Music archiv - Ladies Story

Chaka Khan

Ch. KhanCHAKA KHAN
 (vl.jm.Yvette Marie Stevens, 23.3.1953,
Great Lake, Illinois, USA) - vcl


CHAKA KHAN - alba + důležité kompilace: 
1. CHAKA - WB 1978
2. NAUGHTY - WB 1980
3. WHAT CHA'GONNA DO FOR ME - WB 1981
4. CHAKA KHAN - WEA 1982
5. I FEEL FOR YOU - WEA 1984
6. DESTINY - WEA 1986
7. C.K. - WEA 1988
8. WITH RUFUS: LIFE IS A DANCE - THE REMIX PROJECT - WEA 1989
9. THE WOMAN I AM - WEA 1992
10. CHAKA - WEA 1994
11. REMIX PROJECT - GREATEST HITS - WEA 1996
12. COME TWO MY HOUSE - BMG 1998

RUFUS - alba + důležité kompilace:
1. RUFUS - ABC 1973
2. RAGS TO RUFUS - ABC 1974
3. RUFUSIZED - ABC 1974 
4. RUFUS FEATURING CHAKA KHAN - ABC 1975
5. ASK RUFUS - ABC 1977 
6. STREET PLAYER - ABC 1978
7. NUMBERS - ABC 1979
8. MASTERJAM (RUFUS & CHAKA KHAN) - ABC 1980
9. PARTY, TIL YOU'RE BROKE - MCA 1981
10. CAMOUFLAGE (RUFUS & CHAKA KHAN) - ABC 1981
11. LIVE - STOMPIN'AT THE SAVOY (2LP Live 1982) - WEA 1983 
12. SEAL IN RED - WEA 1983
13. VERY BEST OF - MCA 1985


This is alternative content.

Chaka Khan, vlastním jménem Yvette Marie Stevens, se narodila 23.března 1953 v Great Lake na předměstí Chicaga. Matka byla vyznavačka operní hudby, otec byl vášnivým posluchačem be-bopu. Žádný div, že v této rodině vyrostla ještě jedna zpěvačka - Taka Boom, mladší sestra Chaky. Chaka si své jméno změnila už ve třinácti letech ("Chaka" znamená "Oheň"). Bylo to v době, kdy se společně se svými spolužačkami ve skupině THE CRYSTALETTES zúčastňovala místních talentových přehlídek.
V Chicagu se stala členkou divadla "Afro-Arts Theater", angažovala se v akci nazvané "Breakfast Program" radikálního černošského revolučního hnutí Black Panther a nastoupila do skupiny SHADES OF BLACK.
V roce 1970 se provdala a začala zpívat soul, blues, pop a rock ve skupině LOCK AND CHAIN. Později byla přijata jako zpěvačka do soulově-taneční skupiny LYFE.
1971. Chaka se seznámila s chicagskou funkově-jazzovou kapelou ASK RUFUS, která vznikla z bývalé populární skupiny THE AMERICAN BREED (měla milionový hit "Bend Me, Shape Me").
1972. Po odchodu jejich sólové zpěvačky Paulette McWilliams, Chaka Khan nastoupila na její místo.
1973. Skupina podepsala nahrávací smlouvu s firmou ABC Records a zkrátila si název na RUFUS. Soubor postupně vykrystalizoval ve vynikající soulovou formaci, která díky nabroušené kytaře neměla daleko k rocku. Mimo Chaky Khan v ní byli Tony Maiden(gtr), Kevin Murphy(keyboards), Nate Morgan(keyboards), Bobby Watson(bas) a Andre Fischer(drums). Debutní album RUFUS obsazuje v USA 175.místo.
1974. RUFUS debutují v singlovém žebříčku písní "Tell Me Something Good", s originální sestupnou melodií, kterou pro Chaku složil Stevie Wonder.
Skladba se probojuje v USA na 3.místo a za milionový prodej přináší skupině zlatou desku.
LP deska RAGS TO RUFUS vystoupí v US hitparádě na 4.příčku a je také zlatá. Skladba "Once You Get Started" končí v Americe na 10.místě. Album RUFUSIZED, ze kterého tato nahrávka pochází, se dostává tamtéž na 7.místo a je další zlatou deskou skupiny. (V UK se umístí na no.48 a je prvním zápisem skupiny RUFUS v britském žebříčku).
22.května RUFUS vystupují s Joe Cockerem, PURE PRAIRIE LEAGUE a Earlem Scruggsem na koncertu "Music-You're My Mother" ve Fort Campbell v Kentucky pro 17.000 vojáků americké armády a jejich rodinné příslušníky.
Skladba "Please Pardon Me (You Remind Me Of A Friend)" zakotvuje v US hitparádě na 48.místě.
Na svém britském turné RUFUS vystupují v úloze předskupiny Eltona Johna na koncertu ve Wembley, kterého se zúčastňují i THE BEACH BOYS, THE EAGLES a Joe Walsh.
Curtis Mayfield (soulový zpěvák), který tvrdí, že je Chaka smluvně vázaná k jeho značce Curtom prostřednictvím svého bývalého členství ve skupině THE BABYSITTERS, ji zažaluje a žádá 800.000 dolarů.
Chaka Khan dostává cenu Grammy za "Nejlepší vokální výkon v kategorii rhythm-and-blues" za nahrávku "Tell Me Something Good".
1976. Druhým milionovým singlem skupiny RUFUS je song "Sweet Thing", který se dostane v USA na 5.příčku žebříčku. Je z alba RUFUS FEATURING CHAKA KHAN. To vystoupí v US hitparádě na 7.místo a je jejich třetí zlatou LP deskou. 
Skladba "Dance With Me" končí v Americe na no.39.
Ačkoliv byl RUFUS vyhlášen časopisem Billboard jako nejúspěšnější R&B soubor na LP deskách, sláva jejich zpěvačky již značně převyšovala jeho renomé a bylo jen otázkou času, kdy se Chaka Khan osamostatní.
1977. Píseň "At Midnight (My Love Will Lift You Up)" zakotvuje v USA na 30.místě. 
LP - ASK RUFUS je doposud nejprodávanějším albem skupiny a v USA vystoupí na 12.příčku hitparády. Jeho milionový prodej znamená platinu.
Skladba "Hollywood" se v US žebříčku umístí na 32.stupínku.
27.srpna se Chaka Khan zúčastňuje benefičního koncertu "Rock 'N' Bowl", ze kterého výtěžek použijí na Olympiádu mentálně a tělesně postižených - US Special Olympics - v South Bay Bowl v Redondo Beach v Kalifornii. 
1978. Chaka zpívá dueto s Joni Mitchell na jejím albu DON JUAN'S RESTLESS DAUGHTER.
Album STREET PLAYER obsazuje v USA 14.místo a stává se další zlatou deskou souboru.
V červnu si skupina mění z marketingových důvodů název na RUFUS & CHAKA KHAN a začíná singlem "Stay", který v US žebříčku obsadí 38.příčku.
Chaka Khan zpívá sólo na hitovém singlu Quincyho Jonese "Stuff Like That". 
Špatná atmosféra mezi zpěvačkou a ostatními členy skupiny RUFUS vede Chaku Khan k podpisu smlouvy s firmou Warner Brothers a k jejímu odchodu na sólovou dráhu. 
Atraktivní umělkyně, která by svými proporcemi mohla konkurovat legendární Dolly Parton, se stává velice vyhledávanou osobností. Pronásledují ji fotografové, z nichž nejhorlivější byli ti z Playboye, které ale bojovná diva rázně vypoklonkovala.
Její první sólová LP deska CHAKA, v USA vystoupí na 12.místo a za půl milionu prodaných kusů jí přináší zlatou desku. Na albu, které produkoval Arif Mardin (proslavený spoluprací s Arethou Franklin, BEE GEES a Philem Collinsem), instrumentálně vypomohli AVERAGE WHITE BAND, George Benson a RUFUS.
1979. Skladba "I'm Every Woman" (autoři Ashford/Simpson), z této LP desky, pronikne v USA na no.21 (když už předtím 3 týdny vedla R&B žebříček) a v UK se umísťuje na no.11. 
Album skupiny RUFUS - NUMBERS, se prodává nejhůře od jejího debutu - v US žebříčku zakotvuje pouze na 81.místě.
22.března, den před jejími 26.narozeninami, se Chace Khan narodí syn Damien Holland. Zpěvačka, která už není členkou skupiny RUFUS (i když podle smlouvy s firmou ABC Records s ní má nahrát ještě dvě LP), hostuje na albu Ry Coodera BOP TILL YOU DROP.
Sólovým zpěvákem RUFUS se mezitím, vedle jejich člena Tonyho Maidena, stává nováček David Wolinski. 
1980. Chaka Khan podle smlouvy nahrává se skupinou RUFUS nové album, jehož pilotní skladba "Do You Love What You Feel", vyšplhá v USA na 30.místo. 
Album nesoucí jméno MASTERJAM, v USA obsazuje 14.příčku hitparády a přináší jim další zlatou desku.
Sólová LP deska Chaky - NAUGHTY, se v americkém žebříčku umístí na 43.místě.
1981. Album skupiny RUFUS - PARTY, TIL YOU'RE BROKE, obsazuje v USA no.73.
Třetí sólové LP Chaky Khan WHAT CHA'GONNA DO FOR ME, se v americké hitparádě propracuje na 17.místo a znamená zlatou trofej, zatímco titulní skladba končí tamtéž na no.53.
Singl "Sharing The Love", který vyšel pod jménem RUFUS & CHAKA KHAN, vystoupí v USA na 91.pozici. Je z alba CAMOUFLAGE (v USA no.98). 
1982. Chaka Khan a RUFUS nechávají vzájemná nedorozumění stranou a vystupují společně v newyorském Savoy Theater na koncertu, nahrávaném pro živé album. Chaka Khan si také zazpívá na LP desce Lennyho Whitea ECHOES OF AN ERA. Společně s Chickem Coreou, Stanleyem Clarkem a Freddiem Hubbardem nahrává nové verze klasických jazzových skladeb. 
1983. Revival hitu Michaela Jacksona "Got To Be There" v USA vystoupí na no.67. Je z alba CHAKA KHAN, které obsazuje v americkém žebříčku 52.příčku.
Živé dvojalbum LIVE - STOMPIN' AT THE SAVOY, nahrané v únoru 1982 na dalším společném koncertu Chaky a skupiny RUFUS, vydává značka WEA. Deska se vyšplhá v USA na 50.místo.
Skladba "Ain't Nobody" ze živého dvojalba, se v US hitparádě umístí na no.22. 
1984. Na 26.výročním předávání cen Grammy Chaka Khan získává cenu v kategorii "Nejlepší ženský R&B vokální výkon" za album CHAKA KHAN, "Nejlepší R&B vokální výkon dua nebo skupiny" společně se skupinou RUFUS za píseň "Ain't Nobody" a "Nejlepší vokální aranžmá pro dva a více hlasů" společně s Arifem Mardinem za skladbu "Be Bop Medley".
"Ain't Nobody" se v UK dostává na 8.místo (je jediným hitovým singlem skupiny RUFUS ve Velké Británii), když album LIVE - STOMPIN'AT THE SAVOY, obsazuje v UK no.64.
Z revivalu Princeovy skladby "I Feel For You", která původně vyšla na jeho druhé LP desce PRINCE v roce 1979, se stal největší hit zpěvaččiny kariéry. Nahrávka písně byla už takřka hotová, zbývalo jen ozdobit dort. A tak sólo na foukací harmoniku připojil Stevie Wonder a v úvodním rapu si zalaškoval s jménem Chaky Khan Grandmaster Melle-Mel. Skladba 3 týdny vede UK hitparádu a v USA se dostává na 3.místo - více než milion prodaných kusů znamená zlatou desku.
Stejnojmenné album, v produkci Arifa Mardina vystoupí v USA na no.14 a v UK na no.15. V USA se ho prodá milion exemplářů a je z toho platina.
1985. Skladba "This Is My Night", která je příkladem elektro-funkového charakteru alba I FEEL FOR YOU, se v UK dostává na 14.místo, v USA však zakotvuje jen na 60.místě.
Následuje britské turné, kde v Londýně na Festivalu černé hudby, Chaka Khan zastíní i George Duka, Stanleyho Clarka a Hugha Masekelu (přes své přechodné potíže s hlasivkami).
Skladba "Eye To Eye" se v UK protlačí na no.14 a balada "Through The Fire" končí v americké hitparádě na no.60. 
Její nahrávka "Can't Stop The Street" odezní v breakdance-rapovém filmu "Krush Groove".
Song "Own The Night", z epizody kultovního amerického televizního seriálu "Miami Vice", obsazuje v US žebříčku 57.příčku. 
1986. Chaka Khan aranžuje zpěv americké hitparádové jedničky Roberta Palmera "Addicted To Love". Skladba skupiny SCRITTI POLITTI "Love Of A Lifetime", kterou rovněž aranžovala, se vyšplhá v USA na no.53 a v UK na no.52. Khan zpívá dueto s Davidem Bowiem "Underground", který je na soundtracku "Labyrinth". 
LP - DESTINY obsazuje v UK 77.místo. Producentovi Mardinovi na ní asistuje syn Joe. Deska obsahuje také píseň, kterou složil Mike Rutherford ze skupiny GENESIS. Chaka se rovněž pěvecky podílí na hitu Steve Winwooda "Higher Love" (v USA no.1). 
1988. 5.listopadu umělkyně začíná v Hamburku měsíční turné po Evropě v době, kdy vychází nový singl "It's My Party" v produkci Russe Titelmana.
1989. "It's My Party", z alba C.K., vyšplhá v UK na no.71. LP se v US žebříčku zastaví pouze na 125.příčce i když oslňuje jmény Milese Davise, dvojice Womack And Womack, Marcuse Millera, Stevieho Wondera a George Bensona, producentem byl Prince. Nejvíce možná překvapí přítomnost jazzových velikánů, ale interpretka, která v životě nepoznala lekci zpěvu, se právem domnívá, že v jejím projevu lze rozpoznat jazzové kořeny. 
Remix skladby "I'm Every Woman" z roku 1979, se dostává ve Velké Británii na 8.místo. Chaka Khan přispěje písní "Fever" na kompilační album ROCK RHYTHM & BLUES, které v produkci Richarda Perryho vydala firma Warner Brothers.
Album LIFE IS A DANCE - THE REMIX PROJECT, jen ve Velké Británii vydaná náhradní deska remixů hitů Khan/RUFUS, se v UK propracuje na 14.místo. Z něho vybraný remix skladby "I Feel For You", obsazuje v UK no.45.
1990. Píseň Quincyho Jonese "I'll Be Good To You", jejímiž hlavními vokalistami jsou Chaka Khan a Ray Charles, vystoupí v americkém žebříčku na 18.příčku.
1992. Album THE WOMAN I AM je velice úspěšné a Chaka Khan za něj obdrží další cenu Grammy.
1998. Na LP desce COME TWO MY HOUSE se producentsky opět podílel Prince a zpěvačka a talentovaná skladatelka Chaka Khan se opět hřeje na výsluní popularity. 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek