Music archiv - Story kapel

Buffalo Springfield

NEIL YOUNG (1945,  Toronto,  Kanada) - gtr,  vcls,  harm A B C
STEPHEN STILLS (1945,  Dallas, Texas,  USA) - gtr,  vcls,  keyboards A B C
RITCHIE FURAY (1944,  Dayton,  Ohio,  USA)  - gtr,  vcls A B C
"DEWEY" DILLARDS MARTIN (1942, Chesterville, Kanada) - drums,  vcls A B C
BRUCE PALMER (1946,  Liverpoole, Kanada) - bas A B
DOUG HASTINGS - gtr,  vclsBS
JIM MESSINA - bas,  vcls
KEN KOBLUN - bas
JIM FIEDLER - bas

Alba + důležité kompilace:
1. (A)BUFFALO SPRINGFIELD - Atco 1967
2. (A)BUFFALO SPRINGFIELD AGAIN - Atco 1967
3. (C)LAST TIME AROUND - Atco 1969
4. (-)RETROSPECTIVE - THE BEST OF BUFFALO SPRINGFIELD - Atco 1969
5. (-)EXPECTING TO FLY (Kompilace) - Atlantic 1970
6. (A)THE BEGINNING (FIRST ALBUM) - Atlantic 1973
7. (-)BUFFALO SPRINGFIELD (2LP Kompilace) - Atco 1973
8. (-)STAR COLLECTION (Kompilace) - Atco 1975
9. (-)BOX SET (4CD) - Elektra 2001

Singly:
1. Nowadays Clancy Can't Even Sign/Go And Say Goodbye - Atco 1966
2. Everybody's Wrong/Burned - Atco 1966
3. For What It's Worth/Do I Have To Come Right Out And Say It - Atco 1967
4. Bluebird/Mr.Soul - Atco 1967
5. Rock'N'Roll Woman/A Child's Claim To Fame - Atco 1967
6. Expecting To Fly/Everydays - Atco 1967
7. Uno Mundo/Merry Go Round - Atco 1968
8. Special Care/Kind Women - Atco 1968
9. On The Way Home/Four Days Gone - Atco 1968
10. Pretty Girl Why/Questions - Atlantic 1969

 

1966. Skupinu zakládají hudebníci,  kteří předtím spolupracovali v rozličných projektech: Stills a Furay účinkovali v newyorkském folkovém souboru THE AU GO GO SINGERS (reakce Východního pobřeží USA na THE NEW CHRISTY MINSTRELS),  zatímco Kanaďané Young a Palmer působili v THE MYNAH BIRDS. Hlavní iniciátor projektu Stills je zve do Los Angeles,  kde zkoumá možnost spojit se do nového souboru. Zde se k nim přidává další Kanaďan Dewey Martin,  který původně hrával v Ontariu ve skupině SIR RALEIGH & THE COUPONS (v letech 1965-66 vydali 6 singlů),  později po příjezdu do USA byl členem bluegrassových kapel MODERN FOLK QUARTET a THE DILLARDS. Krátce s nimi působí i baskytarista Ken Koblun,  bývalý Youngův spoluhráč z kapely THE SQUIRES,  kteří se po neúspěšném angažmá vracejí do Kanady.
1967. Po podpisu smlouvy s Atco Records,  skupina přijímá název BUFFALO SPRINGFIELD,  který jeho členové spatřili na parním válci,  při jakési místní opravě vozovky a vydává eponymicky nazvané album,  obsahující 7 Stillsových a 5 Youngových skladeb. Prodej je zpočátku slabý. Nepokoje mezi losangelskou mládeží,  kdy byli mladí lidé ve jménu zákona vystaveni policejním represáliím,  inspirují Stillse k napsání písně "For What It's Worth",  která se stane hymnou doby a zároveň jediným větším hitem souboru. Umísťuje se v USA na 7.místě hitparády. Album,  na kterém tento hit není,  se právě díky jemu začne výrazněji prodávat,  až se nakonec umístí v USA na no.80. V UK obal desky informuje,  že skladba na albu je. Ve skutečnosti to není pravda a místo ní je zde umístěna Stillsova kompozice "Baby Don't Scold Me",  (LP se později stane jakousi sběratelskou raritou,  protože na všech dalších vydáních skladba "For What It's Worth" bude). V květnu Kanaďan Palmer musí pro porušení vízových předpisů opustit USA,  ale z času na čas se ke skupině připojí,  přičemž jeho úlohu baskytaristy na pódiu přebírá Koblun nebo Jim Fiedler (pozdější člen BLOOD,  SWEAT & TEARS). Formace nahrává druhé album,  které se má jmenovat STAMPEDE,  to však nikdy nevyjde,  (i když se objeví pirátská verze). Na desce účinkují Koblun,  Fiedler a kytarista Doug Hastings (ex THE DAILY FLASH),  kterého skupina získává po Youngově odchodu ze souboru,  (Young a Stills se jen málokdy shodli).
16.června bez Younga a Palmera,  zato však s Hastingsem a dalším hostujícím zpěvákem Davidem Crosbym ze skupiny THE BYRDS,  účinkuje skupina na Monterey Pop Festival. Stillsova skladba "Bluebird" se v USA umísťuje na 58.místě. Na snímku spoluúčinkuje Bob West na baskytaru a Charlie Chin (pozdější člen skupin CAT MOTHER a THE ALL NIGHT NEWBOYS) na banjo. Kvůli spolupráci na novém albu se vrací Young a stálým baskytaristou se stává zvukař kapely Jim Messina. Další Stillsova skladba "Rock'N'Roll Woman" končí v USA na 44.pozici prodejnosti.
LP - BUFFALO SPRINGFIELD AGAIN se umísťuje v americké hitparádě také na 44.místě. Na obalu je seznam lidí,  kteří skupinu inspirovali,  mezi jinými Hank B.Marvin z THE SHADOWS,  který byl Youngovým velikým vzorem. Obsahuje mimo jiné výtečnou Stillsovu skladbu "Everydays" a zdařilou instrumentálku "Broken Arrows".
1968. Youngova skladba z tohoto alba "Expecting To Fly",  se v USA dostane jen na 98.příčku US žebříčku. Skupina není stabilní,  neboť Young a Palmer při pokusech nahrát třetí album,  jsou více nepřítomni ve studiu,  než přítomni. 5.května,  po posledním losangelském koncertu,  se skupina rozpadá a její členové se rychle vrhají na vlastní projekty:
Stills sestavuje soubor CROSBY,  STILLS & NASH (poté co pomohl Al Kooperovi s albem SUPER SESSION),  Young a Palmer se věnuje sólové kariéře (hvězda druhého září jen krátce,  zato první má velké úspěchy po podpisu smlouvy s Reprise Records),  Furay připravuje založení skupiny POCO. Dewey Martin se po půl roce pokusí zformovat novou skupinu BUFFALO SPRINGFIELD,  ale tento název používat nesmí a projekt zakrátko upadne do zapomnění. Poté vede ne příliš úspěšnou kapelu MEDICINE BALL,  která vydává v roce 1970 album DEWEY MARTIN AND THE MEDICINE BALL.
Třetí album BUFFALO SPRINGFIELD - LAST TIME AROUND,  které Messina sestavil po rozpadu souboru z jeho posledních nahrávek,  se v USA umísťuje na no.42. Deska má mnohem jemnější zvuk než předešlá díla. Za zmínku stojí Furayovy písně "The Hour Of Not Quite Rain" a "Kind Woman",  jež svědčí o jeho nedoceněném talentu. Vyňatý singl "On The Way Home",  z tohoto LP,  se v USA dostane na 82.místo hitparády. Krátce nato se Messina přidává k Furayovi v nové kapele POCO.
1969. Kompilační deska RETROSPECTIVE - THE BEST OF BUFFALO SPRINGFIELD,  na které jsou hitové singly skupiny,  se svým umístěním vyrovná nejúspěšnějšímu albu skupiny a končí na 42.pozici.
1973. Jako důsledek úspěchů,  které Stills,  Young,  Furay a Messina dosahují se svými pozdějšími projekty,  se kompilační dvojalbum BUFFALO SPRINGFIELD dostane ve Spojených státech na 104.místo hitparády.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek