Music archiv - Story kapel

Country Joe ( And The Fish)

"COUNTRY JOE" JOSEPH MCDONALD (1942, El Monte, Kalifornie) - gtr, vcls,  keyboards, harm A B C D E F
"THE FISH" BARRY MELTON (1947, USA) - gtr, vcls A B C E F
CARL SHRAGER - perc A B Country Joe
BOB STEELE - bas A B
MIKE BEARDSLEE - vcls A
RICHARD SAUNDERS - bas, gtr, vcls B
JOHN F.CUNNING - drums B
PAUL ARMSTRONG - bas, autoharp B
DAVID COHEN - keyboards, vcls C D
BRUCE BARTHOL - bas, gtr, harm, vcls C
GARY "CHICKEN" HIRSCH - drums C D
MARK RYAN - bas D
MARK KAPNER - keyboards E F
DAVID GETZ - drums E
PETER ALBIN - bas, gtr E
DOUG METZNER - bas F
GREG DEWEY - drums F

Alba + důležité kompilace:
1. (C)ELECTRIC MUSIC FOR THE MIND AND BODY - Vanguard 1967
2. (C)I FEEL LIKE I'M FIXING TO DIE - Vanguard 1968
3. (C)TOGETHER - Vanguard 1968
4. (D)HERE WE ARE AGAIN - Vanguard 1969
5. (-)GREATEST HITS - Vanguard 1969
6. (-)C.J.FISH - Vanguard 1970
7. (-)THE LIFE AND TIMES OF COUNTRY JOE AND THE FISH FROM HAIGHT-ASHBURY TO         WOODSTOCK (2LP Kompilace) - Vanguard 1976
8. (-)REUNION - Fantasy 1976
9. (-)COLLECTORS ITEM (FIRST 3 EP) - Rag Baby 1980
10. (-)THE EARLY YEARS - Rag Baby 1981
11. (-)Live! FILLMORE WEST 1969 - Vanguard 1996

Singly:
1. Not So Sweet Martha Lorraine/Masked Marauder - Vanguard 1967
2. Janis/Janis (Instrumental) - Vanguard 1967
3. Who Am I?/Thursday - Vanguard 1967
4. Rock And Soul Music Part1/Part2 - Vanguard 1967
5. Here I Go Again/You Drive Me Crazy - Vanguard 1969
6. Janis/I Feel Like I'm Fixin'To Die Rag - Vanguard 1970

EP:
1. (A)RAG BABY I. - Rag 1001 1965
2. (A)RAG BABY II. - Rag 1001 1966
3. (-)RAG BABY III. - Rag 1002 1966
4. (-)RAG BABY IV. - Rag 1003 1971

Country Joe McDonald sólově:
1. THINKING OF WOODY GUTHRIE - Vanguard 1969
2. TONIGHT I'M SINGING JUST FOR YOU - Vanguard 1970
3. QUIET DAYS IN CLICHY (Soundtrack) - Sonet 1970
4. HOLD ON, IT'S COMING - Vanguard 1971
5. WAR WAR WAR - Vanguard 1971
6. INCREDIBLE! LIVE! COUNTRY JOE! - Vanguard 1972
7. PARIS SESSIONS - Vanguard 1973
8. COUNTRY JOE - Vanguard 1975
9. PARADISE WITH AN OCEAN VIEW - Fantasy 1975
10. LOVE IS A FIRE - Fantasy 1976
11. GOODBYE BLUES - Fantasy 1977
12. BEST OF COUNTRY - Fantasy 1977
13. ROCK'N'ROLL MUSIC FOR THE PLANET EARTH - Fantasy 1978
14. LEISURE SUITE - Fantasy 1979
15. THE EARLY YEARS - Piccadilly 1980
16. ON MY OWN - Rag Baby 1981
17. INTO THE FRAY (Live) - Rag Baby 1982
18. CHILDS PLAY - Rag Baby 1983
19. ANIMAL TRACKS - Animus 1983
20. PEACE ON EARTH - Rag Baby 1985
21. VIETNAM EXPERIENCE (2LP) - Rag Baby 1986
22. SUPERSTICIOUS BLUES - Rykodisc 1991
23. CARRY ON - Rykodisc 1995

 

Americká skupina, pohybující se na pomezí folk-rock-blues, silně politicky a ekologicky orientovaná. Její raná tvorba je excelentní ukázkou kalifornské psychedelie. Stěžejní postavou je "Country Joe" Joseph McDonald. Narodil se 1.ledna 1942 v El Monte v Kalifornii v levicově založené rodině. Rodiče mu dali křestní jméno Joseph po Josefu Visarionoviči Stalinovi. Vyrostl při poslechu country a folku, kteroužto hudbu provozoval již od útlého dětství.
1964. Po čtyřech letech služby v americkém námořnictvu McDonald a Melton(zvaný přáteli "The Fish"), přicházejí jako studenti do Berkeley v Kalifornii. Zapojují se do místního folkového dění a zakládají školní skupinu THE BERKELEY STRING QUARTET. McDonald využil příležitost a natočil album s Blairem Harrimanem, s názvem THE GOODBYE BLUES, ve velmi malém nákladu, které je dnes super rarita. Další kapelou našich dvou hrdinů je INSTANT ACTION JUG BAND. McDonald začíná psát politicky podbarvené texty, které budou pro jeho tvorbu charakteristické.
1965. Po takřka ročním vystupování v akustické podobě se McDonald rozhodne pro elektrický zvuk a sestavuje soubor COUNTRY JOE AND THE FISH (název vzniká z přezdívek obou protagonistů). Dalšími členy jsou David Cohen(keyboards), Bruce Barthol(gtr), John F.Cunning(drums) a Paul Armstrong(bas). Skupině se nepodaří uzavřít nahrávací smlouvu, ale její dvě EP vyjdou v omezeném nákladu jako příloha folkového časopisu Rag Baby.
1966. Vydavatel Rag Baby Ed Denson s manažérem skupiny domluví nahrávání na speciální folkové značce Vanguard. Po odchodu Cunninga s Armstrongem přebírá baskytaru Barthol a za bicí usedá Gary "Chicken" Hirsch.
1967. V červnu vystupují na Monterey Pop Festivalu v Kalifornii. Jednoznačně psychedelické debutní album ELECTRIC MUSIC FOR THE MIND AND BODY se navzdory minimální propagaci v rozhlase dostane v USA na 39.místo prodejnosti. Stává se senzací mezi kalifornskými hippies a snad žádný trip se neobejde bez tohoto kultovního vinylu. Oblíbená skladba "Not So Sweet Martha Lorraine", má satirický sociální text. Dále jsou zde "drogové" písně jako např. "Flying High", "Bass Strings" a "Section 43" a nesmí chybět samozřejmě sžíravě politický song "Superbird". Desku uzavírá milostná balada "Grace", věnovaná zpěvačce THE JEFFERSON AIRPLANE, Grace Slick.
1968. Album I FEEL LIKE I'M FIXING TO DIE zakotví v USA na 67.místě hitparády. Titulní skladba je jemným, ale jedovatým komentářem, na téma vietnamské války a stává se hymnou. Vyňatý singl "Janis", překrásný love song, popisuje McDonaldovu romanci s Janis Joplin. Muzikantskou vyspělost skupiny prezentují skladby "Eastern Jam", "Who Am I?" a opět drogově zaměřené kusy "Thought Dream", "The Bomb Song" a úžasná "Acid Commercial".
V únoru COUNTRY JOE AND THE FISH vystupují v londýnském Roundhouse v rámci prvního turné po Anglii a Evropě.
McDonald ruší vystoupení skupiny na hippie festivalu Jerryho Rubina "Festival Of Love", který koliduje s předvolebním sjezdem Demokratické strany!
Album TOGETHER se umísťuje v US žebříčku na 23.místě. Obsahuje další protiválečnou píseň "Untitled Protest" a dvě výrazné, politicky zaměřené skladby "The Streets Of Your Town" a "Bright Suburban Mr And Mrs Clean Machine". Odchází Barthol, aby se vyhnul odvodu na vojnu, na jeho místo nastupuje Mark Ryan. Skupina vystupuje před stotisícovým publikem na Miami Pop Festival v Hallendale na Floridě.
1969. V lednu odchází Ryan, Hirsch a Cohen. McDonald získává Marka Kapnera(keyboards) a ze skupiny BIG BROTHERS & THE HOLDING COMPANY přicházejí Peter Albin(bas) a David Getz(drums). Začíná se nahrávat nový materiál a McDonald zve netradiční složení studiových hráčů, mezi kterými jsou členové orchestru Counta Basieho a Oaklandského symfonického orchestru.
V dubnu soubor v novém složení podniká turné po Evropě. V červenci vychází album HERE WE ARE AGAIN, ale složení ve kterém bylo nahráno, už neexistuje, když Albin a Getz opět obnovují formaci BIG BROTHERS & THE HOLDING COMPANY.
McDonald získává Douga Metznera(bas) a Grega Deweye(drums), aby se skupinou vystoupili na festivalu ve Woodstocku, pořádaném 21. až 24.srpna 1969. Skupina absolvuje další evropské turné. McDonald vydává sólové album THINKING OF WOODY GUTHRIE, hold folkovému zpěvákovi Woodymu Guthriemu.
1970. Vychází druhé sólové album TONIGHT I'M SINGING JUST FOR YOU. McDonalda obviní z obscéností a za povzbuzování publika ke skandování vulgárností, při koncertu ve Worcesteru v Massachusetts, při skladbě "Fish Cheer". Musí zaplatit pokutu 500 dolarů.
LP - C.J.FISH, kolektivní dílo souboru, končí v USA na 111.místě. V červnu McDonald rozpouští skupinu a dává se na sólovou dráhu.
1971. V dubnu vychází v Londýně nahrané album HOLD ON, IT'S COMING, na kterém se
podílí výběr anglických hudebníků včetně Spencera Davise, ale do žebříčku neproniká. McDonald, Jane Fondová a Donald Sutherland se zapojují do protiválečné revue "Free The Army", putující po amerických vojenských základnách, ale po veřejné roztržce mezi ním a Jane, revui opouští.
Vychází LP - WAR WAR WAR, inspirované básnickou sbírkou Roberta W.Service na téma 1.světové války "Rhymes Of A Red Cross Man". Na albu hraje a zpívá pouze McDonald, který je i jeho producentem. LP končí v USA na no.185.
Kompilační dvojalbum THE LIFE AND TIMES OF COUNTRY JOE AND THE FISH FROM HAIGHT-ASHBURY TO WOODSTOCK, se nakrátko mihne v americkém žebříčku na 197.příčce.
1972. Koncertní album INCREDIBLE! LIVE! COUNTRY JOE!, se v USA umísťuje na no.179 a McDonald zůstává na koncertech hlavním magnetem. McDonald sestavuje soubor COUNTRY JOE & HIS ALL-STAR BAND, velkou (a nestálou) formaci pro klubová vystoupení a koncertní šňůry.
1973. Vychází album PARIS SESSIONS, ale do žebříčku se nedostane.
1974. V lednu se THE ALL-STAR BAND rozpadá. McDonald sestavuje se svým dávným přítelem Meltonem duo, které působí převážně v Paříži, ale v době turné procestuje 240.000 kilometrů.
1975. Vychází další sólové album COUNTRY JOE. McDonald se vrací do Berkeley a přidává se ke skupině ENERGY CRISIS, kterou založil Phil Marsh a Bruce Barthol.
ENERGY CRISIS dostává název COUNTRY JOE & HIS BAND, někdy i COUNTRY JOE & THE FISH. Soubor podniká rozsáhlé koncertní turné, které směřuje dokonce i do Austrálie a Japonska. McDonald, který má uzavřenou sólovou smlouvu s Fantasy Records, protlačí do amerického žebříčku svoje poslední album PARADISE WITH AN OCEAN VIEW, které tam uvízne na 124.místě.
1976. McDonald se výrazně angažuje v kampani za záchranu velryb "Save The Whale" a nahrává vlastní píseň "Save The Whales", která se v některých zemích stane hitem. V červnu dochází ke znovuobnovení skupiny v původním složení, odpovídajícím prvním třem deskám, kvůli vystoupení na festivalu v Cardiff Castle ve Walesu. Fantasy vydává skupině LP - REUNION, které se však příliš neprodává.
Vychází McDonaldovo sólové album LOVE IS A FIRE, ale propadá. Country Joe opouští původní soubor FISH, kterému se bez něho nepodaří vydat album a později se rozpadá.
1977. V dubnu McDonald vystupuje na třídenní akci v Tokiu společně s Jacksonem Brownem, Richie Havensem a dalšími. Cílem je získat 150.000 dolarů na záchranu velryb a delfínů před japonským rybářským průmyslem.
1978. V květnu vychází LP - ROCK'N'ROLL MUSIC FOR THE PLANET EARTH. McDonald se kvůli vystoupením v Evropě opět spojuje s Meltonem. Poté se vrací do Kalifornie, aby se připojil k souboru THE BARRY MELTON BAND, hrajícímu skladby Meltona a starý hudební materiál formace FISH a skupina pod staronovým názvem COUNTRY JOE & THE FISH podniká turné po Kalifornii a Texasu.
1982. McDonald vystupuje na benefičním koncertu v sanfranciském Moscon Centre po boku THE GRATEFUL DEAD, Boze Scaggse a JEFFERSON STARSHIP. Akce souvisí s projektem na podporu veteránů vietnamské války.
1989. McDonald se zúčastňuje 13.ročníku Maine Arts Festival v Deering Oaks Park v Portlandu.
1991. McDonald se vrací do nahrávacího studia a nahrává album SUPERSTICIOUS BLUES, které vychází na značce Rykodisc. V roce 1995 následuje pro tutéž firmu LP - CARRY ON. Prodejnost desek je uspokojivá i když hlavními aktivitami McDonalda zůstává politika, ekologie a příležitostné skládání filmové hudby.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek