Music archiv - Ladies Story

Crystals

BARBARA ALSTON - vcls 
MARY THOMAS - vcls
DEE DEE KENNIBREW (vl.jménem DOLORES HENRY) - vcls
LALA BROOKS (vl.jménem DOLORES BROOKS) - vcls
PAT WRIGHT - vcls
FRANCES COLLINS - vcls


CrystalsAlba + důležité kompilace: 
1. TWIST UPTOWN - Philles 1962
2. HE'S A REBEL - Philles 1963
3. THE CRYSTALS SING THEIR GREATEST HITS - Philles 1963
4. PHIL SPECTOR WALL OF SOUND VOL.3
(Kompilace) - Philles 1975
5. BEST OF THE CRYSTALS (Kompilace) - EMI 1992
6. 16 GREATEST HITS (Kompilace) - Sixteen 1993


Americká dívčí vokální skupina, věčná rivalka posléze úspěšnějších THE SHIRELLES. 
1961. Soubor vzniká z dlouhé chvíle na brooklynské střední škole v New Yorku, kde se potkává se skladatelem Leroyem Batesem (jeho dcera Crystal dá skupině název) a spolupracuje na demo snímcích jeho skladeb pro vydavatelství Hill And Range Music.
Po schůzce v newyorské kanceláři vydavatelství, producent Phil Spector podepisuje s THE CRYSTALS smlouvu jako s prvním interpretem pro svoji novou značku Philles, a v newyorském studiu Mirasound s nimi nahrává singl "Oh Yeah, Maybe Baby" se skladbou "There's No Other (Like My Baby)" na B-straně. 

This is alternative content.

Američtí diskžokejové singl zprvu odmítají a potom začínají pouštět jeho B-stranu, která po dvou měsících vystoupí v USA na 20.místo.
1962. V květnu skladba "Uptown" (napsaná původně pro Tonyho Orlanda, ale Spector přesvědčí její autory Barryho Manna a Cynthii Weil, že písni by lépe slušel ženský hlas) se sólovým zpěvem Barbary Alston, se v USA vyšplhá na 13.příčku hitparády.
Kvůli problémům s vysíláním skladby v rozhlasu se "He Hit Me (And It Felt Like A Kiss)" nedostane do US TOP 100, protože jsou v textu písně jasné masochistické narážky. Spector píseň přesto neupraví a když uslyší demo snímek skladby Gene Pitneye "He's A Rebel", vytuší v ní potenciální hit. 
"He's A Rebel" se na dva týdny usadí na čele US žebříčku a stane se milionovým hitem. Sólovou zpěvačkou je Darlene Love (vl.jménem Darlene Wright) doprovázená Fanitou James a manželkou Jacka Nitzscheho Gracií (členkou THE BLOSSOMS). V New Yorku izolovaná skupina THE CRYSTALS netuší, že Spector rychle nahrává v Los Angeles konkurenční verzi skladby s Vicky Carr, aby ji mohl vrhnout na trh. 
Když odejde Mary Thomas, která se jde vdávat, skupina se zredukuje na kvarteto.
1963. "He's A Rebel" končí ve Velké Británii na 18.místě.
Song "He's Sure The Boy I Love" s Darlene Love a THE BLOSSOMS, bez skutečných THE CRYSTALS, v USA vystoupí na no.11.
LP - HE'S A REBEL na 131.místě v USA, je jediným albovým žebříčkovým úspěchem kvarteta. 
Chytlavá píseň "Da Doo Ron Ron", kde sólo zpívá Lala Brooks, se v USA propracuje na 3.místo a je dalším milionovým hitem souboru. V UK končí na no.5 a stane se prvním větším mezinárodním hitem THE CRYSTALS. 
"Then He Kissed Me" se v USA dostane na 6.místo a pokládá se za první vyzrálý produkt "soundu" Phila Spectora. Vztahy mezi skupinou a jejím producentem jsou stále napjatější, soubor cítí, že jeho tvořivý přínos je minimální a nepomáhá kariéře kapely. Spector se zase zajímá o produkci na úkor postavení interpretů. "Then He Kissed Me" se v UK propracuje na 2.příčku hitparády. Skupinu opouští Pat Wright, která se vdává a na její místo přichází Frances Collins.
Nahrávky skupiny "Santa Claus Is Comin'To Town" a "Rudolph The Red-Nosed Reindeer" se objevují na načasované vánoční kompilaci firmy Philles A CHRISTMAS GIFT FOR YOU.
1964. Singl "Little Boy" je komerčním zklamáním (no.92 v USA). Spector zastaví vydání singlu v UK a umístí skladbu na B-stranu nové nahrávky "I Wonder".
"I Wonder" se v USA umístí na 36.místě v době, kdy je skupina na úspěšném šestitýdenním turné po Velké Británii s Manfredem Mannem (který ji doprovází na jevišti), Joem Brownem a Johnnym Kiddem.
"All Grown Up", labutí píseň souboru, se v US žebříčku dostane pouze na 98.příčku.
1965. Zklamaná skupina se vykupuje ze smlouvy s Philles a podepisuje novou s United Artists. Debut na značce UA "My Place" nepřinese jednoznačně identifikovatelný zvuk souboru a do žebříčku se nedostane. 
1966. Ani píseň "Are You Trying To Get Rid Of Me, Baby?" nemá úspěch. UA vezme název písně ("Chceš se mě zbavit, miláčku?") doslova a rozvazuje s kapelou smlouvu. THE CRYSTALS se na určitý čas uchylují ke koncertování, ale potom se vrátí k civilnímu životu.
1971. Skupina se obnoví kvůli účinkování v množících se koncertních programech po USA, zaměřených na oldies, a vystupuje v New Yorku na jednom z největších koncertů Richarda Nadera "Rock'n'Roll Revival".
1974. Nesmrtelná píseň "Da Doo Ron Ron" vychází ve Velké Británii v reedici a umísťuje se na 34.místě hitparády. 
Staré nahrávky skupiny se pravidelně objevují na různých výběrech, které mapují "zlatou" doo-wopovou éru. 

Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek