Music archiv - Story kapel

Paul Butterfield

PAUL BUTTERFIELD 1942, Chicago) - gtr, vcls, hrmnca, flute A B C D E F G
CHARLES DINWIDDIE - flute, mandarin, sax C(D)G
MIKE BLOOMFIELD (1944, Chicago) - lead gtr, vcls B

JEROME ARNOLD - bas A B D E
SAM LAY - drums A Butterfield Paul
SMOKEY SMOTHERS - lead gtr A
ELVIN BISHOP - lead gtr, vcls B C D
MARK NAFTALIN - keyboards B C D E
PHIL WILSON - drums C(D)
BUGSY MAUGH - bas C(D)
KEITH JOHNSON - trumpet C
DAVE SANBORN - sax C
BILLY DAVENPORT - drums B D E F
DENNIS WHITTED - drums
RALPH WALSH - lead gtr G
BUZZY FEITON - lead gtr E F
FRED BECKMEIER - bas
ROD HICKS - bas F G
STEVE MADAIO - trumpet G
TED HARRIS - keyboards F G
GEORGE DAVIDSON - drums G
TREVOR LAWRENCE - sax G

Alba + důležité kompilace:
1. (B)PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND - Elektra 1965
2. (B)EAST/WEST - Elektra 1966
3. (C)THE RESURRECTION OF PIGBOY CRABSHAW - Elektra 1968
4. (D)IN MY OWN DREAM - Elektra 1968
5. (E)KEEP ON MOVING - Elektra 1969
6. (-)A LONG TIME COMING - Elektra 1969
7. (F)LIVE (2LP) - Elektra 1970
8. (F)SOMETIMES I JUST FEEL LIKE SMILIN' - Elektra 1971
9. (-)GOLDEN BUTTER:THE BEST OF THE PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND - Elektra 1972
10. (A)AN OFFER YOU CAN'T REFUSE - Red Lightning 1972
11. (-)PUT IN YOUR EAR - Bearsville 1976
12. (-)NORTH SOUTH FOR BEARSVILLE - Bearsville 1981
13. (-)THE PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND (Kompilace) - Edsel 1985
14. (-)THE LEGENDARY PAUL BUTTERFIELD RIDES AGAIN - Amherst 1986
15. (-)THE ORIGINAL LOST ELEKTRA SESSIONS (Live 1964) - East/West 1987
16. (-)STRAWBERRY JAM (Live) - Elektra 1995

EP:
1. JOHN MAYALL'S BLUESBREAKERS WITH PAUL BUTTERFIELD - Decca 1967

Singly:
1. Come On In/I Got A Mind To Give Up Living - Elektra 1966
2. Run Out Of Time/One More Heartache - Elektra 1967
3. In My Own Dream - Elektra 1968
4. Where Did My Baby Go/In My Own Dream - Elektra 1969
5. Love March - Elektra 1970

BETTER DAYS:
1. PAUL BUTTERFIELD BETTER DAYS - Bearsville 1973
2. IT ALL COMES BACK - Bearsville 1973

 

Zpěvák a harmonikář Paul Butterfield se narodil 17.prosince 1942 v Chicagu. Byl synem právníka. V době, kdy studoval na Chicagské universitě, často navštěvoval noční kluby se svou harmonikou a poslouchal černé bluesmany Juniora Wellse, Cottona a Little Waltera. Později s nimi jammoval a brzy byl lepší než oni. V roce 1964 zakládá rasově smíšený R&B soubor THE PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND. Mezi členy patří bývalá rytmická sekce skupiny, kterou vedl bluesman Howlin'Wolf, konkrétně Jerome Arnold(bas) a Sam Lay(drums), společně s bývalým Butterfieldovým kolegou z Chicagské university Elvinem Bishopem(gtr). Po podpisu smlouvy s firmou Elektra, přibírají Mikea Bloomfielda, aby rozšířili zvuk skupiny o další kytaru. Byl to šťastný tah, neboť Bloomfield byl bezesporu nejvýraznější kytarista, jakého tehdy Amerika měla, a také vynikající muzikant do kapely, který měl smysl pro disciplínu a dovedl vytvořit účinnou protiváhu Butterfieldově harmonice a zpěvu. Clapton měl možná více přímočaré údernosti, ale husí kůže naskakovala posluchačům i při Bloomfieldových sólech, v tomto směru bylo zvláště ďábelské jeho vibráto, které používal v mimořádně vypjatých okamžicích - třeba na Dylanově "Tombstone Blues". Po dobu nahrávání prvního alba se přidává i klávesista Mark Naftalin. K prvnímu významnějšímu vystoupení skupiny mimo Chicaga, patří účast na newportském folkovém festivalu v červenci 1965, kde mnozí purističtí vyznavači akustického folku přijímají jejich elektrické blues s nevolí. Zaujmou však Boba Dylana, který je pozve, aby účinkovali jako předskupina na jeho turné.
1966. Skupina cestuje do New Yorku, kde v lednu nahrává album THE PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND, plné energických bluesových čísel. V USA se umísťuje na 123.místě žebříčku. Skupina přispívá pěti snímky na album WHAT'S SHAKIN', představující interprety Elektry, po boku THE LOVIN' SPOONFUL, Toma Rushe a Al Koopera. Eric Clapton se zde objevuje s příležitostnou, ale velice zajímavou sestavou POWERHOUSE.
Na místě Laye už za bicími sedí Billy Davenport, když se druhé album EAST/WEST umísťuje v USA na no.65. Titulní skladba má přes 13 minut a je odrazem hudebních vlivů z Východu. Po této desce odchází Bloomfield a zakládá soubor THE ELECTRIC FLAG se zpěvákem Nickem Gravenitesem a bubeníkem Buddym Milesem.
1967. Butterfield nahrává s Johnem Mayallem EP - BLUESBREAKERS WITH PAUL BUTTERFIELD, které v UK vydává firma Decca.
1968. V dosti změněné sestavě, kde z původního obsazení zůstali jen Butterfield, Bishop a Naftalin, vydává v únoru skupina album THE RESURRECTION OF PIGBOY CRABSHAW (název je narážkou na Bloomfieldovu přezdívku), které skončí v US žebříčku na 52.příčce. Mimo nové rytmické sekce, má nyní soubor i sekci dechovou. Je to Butterfieldova nejúspěšnější deska a obsahuje mimo jiné skladby "Born Under A Bad Sign" a "One More Heartache".
LP - IN MY OWN DREAM, v produkci Johna Courta a natočené ve stejném složení (Naftalin se skrývá za jménem Nafty Markham), má mnoho hostí. Exceluje zde doprovodná vokální skupina THE ICEBAG FOUR a ve skladbách "Drunk Again" a "Just To Be With You" hraje na varhany Al Kooper. Deska končí v USA na 79.místě hitparády.
1969. Skupina účinkuje na festivalu ve Woodstocku a její krátké vystoupení je zaznamenáno na trojalbu WOODSTOCK. (Je zde jejich skladba "Love March").
Po dalších personálních změnách je na pátém albu KEEP ON MOVING, jediným původním členem skupiny právě Butterfield. Elvin Bishop odchází a zakládá vlastní skupinu, na jeho místo je angažován Buzzy Feiton. Album končí v americkém žebříčku na 102.místě.
1971. Dvojalbum LIVE, nahrané po dalších změnách v obsazení v losangelském klubu The Troubadour v roce 1970, v produkci Todda Rundgrena, se v USA dostane na no.72. Obsahuje např. skladby "Everything's Going To Be Allright", "The Boxer", "Number 9" a "Get Together Again".
Poslední studiová deska Elektry SOMETIMES I JUST FEEL LIKE SMILIN', se umísťuje pouze na 124.místě a Butterfield skupinu, která je vyčerpaná z častého cestování, rozpouští.
1972. Retrospektivní živé dvojalbum GOLDEN BUTTER:THE BEST OF THE PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND, se v Americe uchycuje na 136.příčce hitparády. Na specializované bluesové značce Red Lightning, vychází v Anglii LP - AN OFFER YOU CAN'T REFUSE, obsahující Butterfieldovi nejstarší nahrávky z roku 1963 s chicagskou skupinou Smokeye Smotherse.
1973. Po období nečinnosti v Chicagu sestavuje Paul Butterfield novou skupinu BETTER DAYS a podepisuje smlouvu s Bearsville Records. K novým členům patří Geoff Muldaur a kytarista Amos Garrett plus hostující Bobby Charles (autor hitu Billa Haleye "See You Later, Alligator"), saxofonista David Sanborn a Muldaurova manželka Maria. Tyto změny Butterfieldovo postavení v žebříčcích nevylepší a LP - PAUL BUTTERFIELD BETTER DAYS, končí v USA na no.145.
Druhé album této formace IT ALL COMES BACK, se umísťuje pouze na 156.místě a i tento ambiciózní soubor se rozpadá.
1976. Na značce Bearsville vychází album PUT IT IN YOUR EAR, na kterém Butterfielda doprovázejí především studioví hudebníci, deska však propadá. Paul Butterfield hostuje na posledním slavném koncertu skupiny THE BAND v San Francisku a díky filmu THE LAST WALTZ, zachycujícímu tuto událost, se objevuje i na filmovém plátně.
1981. Po dlouhé odmlce, kdy bez výraznějších úspěchů spolupracoval s Levonem Helmem a Rickem Dankem (bývalými členy kapely THE BAND), v souborech RCO ALLSTARS a DANCO-BUTTERFIELD BAND, pokouší se Butterfield o novou kariéru. V době nahrávání alba NORTH SOUTH FOR BEARSVILLE, dostává zápal pobřišnice, musí se podrobit dvěma operacím a práce na LP se odkládá. Po jeho dokončení se vrací i na koncertní pódia, ale album se neprodává a Butterfield si už ztracenou popularitu nezíská.
1986. Delší pomlku v nahrávání přerušuje v USA vydání LP - THE LEGENDARY PAUL BUTTERFIELD RIDES AGAIN na značce Amherst Records. Kritika však přijímá album chladně a prodej je slabý.
4.května 1987 Paula Butterfielda najdou mrtvého v jeho bytě v Hollywoodu v Kalifornii, zemřel na následky užívání drog.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek