Music archiv - Story kapel

Cream

ERIC "SLOWHAND" CLAPTON (vl. jménem Eric Patric Clapp) - gtr,  vcl (1945,  Ripley,  Derbyshire,  U. K. )Cream
JACK BRUCE  (vl. jménem John Symon Asher) - bas,  vcl (1943,  Glasgow,  Skotsko)
GINGER BAKER (vl. jménem Peter Edward Baker) - drms (1939,  London,  U. K. ) 

Alba + důležité kompilace:
1.  FRESH CREAM - Reaction 1966
2.  DISRAELI GEARS - Reaction 1967
3.  WHEELS OF FIRE (2LP) - Polydor 1968
4.  WHEELS OF FIRE - IN THE STUDIO - Polydor 1968
5.  WHEELS OF FIRE - LIVE AT THE FILLMORE - Polydor 1968
6.  CREAM ON TOP - Polydor 1969
7.  GOODBYE - Polydor 1969
8.  THE BEST OF CREAM - Polydor 1969
9.  FULL CREAM - Polydor 1970
10.  LIVE CREAM - Polydor 1970
11.  LIVE CREAM VOL. 2 - Polydor 1972
12.  HEAVY CREAM (2LP) - RSO/Polydor 1973
13.  CREAM VOL. 2 (Compilation) - RSO 1978
14.  STORY OF CREAM (2LP) - Polydor 1983
15.  THE CREAM OF ERIC CLAPTON - RSO 1987
16.  DESERTED CITIES: THE CREAM COLLECTION - Pickwick 1992
17.  VERY BEST OF - Polydor 1995
18.  THOSE WERE THE DAYS (4CD) - Polydor 1997

 

Singly:
1.  Wrapping Paper/Cat's Squirrel - Reaction 1966
2.  I Feel Free/N. S. U.  - Reaction 1966
3.  Strange Brew/Tales Of Brave Ulysees - Reaction 1967
4.  Anyone For Tennis/Pressed Rat And Warthog - Polydor 1968
5.  Sunshine Of Your Love/SWLABR - Polydor 1968
6.  White Room/Those Were The Days - Polydor 1969
7.  Badge/What A Bringdown - Polydor 1969

 

Po úspěšném působení v THE ROOSTERS,  CASEY JONES AND THE ENGINEERS,  THE YARDBIRDS a JOHN MAYALL'S BLUESBREAKERS se Clapton v roce 1965 vydává na dovolenou do Řecku,  kde hraje po vinárnách s combem THE GREEK LOON BAND,  aby získal prostředky k plánované cestě kolem světa.  Majitel hudebního klubu v Athénách se ho ale pokoušel vydírat.  Kytarista je donucený vzdát se nového zesilovače značky Marshall a dokonce i svých šatů.  Vrací se potupně do Anglie a přidává se opět k BLUESBREAKERS Johna Mayalla.  Jeho první nahrávkou je skladba "I'm Your Witchdoctor" v produkci Jimmyho Page.  Z muzikantů v BLUESBREAKERS na něho nejvíce zapůsobí basista Jack Bruce,  dřívější hráč ve skupinách Alexise Kornera a Grahama Bonda,  kterého však brzy přetahuje Manfred Mann do své kapely.  V červnu 1966 navštěvuje koncert BLUESBREAKERS v Oxfordu jazzový bubeník Ginger Baker a navrhuje Claptonovi,  který ho uchvátil kytarovou hrou,  založit novou skupinu.  Clapton souhlasí,  ale vymiňuje si jako třetího člena právě Jacka Bruce.  Bruce odchází od Manfreda Manna a vzniká nejprve jednorázové seskupení POWERHOUSE (Eric Clapton,  Jack Bruce,  Paul Jones,  Stevie Winwood,  Peter York),  které vydává jediné LP - WHAT'S SHAKIN' (Elektra 1966),  nyní sběratelský klenot.
Ale to již nadešel čas na vznik první skutečné "superskupiny"! CREAM (Smetánka,  myšleno jako "výkvět") je na světě.  Podepisují smlouvu s firmou Reaction Records patřící Robertu Stigwoodovi a pouštějí se do psaní nového repertoáru.  Po několika dnech zkoušek se v srpnu 1966 úspěšně uvedli na jazzovém a bluesovém festivalu ve Windsoru.  Ač měli v úmyslu hrát čisté blues,  brzy jejich skladby dostávají charakter spíše rock-bluesový.  První SP "Wrapping Paper" má netypicky klidnou atmosféru a dostává se pouze na 34. místo žebříčku.  Zato další věc - "I Feel Free" (Jack Bruce,  Pete Brown),  již s originální creamovskou instrumentální virtuositou,  strmě stoupá a získává si přízeň kritiky i běžných posluchačů.  FRESH CREAM,  první album skupiny,  definuje základ zvuku tria: bluesově,  resp.  jazzově laděná sóla a ohňostroj překvapivých nápadů s až psychedelickými aranžmá! LP se dostává na 6. příčku britské hitparády.  CREAM v roce 1967 podnikají triumfální turné po Spojených státech.  Všude slaví obrovský úspěch a Claptonovi improvizace se stávají kultem.  Další singl "Strange Brew" vychází dříve v zámoří než v Británii,  což jen potvrzuje,  jakou pozici si zde hudebníci vybudovali.  Eric Clapton hraje například na albu WE'RE ONLY IN IT FOR MONEY Zappových MOTHERS OF INVENTION.  Turné po rodné Anglii je tak úspěšné,  že o jejich rostoucí popularitě píší i nejsledovanější deníky (např. TIME).  Druhé album DISRAELI GEARS boduje po obou stranách Atlantiku a definitivně staví CREAM na špičku světové hudební scény.  Vše se ale vyvíjí jinak.  V roce 1968 se mezi znepokojenými fanoušky začínají šířit zvěsti,  že se zbožňovaný soubor hodlá rozejít.  Clapton je hysterickým obdivem znechucen a jde tak daleko,  že hraje zády k šílejícímu davu a odmítá rozhovory s novináři.  Vyňatá skladba "Sunshine Of Your Love" z druhé desky se umisťuje pouze na 36. místě a skupina se uvoluje složit hudbu k filmu The Savage Seven společně s americkými IRON BUTTERFLY.  Koncem roku 1968 vychází dvojalbum WHEELS OF FIRE - kombinace studiových nahrávek a koncertu z Fillmore East v San Francisku.  Má obrovský úspěch a nakopne "Sunshine Of Your Love" na 5. příčku.  Další singlovka "White Room" už zase trůní na špičce.  Na poslední dva koncerty v londýnské Royal Albert Hall (s předskupinami YES a TASTE) v listopadu 1968,  přišlo 10. 000 nadšených fanoušků,  dalším tisícovkám se nedostaly vstupenky.
V únoru 1969 Clapton s Bakerem sestavují soubor BLIND FAITH s baskytaristou Ricem Grechem (před tím FAMILY) a klávesistou Steviem Winwoodem (ex TRAFFIC).  Bruce nastupuje na sólovou dráhu,  která mu vydrží až po osmdesáté roky.  "Posmrtné" album CREAM - GOODBYE se vyšvihne do čela britského žebříčku a ukazuje,  že rozpad byl zřejmě předčasný a zbytečný.  Po zániku skupiny nabírají tempo reedice jejich nahrávek a jsou stále velmi oblíbené a bodují v žebříčcích.  Viz 1969 THE BEST OF CREAM - 6. místo,  1970 LIVE CREAM - 4. místo,  1973 HEAVY CREAM - 135. místo,  1987 THE CREAM OF ERIC CLAPTON - 3. místo.
Ve skupině CREAM se sešli tři muzikanti skvělých instrumentálních kvalit.  Každý z nich byl individualitou s vlastním pohledem na tvorbu a spojovala je snad jen láska k blues.  Hudba tria se začala měnit a směřovala pod nenásilným tlakem Jacka Bruce k progresivnímu hard rocku.  Jazzman Baker toto,  byť se skřípotem zubů akceptoval,  ale Clapton nemohl překousnout novou orientaci a náhle vzniklá popularita tria ho netěšila.  Po Londýně se začaly objevovat nápisy "Eric je Bůh!" a Clapton si uvědomoval,  že rozjaření fanoušci vlastně jeho hudbu neposlouchají a CREAM se stávají ze seriózní kapely senzací pro média.  Ironií osudu bylo,  že nově vzniklá superskupina BLIND FAITH,  si toto "břemeno" popularity nesla dál ačkoli hrála mnohem složitější hudbu,  kde Eric přepustil vůdčí úlohu Stevie Winwoodovi.  Nakonec na tvrdou elektrickou hudbu rezignoval a odešel do Ameriky,  kde začal hrát s duem DELANEY AND BONNIE country-soul.  Styl skupiny CREAM byl pro řadu bluesrockových skupin inspirací a mnoho jich vděčí za svůj úspěch právě "creamovskému" pojetí hudby hrané v triu.  Jako zářný příklad můžeme jmenovat skvělé skupiny TASTE a MOUNTAIN.  Také slovutní LED ZEPPELIN a BLACK SABBATH uvádějí,  že je jejich hra ovlivnila. 
A nakonec dva citáty Johna Peela z jeho nekrologu v Melody Makeru: "Co hráli vlastně Cream? Pojmy blues,  jazz nebo psychedelic music jsou pro tyto kolektivní improvizace tří mimořádných osobností pouze brožurkově přibližné.  Jejich hudba byla neuchopitelná a nepojmenovatelná.  Nebyla v ní však ani špetka kalkulu".
"CREAM vznikli proto,  že se tři lidé báli,  aby se v prostředí svých někdejších kapel nezuniformovali a neztratili vlastní tvář.  Ze stejného důvodu se CREAM i rozešli". 

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek