Music archiv - Ladies Story

Kim Carnes

KIM CARNES
 (20.7.1946, Pasadena, Kalifornie, USA)  - vcls, gtr, piano, keyboards

 

Kim CarnesAlba + důležité kompilace: 
1. REST ON ME - Amos 1972
2. KIM CARNES - A&M 1975
3. SAILIN' - A&M 1976
4. ST.VINCENT'S COURT - EMI America 1979
5. ROMANCE DANCE - EMI America 1980
6. MISTAKEN IDENTITY - EMI America 1981
7. THE BEST OF YOU - A&M 1982
8. VOYEUR - EMI America 1982
9. CAFE RACERS - EMI America 1983
10. BARKING AT AIRPLANES - EMI America 1985
11. LIGHTHOUSE - MCA 1986
12. VIEW FROM THE HOUSE - MCA 1988
13. SWEET LOVE SONG OF MY SOUL - MCA 1990
14. CHECKIN' OUT THE GHOSTS - Teichiku Records 1991 
15. GYPSY HONEYMOON: THE BEST OF KIM CARNES - Capitol 1993
16. BETTE DAVIS EYES (Kompilace 1980-1986) - Disky 1994 
17. CHASIN'WILD TRAINS - BMG 2000 This is alternative content.

Americká zpěvačka a skladatelka s podmanivým "chraplákem", jejíž megahit "Bette Davis Eyes" obletěl celý svět. Začínala jako pravověrná folkařka, ale přes rock a pop se propracovala až k současné moderní country music. 
Narodila se 20.července 1946 v kalifornské Pasadeně. Otec byl právníkem a matka pracovala jako úřednice v nemocnici. Muzikantský talent zdědila zřejmě po prarodičích. Po absolvování umělecké školy v Los Angeles se Kim stává studiovou interpretkou demo snímků a příležitostně točí reklamní šoty. Po práci, jen s kytarou, vystupuje po barech a hudebních klubech a se svými protest-songy oslovuje hlavně první generaci hippies. 
V roce 1966 je přijata do legendární folkové skupiny THE NEW CHRISTY MINSTRELS, která proslula svými dokonalými desetihlasými vokály. Zde se seznamuje se svým budoucím manželem, skladatelem, Davem Ellingsonem. 
1967. Jako dvaadvacetiletá hraje (poprvé a naposledy) ve filmu "C'mon, Let's Live A Little", hrozném hollywoodském pokusu, jak držet krok s dobou. Popové hvězdy Bobby Vee ("Take Good Care Of Baby") a Jackie DeShannon ("What The World Needs Is Love Sweet Love") zde vystupují jako milující vysokoškolské děti mezi prostoduchými protestujícími "hippies". 
Téhož roku se koná svatba a Kim si ponechává své dívčí příjmení, (narodí se jim syn Collin, později také skladatel hudby). 
1971. Dvojice opouští MINSTRELS a pod názvem KIM AND DAVE nahrává pro losangelskou značku Jimmyho Bowena Amos skladbu "Nobody Knows", téma z filmu "Vanishing Point". Bowen s nimi uzavírá vydavatelskou smlouvu a zaměstná je jako profesionální skladatele společně s Glennem Freyem a J.D.Southerem.
1972. Na prvním sólovém albu Kim Carnes na značce Amos REST ON ME jsou mezi doprovodnými hudebníky James Burton a bývalý člen skupiny CRICKET Glen D.Hardin. 
1975. Po podpisu smlouvy s A&M Records vychází LP deska KIM CARNES, a setkává se s chladným přijetím.
1976. Kompozice dvojice KIM AND DAVE "Love Comes From Unexpected Places" se stává vítězem soutěže "Tokyo Song Festival".
V produkci Jerryho Wexlera vychází album SAILIN'. Opět bez odezvy ze strany posluchačů.
1978. Dueto s Genem Cottonem ve vlastní skladbě "You're A Part Of Me" se v USA dostane na 36.místo hitparády.
1979. Kim Carnes je prvním interpretem, který uzavře smlouvu s novou značkou EMI America/Capitol a se skladbou "Hurts So Bad" se umístí v americkém žebříčku na 56.příčce.
Zpěvačka nahrává LP desku ST.VINCENT'S COURT. Společně s Dave Ellingsonem je autorkou všech písní. Výjimku tvoří song "Take Me Home To Where My Hearts Is", který složil Daniel Moore, jež je s manželskou dvojicí také producentem alba. 
Úspěšný tandem Carnes/Ellingson je autorem také všech písní na multiplatinovém albu Kennyho Rogerse GIDEON, které se v USA dostane na no.12.
1980. Dueto Kim Carnes s Kennym Rogersem (jejím bývalým kolegou z MINSTRELS) "Don't Fall In Love With A Dreamer" se v USA propracuje na 4.místo hitparády.
Revival skladby skupiny SMOKEY ROBINSON AND THE MIRACLES "More Love" se v USA protlačí na 10.pozici a album ROMANCE DANCE skončí tamtéž na 57.místě. 
Nová verze hitu skupiny THE BOX TOPS z roku 1968 "Cry Like A Baby" se v USA dostane na 44.místo hitparády. 
1981. Cover verze písně autorů Jackie DeShannon/Donna Weiss "Bette Davis Exes" z roku 1974, se na 9 týdnů usadí na čele amerického žebříčku a vytlačí odsud skladbu "Morning Train" interpretovanou kolegyní, nahrávající rovněž na značce EMI America, Sheenou Easton, přičemž v UK končí na 10.místě hitparády.
Album MISTAKEN IDENTITY na 4 týdny zakotví na vrcholu US žebříčku (v UK se umístí na 26.místě). Vybraná skladba "Draw Of The Cards", s monumentálním varhanním soundem, v USA vystoupí na no.28 a v UK na no.49.
Další singl z veleúspěšného alba - stejnojmenný "Mistaken Identity", končí v USA na 60.místě.
18.prosince Kim Carnes vystupuje společně s Tinou Turner v losangelském Foru na koncertu Roda Stewarta, který prostřednictvím televize sleduje odhadem 35 milionů diváků.
1982. 24.února, při udělování cen Grammy v USA, skladba "Bette Davis Eyes" získá cenu za "Nejlepší nahrávku roku" a za "Nejlepší píseň roku".
Album VOYEUR se umísťuje v USA na 49.místě a stejnojmenný vybraný singl na 29.místě.
1983. Singl "Does It Make You Remember" končí v americké hitparádě na no.36 a následující "Invisible Hands" na no.40.
Album CAFE RACERS je zklamáním a umísťuje se v USA pouze na 97.místě. 
1984. Skladba "You Make My Heart Beat Faster (And That's All That Matters)" se v USA propracuje na 54.pozici a "I Pretend" končí tamtéž na no.74.
Nahrávka "What About Me?", s Kennym Rogersem a Jamesem Ingramem, se v americkém žebříčku dostane na 15.příčku.
1985. Dueto Kim Carnes s Barbrou Streisand "Make No Mistake, He's Mine" se v USA usazuje na no.51. (Skladba, jejíž spoluautorkou je Carnes, se v roce 1987 prodere do čela country hitparády v podání dvojice Kenny Rogers/Ronnie Milsap).
Song "Invitation To Dance" z filmu "That's Dancing" se v USA propracuje na 68.místo.
Kim Carnes se stává jediným interpretem v historii, kterému se podaří umístit zároveň v US žebříčku, se sólovou nahrávkou, duetem a s triem. 
Kim Carnes28.ledna se zpěvačka přidává k 44 dalším umělcům, kteří v hollywoodském studiu A&M nahrávají skladbu "We Are The World" pod společným názvem USA FOR AFRICA. 
"Crazy In The Night (Barking At Airplanes)" končí v USA na 15.místě.
Song "Abadabadango" nemá takové štěstí a zastaví se v americké hitparádě jen na 67.místě.
1986. Píseň "Divided Hearts" se dostane v USA opět pouze na 67.místo a Kim Carnes s firmou EMI America ukončuje spolupráci.
Nový kontrakt podepisuje se společností MCA Records. Výsledkem je album LIGHTHOUSE, jehož prodej sice není závratný, ale kritika je příznivá.
1988. Nová LP deska VIEW FROM THE HOUSE, v produkci bývalého šéfa značky Amos Billyho Bowena, je laděná do stylu country rocku. Kim, která se na produkci rovněž podílela, přizvala do studia atraktivní hosty (např. Bruce Hornsby, Lyle Lovett nebo Steve Wariner) a album pečlivě připravila. Obsahuje převážně její původní písně, výjimkou je "If You Don't Want My Love" a "Speed Of The Sound Of Loneliness" Johna Prineho či "Willie And The Hand Jive" od Johnnyho Otise. 
Odborná kritika neskrblí superlativy a deska patří ke zpěvaččiným nejúspěšnějším titulům. 
V devadesátých letech Kim Carnes přesídluje do Nashville v Tennessee, kde s úspěchem píše skladby pro novou generaci country interpretů jako je Reba McEntire, Tim McGraw, Mindy McCready, Deana Carter, Carol Dawn Johnson, Tanya Tucker nebo Trisha Yearwood. Pozornost vzbuzuje její píseň "The Heart Won't Lie" pro dvojici Reba McEntire a Vince Gill.
Sama Kim si vystřihne dueto s Jeffem Bridgesem "Burning Ring Of Fire" v jeho filmu "The Contender". Umělkyně neúnavně koncertuje po celých Státech. Od malých divadel v Santa Fe a Phoenixu až po amfiteátr pro 5000 posluchačů v Seattlu. Často také vystupuje s Nashvillským symfonickým orchestrem. 
V roce 1991 vychází v Japonsku limitované album CHECKIN' OUT THE GHOSTS, které dokazuje, že její kompoziční a interpretační umění neztratilo nic na své originalitě. Na kompilační LP desku GYPSY HONEYMOON z roku 1993 přidává tři zbrusu nové písně.
Nejnovější dílo charismatické umělkyně nese jméno CHASIN' WILD TRAINS. Mezi hosty ve studiu najdeme takové persony jako je například John Hiatt, Michael McDonald, Chuck Prophet, John Goodwin nebo Al Anderson (NRBQ). 
"Píši od srdce", říká Kim Carnes. "Píši o tom, co miluji a dávám tomu vše. Měla jsem to štěstí skládat a vystupovat s některými z nejlepších písničkářů světa. Mívám z toho mrazení v zádech."
"Nikdy jsem nepomyslela na nic jiného. Psát písně, stát se pěveckou hvězdou ... nikdy jsem neuvažovala o ničem jiném!"

Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek