Music archiv - Story kapel

Crosby, Stills, Nash & Young

DAVID CROSBY (vl.jm. David Van Cortland, 1941,  Los Angeles) - gtr,  vcls,  bas
STEPHEN STILLS (1945,  Dallas,  Texas) gtr,  vcls,  keyboardsCSNY
GRAHAM NASH (1942,  Blackpool,  UK) - gtr,  vcls
NEIL YOUNG (1945,  Toronto,  Kanada) - gtr,  vcls,  harmonica

Alba + důležité kompilace:
CROSBY, STILLS & NASH
1. CROSBY, STILLS & NASH - Atlantic 1969
2. CSN - Atlantic 1977 
  
CROSBY, STILLS & YOUNG
1. CROSBY, STILLS & YOUNG - Atlantic 1969

CROSBY, STILLS, NASH & YOUNG
1. BIG SUR FOLK FESTIVAL (Live) - Atlantic 1969
2. DEJA VU - Atlantic 1970
3.. REPLAY (Kompilace) - Atlantic 1980
4. SO FAR (Kompilace) - Atlantic 1974
5. BEST OF - Atlantic 1977
6 ALLIES (Live) - Atlantic 1983
7. DAYLIGHT AGAIN - Atlantic 1982
8. FOUR WAY STREET (2LP Live) - Atlantic 1972
9. AMERICAN DREAM - Atlantic 1989
10. LIVE IT UP - Atlantic 1990
11. CARRY ON (2LP Live) - Atlantic 1991
12. AFTER THE STORM - Atlantic 1994
13. HEARTLAND - WEA 1999
14. LOOKING FORWARD - WM 1999

David Crosby sólově:
1. IF I COULD ONLY REMEMBER MY NAME - Atlantic 1971
2. WIND ON THE WATER (+Nash) - ABC 1975
3. WHISTLING DOWN THE WIRE (+Nash) - ABC 1976
4. CROSBY/NASH LIVE - ABC 1977
5. THE BEST OF CROSBY/NASH - ABC 1978
6. OH YES I CAN - A&M 1989
7. THOUSAND ROADS - Atlantic 1993
8. LIVE AS IT GETS - Atlantic 1994
9. IT'S ALL COMING BACK TO ME NOW (Live 1993) - Atlantic 1995
10. C.P.R. - Atlantic 1998

Stephen Stills sólově:
1. SUPER SESSION (With MIKE BLOOMFIELD & AL KOOPER) - Atlantic 1968
2. STEPHEN STILLS BAND - Atlantic 1970
3. STEPHEN STILLS 2 - Atlantic 1971
4. STILLS - Columbia 1975
5. STEPHEN STILLS - LIVE - Atlantic 1976
6. ILLEGAL STILLS - Columbia 1976
7. STILLS STILLS - THE BEST OF STEPHEN STILLS - Atlantic 1977
8. THROUGHFARE GAP - Atlantic 1978
9. RIGHT BY YOU - Atlantic 1984
10. STILLS ALONE - Atlantic 1991

MANASSAS
1. MANASSAS (2LP) - Atlantic 1972
2. DOWN THE ROAD - Atlantic 1973

STILLS/YOUNG BAND
1. LONG MAY YOU RUN - Reprise 1976

Graham Nash sólově:
1. SONGS FOR BEGINNERS - Atlantic 1971
2. WITH DAVID CROSBY - Atlantic 1972
3. WILD TALES - Atlantic 1974
4. EARTH & SKY - Capitol 1980
5. INNOCENT EYES - Capitol 1986

 

1968. Po rozpadu skupiny BUFFALO SPRINGFIELD se Stills připravuje na spolupráci s firmou Atlantic Records,  když Crosby (ex THE BYRDS) bere Nashe,  který právě koncertuje po USA s britským souborem THE HOLLIES a s kterým ho dva roky předtím seznámila Mamma Cass Elliot,  aby navštívili Stillse v jeho domě v Laurel Canyon v Louisianě. Když se pustí do tvořivých jam session a zjistí neobvyklé hudební souznění,  rozhodnou se založit skupinu.
David Geffen podniká z pověření Atlantic Records právní a smluvní kroky,  aby mohl všechny členy skupiny dostat pod svoji značku. Crosby,  Stills a Nash odjíždějí komponovat do Londýna. Nash se mimo toho musí zbavit závazků s THE HOLLIES. Ty také po dobročinném koncertu v londýnském Palladiu 8.prosince opouští.
1969. Nové trio do konce roku zkouší na londýnské Moscow Road a v domě Johna Sebastiana na Long Islandu v New Yorku. Následuje podpis smlouvy se značkou Atlantic a odlet do Kalifornie,  kde se má začít nahrávat.
V červnu vychází debutní album CROSBY, STILLS & NASH, (v průběhu 12-ti měsíců se ho prodá v UK více než milion exemplářů,  ale po dobu dvouročního pobytu v žebříčku,  se nikdy nedostane výše,  než na 6.příčku).
Trojice se připravuje na první turné po USA,  ale potřebuje angažovat skupinu,  která by provázela jejich vokálně-akustické výkony (na albu nahráli většinu instrumentálních partů Stills a bubeník souboru CLEAR LIGHTS Dallas Taylor). Šéf společnosti Atlantic Records Ahmet Ertegun,  navrhne pozvat Younga,  který nabídku příjme. Zpočátku se přidává jako příležitostný baskytarista,  sólový kytarista a doprovodný zpěvák,  to vše za předpokladu,  že nebude narušena jeho spolupráce s mateřskou formací CRAZY HORSE. Přivádí bývalého baskytaristu BUFFALO SPRINGFIELD Bruce Palmera,  který však brzy odejde a na jeho místo nastoupí studiový muzikant Greg Reeves.
25.července se uskutečňuje první koncert skupiny v newyorkské hale Filmore East. Soubor absolvuje svůj druhý veřejný koncert na festivalu ve Woodstocku,  kde vystoupí zpočátku jako akustický projekt CROSBY, STILLS & NASH,  ke kterému se v elektrické části vystoupení přidá Young.
Nashova skladba "Marrakesh Express",  kterou se v dubnu 1968 nepodařilo nahrát skupině THE HOLLIES,  vystoupí v USA na 28.místo hitparády. Následuje dlouhé turné po USA.
Druhé LP - CROSBY, STILLS & YOUNG se v UK propracuje na no.14 a "Marrakesh Express" na no.17. Právě v den,  kdy se v USA LP deska stane zlatou,  zahyne v San Francisku při autonehodě Crosbyho přítelkyně Christine Hinton.
Skladba z tohoto alba "Suite:Judy Blue Eyes" (věnovaná Stillsem své přítelkyni Judy Collins),,  se v UK dostane na 21.místo žebříčku. Na etiketě jsou ještě uvedeni jako CROSBY, STILLS & NASH.
CROSBY, STILLS, NASH & YOUNG hostují na koncertu THE ROLLING STONES na scéně Altamont Speedway v Kalifornii,  na kterém dojde ke známé tragédii.
1970. Po skončení turné po Evropě a Velké Británii,  se skupina rozejde a její členové se věnují individuální práci.
Stills kupuje dům od Ringa Starra a usadí se v Anglii. Chodí na kytarové hodiny k Jimimu Hendrixovi a pracuje na svém prvním sólovém albu.
Píseň  Joni Mitchell "Woodstock",  oslavující festival,  je první nahrávkou pod názvem CROSBY, STILLS, NASH & YOUNG a končí v USA na no.11.
První album C, S, N & Y - DEJA VU vede americký žebříček a týden po vydání získává zlatou desku. Na album přispěli skladbami všichni čtyři členové skupiny (ve studiu strávili společně 800 hodin). Po tříměsíčním odpočinku skupina opět koncertuje v USA a na místo Reevese a Taylora přichází John Barbata(ex TURTLES) a Calvin "Fuzzy" Samuels.
Nashova skladba "Teach Your Children" se v USA zařadí na 16.příčku žebříčku. Young vidí v televizi zprávu o zabití čtyř studentů Kentské univerzity v době tamnějších nepokojů a v ten samý večer napíše skladbu "Ohio". Kapela ji na druhý den nahraje,  píseň předběhne titul "Teach Your Children" a dostane se na 14.místo US hitparády. Po skončení amerického turné v newyorkské Carnegie Hall se skupina pro vnitřní rozpory rozchází. (Jde především o neshody mezi Youngem a ostatními).
"Our House",  další Nashova skladba z alba DEJA VU,  v USA vystoupí na 30.místo a stane se posledním singlem vydaným pod hlavičkou C, S, A & Y.
Na Stillsově sólové desce nahrané v květnu v Londýně spolupracují Crosby,  Nash,  Eric Clapton,  Jimi Hendrix a další. LP - STEPHEN STILLS BAND skončí v USA na 3.pozici,  v UK na 20.pozici. Stills začíná v Londýně pracovat na druhém albu se svojí novou skupinou STEPHEN STILLS BAND (ve které hrají i bývalí sidemani C, S, N & Y Samuels a Taylor).
1971. Stillsova píseň "Love The One You're With" z prvního alba končí v USA na no.14,  druhý singl "Sit Yourself Down" se propracuje v USA na no.37.
Crosbyho sólové album IF I COULD ONLY REMEMBER MY NAME,  nahrané s pomocí Jerryho Garcii,  Grace Slick,  Joni Mitchell,  Nashe,  Younga a dalších,  se v USA i v UK umístí na 12.příčce žebříčku.
Nash sestavuje koncertní dvojalbum FOUR WAY STREET z vystoupení skupiny v Chicagu,  Los Angeles a New Yorku. Deska je už při vydání charakterizována jako zlatá,  v USA končí na špičce hitparády,  v UK je na 5.místě,  a potvrdí pověst C, S, N & Y jako druhé nejpopulárnější,  už neexistující skupiny,  po THE BEATLES.
Youngova souběžná kariéra vrcholí umístěním jeho alba AFTER THE GOLD RUSH v TOP 10,  čímž se stává obnovení skupiny v blízké budoucnosti nepravděpodobné.
12.května je Stills svatebním hostem Micka a Biancy Jaggerových v St.Tropez ve Francii.
Nashovo sólové LP - SONGS FOR BEGINNERS se dostává v USA na no.15,  v UK na no.13.
Sólové album STEPHEN STILLS 2,  se v USA dostane na 8.místo,  v UK na 22.místo. Při nahrávání v Miami se k Stillsovi přidává Chris Hillman a Al Perkins z THE FLYING BURRITO BROTHERS,  perkusionista Joe Lala,  baskytarista Kenny Pasarelli a klávesista Paul Harris a zakládají novou skupinu MANASSAS.
1972. Dvojalbum MANASSAS se dostane v USA na 4.místo žebříčku,  v UK je na no.30.
Crosby s Nashem nahrávají LP - GRAHAM NASH WITH DAVID CROSBY,  které se propracuje v USA na 4.příčku hitparády,  v UK na 13.příčku. Duo začíná pravidelně vystupovat po celých USA.
Young s Nashem a s novým Youngovým doprovodným souborem THE STRAY GATORS,  produkuje jednorázový singl "War Song",  který končí v USA na no.61.
Singl formace MANASSAS "Rock And Roll Crazies",  se v USA zastavuje na 92.místě hitparády.
Stills účinkuje s JEFFERSON AIRPLANE a Jamesem Brownem na Festivalu naděje na Roosevelt Raceway v New Yorku,  zaměřeném na podporu tělesně postižených.
1973. Crosby a Nash se na několika koncertech připojují k Youngovu turné po USA s THE STRAY GATORS. Stills si bere francouzskou zpěvačku Veronique Sanson.
Druhé album MANASSAS - DOWN THE ROAD,  se v USA zastaví na no.26,  v UK na no.33 a singl z něho "Isn't It About Time",  končí v USA na 56.místě.
Crosby,  Stills,  Nash a Young se střetnou na koncertu na Havajských ostrovech a potom zkoušejí na Youngově ranči. Připravované album HUMAN HIGHWAY nedokončí,  ale naplánují si turné. (To se však neuskuteční,  protože se Young z projektu vykroutí).
Hillman,  Perkins a Harris odcházejí z MANASSASU a zakládají formaci jménem SOUTHER-HILLMAN-FURAY BAND,  s J.D.Southerem a Richiem Furayem.
Stills na jejich místa získává Donnieho Dacuse(gtr),,  Jerryho Aiella(keyboards) a Rusa Kunkela(drums). K novému MANASSASU se na jevišti v sanfranciském Winterlandu připojují Crosby s Nashem a později i Young. Výsledkem je 50-minutový blok C, S, N & Y.
Stills prohrává spor o otcovství,  když proti němu vznesla žalobu Harriet Tunis z Mill Valley v Kalifornii.
1974. Nashovo sólové album WILD TALES se dostává v USA na 34.místo. Kvarteto se opět spojuje,  aby nacvičilo koncertní program a Stills rozpouští MANASSAS.
30-denní turné C, S, N & Y po USA se začíná v Seattlu,  kde skupina hraje 4 hodiny před 15.000 diváky,  provázená Kunkelem a Lalem z MANASSASU a baskytaristou Timem Drummondem. Osobní spory jsou potlačeny,  když Young cestuje všude sám.
Soubor se vrací do Velké Británie,  kde vystupuje s THE BAND a Joni Mitchell v londýnském Wembley před 80.000 diváky.
Nashem sestavená antologie SO FAR,  s nejznámějšími skladbami kvarteta,  vede americký žebříček (jako třetí album na no.1 ze třech vydaných alb) a v UK se propracuje na 25.místo hitparády.
1975. Skupina se opět pokusí o nahrávání ve studiu The Record Plant v Susalitu,  v Kalifornii. Vyhrocený konflikt mezi Nashem a Stillsem o jediný tón v harmonii donutí Younga odejít ze studia a zapřísahat se,  že se už nikdy nevrátí.
Stills podepisuje novou nahrávací smlouvu s firmou CBS/Columbia a sestavuje doprovodnou skupinu,  ve které hraje Lala,  Dacus,  Aiello,  baskytarista George Perry a bubeník Ronald Ziegler.
Stillsův debut na značce Columbia STILLS,  se umísťuje v USA na no.19,  v UK na no.31 a jeho "Turn Back The Pages" končí v USA 84.příčce žebříčku. Podniká 6-týdenní turné po USA se svým novým souborem (a s Rickem Robertsem z formace FIREFALL).
Po podpisu smlouvy se značkou ABC Records,  album Nashe a Crosbyho WIND ON THE WATER skončí v USA na 6.místě. Z alba vybraná píseň "Carry Me" vyšplhá v USA na no.52 hitparády.
1976. Atlantic vydává album STEPHEN STILLS - LIVE se skladbami,  které nahrál většinou Stills s MANASSASEM před jeho rozpadem. Deska se dostane v USA na 42.místo.
Stills vystupuje s Bobem Dylanem (a pustí se do kytarového souboje s Carlosem Santanou) na benefičním koncertu hvězd "Night Of The Hurricane 2",  na podporu uvězněného boxera Hurricanea Cartera v Houston Aerodrome v Texasu.
Stillsovo album ILLEGAL STILLS,  na značce Columbia,  se v USA dostane na no.31,  v UK na no.54. Opět se spojuje s Youngem,  aby spolu nahráli album jako STILLS/YOUNG BAND a podniká turné po USA (skupina je v podstatě novým Stillsovým souborem s bubeníkem Joem Vitalem a s Youngem v úloze druhého sólového zpěváka a kytaristy). Turné STILLS/YOUNG BAND se takřka předčasně končí,  když Young po několika koncertech vypadne pro potíže s hrdlem. Zaskočí za něho Chris Hillman,  který umožní Stillsovi šňůru dokončit.
Album Crosbyho a Nashe WHISTLING DOWN THE WIRE se v USA umísťuje na 26.příčce žebříčku a vybraná skladba "Out Of The Darkness" tam skončí na no.89.
LP - STILLS/YOUNG BAND - LONG MAY YOU RUN,  na Youngově značce Reprise Records,  se v USA probojuje na 26.místo,  v UK končí dokonce na 12.místě. Díky půl milionu prodaných exemplářů,  se deska stává zlatou.
Stills podniká sólové a převážně akustické turné po USA. Young a Stills vystupují S THE BAND na jejich posledním koncertu "Last Waltz" v sanfranciském Winterlandu.
1977. Kompilační album STILLS STILLS - THE BEST OF STEPHEN STILLS se v USA umístí na no.127.
Crosby,  Stills a Nash se střetávají ve studiu,  aby tam nahráli nové skladby. LP tria CROSBY, STILLS & NASH - CSN,  vystoupí v USA na 2.místo,  v UK na 23.místo a díky milionu prodaných exemplářů se stává v USA platinovým. Z alba pocházející skladba "Just A Song Before I Go" končí v USA na no.7. "Fair Game",  také z alba CSN,  končí v USA na 43.místě hitparády.
ABC vydává koncertní desku Crosbyho a Nashe - CROSBY/NASH LIVE,  které se dostane v USA na 52.místo prodejnosti.
1978. Retrospektivní album THE BEST OF CROSBY/NASH na značce ABC Records se v USA zastaví na no.150 a Stillsovo sólové album THROUGHFARE GAP tam zakotví na 83.příčce.
Greg Reeves podává na C, S, N & Y žalobu a žádá 1.000 000 dolarů za nevyplacené tantiémy.
1979. Stills podniká dlouhé turné po USA s novou skupinou,  ve které hrají Dallas Taylor,  George Perry,  Mike Finnigan a Jerry Tolman s Bonnie Bramlett(ex DELANEY & BONNIE) v úloze doprovodné zpěvačky.
1980. Nashovo sólové album EARTH & SKY,  na značce Capitol,  končí v USA na 117.místě. Crosby se pokouší najít značku pro své sólové projekty.
1981. Kompilační deska REPLAY,  s nahrávkami z alb C, S, N & Y i samostatného Stillse,  se v USA zastaví na no.122.
Nash se vrací k THE HOLLIES,  aby s nimi vystoupil v televizním programu BBC "Top Of The Pops" s hitem "Holliedaze",  který v UK končí na 29.příčce hitparády.
1982. Crosbyho zatknou v Los Angeles za jízdu pod vlivem kokainu,  za přechovávání drog a ilegální držení pistole kalibru 0.45.
LP - DAYLIGHT AGAIN znamená další sjednocení skupiny. Většina skladeb pochází od Stillse. Deska se umísťuje v USA na 8.místě hitparády a stává se druhou platinovou,  když její prodej převýší milion exemplářů. Skladba z ní "Wasted On The Way",  v USA vystoupí na no.9. "Southern Cross",  další věc z alba DAYLIGHT AGAIN se umístí v US hitparádě na no.18.
1983. C, S & N se s písní "Too Much Love To Hide" dostanou v USA na 69.příčku žebříčku.
Nash se ještě jednou vrací k THE HOLLIES,  aby nahrál novou verzi písně THE SUPREMES "Stop!In The Name Of Love",  která končí v USA na no.29 a album THE HOLLIES - WHAT GOES AROUND,  se tam zastaví na no.90. THE HOLLIES ve složení Nash,  Allan Clarke,  Tony Hicks a Bobby Elliott,  podniknou turné po Velké Británii a potom se opět rozpadnou.
Koncertní album C, S, N & Y - ALLIES,  i skladba z něho "War Games",  se v USA umístí na 43.místě.
1984. Stills,  opět jako sólista na značce Atlantic,  se umísťuje v USA na 61.místě se skladbou "Stranger" a na 75.místě s albem RIGHT BY YOU.
1986. Nash,  další sólista na Atlanticu,  se s písní "Innocent Eyes" umísťuje v USA na no.84 a jeho stejnojmenné album se tam zastaví až na no.136.
Crosby si bere svoji dlouholetou přítelkyni Jane Dance a podepisuje sólovou smlouvu s A&M Records.
1988. Šéf značky David Geffen zabraňuje Youngovi přidat se k C, S & N. Ti otevírají slavnostní koncert při příležitosti 40.výročí založení společnosti Atlantic Records v newyorkské Madison Square Garden.
C, S, N & Y se vracejí do studia,  aby připravili své první společné nahrávky po 14.letech.
11.prosince se Nash zúčastňuje pohřbu Roye Orbisona. Na obřad přijdou mimo jiných i Don Henley,  Tom Petty a Bonnie Raitt.
1989. Comebackové album C, S, N & Y - AMERICAN DREAM,  vystoupí v USA na 16.místo žebříčku,  v UK na 55.místo. Z desky pocházející singl "Got It Made" skončí v USA na no.69.
Crosbyho LP - OH YES I CAN,  uvízne v USA na 104.příčce žebříčku. C, S & N vystoupí s 20-minutovým programem,  během něhož zahrají "Teach Your Children",  "Long Time Gone" a "Carried Away" na berlínské scéně Tiergarten Park,  před Brandenburskou bránou.
1990. C, S, N & Y uspořádají na jevišti Civic Auditorium v kalifornském městě Santa Monica benefiční koncert. Akcí chtějí pomoci svému bývalému bubeníkovi Dallasu Taylorovi,  který potřebuje transplantaci jater. Na koncertu vystoupí i Don Henley a skupina THE DESERT ROSE BAND.
C, S, N & Y se s albem LIVE IT UP,  dostanou v USA na 57.místo hitparády. Crosby a Nash přispějí doprovodnými vokály na album Michaela Hedgese TAPROOT.
Při pádu z motocyklu Harley Davidson,  nedaleko svého domu,  si Crosby zlomí levou nohu a žebra.
1991. Stills se zařazuje mezi takřka stovku osobností ze světa popu,  které v kalifornském Burbanksu nahrávají benefiční singl "Voices That Care",  autorské dvojice David Foster/Linda Thompson-Jenner (Fosterova snoubenka),  která je zároveň organizátorem akce. Výtěžek jde na podporu Fondu amerického Červeného kříže,  na pomoc obětem krize v Perském zálivu.
Při 33.ročníku udělování cen Grammy v newyorkském Radio City Music Hall,  Crosby vystoupí jako doprovodný vokalista ve skladbě Phila Collinse "Another Day In Paradise".

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek