělo jmenovat STILL FALLING FOR YOU).
1978. SP "Hollywood" dosahuje v USA no.49,  v UK no.33,  a stává se jeho poslední malou deskou v britské hitparádě.
1979. V červnu na svatební hostině Springsteenova osvětlovače Marka Brickmana,  se na pódiu podniku Whiskey A-Go-Go v Los Angels,  k Bruceho E-STREET BANDU v rámci jam session přidávají Scaggs a Rickie Lee Jones. Velice povedený singl "Breakdown Dead Ahead" se vyšvihne až na 15.pozici US TOP 20.
1980. LP - MIDDLE MAN,  na kterém hostuje Carlos Santana,  obsazuje v USA 8.místo hitparády (jde o jeho třetí album za sebou,  které získalo platinu!),  v UK je na no.52. Skladba "Jo Jo",  vybraná z tohoto alba,  obsazuje 17.příčku US žebříčku.
1981. Kompilační album HITS!,,  na kterém dominují skladby z LP - SILK DEGREES,  je v USA na 24.místě. Scaggsův poslední singl,  který zasáhne do US hitparády,  je "Miss Sun",  dueto s kanadskou zpěvačkou Lisou DalBello,  je 14.
1982. Scaggs hraje v Moscon Center v San Francisku,  společně s JEFFERSON STARSHIP a THE GRATEFUL DEAD,  benefiční koncert pro veterány vietnamské války.
1983. Scaggs se stahuje z hudební scény a otevírá si v San Francisku restauraci v jižanském stylu.
1988. Představitelé společnosti Columbia ho přesvědčí,  aby se vrátil do studia a nahrál nové album. V dubnu Scaggs vystupuje na Pop And Rock festivalu ve švýcarském Montreux. V červenci vychází album OTHER ROADS. Na desce,  která obsahuje písně zpěváka a básníka Jima Carrolla,  hrají i členové skupiny TOTO. LP se vyšplhá v USA na 47.místo,  ale ve Velké Británii propadá. Skladba "Heart Of Mine",  z této desky,  zaboduje v US hitparádě na 35.místě. Scaggs zveřejňuje plány na otevření jazzového a bluesového klubu v San Francisku.
1990. Boz Scaggs,  který opět věší nahrávání desek na hřebík,  produkuje pro společnost RCA debutní album sanfranciské skupiny SMOKING SECTION.

Že tento talentovaný,  žel v Evropě takřka neznámý muzikant,  jen tak hudby nenechá,  potvrzuje i jeho další nová tvorba,  přesahující i do 21.století. Alba SOME CHANGE a DIG jsou ukázkou vyzrálé tvorby tohoto navýsost originálního kytaristy a kultivovaného zpěváka.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek