Music archiv - Story kapel

Creedence Clearwater Revival

JOHN FOGERTY (1945, Berkeley, Kalifornie) - vcls, gtr CCR
TOM FOGERTY (1941, Berkeley, Kalifornie) - vcls, gtr
STU COOK (1945, Oakland, Kalifornie) - bas
DOUG "COSMO" CLIFFORD (1945, Palo Alto, Kalifornie) - drums

Alba:
1. CREEDENCE CLAERWATER REVIVAL - FANTASY 1968
2. BAYOU COUNTRY - FANTASY 1969
3. GREEN RIVER - FANTASY 1969
4. WILLY AND THE POOR BOYS - FANTASY 1970
5. COSMO'S FACTORY - FANTASY 1970
6. PENDULUM - FANTASY 1971
7. MARDI GRASS - FANTASY 1972
8. LIVE IN EUROPE (2LP) - FANTASY 1974
9. LIVE IN GERMANY - FANTASY 1975
10. THE GOLLIWOGS:PRE-CREEDENCE(1965-66) - FANTASY 1975
 
Důležité kompilace:
CREEDENCE GOLD - FANTASY 1972
MORE CREEDENCE GOLD - FANTASY 1973
CHRONICLE (2LP) - FANTASY 1976
GREATEST HITS - FANTASY 1979
CREEDENCE COUNTRY - FANTASY 1981
THE CONCERT 70' - FANTASY 1981
CHOOGLIN - WEA 1982
SINGLES 68/72 - WEA 1983
THE CREEDENCE COLLECTION (2LP) - WEA 1985
CHRONICLE VOL.2 (2CD) - WEA 1990
REALLY BEST - WEA 1994
PROUD MARY (BEST OF) - WEA 1996
RECOLLECTION - SPV 1998
C.C.R. BOX SET - FANTASY 2001
 
Sólo:
TOM FOGERTY
TOM FOGERTY - FANTASY 1972
EXCALIBUR - FANTASY 1972
ZEPHYR NATIONAL - FANTASY 1974
MYOPHIA - FANTASY 1975
DEAL IT OUT - FANTASY 1981
PRECIOUS GEMS - FANTASY 1984
 
JOHN FOGERTY
THE BLUE RIDGE RANGERS - FANTASY 1973
JOHN FOGERTY - FANTASY 1975
HOODOO - ASYLUM 1978
THE COLLECTION - IMPRESSION 1985
CENTERFIELD - W.B. 1985
EYE OF THE ZOMBIE - W.B. 1986
BLUE MOON SWAMP - W.B. 1987
PREMONITION - W.B. 1998
 
DOUG CLIFFORD
DOUG "COSMO" CLIFFORD - FANTASY 1972

Oblíbená komerční rocková skupina z přelomu 60. a 70. let. Její vedoucí John Fogerty pocházel z kalifornského Berkeley. V roce 1959 se přestěhoval do San Franciska, kde založil svou první skupinu s Cliffordem a Cookem. Vystupují po studentských klubech pod jménem TOMMY FOGERTY AND THE BLUE VELVETS. Později se k nim přidává i Tom Fogerty, který pracuje jako úředník v expedici společnosti FANTASY RECORDS. V roce 1964 zástupce firmy Hy Weiss podepisuje se skupinou smlouvu. Kapela přijímá název THE VISSIONS, ale Weiss dává na etikety debutního singlu vytisknout jméno THE GOLLIWOGS, které podle něho zní britštěji. Skupině se nelíbí, ale příjme ho.
V roce 1966 zakládá FANTASY novou pobočku orientovanou na mládež - SCORPIO RECORDS, kde jsou THE GOLLIWOGS hlavní akvizicí. Na této značce nahrála Fogertyho skupina několik singlů. S výjimkou lokálního hitu "Brown-Eyed Girl", kterého se prodalo 10.000 kusů SP (!), vesměs neúspěšných. John Fogerty a Clifford jsou náhle povoláni do armády a slibná kariéra je zastavena.
Po návratu obou odvedenců skupina začíná hrát syrovější tvrdý rock britského typu. V roce 1967 se GOLLIWOGS zprofesionalizovali a změnili jméno na definitivní CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL. (CREEDENCE je jméno starého přítele, CLEARWATER je značka piva a REVIVAL má vyjadřovat záměr příštího stylu skupiny). V roce 1975 vydala FANTASY kompletní tvorbu GOLLIWOGS na stejnojmenném retrospektivním albu.
První nahrávkou C.C.R. je skladba "Porterville" na značce SCORPIO RECORDS. Skupina využila zájmu o veškerou sanfranciskou hudbu a natočila své první album, obsahující adaptace standardních rockových skladeb plus několik Fogertyho originálů. Obě písně vybrané na singly - jak stará Dale Hawkinsova "Suzie Q", tak i "I Put A Spell On You" od Screamin'Jay Hawkinse, uspěly na hitparádách.
Totéž se podařilo dvěma skladbám ze druhého alba "Proud Mary" a "Born On Bayou". "Proud Mary", veselý příběh o parníku na Mississippi, který složil John Fogerty v den propuštění z armády se stane nejčastěji nahrávanou skladbou souboru jinými interprety (IKE AND TINA TURNER, ELVIS PRESLEY, SOLOMON BURKE atd.). Následující další miliónové hity "Bad Moon Rising" a "Green River" z alba třetího, potvrdily Fogertyho autorskou genialitu. V roce 1970 byli CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL vůbec nejúspěšnější americkou skupinou co do prodeje desek. Úspěch ještě zvětšilo nové album WILLY AND THE POOR BOYS s velkým hitem "Down On The Corner". Mnohými kritiky je právě toto album považováno za nejlepší.
C.C.R. hrají na festivalu NEWPORT'69 v kalifornském Northridge před 150.000 diváky spolu s J.HENDRIX EXPERIENCE, BYRDS, JETHRO TULL a zaznamenávají velký úspěch. Vystupují i na WOODSTOCKU, ale nesouhlasí, aby bylo jejich vystoupení použito ve filmu ani na albu z tohoto festivalu.
Páté LP obsahovalo tři hity - "Traveling Band", "Up Around The Bend" a "Lookin'Out My Back Door" plus staré šlágry, známé z provedení Roye Orbisona, Elvise Presleyho a Marvina Gaye. Přesto následující deska znamená prudký pokles úrovně a signalizuje, že odchod Toma Fogertyho byl na spadnutí.
Po odchodu Toma vystupuje trio pod nezměněným názvem dál. Absolvuje dlouhé turné po světě a vydává poslední studiové album MARDI GRASS, obsahující sice úspěšný singl "Sweet Hitch Hiker", ale jinak nejhorší, co kdy CREEDENCE natočili. Brzy potom se trio rozpadá.
Téhož roku vydal Tom Fogerty dvě alba, která ukazují, jak talentovanou osobností je. Cliffordovo LP zase naznačuje, že byl lepším bubeníkem než zpěvákem.
John Fogerty pokračuje pod pseudonymem THE BLUE RIDGE RANGERS. Na stejnojmenném albu hraje na všechny nástroje. Přineslo dva hity na countryových hitparádách - "Jambalaya" a "Hearts Of Stone". Jeho další alba byla sice trochu z módy, nicméně ukazují velkou osobnost, jíž se pozvolna stává. V roce 1985 slaví skvělý comeback se sólovým LP CENTERFIELD, s kterým se vyhoupne na 1.místo amerického žebříčku.
Jeho bratr Tom, kterému se zastesklo po staré dobré skupině, v roce 1973 natočil SP "Joyful Ressurection" s Cliffordem a Cookem, na němž vypráví historii C.C.R.
Oba zbývající členové se stali vyhledávaným studiovým týmem, který pracoval s Dougem Sahmem (album GROOVER'S PARADISE) a s kapelou THE DON HARRISON BAND.
Tom Fogerty umírá po dlouhé nemoci v roce 1990 v arizonském Scottsdale na respirační selhání v důsledku nedoléčené tuberkulózy.
CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL jsou dodnes nejlepší skupinou orientovanou na revival hudby 50.let. Kromě výborných verzí starých rock'n'rollových hitů prokázali mimořádnou schopnost psát ve stejném stylu nové písně a v dostatečně moderním hávu je nabídnout posluchači své doby. Velké uznání si zaslouží za popularizaci tzv. cayoon(kajún) music (frankoidní lidové muziky z delty Mississippi, která byla ekvivalentem černošského blues), jež prezentovali ne tak ortodoxně jako DR.JOHN, nicméně s mnohem větším komerčním úspěchem. Není divu, že všechny jejich singly jsou zlaté a všech jejich sedm alb je přinejmenším jednou platinových.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek