Music archiv - Ladies Story

Chiffons

ChiffonsJUDY CRAIG - lead vcls 
BARBARA LEE - vcls
PATRICIA BENNETT - vcls
SYLVIA PETERSON - vcls


Alba + důležité kompilace: 
1. HE'S SO FINE - Laurie 1963
2. ONE FINE DAY - Bright Tunes 1963
3. SWEET TALKIN' GUY - Laurie 1966
4. EVERYTHING YOU EVER WANTED TO HEAR ... BUT COULDN'T GET (Kompilace) - Laurie 1984
5. DOO-LANG DOO-LANG DOO-LANG (Kompilace) - Laurie 1985
6. FLIPS, FLOPS AND RARITIES (Kompilace) - Laurie 1986
7. GREATEST RECORDING (Kompilace) - Laurie 1990 


This is alternative content.

Americká dívčí vokální skupina, proslulá svými precizními aranžemi, oblíbená převážně v USA. 
1960. Kapela vzniká na střední škole v New Yorku, odkud pocházejí všechny její členky. (Dívkám je v té době 13-14 let).
Zpočátku účinkují během poledních přestávek ve škole a po vyučování vystupují v okolí bydliště. Místní skladatel a klavírista Ronnie Mack skupinu přesvědčí, aby nacvičila a nahrála demo snímky několika jeho písní.
Mack předává skladbu "Tonight's The Night" s kytarovým sólem Butche Manna (později člena THE DRIFTERS) místní gramofonové společnosti Big Deal. Výsledkem je průměrný hit, který se v US žebříčku umísťuje na 76.místě.
1962. Mack absolvuje s demo nahrávkami několik nabídkových kol, až zainteresuje brooklynské kvinteto THE TOKENS (jeho nahrávka "The Lion Sleep's Tonight" vystoupí v roce 1961 na špičku americké hitparády), momentálně zabezpečující produkci pro značku Bright Tunes, která s Mackem a THE CHIFFONS podepisuje smlouvu. 
V manhattanském studiu Minor Songs Studios se nahrává skladba "He's So Fine" (na doprovodné nástroje hrají THE TOKENS). Hudebního režiséra natolik zaujme zpěv "doo-lang", znějící v pozadí celé nahrávky, že skupině navrhne, aby s ním celou skladbu otevírala.
1963. Společnost Capitol Records má přednostní právo na nahrávky THE TOKENS, ale píseň "He's So Fine" odmítne. Skladbu koupí menší značka Laurie.
Píseň vede čtyři týdny americký žebříček a singlu se prodá více než milion exemplářů. Ronnie Mack odpadne na ulici a v newyorské nemocnici je hospitalizován s Hodgkinsonovou chorobou. Na nemocničním lůžku převezme zlatou desku za hit v podání THE TOKENS, ale krátce na to zemře. "He's So Fine" boduje i v UK, kde skončí na 16.místě.
Album HE'S SO FINE v USA vystoupí na 97.příčku žebříčku. Následující singl "One Fine Day" skončí v USA na 5.pozici. Skladatelská dvojice Goffin/King, která skladbu původně nahráli s Little Evou v úloze sólové zpěvačky a za doprovodu THE TOKENS, nabídne píseň producentům THE CHIFFONS. Ti celou produkci odkoupí, sólový zpěv Little Evy z ní odstraní a nahradí zpěvem THE CHIFFONS.
Pod pseudonymem THE FOUR PENNIES nahrají THE TOKENS také skladbu "My Block". Píseň vyjde na pobočce Laurie Records - Rust, a skončí v USA na no.67.
"One Fine Day" vystoupí ve Velké Británii na 29.místo.
Třetí za sebou jdoucí nahrávka THE CHIFFONS, v jejímž názvu se objevuje slovo "Fine" - "A Love So Fine", se v USA dostane na no.40, ale v UK nemá úspěch, (podobně jako několik dalších singlů).
Vychází "When The Boy's Happy (The Gisl's Happy Too)" v podání THE FOUR PENNIES. Skladba se krátce umísťuje na 95.místě US hitparády a po jejím neúspěchu skupina svůj pseudonym ruší.
1964. Píseň "I Have A Boyfriend" se v USA propracuje na 36.příčku žebříčku.
V červnu soubor účinkuje jako předskupina THE ROLLING STONES na jejich prvním americkém turné. Další singl "Sailor Boy" se v americké hitparádě zastaví až na 81.místě. Skupina podniká právní kroky, aby mohla vypovědět kontrakt s Bright Tunes, který jí přinesl jen minimální zisk, když producenti všechen studiový čas splácejí srážením z tantiém THE CHIFFONS. Soud nakonec rozhodne ve prospěch skupiny s odůvodněním, že její členky podepsaly původní smlouvu jako nezletilé. Ostatní společnosti si nyní na ně dávají pozor, proto se vracejí k Laurie a podepisují dohodu vpřímo s ní.
1965. "Nobody Knows What's Going On" v USA vystoupí na 49.místo.
1966. Díky nahrávce "Sweet Talkin' Guy" se skupina po třech letech vrací do US TOP 10 a skončí na 10.příčce. Píseň se propracuje i do žebříčku v UK, kde se umístí na no.31. "Out Of This World", takřka věrná kopie "Sweet Talkin' Guy", se v USA umísťuje na 67.místě.
Píseň "Stop, Look And Listen" zakotví v USA na no.85 a stane se tam posledním hitem skupiny.
1969. Ze souboru odchází Judy Craig, která navzdory rokům bez jediného hitu stále vystupuje v New Yorku a pravidelně koncertuje po celých Spojených státech.
1972. "Sweet Talkin' Guy" vychází v UK v reedici a nečekaně se tam stane hitem na 3.místě hitparády.
1976. Americký okresní soudce Richard Owen uzná George Harrisona vinným z "nevědomého plagiátorství" písně Ronnieho Macka "He's So Fine", kterého se dopustil při komponování písně "My Sweet Lord", milionového hitu z roku 1970. Všechen zisk z jejího prodeje, který byl od začátku případu v roce 1971 zmrazen, připadne částečně Mackovým dědicům. THE CHIFFONS se pokusí využít publicity procesu a rozsudku a nahrají vlastní verzi písně "My Sweet Lord", ta však nemá úspěch. 
1989. Skupina podniká americké turné "The Royalty Of Doo-Wop" se soubory THE BELMONTS, THE DIAMONDS, THE FLAMINGOS a THE SILHOUETTES, ale popularita z první poloviny šedesátých let, je už v nenávratnu.


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek