Music archiv - Story kapel

Buckinghams

DENNIS TUFANO - vcls, gtrBuckinghams
DENNIS MICCOLL - keyboards
MARTIN GREBB - kexboards
JOHN TURNER - keyboards
CARL GIAMMARESE - gtr
NICK FORTUNA - bas
JON POULOS - drums
JOHN CAMMELOT - keyboards
TOM OSFAR - drums
TOM SCHECKEL
(19.11.1954, Chicago, USA) - drums
BRUCE SOBOROFF (31.8.1952, Chicago, USA) - keyboards
BOB ABRAMS (24.2.1955, Ohio, USA) - gtr

Alba + důležité kompilace: 
1. KIND OF A DRAG (Kompilace) - CBS 1967
2. TIME AND CHANGES - CBS 1967
3. PORTRAITS - CBS 1968
4. IN ONE EAR AND GONE TOMORROW - CBS 1968
5. GREATEST HITS - CBS 1969
6. MADE IN CHICAGO - CBS 1975
7. A MATTER OF TIME - Red Label 19851965. Skupina vzniká v Chicagu původně jako THE PULSATIONS. Později nahrává pro místní značky Alley Cat a Spectra-Sound pod názvy THE FALLING PEBBLES a THE CENTURIES, až se nakonec přejmenuje podle chicagské Buckingham Fountain na THE BUCKINGHAMS.
Začínají revivalem hitu skupin THE DRIFTERS a THE SEARCHERS "Sweets For My Sweet" na značce Spectra-Sound.
1966. Po relativním úspěchu této skladby podepisují smlouvu s větší chicagskou značkou USA Records. Po třech neprodejných singlech "I'll Go Crazy", "I Call Your Name" a "I' Been Wrong", upoutá píseň "Kind Of A Drag" pozornost amerických rozhlasových stanic a dostane se do žebříčku.
1967. "Kind Of A Drag" vede 2 týdny US žebříček a stane se milionovým hitem. Jejím autorem je Jim Holvay z chicagské formace THE MOB. Smlouvu skupiny odkupuje společnost CBS Records, která ji dává do týmu s producentem Jimem Guerciem. Odchází Miccoll a na jeho místo přichází klávesista Martin Grebb z další chicagské kapely THE EXCEPTIONS. 
LP - KIND OF A DRAG, americký kompilát ze starších nahrávek, vystoupí v USA na 109.místo.
Značka USA Records vydává skladbu "Laudy Miss Claudy", která má konkurovat debutu na CBS "Don't You Care", ale probojuje se jen na no.41.
"Don't You Care" přichází, v porovnání s jemným vokálem a doprovodem kláves na "Kind Of A Drag", se šťavnatějším zvukem a propracuje se v USA na 6.místo hitparády. I autorem této skladby je Holvay, společně s kolegou z THE MOB Garym Biesberem a producentem Guerciem.
Album TIME AND CHANGES se v USA umístí na 58.pozici. Vybraná nahrávka "Mercy Mercy Mercy", s doprovodem dechové sekce, je zpívanou verzí amerického instrumentálního hitu jazzmana Cannoballa Adderleyho z roku 1967, který se tehdy dostal do TOP 20 a nyní v podání THE BUCKINGHAMS končí v USA na no.5.
"Hey Baby (They're Playing Our Song)" boduje v USA na 12.místě.
1968. Skladba "Susan", s dobovým "kakofonickým" psychedelickým aranžmá, se v USA zařadí na 11.příčku hitparády.
Album PORTRAITS končí v USA na no.33. Vybraná skladba "Back In Love Again" uvízne v americké hitparádě na 57.příčce a stane se posledním hitovým singlem skupiny. THE BUCKINGHAMS jsou znechuceni vztahy s CBS, poznamenanými rozdílnými názory na hudbu, jakož i volbou producenta (Guercio se produkování vzdal) a manažerskými problémy.
Skupina nadále podává vynikající výkony, ale bez podpory značky. (Guercio dále prosazuje rockový zvuk s dechovou sekcí, ale u jiných skupin, nahrávajících také pro CBS - CHICAGO a BLOOD, SWEAT & TEARS).
Album s příznačným titulem IN ONE EAR AND GONE TOMORROW, pocházející převážně z autorské dílny skupiny, skončí v USA na no.161.
1969. Kompilace GREATEST HITS je labutí písní skupiny v US žebříčku na 73.místě.
Grebb odchází a zakládá THE FABULOUS RHINESTONES s Kalem Davidem a Harveyem Brooksem. Na jeho místo přichází John Turner.
1970. THE BUCKINGHAMS se rozcházejí, když Tufano s Giammaresem vytvoří duo. Poulos se pouští na dráhu manažera a Fortuna se stává studiovým hudebníkem v Chicagu. (Po rozpadu THE FABULOUS RHINESTONES se Grebb stane součástí skupiny Bonnie Raitt).
1973. V červnu se Tufano a Giammarese, nahrávající pro Ode Records, vracejí do amerického žebříčku skladbou "Music Everywhere" v produkci Lou Adlera a skončí s ní na 68.příčce.
1980. 26.března Poulos umírá na selhání srdce, související s drogami.
Tufano, Giammarese a Fortuna (který se vrátil ke svému skutečnému jménu), se na požádání dramaturga chicagské stanice WLS spojují jako THE BUCKINGHAMS, aby vystoupili na každoroční slavnosti Chicago Fest. Složení doplní John Cammelot (klávesy) a Tom Osfar(bicí). Skupina vystoupí na festivalu i příští léto a začne pravidelně koncertovat v okolí Chicaga.
1985. Kapela, jejímiž členy jsou nyní Giammarese jako sólový zpěvák, Fortuna, Cammelot a Tom Scheckel za bicími (Tufano se rozhodl pro hereckou dráhu v Los Angeles), se připojuje k turné "Happy Together You" po bok THE TURTLES, THE GRASS ROOTS, Garyho Lewise a THE MAMAS & THE PAPAS v Abbey u jezera Geneva ve Wisconsinu. Místní značka Red Label jim vydává singl "Veronica" a album A MATTER OF TIME, ze kterého skladba pochází.
THE BUCKINGHAMS budou nadále vystupovat na 100 koncertech ročně po celých USA ve složení: Giammarese, Fortuna, Scheckel, klávesista Bruce Soboroff a sólový kytarista Bob Abrams, až se v devadesátých létech vytratí ze scény.

Vladimír Svoboda 2006

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek